Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Experiente neplacute cu soferii de TIR

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

mirel3003

mirel3003

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postrinaldoparaipan, on 13 ianuarie 2024 - 09:28, said:

Am camera de bord fata-spate, deci nu tine.
Exact asta am vrut si eu sa scriu...
si nu risca nimeni sa stea pieton sa isi piarda painea pentru un idiot...

2muschi

2muschi

Member

• Grup: Members

View Postandreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:07, said:

Pai foarte bine, tu esti cel care dormi pe drum, aia trebuie sa mearga in cruise nu stau sa tot ajusteze dupa melci.
Limita e 30 si 40.
Fac drumul asta zilnic , de cateva ori, de +20de ani.
Banuiesc ca asa au gandit (ca tine) si cei ce au intrat cu tir-ul in curtile oamenilor si le-au ucis copiii. Vezi stirile pe google daca presupui ca vorbesc prostii.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
O fi limita dar nu e treaba ta sa o aplici... accidente se intampla oricum.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

Dar e obligat sa o respecte.Daca tu, cu animal de 50 tone vrei sa mergi cu 90 pe limita de 40, depaseste-ma.

Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2024 - 10:11.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

View Postandreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:25, said:

Se intampla accidental, nu ai pastrat distanta Posted Image Mai stii cand agentul green a luat buf de la mafioti cu politia de fata...

La câte mașini au camere în ziua de azi, unele care acoperă și partea din spate, riscă pușcăria. Vezi ăla cu SUV-ul filmat în timp ce încerca să îl lovească pe altul cu un Logan. Terminați cu prostiile astea.

andreic

andreic

Very OLD Member

View Post2muschi, on 13 ianuarie 2024 - 10:10, said:

Serios, nu e treaba ta cum merg altii, cel putin cat timp nu esti politist rutier.

View Postgeorge_alexandru, on 13 ianuarie 2024 - 10:11, said:

La câte mașini au camere în ziua de azi, unele care acoperă și partea din spate, riscă pușcăria.
Adevarat dar cand esti prins intre 2 tiruri grija nu e pentru ce patesc ceilalti ci daca scapi tu.

Edited by andreic, 13 January 2024 - 11:49.

Labargo

Labargo

Member

View Postrinaldoparaipan, on 13 ianuarie 2024 - 10:10, said:

Dar e obligat sa o respecte.Daca tu, cu animal de 50 tone vrei sa mergi cu 90 pe limita de 40, depaseste-ma.
Dupa ce am citit toate comentariile tale (nu doar cel pe care il citez) inteleg de ce ai avut asa multe incidente cu soferii de tir
Te crezi politist si vrei sa aplici tu legea.
Dupa cum vezi, atitudinea ta ti-a adus o gramada de probleme. Nu crezi ca atitudinea ta ar putea fi problema, nu soferii de tir? Din moment ce nu sunt multi soferii sa fi avut atea incidente in care sa fie implicati soferii de tir?
Poate ar trebui sa-ti revizuiesti atitudinea si modul de a conduce. Acu depinde si unde vrei sa mori, pe sosea sau in pat. Cu atitudinea asta, sansele de a nu mai ajunge la destinatie intr-o zi sunt pe un trend ascendent

ldpe

ldpe

Guru Member

View Postrinaldoparaipan, on 13 ianuarie 2024 - 07:56, said:

Care o fi cauza de s-au smintit in halul asta? Angajare la norma, lipsa personal, graba, incadrare in diagrama?
Se angajeaza la norma, soferi fara experienta care ajung direct pe masini mari si ei inca nu stiu sa simta gabaritul , merg tare incarcati fara sa tina cont de consecinte avand in vedre ca pentru multi materia fizica era inutila si ieseau la tigara fugind de la ore.
Normal trebuie sa ai anumiti ani pe categorie mica dupa care sa treci pe una superioara - cand am facut eu scoala de soferi pentru autocare trebuia sa ai minim 20 ani experienta . Singurele utilaje fara experienta vasta de mare tonaj unde puteai conduce erau cele de cariera dar si acolo trebuia minim 4 ani pe basculanta .
Ii vad pe multi cum comfunda manevrele de turism cu cel de mare tonaj , intra la crosetat de-ti ingheata sangele in vene , la 20-22 ani nu ai ce cauta pe masina mare de 20-30-40 tone ca esti necopt, o astfel de masina scapata de sub control sigur produce victime , distruge o casa la firul ierbi nu ca strica tencuiala .
Daca e sa gandim la rece - au distrus toata infrastructura CFR ca sa poata sa-si faca firme si firmulete de transport si acum noi tragem ponoasele , din acest motiv pe V.Oltului a devenit un fel de sport extrem condusul si in multe alte zone pe unde sigur stiti cum se conduce .
Singura descurajare este sa ai si tu masina mare , altfel esti ca un chistoc in mintea lor , eu ii simt cum ma trateaza mergand si cu mica si cu mare , daca la cea mica ii doare la patina ca vreau sa-l depasesc si el atunci intra pe B2 sa depaseasca alt coleg cu viteza 90 la 90 Posted Image vs cand intru cu cea mare si-l vad ca trage la revenire sa ma lase . Mai intervine si statia care te ajuta si daca nu te lasa ii "multumesti" in limbajul soselelor .Un profesionist stie ca daca vi tu in spate cu 60 de tone e inuman sa ajungi la viteza initiala ca timp , un neinitiat rade ca proata la ..., il vad cat sunt de aiuriti nici de acesta nu-si dau sema , muzica blana , prazul pe motor si da-i pedala .

Atentie la TIR-urile de Ukraina ca NU au limitator si va pot creea mari probleme , cu un mastodont la 140-150km/h nu e de glumit !

Edited by ldpe, 13 January 2024 - 11:49.

Labargo

Labargo

Member

Mor oameni pentru ca se apuca sa aplice legea diversi "conformisti", caz in care frustreaza ceilalti soferi, care au condus ore bune, care au de condus ore buna pana sa ajunga naibii la destinatie.
Nu ne facem singuri dreptate, ca nu suntem in vestul salbatic! Vezi linsitit de drumul tau, nu incurca ceilalti soferi, nu trebuie sa sanctiuonezi tu un sofer care merge cu viteza

Edited by calinkgb, 13 January 2024 - 12:31.
citare post sters

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

View Postandreic, on 13 ianuarie 2024 - 11:33, said:

Adevarat dar cand esti prins intre 2 tiruri grija nu e pentru ce patesc ceilalti ci daca scapi tu.

Dacă mergi cu frică că se va urca un ghertoi pe tine în trafic mai bine renunti la permis.

Labargo

Labargo

Member

View Post2muschi, on 13 ianuarie 2024 - 09:35, said:

Limita e 30 si 40.
Fac drumul asta zilnic , de cateva ori, de +20de ani.
Banuiesc ca asa au gandit (ca tine) si cei ce au intrat cu tir-ul in curtile oamenilor si le-au ucis copiii. Vezi stirile pe google daca presupui ca vorbesc prostii.
Intra in curtile oamenilor cei care vor sa-i depaseasca pe cei ca tine. Derapajele apar din cauza manevrelor bruste pe care le fac in dorinta de a depasi. Acceleratie puternica, manevre bruste stanga-dreapta si masina devine greu de controlat. Parerea mea este ca e nevoie de 2 jmekeri pentru a se produce accidente. Daca te uiti, sunt foarte rare cazurile cand un sofer iese singur de pe sosea.
Concluzia: tu esti unul, nu va dura mult pana sa intalnesti alt jmeker si sa se intample un necaz

ldpe

ldpe

Guru Member

View Postandreic, on 13 ianuarie 2024 - 11:33, said:

Buna aceasta observatie .
Cand apare acesta situatie lasati spatiu intre cel din fata si voi tot mai mare lent - va vedem ca va este frica sau imposibil sa depasiti si nu ne mai apropiem din spatele vostru .
Cand venim lansat din spate catre voi si iesim catre B2 iesiti in depasirea celui din fata fara probleme chiar daca nu vedeti de cel din fata avand in vedere ca venim dirijati prin statie - cel din fata vede , noi din spatele lui nu vedem, iar daca da ok la depasire tir cu masina mica ai timp sa si bei o cafea Posted Image

Edited by ldpe, 13 January 2024 - 11:55.

Labargo

Labargo

Member

View Postldpe, on 13 ianuarie 2024 - 11:54, said:

Cand venim lansat din spate catre voi si iesim catre B2 iesiti in depasirea celui din fata fara probleme chiar daca nu vedeti de cel din fata avand in vedere ca venim dirijati prin statie - cel din fata vede , noi din spatele lui nu vedem, iar daca da ok la depasire tir cu masina mica ai timp sa si bei o cafea
La asta nu m-am gandit, dar tot nu mi-as paria viata pe asta :) Nu vad cu ochii mei, nu intru in depasire

ldpe

ldpe

Guru Member

"Nu vad cu ochii mei, nu intru in depasire "
Iti dau dreptate , asa sunt si eu.
Cand merg cu cea mica nu ma bag nici eu , de multe ori nu am statia si as intra in orb , cu cea mica merg cu familia , nu ma grabesc niciodata .
Daca te grabesti , te mananca talpa etc am dat o solutie Posted Image

Oricum daca intri in depasire pe DN dupa o astfel de semnalizare cu cea mica si din sens opus apar alte masini primesti flash-uri, degete, nervi vs cu cea mare sa vezi cum ii pui pe toti in rigola sau dincolo de acostament de zici ca a fost ceva tornada de i-a aranjat asa, unul nu da lumini, degete ca toti sunt umezi la sezut .
Pe druml Albesti Paleologul catre Constanta, e acea zona dreapta ca lacrima o depasire autocar din sens opus , venea asta ca turbatul, ma vede ca nu avea cum sa nu ma vada si intra in depasire plin fiind dupa dangajul ce l-a facut ...daca nu intram pe aratura minim 10 persoane mureau , eu aveam 80 incarcat el peste 100 , am stat 6 ore pana au venit sa ma traga afara , nu mai puteam misca la ce incarcatura am avut pe spate . Soferul de autocar nu visa ca am camere pe toate directiile , politia a ridicat filmarea si a avut o zi fooooarte fericita .

Edited by ldpe, 13 January 2024 - 12:12.

andreic

andreic

Very OLD Member

View Postldpe, on 13 ianuarie 2024 - 11:54, said:

Buna aceasta observatie .
Cand apare acesta situatie lasati spatiu intre cel din fata si voi tot mai mare lent - va vedem ca va este frica sau imposibil sa depasiti si nu ne mai apropiem din spatele vostru .
Distanta mai mare e necesara nu din cauza masinii mici, aia franeaza mult mai bine decat un tir incarcat Posted Image

[ https://pbs.twimg.com/media/BsJecXyCUAAZ1S1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i0.wp.com/gorskiconsulting.com/wp-content/uploads/2021/04/Picture1-2.jpg?ssl=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 13 January 2024 - 12:22.

calinkgb

calinkgb

"United Gashka" mobile team

@2muschi
Te rog pe viitor sa combati ideile, nu persoanele!

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

daca au in mare 10 clase... ce sa le ceri

2muschi

2muschi

Member

View Postcalinkgb, on 13 ianuarie 2024 - 12:34, said:

@2muschi
Te rog pe viitor sa combati ideile, nu persoanele!
Accept observatia.
Rog , totusi, a se lua in considerare  ca nu am intentionat a-l combate ci i-am gasit scuze ( cauza) pt modul in care " rationeaza".
Sugerez a se vedea definitia in dex  (peiorativ).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate