Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Casa mica si simpla in Ilfov

- - - - -
  • Please log in to reply
298 replies to this topic

cipaul

cipaul

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cam asa.

Attached Files

Edited by cipaul, 18 May 2024 - 17:16.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

• Grup: Members
Sincer sa fiu, nu mi se pare suficient de rezistenta pentru ceea ce imi doream eu ( capriori iesiti in consola aproximativ 1.4 m - 1.5 m, si o invelitoare din tigla de beton ).

Pana la urma, cred ca o sa merg pe o varianta de tigla metalica in panouri mari. Exact invelitoarea pe care nu mi-o doream. Posted image  Dar asta este, in viata nu ies lucrurile intodeauna asa cum vrei tu. Posted image

cipaul

cipaul

Senior Member

Am trecut azi pe langa mai multe case care au ce vrei tu, dar par cu corni de 20x5.
Mai sunt si altele cu consola si mai mare, dar sunt mascate cu pazie sau ghips carton si tencuiala.
Dulapii/cornii verticali perimetrali descarca colturile pe toti ceilalti corni.
Iar daca treci pe tabla tot cam pe acolo trebuie sa calculezi.
Intreaba pe niste mesteri de acoperisuri si sigur iti dau mai multe solutii.
Pe jurnal tau nu cred ca a intrat nici unul.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

cipaul, eu am platit deja dulapii de 5x15, nu ma mai "sucesc". Posted image  Dupa ce facem acoperisul efectiv, vad ce pot face sa intaresc zona aia de la colturi.

Oricum, multumesc pentru idei ! Posted image

Edited by razvan-softpedia, 18 May 2024 - 18:01.

cipaul

cipaul

Senior Member

Am scris mai mult pentru ca am vazut ca exista solutii la problema ta. Toate cele peste 15 case pe care le-am vazut ieri cu colturile in consola de peste 1,5 metri au tigla de beton sau ceramica. Unele au consola si de 3 metrii.
Idea e sa nu ramai cu regrete ca ai stiu de o problema, mai ales prin prisma profesiei si nu ai reusit sa o corectezi desi e posibil.
Personal am ramas cu una si revin gandurile recurente cu apa care nu vine aproape instant calda la baterii din lipsa unei izolari bune a conductelor.
Nu cred ca 20x5 vs. 15x5 face vreo diferenta.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

cipaul, inca o data iti multumesc.

Asa cum am mai spus, o sa imi dau seama mai bine de situatie dupa ce voi avea acoperisul facut ( astereala + structura ). O sa incerc sa "intaresc" zona respectiva pentru a putea merge pe varianta de tigla de beton. Daca nu reusesc sa ajung la un rezultat care sa ma multumeasca, voi alege varianta de invelitoare tip tigla metalica. Posted image  Sunt convins ca nu asta va fi cea mai mare "nereusita" a casei. Sigur vor fi nemultumiri si mai mari. Posted image

Ceea ce ai vazut tu iesit in consola 1,5 - 3 metri s-ar putea sa fie o placa de beton, nu capriori. Eu nu am vazut niciodata pana acum capriori iesiti in consola mai mult de 1,5 metri ( si situatia asta am intalnit-o o singura data la un client de al meu in Bragadiru ). Cat despre capriori iesiti in consola 3 metri, imi este imposibil sa cred. Nu te supara pe mine, dar cred ca faci o confuzie. Ai vre-o poza de la fata locului ?

iahim_namor

iahim_namor

Member

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 17 mai 2024 - 17:28, a scris:

Eu ma refeream la .... oscute de mine sunt Tyvek-ul de la DuPont, +Foxx-ul si Maxx-ul de la Dorken.
Aerisiri in camp pentru click -> nu am vazut... or fi din portofoliul de accesorii, dar eu nu le-am vazut (recunosc ca nici nu sunt umblat prea mult Posted image ). In schimb exista profile speciale de ventilare click, din tabla perforata cu gauri foarte mari, ce se pun la coama.

Valurire click: indiferent de montaj, acea valurire va aparea. O sa zgaraie pe ochi in functie de cum este orientata casa fata de soare. Valurirea este mult diminuata la modelele de click care au niste nervuri de ranforsare pe mijlocul tablei (reversul medaliei : e posibil ca acele nervuri sa nu permita ondularea si sa se lungeasca lult coala de tabla, extremitatile miscandu-se foarte mult -> este critic montajul corect).

Zgomot: eu am tabla tip tigla maro inchis, socrii caramiziu deschis, majoritatea rudelor tip tigla maro-roscat (mai inchis la culoare), cumnatul click gri inchis (acesta e la moda in ultimii ani Posted image  ). Cu totii experimentam acelasi zgomot de la ploaie si aceleasi pocnituri cand iese soarele de dupa nori si invers. Exceptie fac socrii (culoare deschisa si zona semi-umbrita) la care zgomotele de dilatare/contractare sunt minime.
De la ploaie: nici o diferenta intre tipurile de tabla -> prin 25cm de izolatie de vata nu se aude nimic. Bineinteles, socrii nu au pod mansardat si daca stai acolo vei auzi zgomotul.

Durabilitate folie: nu am avut ocazia sa desfac mai multe acoperisuri, exceptand montajul de ferestre la al meu si o modificare la socri. Eu in Bucuresti (4 luni pe an 70-80 grade tabla), ei in nord (maxim 2 saptamani pe an canicula si acoperisul deschis la culoare).
Folia la acoperisul meu -> dupa cum am descris anterior (crapaturi vizibile la soare). Folia la acoperisul socrilor -> impecabila. Ambii cu aceeasi folie "originala" din Finlanda, cu promisiunea (certificari, marcaje, ..., etc) ca isi pastreaza proprietatile multi ani.
Peste inca 10 ani folia mea va fi si mai degradata, iar a socrilor impecabila.

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 17 mai 2024 - 17:28, a scris:

...Datorita formei si spatiilor mici de ventilare, sub tabla click...
Spatiile de ventilare nu sunt mici, ci sunt asa cum le faci (inexistente, prea mici, conform instructiunilor, mai mari, foarte mari). Foarte multi monteaza sipcile veritcale de 2.5cm grosime ca sa iasa mai ieftin. Cei destepti le monteaza de minim 5 cm grosime. E alegerea fiecaruia. Efectele se vad dupa minim 3 ani, cand daca reclami montajul (in cazul in care ai avut factura si garantie la montaj, cu toate materialele specificate in documente si firma inca mai traieste, cu intructiunile/recomandarile oficiale de la producator asupra montajului si materialelor) poate vine si iti remonteaza acoperisul, dar cu siguranta nu iti va plati nimeni pagubele colaterale (vata/lemn distruse din cauza condensului, infiltratii, ..., etc).

Edited by iahim_namor, 21 May 2024 - 09:39.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Exemplu iesire:
https://www.google.c...i8192?entry=ttu

manghels

manghels

Senior Member

View Postiahim_namor, on 21 mai 2024 - 09:33, said:

Durabilitate folie: nu am avut ocazia sa desfac mai multe acoperisuri,

O sa-l desfac eu pe al meu in saptamanile ce urmeaza pentru montaj sistem prindere panuri fotovoltaice (e cu tigla ceramica). Is curios cum se prezinta folia.

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

Dacca e Fakro se prezinta bine :P

manghels

manghels

Senior Member

Nu mai stiu ce e..Ce se folosea acu vreo 7-8 ani..cred ca asta au pus si la mine. Important e ca nu am nici o infiltratie in pod...probabil asta inseamna ca si tigla e pusa bine..dar si ca folia inca isi face treaba.

Edited by manghels, 21 May 2024 - 12:44.

iahim_namor

iahim_namor

Member

Vizualizare mesajmanghels, pe 21 mai 2024 - 12:43, a scris:

...probabil asta inseamna ca si tigla e pusa bine..dar si ca folia inca isi face treaba.
Cu siguranta tigla e pusa bine (si poate ai avut si noroc Posted image ). Folia -> nu te baza pe ea!
Eu ma bazam pe folie (cu toata teoria ca preia apa, o duce departe, ..., etc) pana la montajul ferestrelor, cand un surub a fost pus la loc gresit, adica inclinat (nu mai statea garnitura etans pe tabla). Nu s-a observat nimic la ploi scurte, insa la o ploaie mai de durata s-a udat as te ri ala pe doi metri patrati. Oricat de buna ar fi folia, nu trebuie sa uitam ca este perforata in sute de locuri pentru a prinde sipcile verticale. Apa se poate prelinge pe acele sipci si intra pe la gauri.
Super noroc la mine: inca nu era mansardat podul si pagubele au fost minime.

De stiut pentru tigla metalica si panouri: in majoritatea cazurilor nu se stie unde sunt capriorii cu exactitate si nici nu se potrivesc pe locurile recomandate de prindere structura aluminiu. Si atunci suruburile acelea mari trec prin sipcile orizontale si se prind in as te ri ala, bineintels trecand prin folie Posted image

Edited by iahim_namor, 21 May 2024 - 13:28.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

Aerisiri in camp pentru click -> nu am vazut... or fi din portofoliul de accesorii, dar eu nu le-am vazut (recunosc ca nici nu sunt umblat prea mult   ). In schimb exista profile speciale de ventilare click, din tabla perforata cu gauri foarte mari, ce se pun la coama.

Accesorii care asigura ventilarea exista si la tigla metalica ( bureti cu gauri, sau banda de ventilare ). Dar se pare ca sunt insuficiente, mai ales in cazul acoperisurilor in doua ape cu distanta mare intre coama si streasina. Din ce am observat eu, cu cat acoperisul este mai complex, cu atat mai bine se pastreaza folia sub el. Aici ma refer in special la acoperisurile ondulate ( tigla metalica, ceramica, sau de beton ). Este normal, avand in vedere ca printro dolie sau o coama inclinata invelitoarea se ventileaza mai bine de cat printr-un fronton.

Valurire click: indiferent de montaj, acea valurire va aparea. O sa zgaraie pe ochi in functie de cum este orientata casa fata de soare. Valurirea este mult diminuata la modelele de click care au niste nervuri de ranforsare pe mijlocul tablei (reversul medaliei : e posibil ca acele nervuri sa nu permita ondularea si sa se lungeasca lult coala de tabla, extremitatile miscandu-se foarte mult -> este critic montajul corect).

Eu am zis "La tigla metalica, datorita formei efectele fenomenelor de dilatare contractare sunt mult mai mici" ( comparativ cu tabla click ). Banuiesc ca esti de acord cu afirmatia asta.
Referitor la afirmatia ta cu "indiferent de montaj" da-mi voie sa te contrazic. Daca ai un montator nesimtit si avid dupa bani, si iti monteaza tabla click la 3 grade Celsius, cum crezi ca va arata tabla ta cand afara vor fi 35 de grade Celsius ?

Zgomot: eu am tabla tip tigla maro inchis, socrii caramiziu deschis, majoritatea rudelor tip tigla maro-roscat (mai inchis la culoare), cumnatul click gri inchis (acesta e la moda in ultimii ani    ). Cu totii experimentam acelasi zgomot de la ploaie si aceleasi pocnituri cand iese soarele de dupa nori si invers. Exceptie fac socrii (culoare deschisa si zona semi-umbrita) la care zgomotele de dilatare/contractare sunt minime.
De la ploaie: nici o diferenta intre tipurile de tabla -> prin 25cm de izolatie de vata nu se aude nimic. Bineinteles, socrii nu au pod mansardat si daca stai acolo vei auzi zgomotul.

Referitor la impactul pe care il are zgomotul ploii intr-o mansarda cu 25 cm izolatie, nu imi permit sa te contrazic, pentru ca nu am experimentat. Am prins insa ploaie pe toate tipurile de invelitoare ( fara izolatie de 25 cm  Posted Image ), si crede-ma ca cel mai rau se aude pe tabla click. Mai ales vara. Si la vant, tot ea mi se pare cea mai zgomotoasa. Este foarte bine ca ruda ta are o izolatie groasa si nu il deranjeaza. Posted Image

Spatiile de ventilare nu sunt mici, ci sunt asa cum le faci (inexistente, prea mici, conform instructiunilor, mai mari, foarte mari). Foarte multi monteaza sipcile veritcale de 2.5cm grosime ca sa iasa mai ieftin. Cei destepti le monteaza de minim 5 cm grosime. E alegerea fiecaruia. Efectele se vad dupa minim 3 ani, cand daca reclami montajul (in cazul in care ai avut factura si garantie la montaj, cu toate materialele specificate in documente si firma inca mai traieste, cu intructiunile/recomandarile oficiale de la producator asupra montajului si materialelor) poate vine si iti remonteaza acoperisul, dar cu siguranta nu iti va plati nimeni pagubele colaterale (vata/lemn distruse din cauza condensului, infiltratii, ..., etc).

Daca imi arati tu o singura casa unede ai vazut caroiaj de sipci unde verticalii au 5 cm inaltime, eu imi scot palaria in fata ta. Cred ca nici producatorii de tabla nu au in recomandarilor lor verticali de 5x5 ( asta nu inseamna ca nu este bine ). Lucrez de multi ani DOAR in domeniul asta, am vazut sute de acoperisuri ( fara nici un fel de exagerare ), dar nu imi aduc aminte sa fi vazut vre-unul unde verticalii sa fie de 50 x 50 .   Primul pe care o sa-l vad o sa fie al meu. Posted Image  

Ca sa pot sa asigur o ventilare mai buna sub invelitoare ( in cazul in care va trebui sa pun tigla metalica in panouri mari ), m-am gandit sa:

- folosesc verticali de 5x5 ( in loc de 2,5x5 ), in felul acest marind spatiul de sub invelitoare, deci teoretic voi avea mai mult aer care sa circule pe acolo.
- folosesc o tabla cu profilatie mare ( este mai inalta cu vreo 1,5 cm decat cele clasice, care sunt si cele mai vandute ). In felul asta, prin zonele de streasina si de coama dreapta imi va intra/iesi mai mult aer.
- folosesc coame mari ( desfasurata de 410, in loc de 308 ). Coamele mari ( ma refer in special la coamele inclinate, eu avand un acoperis in patru ape ), imi permit sa tai tablele mai scurte, deci sa maresc suprafata prin care se face ventilarea ( tot ce inseamna coama inclinata ). Se subintelege ca in zonele respective voi folosi banda de ventilare.Posted Image

O alta chestie care ma va ajuta va fi faptul ca voi avea pe acoperis si vreo 4 ferestre VELUX ( fiecare cu pasaricile lui ), care vor ajuta si acestea la ventilarea de sub invelitoare ( prin cel putin trei laturi ale acestora ).

Asta este solutia pe care am gasit-o eu pentru acoperisul meu, repet, in cazul in care voi merge pe varianta de tigla metalica in panouri mari.Posted Image

View Postmanghels, on 21 mai 2024 - 10:13, said:

O sa-l desfac eu pe al meu in saptamanile ce urmeaza pentru montaj sistem prindere panuri fotovoltaice (e cu tigla ceramica). Is curios cum se prezinta folia.

Cu tigla este total alta discutie. Sub invelitorile din tigla ( beton sau ceramica ), ventilarea este mult, mult mai buna, datorita faptului ca tigla nu este etansa ( pe toate laturile ei ai cel putin 1 mm spatiu de ventilare ). Fa un calcul, si vezi cam care este suprafata prin care se ventileaza zona de sub invelitoare la tigla. Si un alt aspect important, la tigla ventilarea se produce in orice punct, La tabla, daca ai norocul sa intre pe la streasina, si sa iasa pe la coama, poti sa zici ca esti fericit.  

View Postiahim_namor, on 21 mai 2024 - 13:26, said:

De stiut pentru tigla metalica si panouri: in majoritatea cazurilor nu se stie unde sunt capriorii cu exactitate si nici nu se potrivesc pe locurile recomandate de prindere structura aluminiu. Si atunci suruburile acelea mari trec prin sipcile orizontale si se prind in as te ri ala, bineintels trecand prin folie

Aici, iar faci o confuzie. Daca ai un montator destept, si care isi respecta munca, iti pune suportii fara sa iti gaureasca folia.  Alege lungimea corecta a suruburilor ( in functie de sipcile folosite la caroiaj si de geometria tablei ), si va prinde suportii in zona sipcilor orizontale ( imediat sub ambutisarea tablei ). Am facut-o noi pentru un fost client acum 4-5 ani, deci se poate. Posted Image

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postrazvan-softpedia, on 19 mai 2024 - 10:52, said:

Ceea ce ai vazut tu iesit in consola 1,5 - 3 metri s-ar putea sa fie o placa de beton, nu capriori. Eu nu am vazut niciodata pana acum capriori iesiti in consola mai mult de 1,5 metri ( si situatia asta am intalnit-o o singura data la un client de al meu in Bragadiru ). Cat despre capriori iesiti in consola 3 metri, imi este imposibil sa cred. Nu te supara pe mine, dar cred ca faci o confuzie. Ai vre-o poza de la fata locului ?
Ce ti-am desenat am vazut la doua case: la una profilul din mijlocul triunghiului, acela scurt si cu culoarea cea mai deschisa era situat cam ca in desen cu distanta egala intre colt si urmatorul caprior. Daca distanta dintre caprioari e de 70, atunci consola ar fi 140 cm. La a doua casa distanta era mai spre coltul acoperisului deci sigur consola mai mica decat 140 cm. Nu aveau sageac si elementele de inchidere cred ca pazie i se spune erau din dulapi de 20x5 sau chiar mai lati.
La cele cu deschideri si mai mari era vorba de balcoane inchise cu termopan pe coltul casei, poate ai dreptate si la cele mai multe putea fi si o placa de beton. In schimb la unul pare a avea doar o structura de sustinere din 3 grinzi masive in forma de U si sculpate iar in consolara ramanea doar cca 1 metru.
Nu mai sunt la locatie sa pun poze, Google maps nu a ajuns inca intr-un catun mlastinos al unui satuc din Nordul capitalei. Daca vrei o locatie mai exact se poate pe privat.

Edited by cipaul, 21 May 2024 - 17:55.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postcipaul, on 21 mai 2024 - 17:54, said:

Ce ti-am desenat am vazut la doua case: la una profilul din mijlocul triunghiului, acela scurt si cu culoarea cea mai deschisa era situat cam ca in desen cu distanta egala intre colt si urmatorul caprior. Daca distanta dintre caprioari e de 70, atunci consola ar fi 140 cm. La a doua casa distanta era mai spre coltul acoperisului deci sigur consola mai mica decat 140 cm. Nu aveau sageac si elementele de inchidere cred ca pazie i se spune erau din dulapi de 20x5 sau chiar mai lati.
La cele cu deschideri si mai mari era vorba de balcoane inchise cu termopan pe coltul casei, poate ai dreptate si la cele mai multe putea fi si o placa de beton. In schimb la unul pare a avea doar o structura de sustinere din 3 grinzi masive in forma de U si sculpate iar in consolara ramanea doar cca 1 metru.
Nu mai sunt la locatie sa pun poze, Google maps nu a ajuns inca intr-un catun mlastinos al unui satuc din Nordul capitalei. Daca vrei o locatie mai exact se poate pe privat.

Sincer, sunt foarte obosit, si nu prea reusesc sa "vizualizez" ceea ce citesc. Da-mi te rog frumos locatia printr-un mesaj. Merci mult.

LE. Ca sa fiu foarte clar, am explicat pe desenul tau la ce ma refer cand spun ca trebuie sa imi iasa in consola capriorii 1,4-1,5 metri.

Attached Files

Edited by razvan-softpedia, 21 May 2024 - 18:10.

iahim_namor

iahim_namor

Member

Vizualizare mesajrazvan-softpedia, pe 21 mai 2024 - 17:03, a scris:

...bureti cu gauri, ...
Sa nu folosesti asa ceva. Eu am avut si i-am scos. Buretii au niste gauri mici si nu se poate face ventilatie pe acolo. Dupa cativa ani se coc si se macina sau se dezlipesc.
De stiut: buretii sunt necesari cu adevarat doar in anumite conditii. Un exemplu pe care l-am primit: daca la tigla ondulata coama nu prinde un pas al tiglei sau daca panta e foarte mica.

Eu am zis "La tigla metalica, datorita formei efectele fenomenelor de dilatare contractare sunt mult mai mici" ( comparativ cu tabla click ). Banuiesc ca esti de acord cu afirmatia asta.
Da, sunt de acord.

Referitor la afirmatia ta cu "indiferent de montaj" da-mi voie sa te contrazic. Daca ai un montator nesimtit si avid dupa bani, si iti monteaza tabla click la 3 grade Celsius, cum crezi ca va arata tabla ta cand afara vor fi 35 de grade Celsius ?
Nu are importanta temperatura de montaj, ci respectarea instructiunilor. Conform exemplului tau putem sa spunem acelasi lucru si la 40 de grade vara, cand tabla are 70 de grade. Nu mai montam tabla decat primavara si toamna?
Problema montajului este ca e facut de necalificati, fara supravegherea atenta a calificatului. De exemplu, daca la Click nu pui suruburile pe mijlocul gaurii lungi (ma refer la modelele care vin pregaurite) si il mai si strangi la maxim, bineinteles ca nu se va mai misca liber tabla si efectul de valurire va fi maxim.

...da-mi voie sa te contrazic...
Nici pe departe intentia de contrazicere Posted image Expunem si noi pareri care ar putea fi utile in unele cazuri sau macar ar putea "deschide ochii" celor interesati. Pacat ca nu suntem vecini, ca sigur am fi avut subiecte de discutie pentru o cisterna de bere Posted image
Pe mine m-au ajutat enorm discutiile de pe forumuri si bineinteles youtube-ul -> am facut o multime de lucruri in regim DIY.

Daca imi arati tu o singura casa unede ai vazut caroiaj de sipci unde verticalii au 5 cm inaltime, eu imi scot palaria in ....
Nu tin minte nici eu, insa sigur am vazut filme pe youtube unde sipcile pareau sa fie de 5cm.

Ca sa pot sa asigur o ventilare mai buna sub invelitoare ( in cazul in care va trebui sa pun tigla metalica in panouri mari ), m-am gandit sa:
... daca ai norocul sa intre pe la streasina, si sa iasa pe la coama, poti sa zici ca esti fericit.
Cred ca gandesti/planifici prea mult acest subiect.
Despre noroc: nu exista asa ceva. Ventilarea se va face asa cum trebuie, daca montezi corect. Cum sa nu existe spatiu la streasina? Cum sa nu existe spatiu la coama?

Un alt aspect: nu trebuie exagerat cu spatiul de ventilatie. Cu cat e mai mare, cu atat intra mai mult aer ce ar putea sa smulga tabla. 5cm (2,5+2,5) e suficient. Ce e critic, dupa cum repeti si tu, e sa aiba pe unde sa se faca acea convectie (priza de aer si evacuare). La 4 ape cu 5 coame deja nu mi-as face nici o problema.
PS: folie de aerisire, bureti si alte accesorii -> in majoritatea cazurilor sunt ceva inutil.

Aici, iar faci o confuzie. Daca ai un montator destept, si care isi respecta munca, iti pune suportii fara sa iti gaureasca folia.  Alege lungimea corecta a suruburilor ( in functie de sipcile folosite la caroiaj si de geometria tablei ), si va prinde suportii in zona sipcilor orizontale ( imediat sub ambutisarea tablei ). Am facut-o noi pentru un fost client acum 4-5 ani, deci se poate. Posted image
Nu as accepta niciodata sa am panourile prinse doar in sipca de caroiaj. Poate am eu temeri exagerate.

razvan-softpedia

razvan-softpedia

Active Member

View Postiahim_namor, on 22 mai 2024 - 10:10, said:

Sa nu folosesti asa ceva. Eu am avut si i-am scos. Buretii au niste gauri mici si nu se poate face ventilatie pe acolo. Dupa cativa ani se coc si se macina sau se dezlipesc.
De stiut: buretii sunt necesari cu adevarat doar in anumite conditii. Un exemplu pe care l-am primit: daca la tigla ondulata coama nu prinde un pas al tiglei sau daca panta e foarte mica.

Buretii sunt considerati consumabile, si la o anumita perioada ar trebui verificati, si schimbati daca este cazul. Ca nu face nimeni asta, este alta poveste.  Posted Image

Nu are importanta temperatura de montaj, ci respectarea instructiunilor. Conform exemplului tau putem sa spunem acelasi lucru si la 40 de grade vara, cand tabla are 70 de grade. Nu mai montam tabla decat primavara si toamna?

Hai sa iti spun cum procedam eu:
- Vara incepeam foarte devreme ( la 06.30 eram in santier ), si imi organizam lucrurile astfel incat in prima parte a zilei de munca sa pun efectiv tabla, iar in cea de a doua sa ma ocup de altele operatiuni ( sipcuit, pus jgheaburi, montat ferestre, etc. ), astfel incat sa umplu cat mai mult din cele opt ore de munca, dupa care plecam acasa.
- Iarna montam doar daca temperatura de afara depasea 10 grade. Au fost zile intregi iarna cand ma duceam la lucrari doar sa dau zapada de pe casa ( cel mai naspa este cand te prinde zapada cu toata sipca batuta ).

Vezi, de asta eu am Logan dupa mai bine de 20 de ani de acoperisuri, iar altii au Touareg dupa 2-3 ani. Mi-a placut sa dorm linistit pe perna mea, si sa nu imi fie rusine sa privesc in ochii pe nimeni.Posted Image

Nici pe departe intentia de contrazicere   Expunem si noi pareri care ar putea fi utile in unele cazuri sau macar ar putea "deschide ochii" celor interesati. Pacat ca nu suntem vecini, ca sigur am fi avut subiecte de discutie pentru o cisterna de bere
Pe mine m-au ajutat enorm discutiile de pe forumuri si bineinteles youtube-ul -> am facut o multime de lucruri in regim DIY.

Colegu' a te contrazice cu cineva nu este nimic rau.  Posted Image  Atat timp cat tonul este civilizat, si parerile sunt argumentate, totul este ok.  Posted Image Si pe mine ma ajuta foarte mult forum-ul, si youtub-ul. Sincer, cu ajutorul lor vreau sa ma apuc sa imi fac singur instalatiile electrice si sanitare la casa ( nu am nimic complicat, este o casuta extrem, extrem de simpla ).

Nu tin minte nici eu, insa sigur am vazut filme pe youtube unde sipcile pareau sa fie de 5cm.

Eu nu am vazut, crede-ma. Posted Image

Cred ca gandesti/planifici prea mult acest subiect.
Despre noroc: nu exista asa ceva. Ventilarea se va face asa cum trebuie, daca montezi corect. Cum sa nu existe spatiu la streasina? Cum sa nu existe spatiu la coama?
Un alt aspect: nu trebuie exagerat cu spatiul de ventilatie. Cu cat e mai mare, cu atat intra mai mult aer ce ar putea sa smulga tabla. 5cm (2,5+2,5) e suficient. Ce e critic, dupa cum repeti si tu, e sa aiba pe unde sa se faca acea convectie (priza de aer si evacuare). La 4 ape cu 5 coame deja nu mi-as face nici o problema.
PS: folie de aerisire, bureti si alte accesorii -> in majoritatea cazurilor sunt ceva inutil.

Recunosc, cred ca este defect profesional. Am vazut multe situatii neplacute legate de ventilare, si incerc sa le evit pe cat posibil.

Tabla nu are cum sa o smulga, eventual sa o zboare cu tot cu caroiajul de sipci ( dar te asigur ca nu va fi cazul la mine ). Ceea ce vedeti voi la televizor se datoreaza unor montaje extrem de proaste. Gandeste-te ca prima tigla metalica care s-a montat in Romania a fost Lindab Clasic ( aproape aceeasi geometrie ca si actualul Lindab Nordic, doar ca asta are niste decupaje in plus ), care avea o inaltime putin mai mare decat ce vreau eu sa pun pe casa mea. Daca zbura aia, azi nu s-ar mai fi confundat marca cu produsul. Posted Image

Nu as accepta niciodata sa am panourile prinse doar in sipca de caroiaj. Poate am eu temeri exagerate.

Ai temeri exagerate.  Posted Image Mai ales daca nu ai o panta maricica, sa zicem peste 30-35 de grade.

rider_x

rider_x

Member

View Postrazvan-softpedia, on 22 mai 2024 - 13:53, said:

Vezi, de asta eu am Logan dupa mai bine de 20 de ani de acoperisuri, iar altii au Touareg dupa 2-3 ani.

Diferenta de optica, aceia nu au asa casa meseriasa ca tine. La cate Touareguri o sa bagi in ea... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate