Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Experiente neplacute cu soferii de TIR

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

• Grup: Senior Members
Asa cum am promis aici
https://forum.softpe...i/page__st__108
deschid acest topic.
Incep eu.
Acum vreo 10 ani pe Valea Oltului TIR de pe contrasens intrat tare in curba si remorca intrat in derapaj.Exact in fata mea, ocupase toata banda.Poate ca D-zeu sau norocul au facut ca exact acolo acostamentul se largea si am avut posibilitatea sa evit.Altfel praf ma facea.Am mai trecut apoi de vreo 5 ori pe acolo (mergeam la Deva o data pe luna) si am vazut ca 2 km inainte si vreo 1 km dupa parapetul metalic e chiar pe marginea drumului (Oltul pe dreapta, cu o mare rapa)

Dn2 inainte de Motca. Veneam dinspre Roman, drum liber in fata, ma bag in depasirea unui TIR, cand ajung pe la jumatea semiremorcii vad ca mergea efectiv lipit de ala din fata.3-4m sa fi avut intre ei. Noroc ca am avut liber, am reusit sa il depasesc si pe al doilea.Numere de NT.
Atunci m-am hotarat sa iau statie, sa le fi luat tot neamul, pana la a treia generatie, la pomenit.

Tot Dn2 iesit TIR din parcare, de fapt intors peste linie continua.Aveam cam 110-120 la ora, a fcut manevra cam 300m in fata mea.Am pus o frana de nu mai aveam nimic pe scaunul din dreapta (tigari, bricheta, sticla de apa).

Tot Dn2 -e predestinat se pare- centura Bacau, tir cu numere de VN. I-a zburat o ditamai bucata de gheata-cred ca avea peste 1m.Noroc ca batea vantul din lateral si a dus-o in dreapta.

Tot Dn 2, iesirea din Bunesti, se fac doua benzi pe urcare.Ma bag pe banda 2, in fata doua cisterne cu numere de CT.Cand ajung pe la jumatatea celui din spate, imi ia boul fata sa il depaseasca pe colegul din fata.Fara semnal, fara asigurare.
De abia a reusit sa treaca in fata lui, avea 10 la ora mai mult.Atunci mi-am folosit statia sa ii umplu frigiderul de carne.Nu va povestesc schimbul de replici ca e prea scrbos.La volan, un pusti cordit, nu avea mai mult de 20 ani.

Pe masura ce imi mai aduc aminte, mai povestesc.
Care o fi cauza de s-au smintit in halul asta? Angajare la norma, lipsa personal, graba, incadrare in diagrama?

Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2024 - 08:07.

alexcrist

alexcrist

Watchdog

• Grup: Moderators
Nu se comportă cu nimic diferit față de cei cu mașini mici. Merg la fel de prost, la fel de haotic. Unii dintre ei (din ambele categorii), nu putem generaliza.

Da-n mare, aceiași oameni, același stil de condus. Doar efectele sunt diferite, din cauza gabaritului. Cauza e durerea în sulă de cei din jur și scopul propriu: ajungerea cât mai devreme la destinație (fie și cu doar 2 minite), fie ea "descărcare" sau "shaorma".

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

In aproape toate cazurile de mai sus (exceptand gheata si depasirea) un eventual impact ar fi avut consecinte grave spre catastrofale pentru mine, daune minore pentru ei.
Mi-a povestit un prieten ce senzatie tare e sa ii expoldeze un cauciuc unui TIR, exact cand te aflii in depasirea lui.
Apropos de explozie, mi-am mai amintit una.Vadu Moldovei, Dn 2, camion cu remorca full incarcat cu lemne.Explozie cauciuc puntea 1 dreapta fata.A facut praf vreo 30 m de gard al unei case, remorca rasturnata. Noroc ca nu a intrat pe contrasens.
M-am bagat si eu in vorba cu polististul care venise sa constate si (ca tot se blocase traficul) si mi-a spus - ati vazut ce cauciucuri are? Daca il si pun pe cantar are peste jumatate din greutatea maxima admisa.Dar daca as face asta, maine ma transfera.
Deci...

Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2024 - 08:17.

slai

slai

User Incredibil

Nu ai cum depasi greutatea maxima cu lemne. Pe un tir full pui vreo 30mc, si aia daca lemnul e perfect rotund, drept si foarte bine aranjat incat sa ai minimum de spatiu liber intre lemne.

mihai_mc

mihai_mc

Member

• Grup: Members
Moraresti Arges , trecere de pietoni ,  se opresc 2 masini mici pe contrasens se treaca pietonul , ma opresc si eu , in spatele celor 2 masini mici de pe contrasens vine tiru in forta , franeaza , trece pe sensul meu si se opreste la 2 m de mine . Noroc ca pietonul apucase sa traverseze altfel era dauna totala .  Probabil soferul statea pe telefon ca altfel nu avea cum sa nu vada  masinile oprite la trecerea de pietoni. Niste inconstienti si ei si patronii lor care i alearga sa iasa profitul gras

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

slai, on 13 ianuarie 2024 - 08:33, said:

Nu ai cum depasi greutatea maxima cu lemne. Pe un tir full pui vreo 30mc, si aia daca lemnul e perfect rotund, drept si foarte bine aranjat incat sa ai minimum de spatiu liber intre lemne.

Ia vezi aici
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7vuV5qkpfBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sau aici
https://www.facebook...616630452019010
Ce greutate se poate pune pe un TIR daca il vrei "oversize".
Din cate imi aduc aminte respectivul avea lemnele sivuite mult peste blocajele laterale, ca in linkul al doilea.
Cred ca politistul stia ce spune.

ioppo

ioppo

Guru Member

slai, on 13 ianuarie 2024 - 08:33, said:

Lemnele nu se cara cu tir-ul.
Recordul de mc pe un camion de lemne fost de peste 60, vezi mai jos. Si este doar cel descoperit.
https://stirileprotv...e-indrepta.html

Plus de asta, aproape niciun camion de lemne de pe sosea nu are greutatea maxima legala. Uitati-va doar la ce posteaza diversi activisti pe youtube.

2muschi

2muschi

Member

In Popricani Iasi, la intrarea in localitate , pe contrasens se opreste coloana de 6-7 masini pt ca vira la dreapta cineva( destul de incet).
Spatele coloanei era deja usor in curba , cred ca ultimile masini in coloana erau niste dube. De nicaieri din spatele lor apare pe contrasens , pe linie continua un tir cu viteza....
Am descoperit ca un mic Lupo e foarte potent cand il indemni sa iasa "voluntar" de pe sosea ca sa nu se imperecheze cu tir-ul.
Daca nu ieseam de pe sosea ...
Ps: Am si acum carne de la inconstient, suparat ca a trebuit sa foloseasca frana ... suparat ca mai erau si altii pe strada...ca nu ne dam toti din calea lor.
Pe Bucium( la vale, limita de 30 si 40, curbe , etc)  nu mai zic cati tir-isti vin la 2m in spatele tau si preseaza sa-si pastreze 90-ul.
Asa ies in decor , sunt deja 3 parapeti de beton construiti de oamenii satui sa le intre tir-ul in curte.

andreic

andreic

Very OLD Member

2muschi, on 13 ianuarie 2024 - 08:54, said:

nu mai zic cati tir-isti vin la 2m in spatele tau si preseaza sa-si pastreze 90-ul.
Pai foarte bine, tu esti cel care dormi pe drum, aia trebuie sa mearga in cruise nu stau sa tot ajusteze dupa melci.

Edited by andreic, 13 January 2024 - 09:08.

sgn30

sgn30

Member

Am avut multe experiente neplacute cu TIR-uri dar una ce o tin minte si acum...

Eram pe un DN cu serpentine unde nu aveai nici cea mai mica sansa sa depasesti... in fata mea era un TIR si in fata TIR-ului era o basculanta cu piatra.... fiind pe urcare basculanta nu putea merge cu mai mult de 60km/h.... si la un moment dat se fac 2 benzi pe sensul de urcare... dar portiunea cu 2 benzi era doar de vreo 500m....

Gunoiul de sofer de TIR se baga in depasire, si fiind si el incarcat i-au trebuit tot cei 500m sa reuseascca sa depasasca basculanta... doar eu si inca o masina am reusit sa depasim basculanta. Era coloana in spartele nostru de vreo 500-600m... si idiotul in loc sa stea in spatele basculantei sa ne lase sa depasim noi care putem ne-a blocat banda a 2-a....

Dupa toata faza de cacat facuta de TIR i-am dat si eu o lectie...

Eu si cu celalata masina eram acum in spatele TIR-ului, am mai mers putin si am ajuns intr-o zona unde il puteam depasi... Il depasesc pe TIR si apoi am incetinit (fara sa franez la 50km/h in afara localitatii, si cat timp vedeam ca vin masini din fata si nu poate depasii tineam masina la 50km/h.... cum vedeam ca din fata nu mai vin masini acceleream pana la 85km/h... cum veneau din nou masini din fata luam piciorul de pe acceleratie si incetineam pana pe la 50km/h din nou.... si asa am tinut tirul in spatele meu vreo 40 km.... Toti cei 40Km a clacsonat si dat flash-uril....

Pai daca voi soferii de tir puteti fi gunoaie de oameni, putem fi si noi soferii de masini mici...

andreic

andreic

Very OLD Member

sgn30, on 13 ianuarie 2024 - 09:15, said:

Toti cei 40Km a clacsonat si dat flash-uril....
Pai daca voi soferii de tir puteti fi gunoaie de oameni, putem fi si noi soferii de masini mici...
Ai avut noroc ca nu avea colegi in fata, ca te blocau pe sosea si nu te vedeam bine Posted Image

mirel3003

mirel3003

Senior Member

andreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:07, said:

Pai foarte bine, tu esti cel care dormi pe drum, aia trebuie sa mearga in cruise nu stau sa tot ajusteze dupa melci.

Trebuie sa intelegi ca 90Km/h e viteza maxima nu minima... fiecare om merge cu cat vrea...
Daca eu am chef sa merg cu 70km/h ca asa vreau eu stai frate in spatele meu civilizat si cand ai ocazia depaseste, nu imi da flash-uri, nu claxona.

andreic

andreic

Very OLD Member

mirel3003, on 13 ianuarie 2024 - 09:19, said:

Trebuie sa intelegi ca 90Km/h e viteza maxima nu minima... fiecare om merge cu cat vrea...
Daca eu am chef sa merg cu 70km/h ca asa vreau eu stai frate in spatele meu civilizat si cand ai ocazia depaseste, nu imi da flash-uri, nu claxona.
E de inteles dar daca drumul permite nu are sens sa fii melc... evident ca si flashurile sunt marlaneala. Gandeste-te cum e cand esti pe autistrada si se decide unu sa devanseze la 115km/h pe unu care merge cu 113 Posted Image

Edited by andreic, 13 January 2024 - 09:22.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

andreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:17, said:

Ai avut noroc ca nu avea colegi in fata, ca te blocau pe sosea si nu te vedeam bine Posted Image
Lasa ca soferii de tir nu sunt stat in stat.... blochezi usa, si dor nu o sa sparga gemul sa intre peste tine... sti ce inseamna sa se atinga de masina ta?

E distrugere, art. 253 din codul penal.... nu se atinge nimeni de masina ta ca nu stiu ce ii asteapta...

andreic

andreic

Very OLD Member

mirel3003, on 13 ianuarie 2024 - 09:21, said:

E distrugere, art. 253 din codul penal.... nu se atinge nimeni de masina ta ca nu stiu ce ii asteapta...
Se intampla accidental, nu ai pastrat distanta Posted Image Mai stii cand agentul green a luat buf de la mafioti cu politia de fata...

Edited by andreic, 13 January 2024 - 09:27.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

andreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:17, said:

Asa i-am facut si eu jegosului de CT care era sa se urce pe mine.Tinut vreo 5 km in 50 la ora, sa se mai grabeasca daca vrea.
Dar ma grabeam asa ca l-am lasat in plata domnului.
Intr-adevar, sunt in stare sa blocheze cu un coleg din fata, dar cu noua lege cu agresivitatea in trafic parca nu le mai da mana.
Plus ca in zona, 90% din soferi sunt ucraineni, deci nu prea avea cui sa ceara ajutor.

Qwerty69

Qwerty69

Member

andreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:20, said:

Gandeste-te cum e cand esti pe autistrada si se decide unu sa devanseze la 115km/h pe unu care merge cu 113 Posted Image
Stai in spatele lui si te comporti civilizat, nici pe autostrada, nici pe drum european, nici pe drum national nu exista limita minima de viteza, stai in spatele lui, civilizat si cand ai posibilitatea depasesti.

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

andreic, on 13 ianuarie 2024 - 09:25, said:

Se intampla accidental, nu ai pastrat distanta Posted Image Mai stii cand agentul green a luat buf de la mafioti cu politia de fata...

Am camera de bord fata-spate, deci nu tine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate