Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...
 Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

HDD extern eroare

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Zebulon

Zebulon

Member

• Grup: Members
Am un HDD extern de 5tb, apare ca sunt folositi vreo 3TB, dar din pacate vad ca au disparut anumite foldere de pe el fara sa fac nimic
daca dau select all si proprietati la toate fisierele si folderele de pe el, imi arata vreo 400gb,, dar in my computer el apare ca si cand ar fi ocupat vreo 3TB

Eu nu l-am folosit introdus in PC, l-am introdus intr-un android cu care am tot stocat date.
Am folosit microsoft exfat ntfs si Total Commander ca aplicatii pt file management

cum fac sa imi recuperez informatiile?

Edited by Zebulon, 28 December 2023 - 12:24.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

• Grup: Senior Members
Poate ai dat hidden la ceva foldere din greseala ?
Poate ai sters vreo partitie ?
poate e stricat ? asta mai improbabil, hardul nu se apuca sa stearga chestii singur ....
cine stie

Ceva foto ar ajuta, cum arata in disk manager, in my computer, in hard disk sentinel

Edited by sirgoofy, 28 December 2023 - 12:24.

NAlexQ

NAlexQ

Member

Ce hard extern este (marca, model) sau este ceva din china cu 64gb stocare reala si restul............
O scanare cu un antivirus ai facut?

Zebulon

Zebulon

Member

seagate
nu mai stiu modelul
am dat vreo 500 lei pe el

FeDaYin

FeDaYin

Active Member

Foloseste-l in continuare pe Android. Pentru PC ai nevoie de UEFI si GPT ca sa vezi 5TB. Foarte probabil Android-ul nu suporta UEFI si GPT. Foarte probabil HDD-ul nu a fost initializat niciodata ca GPT pentru ca a fost folosit exclusiv pe alt tip de sistem de fisiere.

Edited by FeDaYin, 28 December 2023 - 13:28.

NAlexQ

NAlexQ

Member

Ai cumva vreo aplicatie pe telefon care sa faca back-up la tot telefonul pe hard-ul extern?

Zebulon

Zebulon

Member

NAlexQ, on 28 decembrie 2023 - 13:50, said:

Ai cumva vreo aplicatie pe telefon care sa faca back-up la tot telefonul pe hard-ul extern?

nu
doar am dat copy paste de pe telefon la toate pozele pe HDD si atat
si am multe filme de 80gb

abac

abac

Guru Member

Iar tu in sinea ta credeai ca ai backup la tot ce aveai pe telefon, este?

Hardul extern e doar pentru fatait date de colo-colo. Niciodata pentru backup.

Zebulon

Zebulon

Member

abac, on 28 decembrie 2023 - 14:19, said:

Iar tu in sinea ta credeai ca ai backup la tot ce aveai pe telefon, este?

Hardul extern e doar pentru fatait date de colo-colo. Niciodata pentru backup.

mai am inca un HDD extern ca backup secundar, in caz ca pica primul HDD :)

abac

abac

Guru Member

Doar ca nu ai datele si pe ala, ca altfel nu intrebai cum recuperezi informatiile.

Daca vrei sa faci o smenozeala in materie de back-up, cumpara un NAS cu doua harduri in RAID1.

Ai avantajul ca datele sunt criptate (nu le acceseaza nimeni daca nu intra prin softul NAS-ului cu parola), daca pica un hard ai date copiate in oglinda pe al doilea si esti anuntat imediat ca sa poti sa faci inlocuirea hardului defect. Riscul sa scapi de jos un NAS sunt infinit mai mici decat riscul sa scapi pe jos un hard extern.

Deci daca nu ti-l fura hotii sau nu iti arde casa, practic nu risti sa pierzi informatia stocata pe un NAS.

Edited by abac, 28 December 2023 - 14:27.

Zebulon

Zebulon

Member

abac, on 28 decembrie 2023 - 14:22, said:

Doar ca nu ai datele si pe ala, ca altfel nu intrebai cum recuperezi informatiile.

Daca vrei sa faci o smenozeala in materie de back-up, cumpara un NAS cu doua harduri in RAID1.

Ai avantajul ca datele sunt criptate (nu le acceseaza nimeni daca nu intra prin softul NAS-ului cu parola), daca pica un hard ai date copiate in oglinda pe al doilea si esti anuntat imediat ca sa poti sa faci inlocuirea hardului defect. Riscul sa scapi de jos un NAS sunt infinit mai mici decat riscul sa scapi pe jos un hard extern.

Deci daca nu ti-l fura hotii sau nu iti arde casa, practic nu risti sa pierzi informatia stocata pe un NAS.

ba am, dar nu stiu daca am toate datele

am dat la proprietatii si detalii, si imi apare la system reserved files vreo 2TB de fisiere, si sunt inaccesibile ,nu stiu exact cum si unde le-=as putea gasi

deci ce as mai putea face?

abac

abac

Guru Member

Zebulon, on 30 decembrie 2023 - 00:36, said:

deci ce as mai putea face?

Sa tragi invataminte despre ce ai putea face sa nu se mai repete. Sau urmezi instinctul primar al romanilor cand se intampla ceva nasol: sa cauti un vinovat pe care sa il pedepsesti crunt.

Zebulon

Zebulon

Member

incerc cu easeus data recovery pro
ca vad ca sunt luat peste picior in loc sa primesc un sfat

abac, on 30 decembrie 2023 - 09:01, said:

Sa tragi invataminte despre ce ai putea face sa nu se mai repete. Sau urmezi instinctul primar al romanilor cand se intampla ceva nasol: sa cauti un vinovat pe care sa il pedepsesti crunt.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate