Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

Casa mica si simpla in Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members
Cred ca nu m-am facut inteles. Solicit o oferta de pret pe firma, iar facturarea o cer pe persoana. Nimic ilegal. Si eu am avut clienti care au facut asta ( este adevarat, eu nu prea fac diferente intre clientii persoane fizice, si clientii persoane juridice ).

Edited by razvan-softpedia, 05 January 2024 - 10:53.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Zilele astea ( joi, vineri, sambata ), am terminat cu imprejmuitul terenului si am turnat o centura peste care sa ridic o mica constructie provizorie ( aproximativ 20 mp ). Constructia asta vreau sa o folosesc pe perioada derularii santierului pentru cazarea muncitorilor ( daca va fi cazul ), si depozitarea unor materiale.

Sambata cand am turnat vremea a fost foarte buna ( puteai sa stai in maneca scurta ), problema este ca de duminica dimineata a inceput sa ploua, si eu nu am acoperit „ingineria” cu nimic. Sunt tare curios cum se va prezenta betonul dupa atata ploaie.

Imprejmuirea santierului am realizat-o cu ajutorul unor rectangulari metalici de 40 mm x 40 mm, de care am prins sarma ghimpata si apoi plasa de umbrire ( grad de umbrire 95% ). La final, dupa ce voi termina cu casa, scot stalpii ( cu tot cu betonul in care au fost prinsi ), si fac un gard ca lumea, cu fundatie si soclu ( dar pana atunci vor mai trece cativa ani ). Am ales varianta asta datorita costurilor mai mici( perimetrul terenului are peste 170 ml ) , si a faptului ca inca nu sunt hotarat ce fel de gard sa aleg.

Urmatorul pas este sa caut niste camere de luat vederi ( 2 – 3 buc ), pe care sa le amplasez pe teren. Pana acum nu am avut nici un fel de incident, dar este mai bine sa previi decat sa tratezi. Posted Image

Attached Files

florin1008

florin1008

Member

Spor la treaba! Cat a costat gardul cu totul (stalpi, beton, plasa, sarma si ce mai e)?

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Costurile pentru imprejmuire au fost urmatoarele:

- rectangularele pentru gard = 2700 ron ( pentru 118 ml ) - Bucata de 6 ml a costat 100 ron, si am taiat-o in doua.
- rectangularele pentru porti = 600 ron.  2 buc 60 mm x 60 mm x 6 mm pentru stalpi + 6 buc 30 mm x 30 mm x 3 mm
- sarma ghimpata = 600 ron ( 600 ml )
- plasa de umbrire = 1700 ron ( pentru gard aveam nevoie de vreo150-155 ml dar am luat 200 ml  )
- soricei = 350 - 400 ron ( cred ca am pus vreo 2000 buc )
- ciment = 160-170 ron ( am folosit vreo 5,3 saci )
- nisip+pietris = 100 ron

Partea de manopera nu m-a costat nimic, ca am facut-o eu, cu ajutorul unui coleg.

View Postflorin1008, on 08 ianuarie 2024 - 07:42, said:

Spor la treaba!

Multumesc.

mircea812

mircea812

Senior Member

• Grup: Senior Members
Scrie si tu preturile in lei. :)

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postmircea812, on 08 ianuarie 2024 - 08:28, said:

Scrie si tu preturile in lei. Posted Image

Cred ca imi scapa ceva ! Posted Image

mircea812

mircea812

Senior Member

Scrie ''lei'' nu ''ron''.  :)

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

View Postrazvan-softpedia, on 04 ianuarie 2024 - 05:40, said:

Da. O sa ma uit sa vad care este cea mai mare dimensiune posibila ( ca si gol ma refer ), la un pret decent.
Vezi Fakro LWT Thermo 70x140cm:
https://www.fakro.ro...1.06.2023_1.pdf

View Postrazvan-softpedia, on 04 ianuarie 2024 - 07:17, said:

Am o lista cu vreo 330 de "insemnari" ( sfaturi, sugestii, chestii de facut, chestii de evitat, etc. ), facute in timp ce citeam jurnalele altor colegi de forum, care sunt alandala. Vreau sa le iau si sa le sortez pe caprarii ( fundatie, canalizare, instalatii termice, instalatii electrice, izolatii, acoperis, etc. ), si sa mi le scot pe foi pe cele de care voi avea nevoie in etapa asta a constructiei ( etapa de casa la rosu ). Posted Image
Te rog sa le postezi.

Edited by bobitzaaa, 08 January 2024 - 09:44.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

View Postrazvan-softpedia, on 04 ianuarie 2024 - 05:15, said:

Stefan, ai dreptate, inainte era mai usor ( puteai sa obtii curent si daca aveai un put si ziceai ca vrei sa uzi gradina ). Se pare ca lucrurile s-au mai schimbat. Tipul nu avea nici un interes sa ma minta.
Recent m-am bransat de santier in  forma definitiva fara AC. 20kW trifazic. Acte necesare: CU, CI, CF, plan de incadrare, plan de situatie. 58ml subteran = 2keur.

View Postrazvan-softpedia, on 04 ianuarie 2024 - 05:40, said:

Randari nu am, dar pun fatadele. Posted Image
Si poze pentru cei care nu se descurca cu .pdf.

Attached Files

mircea812

mircea812

Senior Member

Unde sunt punctele cardinale?

Attached Files

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postbobitzaaa, on 08 ianuarie 2024 - 09:44, said:

Vezi Fakro LWT Thermo 70x140cm:
https://www.fakro.ro...1.06.2023_1.pdf

La scari trebuie sa ma mai uit putin prin pliantul ala ( am acasa un pliant cu scari de pod primit chiar de la directorul zonal Fakro ). In proportie de 80% as merge pe dimensiunea 86x130, modelul LWF 60. Mai studiem, si ne hotaram dupa. Sincer sa fiu, desi am urcat pe o gramada de scari din astea, niciodata nu m-am uitat sa vad ce dimensiune si model sunt. Greseala mea. Posted Image

Acum vreo 5-6 ani am primit de la VELUX ( le-am castigat la o tombola ), doua scari de pod ( pentru o scurta perioada a adus si VELUX astfel de produse), pe care le-am facut cadou unor amici. Posted Image   Pe atunci nu ma gandeam ca o sa imi fac casa.   Nu imi pare rau, sa le stapaneasca sanatosi amandoi !!! Posted Image  

View Postbobitzaaa, on 08 ianuarie 2024 - 09:44, said:

Te rog sa le postezi.

Trebuie sa le aranjez pe caprarii, si sa scot din ele "duplicatele", dupa care o sa le postez. Citind si notand o perioada lunga de timp, unele sfaturi se repeta, si de aceea trebuie sa fac putina ordine printre ele.

View Postmircea812, on 08 ianuarie 2024 - 09:33, said:

Scrie ''lei'' nu ''ron''.  
Am inteles. De acum asa fac !  Posted Image

View Postmircea812, on 08 ianuarie 2024 - 10:54, said:

Unde sunt punctele cardinale?

Am atasat acum o poza cu pozitia terenului vis-a-vis de punctele cardinale.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Ai sters toate, mai putin UAT si nr cadastral :)

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Ii scot CF imediat :P

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Pe alea de sus nu le-am vazut. Posted Image  Sincer sa fiu, le-am sters ca sa nu ma trezesc ca ma trag vecinii de urechi. Posted Image Nu am nimic de ascuns, dar n-as fi vrut sa ma sune vre-un vecin sa imi zica ca apare si numele lui pe acolo ( sau numarul cadastral ).

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Sterge-le si pentru preventie furt. Au mai fost cazuri pe forum.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Nu stiu cum se mai poate sterge acum.  Posted Image

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

My settings Manage attachments

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postbobitzaaa, on 08 ianuarie 2024 - 14:58, said:

Sterge-le si pentru preventie furt. Au mai fost cazuri pe forum.

View Postcrocko.dilul, on 08 ianuarie 2024 - 15:09, said:

My settings Manage attachments

Am rezolvat. Multumesc.

In alta ordine de idei, am fost azi la locatie sa vad cum se prezinta ingineria pe care am turnat-o sambata. Avand in vedere ca a plouat ieri toata ziua, ca s-a turnat intr-o folie care trecea putin de marginile cofragului 9 se forma ca un mic jgheab care tinea apa ), si ca a fost destul de frig, aveam niste dubi in prezenta rezultatului.

Dpmdv a iesit foarte bine. Pentru unii care nu au pus in viata lor mana pe o betoniera ( exagerez, am mai pus o data Posted Image ), eu zic ca este super ok.

Attached Files

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate