Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Top 500 Greatest Albums of All Time

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005
Topul il gasiti aici:
http://www.rollingst...ums_of_all_time

(din pacate muzica electronica nu prea este prezenta in acest top)

Cateva albume care mi-au atras atentia:
1. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, The Beatles
18. Born to Run, Bruce Springsteen
20. Thriller, Michael Jackson
26. The Joshua Tree, U2
43. The Dark Side of the Moon, Pink Floyd
62. Achtung Baby, U2
87. The Wall, Pink Floyd
120. Raising Hell, Run-DMC
139. All That You Can't Leave Behind, U2
140. Parallel Lines, Blondie
162. OK Computer, Radiohead
180. The Definitive Collection, Abba
209. Wish You Were Here, Pink Floyd
237. Like a Prayer, Madonna
247. Automatic for the People, R.E.M
253. Trans-Europe Express, Kraftwerk
273. The Slim Shady LP, Eminem
307. Avalon, Roxy Music
312. The Miseducation of Lauryn Hill, Lauryn Hill
327. Jagged Little Pill, Alanis Morissette
341. Play, Moby
342. Violator, Depeche Mode
351. Brothers in Arms, Dire Straits
361. Substance, New Order
363. Ray of Light, Madonna
395. Blue Lines, Massive Attack
399. Californication, Red Hot Chili Peppers
412. Mezzanine, Massive Attack
419. Dummy, Portishead
441. Tragic Kingdom, No Doubt
473. A Rush of Blood to the Head, Coldplay
494. She's So Unusual, Cyndi Lauper
500. Touch, Eurythmics

Edited by Alvin, 14 April 2006 - 19:50.


#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
http://www.rollingst...ion=6.0.12.1059

EXCELENT LINK :)

#3
kill_them_all1000

kill_them_all1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,061
  • Înscris: 14.07.2005
Da aceiasi Beatles de 10000 de ani pe primul loc desi exista sute albume mai bune ca cele ale beatlesilor. Dar de ce sa facem daca ei au fost primii rockeri moderni. Bine ca a disparut eminem.

#4
shobi

shobi

    dabãl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
uitandu-ma pe topu asta ... vad ca inca mai am multa muzica de ascultat :confuzzled: (sper sa fie si pe cat de buna e plasata)

#5
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004

 kill_them_all1000, on Apr 14 2006, 20:28, said:

Da aceiasi Beatles de 10000 de ani pe primul loc desi exista sute albume mai bune ca cele ale beatlesilor. Dar de ce sa facem daca ei au fost primii rockeri moderni. Bine ca a disparut eminem.

total de acord cu tine insa ce ne facem cu rolling stones, care stau si mai rau? mie sincer numai satisfaction mi se pare o melodie reusita, restul lasa de dorit. la beatles pot insa sa aleg intre let it be si yellow submarine :). queen rocks!!! :kisstogether:

#6
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
eu zic ca beatles e (mult) mai mult decat yellow submarine si let it be ;)

#7
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
da-mi alte titluri de melodii care merita ascultate, melodii placute la ureche. eu nu am reusit sa gasesc altele. insa pot sa iti dau pagini cu astfel de melodii de la queen, bee gees, a-ha si altii ca ei :).

#8
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Este o chestie de gusturi , oare cate albume au vandut beatelsii ? Doar nu le-au vandut pt. 2, 3 piese .

#9
Alvin

Alvin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 31.05.2005

 cods, on Apr 17 2006, 20:22, said:

Este o chestie de gusturi , oare cate albume au vandut beatelsii ? Doar nu le-au vandut pt. 2, 3 piese .
toate albumele lor sunt considerate capodopere
si nu numai asta: alaturi de Kraftwerk, The Beatles au influentat cel mai mult muzica de dupa ei... :)

Niste statistici:

Quote

•By the end of 1970 the Beatles had sold more than 500 million records.
•Guinness reported sales of 545 million records from 1963-74
http://www.beatlemon...6870records.htm

Quote

The Beatles have sold 1 billion LPs and 45s worldwide in their history. Even if a better comparison is the number of times a Beatles song is played, it's unlikely that ever surpassed 1 billion a month in the USA.
http://www.usatoday....04-google_x.htm

Edited by Alvin, 04 May 2006 - 13:35.


#10
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

 aolex, on Apr 17 2006, 19:57, said:

da-mi alte titluri de melodii care merita ascultate, melodii placute la ureche. eu nu am reusit sa gasesc altele. insa pot sa iti dau pagini cu astfel de melodii de la queen, bee gees, a-ha si altii ca ei :).


Pai stii si mie imi plac de la queen vreo 10 melodii(este putin spus imi plac) , dar de la beatles sunt pagini intregi :D .

Si ca sa trecem de bariera gusturilor ... repet : Au avut succesul acela doar pt. 2 , 3 melodii ?(eh , hai sa nu-ncepem care-i mai bun , care-i mai slab) .

@Alvin : tnx pt. completare :D .

#11
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
nu stiu pentru ce au avut succes, spun doar ca sunt altii cu muuult inaintea lor. probabil ca pe vremea aia nu aveai ce alege si fiind tineri, lumea i-a primit cu bratele deschise. insa din ce am eu in playlist, rolling stones si beatles nu sunt deloc cele mai mari formatii din toate timpurile.

#12
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Pana la urma cred ca este inutil sa discutam care este cel mai cu mot , este destul sa-i lasam la categoria genii (alaturi de muuulti altii) , muzica lor va suna tot la fel :) .

PS:Mai toate formatiile ce le amintim pe aici s-au vandut bine si dupa disparitia lor(cele care au disparut) . Ca mie mi se pare mai bun ala sau celalalt , este o chestie subiectiva .(apropo , as alege queen in favoarea RS :D)

#13
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002

 aolex, on Apr 17 2006, 19:57, said:

da-mi alte titluri de melodii care merita ascultate, melodii placute la ureche. eu nu am reusit sa gasesc altele. insa pot sa iti dau pagini cu astfel de melodii de la queen, bee gees, a-ha si altii ca ei :).
Asculta spre exemplu Helter Skelter de pe White Album (din '67)...si spune-mi cam cat influenta crezi tu ca a avut asupra ceea ce va insemna hard rock  ?

#14
Slash Snakepit

Slash Snakepit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2006
Beatles a avut un succes enorm in perioada anilor 60 pentru ca au creat o muzica extraordinara, practic atunci au pus bazele genurilor pop si rock. Beatles au fost fara indoiala vizionari, au facut ca muzica sa progreseze in 10 ani mai mult decat isi putea cineva imagina. Toti cei care au urmat dupa ei, de la Black Sabbath, Led Zeppelin la Queen sau Rolling Stones au recunoscut influenta pe care a avut-o Beatles asupra lor ca muzicieni. Normal ca astazi Beatles nu mai poate surprinde, melodiile lor ne par puerile, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ii consideram ca fiind una din cele mai mari trupe ale tuturor timpurilor.

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Albumele sunt judecate in contextul epocii in care au aparut, si in contextul in care au facut mare valva la momentul respectiv. De-aia si atributul "of (all) time".

Best 500 modern rock albums...ar fi iesit cu bataie :)

Chiar si asa, clasamentul asta nu demonstreaza nimic. Sunt atatea bucati de muzica anonime care au placut probabil editorului...unde mai pui ca Radiohead are doua albume mult in fata celor de la Metallica sau Iron Maiden...hai sa fim seriosi. Unde sunt Queen ? Mie topul ala mi se pare cel putin o bataie de joc..cand ii alaturi pe No Doubt, Eminem, Jay-Z , Beatlesilor si altor titani, evident reusind sa introduci mai mult de 200 de nulitati artistice printre, apoi asta este lipsa crasa de cultura muzicala. Cum spunea cineva pe somethingawful : "If you're a retarded emo kid who wants to start a crappy band, make sure Rolling Stone says something nice about it....no real bands belong in that magazine"

Edited by krossfire, 23 August 2006 - 10:08.


#16
Slash Snakepit

Slash Snakepit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2006
Muzica adevarata n-are nici o legatura cu clasamentele. Ceea ce este valoros ramane fara indoiala peste timp, iar marii muzicieni traiesc prin ceea ce au creat si prin cei care ii asculta.

#17
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,445
  • Înscris: 04.02.2006
ar trebui sa fim constienti ca rolling stone e o revista americana destul de conservatoare si exclusivista, o revista pentru cei nu foarte tineri. majoritatea redactorilor acelei reviste sunt cam de peste 50 de ani. astfel se justifica ierarhia...
din top ten-ul lor imi atrag atentia marvin gaye care vine cu un old school soul de mare calitate si beatles, pentru unele melodii, in niciun caz pentru albume intregi sau voci, pentru ca john si paul sunt niste modesti in ale cintatului
bob dylan, pentru numele lui dumnezeu, nu e un cantaret iar ce face el nu e muzica...sunt niste versuri pe o incercare de muzica....cine vrea versuri sa mearga la o carte de poezii, cine vrea versuri recitate sa mearga la o serata poetica la vreun teatru sau club specializat.
the beach boys sunt prea soft pentru top 100 , daramite pt locul 2!!
primul album cat de cat inchegat si de mare valoare vine abia pe locul 17, adica nevermind al trupei nirvana iar cel mai bun album din toate timpurile din punctul meu de vedere apare abia pe locul 20: thriller-ul lui michael jackson. numai un mitocan afon ar putea nega calitatea exceptionala din toate pdv-urile a acestui album: voce, orchestratie, productie, orice! la 23 de ani de la aparitie, acest album suna ca si cum ar fi fost facut in acest an! testul timpului si al prospetimii e trecut cu brio

#18
Slash Snakepit

Slash Snakepit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.08.2006
Intradevar, Michael Jackson are albume de calitate. Si e un artist in adevaratul sens al cuvantului. Acum, ca a luat-o razna de multe ori, e alta treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate