Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

Garantie ssd Samsung

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Sunt 3 tipuri de OP.
End-userul il poate stabili pe al treilea. Care are si un efect la vitea de scriere. Practic e vorba de spatiu nepartitionat lasat pe SSD

krtyna - Instaleaza Samsung Magician - mai mult ca sigur nu il ai instalat. Vezi acolo ca ai setare ptr OP. Pune-l sa faca el cat crede de uviinta.
Si tot cu el poti sa dai si o testare.

Ptr citirea parametrilor SMARt poti folosi si CrystalDiskInfo

Eu am "prostul" obicei sa las 20% spatiu nepartitionat pe toate SSD-urile care le folosesc.
Unul e Intel, unul AData si in rest doar Samsung-uri Pro.

View Postkrtyna, on 21 decembrie 2023 - 09:51, said:

Ma gandesc ca problema atunci e ca  performanta scade dupa ce il umpli la 70%. Probabil toate fac la fel? atunci nu are rost sa ma complic cu garantia ca primesc unul la fel
Cu cat il umplii mai mult viteza scade - se produce amplificarea scrierii.

Recomand citirea link-urilor din postul de aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

krtyna

krtyna

Member

• Grup: Members
Ba da am instalat Magician. Am facut si un test ieri cand aveam date pe el.
Am mai facut unul acum si se vede diferenta.
Pe Mac viteza de citire e dubla nu stiu de ce, dar viteza de scriere era mica si pe mac.
O sa incerc sa copiez datele iar pe el si daca face la fel inseamna ca e normal?

Attached Files

Edited by krtyna, 21 December 2023 - 10:21.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Pai daca ai Magician vezi si partea de OP - din el poti sa o setezi.

Asa arata in Windows, nu stiu pe Mac:
Attached File  OP.JPG   46.31K   25 downloads

krtyna

krtyna

Member

Mie nu imi apare acea optiune in meniu

eiffel

eiffel

BusyWorm

Incearca in Windows - am zis ca e softul de Windows.

sirgoofy

sirgoofy

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu e posibil domne ... cum sa se strice super brandul samsung ?

Se insinueaza ca l-ai stricat tu, bagi mai multe date face poc.

In cazul tau s-a stricat mai rapid, de obicei tine perioada garantiei si pica ulterior, fara motiv.
Vorbesc din experienta altor produse samsung, ssd n-am incercat ca mi-a ajuns.

Edited by sirgoofy, 21 December 2023 - 13:17.

PiticVerde

PiticVerde

Senior Member

View Postkrtyna, on 21 decembrie 2023 - 08:10, said:

Amazon germania.
Nu am zis la Samsung de unde l-am luat, m-au trimis direct la Hanaro, deci ma gandesc ca e la fel de oriunde ai luat ssd

Nu conteaza de unde il cumperi,ideea este sa fie in garantie si sa ai factura ,ti-am zis unde sa mergi.

krtyna

krtyna

Member

E in garantie, dar nu stiu daca mai are rost sa ma complic daca e normal?

Am urmarit tutorialul de aici pentru acel OP de care ziceti voi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Fi7rvJkv2xI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am lasat 10% nealocat.
Am copiat tot din nou pe el si pare ca merge bine deocamdata. A durat cam 1 ora sa copiez aproape 3 TB.
Dar acum am mai putin spatiu.
Mi se pare cam inselaciune ce face Samsung. Adica ei spun ca ai viteza 1000 MB/s care defapt e 800 si doar pe Mac si acea viteza e valabila doar daca renunti la ceva spatiu. Care nici nu e putin.
Teoretic trebuia sa ai 4 TB dar in realitate ai 3.8 si daca vrei sa nu ai viteza de 2 MB/s trebuie sa mai renunti la inca 0.4 deci capacitatea reala e 3.4 TB

pasilla

pasilla

Superior Member

Poate ca ar trebui sa verifici si ce inseamna 4 TB.

nei-k

nei-k

Senior Member

Orice SSD comercial existent pe piata are viteza de scriere afecta atunci când e plin și nu are OP. Tine de tehnologia folosită și de modul cum sunt scrise datele pe SSD. Nu stau sa explic, există destule materiale pe acest subiect.

eiffel

eiffel

BusyWorm

View Postkrtyna, on 21 decembrie 2023 - 21:17, said:

Dar acum am mai putin spatiu.
Mi se pare cam inselaciune ce face Samsung. Adica ei spun ca ai viteza 1000 MB/s care defapt e 800 si doar pe Mac si acea viteza e valabila doar daca renunti la ceva spatiu. Care nici nu e putin.
Teoretic trebuia sa ai 4 TB dar in realitate ai 3.8 si daca vrei sa nu ai viteza de 2 MB/s trebuie sa mai renunti la inca 0.4 deci capacitatea reala e 3.4 TB
1. E normal sa ai mai putin spatiu. E valabil si la HDD-uri - chiar daca se pierde mai putin spatiu la ele - cu cat e mai plin scade viteza, ptr ca daca ajunge pe la 80% plin nu se mai defragmenteaza corect iar informatia e imprastiata peste tot pe unde se mai poate scrie. Si la fel ca la HDD-uri capacitatea scade dupa formatare. Doarca la SSD-uri uun pic mai mult - chestia cu Bit-Byte.
2. Nu e nicio inselaciune - e scris peste tot, la toti producatorii, indiferent demarca. Daca Samsung te inseala inseamna ca te inseala si ceilalti.
In plus, la toti producatorii vitezele declarate sunt in conditii ideale - SSD-ul gol.

andreic

andreic

Very OLD Member

View Postkrtyna, on 21 decembrie 2023 - 21:17, said:

Am copiat tot din nou pe el si pare ca merge bine deocamdata. A durat cam 1 ora sa copiez aproape 3 TB.
Daca scrii asa mutl pe el zilnic sau des... atunci e clar, il termini cate putin destul de repede.

Edited by andreic, 22 December 2023 - 10:03.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate