Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

Munca 7 zile continuu

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

strongsss

strongsss

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostTehCube, on 06 ianuarie 2024 - 17:54, said:

Recomand sa citesti codul muncii, si contractul tau individual de munca.
E cam minimul pe care ar trebui sa-l faca orice angajat - sa-si cunoasca si sa-si inteleaga drepturile.

Tu trebuie sa fii atent sa fii platit pentru orele suplimentare, daca exista, conform contractului. Nu au voie sa te oblige sa depasesti 48 de ore pe saptamana (deci 6 zile, nu stiu cum a calculat colegul ca te pot 'munci' 14 zile consecutive, poate inteleg eu gresit).

Codul muncii e destul de clar:

Art. 114 . [durata maxima a timpului de munca]
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.
(3) Pentru anumite activitati sau profesii stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, se pot negocia, prin contractul colectiv de munca respectiv, perioade de referinta mai mari de 4 luni, dar care sa nu depaseasca 6 luni.
(4) Sub rezerva respectarii reglementarilor privind protectia sanatatii si securitatii in munca a salariatilor, din motive obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele colective de munca pot prevedea derogari de la durata perioadei de referinta stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinta care in niciun caz sa nu depaseasca 12 luni.
(5) La stabilirea perioadelor de referinta prevazute la alin. (2)-(4) nu se iau in calcul durata concediului de odihna anual si situatiile de suspendare a contractului individual de munca.
(6) Prevederile alin. (1)-(4) nu se aplica tinerilor care nu au implinit varsta de 18 ani.

Epdm

Epdm

Guru Member

View PostDannyHuwe, on 06 ianuarie 2024 - 18:10, said:

Daca vor te tine in preaviz. Sau pana isi gasesc ei om in locul tau.

20 zile. Sau 45 daca ai functie de conducere.

Mare filosofie.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut

Oamenii ti-au explicat deja ca este legal.

Si nu are nici o treaba cu capitalismul ci cu nevoile societatii in general si ale firmei respective in particular. Sunt anumite domenii/industrii in care iti asumi un astfel de program de la bun inceput.

Nu-ti mai place industria/domeniul/firma, cauta alt job. Nu-ti mai place capitalismul, alatura-te urmasilor lui Mao sau pictorilor austrieci. Numai ca astora din urma le place si mai mult munca. Atat de mult incat pictorul chiar s-a asigurat ca oamenii stiau cand intrau in firma ca munca ii va elibera. Ai grija ce-ti doresti. Si vezi cu pupatul, mai ales al barbatilor, ca barbatii care pupau alti barbati au fost printre primii care s-au eliberat prin munca.

Edited by bogdan_o, 06 January 2024 - 21:33.

pufonel

pufonel

Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

Am un prieten casier la Lidl. De multe ori lucreaza 8-9 zile continuu, apoi are 4-5 zile libere la rand. Cred ca chestia e sa se adune numarul de zile libere legale in fiecare luna.

EMPP

EMPP

Guru Member

View Postalexandrualexww2, on 06 ianuarie 2024 - 21:04, said:

Imi place cum au luato razna unii mai inainte
daca așa te-ai exprimat așa s-a înțeles.trebuia să zici de patronul tău nu de toată societatea

si eu subt capitalist dar nu-s jegos

care se bucura cu ce resturi le da oricine,
dacă n-ai fi tu așa erai plecat demult de acolo si nu mieunai pe forumuri că ești exploatat

alexandrualexww2

alexandrualexww2

Member

View PostEMPP, on 06 ianuarie 2024 - 23:10, said:

dacă n-ai fi tu așa erai plecat demult de acolo si nu mieunai pe forumuri că ești exploatat

Trebuie sa fii putin batut in cap sa pleci de la un job la prima problema, asta inseamna dereglari mari la mansarda si in relatiile interumane.

Eu cred ca nu ai fost in viata ta in situatia in care sa ai o problema la job si sa te cari a 2 a zi ca nu-ti convine tie, daca aveai putin cap iti dadeai seama ca e un abuz din partea angajatorului, iar la munca cum ai obligatii ai si drepturi.

Vai de capul vostru, din cauza mentalitatii asteia muncesc tinerii pe 2500 de lei, si patronii inca profita, ca au cu cine! Cand e vorba sa iti faci treaba, ai doar de suferit ca nu ti-o faci, daca angajatorul nu-si respecta obligatiile, pleaca daca nu-ti convine.

Treziti-va bajetii...sau domn' inginer/maistru sef sau ce mai sunteti cei care ganditi asa.

View Postpufonel, on 06 ianuarie 2024 - 22:04, said:

Am un prieten casier la Lidl. De multe ori lucreaza 8-9 zile continuu, apoi are 4-5 zile libere la rand. Cred ca chestia e sa se adune numarul de zile libere legale in fiecare luna.

De acord, dar are 4-5 la rand dupa :). Si la ce face el, sigur are nevoie, oricum degeaba il le da ca in prima zi doarme a 2 a abea se dezmorteste...

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Orele suplimentare nu sunt obligatorii. Incetati cu va muncesc altii. Acceptati voi sclavia doar.

tytysor

tytysor

Guru Member

Imi place cum au luato razna unii mai inainte, ca daca am zis capitalism jegos, inseamna automat,ca sunt comunist. Sunteti spalati pe creier baieti Posted Image, genu de oameni care se bucura cu ce resturi le da oricine, ca lasa ca e mai bine ca inainte era mai rau.

O singura solutie a fost buna Posted Image si un pictor austriac era seful ei, pup.
De fapt, tu pari dintre aia care stiu sa citeasca, dar nu inteleg ce au citit. Am uitat cum se numesc...

View PostMooF2010, on 06 ianuarie 2024 - 23:52, said:

Orele suplimentare nu sunt obligatorii. Incetati cu va muncesc altii. Acceptati voi sclavia doar.
doar cei care au baut cerneala o accepta!

TehCube

TehCube

Railgun user

View Poststrongsss, on 06 ianuarie 2024 - 19:59, said:

Codul muncii e destul de clar:
De acord, dar credeam ca vorbim de situatii regulate. Prelungirea e o exceptie (pentru care angajatorul trebuie sa compenseze oricum, ca sa nu depaseasca media respectiva pe 4 luni), iar 'anularea' repauzului saptamanal e alta exceptie, care vad ca trebuie autorizata de ITM.
Din ce-a scris OP, la el nu se intampla niciuna nici cealalta. Si ca un patron sa ajunga sa te puna sa lucrezi 14 zile la rand chiar trebuie sa fie ceva situatie critica, sau sa-si bata joc de salarati care nu isi cunosc drepturile.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

View Postalexandrualexww2, on 06 ianuarie 2024 - 23:38, said:

Trebuie sa fii putin batut in cap sa pleci de la un job la prima problema, asta inseamna dereglari mari la mansarda si in relatiile interumane.

Eu cred ca nu ai fost in viata ta in situatia in care sa ai o problema la job si sa te cari a 2 a zi ca nu-ti convine tie, daca aveai putin cap iti dadeai seama ca e un abuz din partea angajatorului, iar la munca cum ai obligatii ai si drepturi.

Vai de capul vostru, din cauza mentalitatii asteia muncesc tinerii pe 2500 de lei, si patronii inca profita, ca au cu cine! Cand e vorba sa iti faci treaba, ai doar de suferit ca nu ti-o faci, daca angajatorul nu-si respecta obligatiile, pleaca daca nu-ti convine.

Treziti-va bajetii...sau domn' inginer/maistru sef sau ce mai sunteti cei care ganditi asa.

Domnu' psihiatru clarvazator, da si tu mai multe detalii despre ce post/job e vorba. Abuz nu insemna orice nu-ti convine tie.

Altfel, cum ti s-a explicat deja, in cazul expus nu e vorba de nici un abuz. De la vanzatorii din mall-uri si pana la personalul medical, sunt domenii si firme/institutii unde niste oameni trebuie sa lucreze si in week-end.

Ar fi abuz daca te-ar pune numai pe tine sa lucrezi in week-end sau te-ar obliga sa lucrezi mai mult decat numarul legal de ore etc...

Dar, ca tot zici ca altii sunt lipsiti de cap, lumineaza-ne si pe noi cum ar trebui sa procedeze cu angajatii sai o firma care trebuie sa ofere servicii sau suport 7/7.

Esti nemultumit ca lucrezi uneori mai mult de 5 zile la rand. Daca trebuie sa lucrezi in week-end, nu ai avea cum sa ai maxim 5 zile la rand lucrate, pentru ca altfel nu ai mai fi liber niciodata in ambele zile de week-end. Adica in exemplu tau, daca lucrezi vineri, sambata, duminica, luni si marti, firma ar trebui sa iti dea liber miercuri si joi iar de vineri ai incepe din nou. Asa ca intr-o astfel de firma ar fi unii care ar avea liber numai miercuri si joi, altii sambata si duminica etc... in functie de cand le-ar incepe programul. Ti s-ar parea mai corect asa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate