Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Posibila teapa pe Kleinanzeigen cu plata Paypal

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

dyrty

dyrty

Junior Member

• Grup: Members
Am cumparat ceva de pe Kleinanzeigen.de si dupa ce m-am inteles la pret si transport am platit cu paypal frends.
Asa vor multi ca sa nu plateasca taxe la site sau la paypal.
Da stiu ca nu este protectie pe aceasta plata dar am cumparat de cateva ori asa de acolo si nu au fost probleme.

Problema este ca vanzatorul a spus ca a trimis marfa dar de 2 saptamani bune nu a ajuns inca desi mai mult de 5-6 zile nu face pe drum.
Vanzatorul nu mai raspunde la mesaje...

Din ce am vazut pe niste forum-uri straine ar merge sa ceri la banca sa anuleze tranzactia dar nu stiu daca la noi merge asta.
Am card in euro la Unicredit asociat la Paypal.

Intrebarea este daca se poate face reclamatie online pe ceva site german sau daca este vre-o modalitate de a reclama vanzatorul.
Este online internetwache in Germania dar este complicat de reclamat acolo.
Multumesc.

Edited by dyrty, 17 December 2023 - 21:28.

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Nu are treaba banca cu platile tale prin paypal.

Astepti coletul, daca vine, sau iti asumi pierderea.

Edited by pasilla, 17 December 2023 - 21:40.

wertyck

wertyck

Guru Member

View Postdyrty, on 17 decembrie 2023 - 21:26, said:

Am cumparat ceva de pe Kleinanzeigen.de si dupa ce m-am inteles la pret si transport am platit cu paypal frends.
Asa vor multi ca sa nu plateasca taxe la site sau la paypal.
Da stiu ca nu este protectie pe aceasta plata dar am cumparat de cateva ori asa de acolo si nu au fost probleme.

Problema este ca vanzatorul a spus ca a trimis marfa dar de 2 saptamani bune nu a ajuns inca desi mai mult de 5-6 zile nu face pe drum.
Vanzatorul nu mai raspunde la mesaje...

Din ce am vazut pe niste forum-uri straine ar merge sa ceri la banca sa anuleze tranzactia dar nu stiu daca la noi merge asta.
Am card in euro la Unicredit asociat la Paypal.

Intrebarea este daca se poate face reclamatie online pe ceva site german sau daca este vre-o modalitate de a reclama vanzatorul.
Multumesc.
Nu ai ce sa reclami, din moment ce ai plătit cu PayPal Friends, asta spune lui PayPal că tu cunoști persoana și nu ai ce reclamație sa faci.
Ai căzut în capcana și gata. Țeparul se bazează pe faptul că are "Balta pește și că întotdeauna va găsi un client care sa muște momeala"...

Te-a aburit sa alegi plata cu PayPal Friends, ca să scape de eventualele litigii cu PayPal și să poată tepui pe mai mulți așa...

Edited by wertyck, 17 December 2023 - 21:49.

lely

lely

Member

Nu ți-a dat număr de urmărite la colet?

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Tu, ca si cumparator nu ai nici un avantaj daca alegi varianta Friends.

Faci afaceri cu unul pe care nu-l cunosti, de care stii de la bun inceput ca e tepar, esti de acord sa dea altora tepe, dar esti convins ca o sa fie cinstit cu tine... Ce ar putea merge prost aici...

La banca nu ai ce sa reclami pentru ca tranzactia a fost prin paypal. Daca plateai cu cardul direct puteai sa incerci sa deschizi o disputa.

Poti sa il reclami la PayPal sau la Kleinanzeigen dar vezi cum pui problema sa nu iti iei si tu ban pentru incalcarea termenilor si conditiilor.

bonou2

bonou2

Member

este TEAPA  curata
nu ti-a trimis nimic te duce cu vorba
ai facut print-screen dupa pozele puse de el ?
publica un anunt nou  cu pozele bunului pus  de el la vanzare si print-screen din mesageria privata  prin care cer sa-ti livreze marfa  sau banii inapoi dupa caz
au mai fost cazuri din acestea  doua  la numar mai demult ,la prins rusinea  pe vanzator
apropoo acesta este un   tepar neamt
https://www.kleinanz...528557-223-8383

elless

elless

Member

Eu mi-am luat teapa cu un site fake, care nu trimite nimic https://www.holliste...Ä‚????? Ä‚?????, dar am facut plata direct. Ceva chinezi cred, care doar au poze si iau banii, dupa aceea nu mai auzi de ei. Nici tracking nu iti dau.
Am cerut la Unicredit retur, dupa vreo 60 de zile am primit inapoi.
La tine e diferit, ai facut prin PayPal, transfer intre 'prieteni'. Exact ca si Revolut, transfer intern, in aplicatii separate.
Nu are banca cu ce sa te ajute aici.
Ai o sansa la PayPal, dar cum tipul deja a scos banii si probabil a si cheltuit tot, iar contul acela este gol sau chiar sters...cam poti sa uiti de bani.

Edited by elless, 18 December 2023 - 01:17.

bograd

bograd

Member

Exista un motiv pentru care metoda de plata se numeste Paypal Friends & Family.

murdar

murdar

Active Member

dyrty said:

Posibila teapa...

E bine ca esti optimist.

View Postelless, on 18 decembrie 2023 - 01:14, said:

Ai o sansa la PayPal, dar cum tipul deja a scos banii si probabil a si cheltuit tot, iar contul acela este gol sau chiar sters...cam poti sa uiti de bani.

De ce zici ca a si cheltuit tot? Eu cred ca-i tine la saltea, sa-si construiasca o casa omul.

Edited by murdar, 18 December 2023 - 08:28.

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

E ca si cum i-ai da imprumut cuiva bani cash, si dupa aia te duci la banca de la care ATM ai scos tu banii aia, sa te plangi ca respectivul nu mai recunoaste ca i-a primit. N-are nicio treaba Paypal friends cu banca la care ai cardul asociat. Daca nu iti mai raspunde la mesaje respectivul, pune cruce banilor si invață-ți lecția.
Iar Paypal friends&family e doar pentru ca sa nu platesti taxe la transferuri intre prieteni si mebrii de familie, cum sugereaza si numele. Și aici Paypal nu are nicio treaba cui trimiți tu bani prin metoda asata, ei doar se asigura ca ajung. Și aici se termina responsabilitatea lor.

dyrty

dyrty

Junior Member

View Postlely, on 17 decembrie 2023 - 21:57, said:

Nu ți-a dat număr de urmărite la colet?

Nu

View Postbogdan_o, on 17 decembrie 2023 - 22:41, said:

Salut

Tu, ca si cumparator nu ai nici un avantaj daca alegi varianta Friends.

Faci afaceri cu unul pe care nu-l cunosti, de care stii de la bun inceput ca e tepar, esti de acord sa dea altora tepe, dar esti convins ca o sa fie cinstit cu tine... Ce ar putea merge prost aici...

La banca nu ai ce sa reclami pentru ca tranzactia a fost prin paypal. Daca plateai cu cardul direct puteai sa incerci sa deschizi o disputa.

Poti sa il reclami la PayPal sau la Kleinanzeigen dar vezi cum pui problema sa nu iti iei si tu ban pentru incalcarea termenilor si conditiilor.
Da unde scrie ca am stiut ca e tepar ?
Cand cumperi ceva din Germania te gandesti ca te inteapa ?
Persoana are cont acolo din 2012.
Are anunturi active si acum,doar ca nu mai raspunde.
Poate a murit,cine stie.
Am cumparat de acolo lucruri scumpe prin aceeasi metoda.
Acum nu stiu de ce s-a intamplat asa.
Eu intrebam de reclamatie pentru frauda,asa cum e la noi gen anpc sau alte organe abilitate.

View Postelless, on 18 decembrie 2023 - 01:14, said:

Eu mi-am luat teapa cu un site fake, care nu trimite nimic https://www.holliste...m/Ă????? Ă?????, dar am facut plata direct. Ceva chinezi cred, care doar au poze si iau banii, dupa aceea nu mai auzi de ei. Nici tracking nu iti dau.
Am cerut la Unicredit retur, dupa vreo 60 de zile am primit inapoi.
La tine e diferit, ai facut prin PayPal, transfer intre 'prieteni'. Exact ca si Revolut, transfer intern, in aplicatii separate.
Nu are banca cu ce sa te ajute aici.
Si daca as fi trimis din greseala banii la alta adresa decat la care as fi vrut nu exista refuz de plata ?
Asa cum ai primit tu banii inapoi poate primi oricine.
Tot plata voluntara ai facut.

View Postbonou2, on 17 decembrie 2023 - 23:43, said:

este TEAPA  curata
nu ti-a trimis nimic te duce cu vorba
ai facut print-screen dupa pozele puse de el ?
publica un anunt nou  cu pozele bunului pus  de el la vanzare si print-screen din mesageria privata  prin care cer sa-ti livreze marfa  sau banii inapoi dupa caz
au mai fost cazuri din acestea  doua  la numar mai demult ,la prins rusinea  pe vanzator
apropoo acesta este un   tepar neamt
https://www.kleinanz...528557-223-8383
Are cont din 2012 si are inca anunturi active.
Ma gandesc ca daca tepuia nu mai avea cont.

Edited by dyrty, 18 December 2023 - 10:36.

TehCube

TehCube

Railgun user

View Postdyrty, on 18 decembrie 2023 - 10:35, said:

Da unde scrie ca am stiut ca e tepar ?
Pai stiai ca vrea sa "fenteze" taxele de la paypal, taxele siteului, etc.. Alora le dadea teapa, stiai asta, dar ai ales oricum sa faci afaceri cu el.
Ti-ai asumat riscul, total inutil. Puteai sa-i zici ca impartiti taxele or whatever (oricum exista taxe si pe F&F dar mai mici, deci puteai sa discuti cu el sa suporti tu diferenta de 2-3-5-10 euro), ca sa ramai cu buyer's protection.

Cand cumperi ceva din Germania te gandesti ca te inteapa ?
De ce nu? Hoti sunt peste tot.

Acum nu stiu de ce s-a intamplat asa.
Pentru ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa". :)

Degeaba are cont din 2012, daca ii faci reclamatie si ii zici ca ai tranzactionat in afara regulilor siteului, probabil nu-i vor face nimic.
Daca e mort, degeaba apelezi la autoritati oricum.

drive-x

drive-x

Member

View Postdyrty, on 17 decembrie 2023 - 21:26, said:

Internetwache este o mare gluma, si e extrem de complicat sa deschizi un caz acolo. Maxim ce vei primi dupa vreo 30 de zile e o foaie prin care o sa iti spun ca au clasat cazul din lipsa de dovezi (pam, pam). Trebuie sa fie minim vreo 40 cu aceeasi speta care sa faca reclamatie ca sa inceapa sa miste ei ceva. Pentru ciurucuri nu se incurca.
Regula sfanta: nu platesti prin Paypal friends sau transfer bancar decat sumele pe care esti dispus sa le pierzi (e ca a pacanele)

Mizu

Mizu

moroșan

Colegii au dreptate ca nu ai ce face, banca nu poate anula tranzactia pentru ca ea a trimis banii la Paypal si nu Paypal e cel care ti-a dat teapa.
Dar fiind perioada cu sarbatorile exista o sansa sa fie pur si simplu intarziat coletul din cauza volumului mare ce trece prin vama. Daca vanzatorul nu iti mai raspunde nu inseamna neaparat ca ti-a dat teapa, e posibil sa se fi saturat sa-l futi la cap cu chestiunea asta cand el stie ca a trimis coletul si nu mai poate face nimic din partea lui. Si eu as fi incetat sa mai discut cu tine, fiind o pierdere de vreme.

bonou2

bonou2

Member

View Postdyrty, on 18 decembrie 2023 - 10:35, said:

Are cont din 2012 si are inca anunturi active.
Ma gandesc ca daca tepuia nu mai avea cont.

si exemplu meu are cont din 2013  si e bine mersi pe nume real   ---Alexander Vetter---
mai am doi insi  care tot asa se ocupa cu/printre altele ,dar trebuie sa caut in alt calculator

sebulbus

sebulbus

cereal killer

Zi-i ca or sa il viziteze vreo doi bulgari la adresa Paypal, vezi daca se intimideaza.

wertyck

wertyck

Guru Member

View PostMizu, on 18 decembrie 2023 - 12:09, said:

Colegii au dreptate ca nu ai ce face, banca nu poate anula tranzactia pentru ca ea a trimis banii la Paypal si nu Paypal e cel care ti-a dat teapa.
Dar fiind perioada cu sarbatorile exista o sansa sa fie pur si simplu intarziat coletul din cauza volumului mare ce trece prin vama. Daca vanzatorul nu iti mai raspunde nu inseamna neaparat ca ti-a dat teapa, e posibil sa se fi saturat sa-l futi la cap cu chestiunea asta cand el stie ca a trimis coletul si nu mai poate face nimic din partea lui. Si eu as fi incetat sa mai discut cu tine, fiind o pierdere de vreme.
Asta probabil după ce ii trimiteai datele de urmărire ale coletului livrat...

dyrty

dyrty

Junior Member

View PostMizu, on 18 decembrie 2023 - 12:09, said:

Nu l-am futut la cap deloc,dar o sa incep acum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate