Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum v-a apucat dragostea pentru p...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

inmatriculare autoturism reprezen...
 2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)

Culegere matematica V-VIII format electronic?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

leny29

leny29

Member

• Grup: Members
Salut,

Stiti daca exista culegeri de matematica pentru clasele V-VIII in format electronic? de exemplu pdf. Nu ma refer sa fie gratuit, dar sa fie in format electronic sa nu ma plimb cu cartea peste tot.

Nu mai stiu care sunt culegerile recomandate in ziua de azi, pe vremea mea aveam vre-o 2-3 din care faceam. una Nita, galbena pe care o aveam de la sora mea mai mare, una roza parca era Carbunaru, si parca mai era una format A4 mai verzuie...
Pot sa fie si alte culegeri, eu dadeam exemplele de mai sus pe care mi le mai aduc eu aminte de acum zeci de ani cand le-am folosit...

Va multumesc,
O zi placuta si un An nou fericit!

ChemTeacher

ChemTeacher

Senior Member

• Grup: Senior Members
Gheba ? Arimescu ? Olivotto ?

leny29

leny29

Member

Vizualizare mesajChemTeacher, pe 31 decembrie 2023 - 00:05, a scris:

Gheba ? Arimescu ? Olivotto ?
Multumesc frumos, una dintre cele pe care le-am folosit eu era Gheba. O sa le caut si pe celelalte.
Am gasit-o doar pe Gheba in format electronic. Trebuie sa le mai caut pe celelalte ca nu am gasit nimic in format electronic pentru celelalte care le-am mentionat eu nici ce ati spus mai sus

wertyck

wertyck

Guru Member

Petrică?

https://www.google.r...le-gws-wiz-serp

Spor la descărcat PDF-urile culegerilor.

Poți rafina căutarea după numele autorului

ionut76

ionut76

Senior Member

Caut-o pe asta: https://www.routledg...k/9780367643676
Cartea este format A4, are cuprins cel putin interesant si acopera bine materia cerute de tine. Se prezinta niste aspecte teoretice, apoi o multime de exercitii rezolvate si inca unele propuse. Nu te speria de termenul "Engineering" din titlu. Cartea poate fi "gasita" in format electronic, dar ca sa respecti munca autorului incearca sa faci un efort si cumpar-o. Eu am o serie intreaga de carti ale lui John Bird, sunt cam pe acelasi format, lucrez din ele pentru mine (!), dar si cu fiul meu. Nu suntem cine stie ce pasionati de matematica, dar in timpul liber ne mai punem mintea in miscare cu citeva exercitii.
Uite aici si o prezentare video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzuXXmd72aU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionut76, 31 December 2023 - 01:39.

Rubin1977

Rubin1977

Active Member

Poate te ajută:

Attached Files

Edited by Rubin1977, 31 December 2023 - 11:32.

leny29

leny29

Member

Va multumesc frumos pentru ajutor, ce cadou tarziu de Craciun si de anul nou!
Sunt asa de bucuros, poate ca si din prisma asta a nostalgiei, sa-mi aduc aminte toate exercitiile care le faceam eu in generala...

Vizualizare mesajwertyck, pe 31 decembrie 2023 - 01:16, a scris:

Petrică?

https://www.google.r...le-gws-wiz-serp

Spor la descărcat PDF-urile culegerilor.

Poți rafina căutarea după numele autorului
Am gasit doua trei pdf-uri, sarumana!

Vizualizare mesajionut76, pe 31 decembrie 2023 - 01:35, a scris:

Cartea este format A4, are cuprins cel putin interesant si acopera bine materia cerute de tine. Se prezinta niste aspecte teoretice, apoi o multime de exercitii rezolvate si inca unele propuse. Nu te speria de termenul "Engineering" din titlu. Cartea poate fi "gasita" in format electronic, dar ca sa respecti munca autorului incearca sa faci un efort si cumpar-o. Eu am o serie intreaga de carti ale lui John Bird, sunt cam pe acelasi format, lucrez din ele pentru mine (!), dar si cu fiul meu. Nu suntem cine stie ce pasionati de matematica, dar in timpul liber ne mai punem mintea in miscare cu citeva exercitii.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzuXXmd72aU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vizualizare mesajionut76, pe 31 decembrie 2023 - 01:35, a scris:

Woow, da, copiii mei stiu bine engleza, cel mare se mai uita pe Khan Academy si i-am facut si un cont gratuit pe brilliant.org brilliant e doar in engleza. Dar cel putin brilliant nu vad sa aiba lectiile de care are el nevoie. Eu ma uit de exemplu la radicali, si pe brilliant nu gasesc lectia cu radicalii.

Revenind la cartea de mai sus, pare foarte interesanta. Dar pe site-ul celor de la routledge cand faci preview la carte in format electronic la capitolul 7.2 si 7.3 puterile sunt scrise nu mai sus ca o putere normala dar langa baza, si atunci nu se mai intelege nimic 3 la puterea 5 apare ca 35... M-am uitat si pe filmuletul de youtube si am gasit intamplator chiar capitolul 7.2 cand rasfoia domnul respectiv si par ca sunt scrise corect in versiunea pe hartie. Dar eu caut versiuni electronice sa mai faca juniorul cand are el timp si chef, altfel ma car cu mine pe unde ma duc cu 3-4 carti si uneori nu are timp/chef sa faca. Asa in format electronic le am tot timpul, si in avion si acasa, si la hotel in vacanta cand nu stie ce sa faca si putem sa facem un pic de matematica.

Multumesc frumos pentru idea cartii in engleza

Vizualizare mesajRubin1977, pe 31 decembrie 2023 - 11:27, a scris:

Poate te ajută:
Sarutmana! Multumesc frumos!
Acum imi aduc aminte ca eu nu am folosit culegerea lui Petrica, dar pare foarte interesanta, super, acum am ce folosi.
Trebuie doar sa gasesc capitolele pe care le studieaza el.
Si manualul e folositor.

O sa mai fac un review la Khan academy, pentru mine, acolo poate sa aiba un complement de teorie. Profesorul lui de la scoala e varza, dezinsteresat... daca va intereseaza postez aici dupa ce ma joc si eu un pic cu KhanAcademy. Ceea ce nu stiam eu daca au cei de la KA este daca au exercitii mai multe. Ideal ar fi sa ii fie prezentat copilului exercitii intr-o ordine de dificultate la inceput mai suroare si  apoi mai grele. Dar cel putin la brilliant versiunea gratis aveau putine exercitii, de aceea dupa ce faci teoria de oriunde, de la profesorul de la scoala, youtube, KA, apoi mai bine iei un pix si o hartie si faci exercitii, si culegerile astea o sa ma ajute mult, sa nu mai stau sa caut eu pe net exercitii cu radicali nivel avansat...

Multumesc frumos si un An nou fericit!

Am gasit si culegerea a lui Carbunaru
https://www.scribd.c...BUNARU-GIMNAZIU

Dar ma dezarmeaza scribd.com, nu stiu cum sa-l folosesc, si am impresia ca e semi-legal... si chiar si asa as fi platit sa am versiunea pdf, dar nu pot sa-mi creez un cont....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate