Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Nelamurire Bonus Malus

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postblogeranonim, on 18 decembrie 2023 - 14:28, said:

Pentru situatiile enumerate de tine, trebuie sa se ocupe institutiile statului platite din banii contribuabililor.
Se știe că pentru tine e necesar ca cineva să aibă grijă de tot ce ți se întâmplă, inclusiv de cum ți se srie corect numele.

blogeranonim

blogeranonim

Member

• Grup: Members
Atata timp cat cineva este platit sa mi se scrie numele corect, zic sa isi faca treba .
Asa cum eu imi fac treba cum trebuie, am pretentia sa si-o faca si restul. Ce zici de asta?

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

View PostBogotta, on 18 decembrie 2023 - 14:05, said:

Ce să vezi .... Da, trebuie sa verifici. Asa cum verifici ca banca unde iti depui banii sau Societatea unde iti faci asigurare de viata (daca iti faci) sunt de incredere. Sau astepti sa iti spuna mama si tata daca e bine sau nu ?  De aia ai creier si acces la internet, ca sa te informezi, macar cu minimul de cunostinte care sunt disponibile la acel moment.

1% din costul poliției RCA se duce către ASF, sub formă de contribuție pentru exercitarea supravegherii și controlului activităţii de asigurări RCA. Dacă tot eu sunt cel care trebuie să facă verificări în privința companiei de asigurări de la care urmează să achiziționez polița RCA, de ce ăia 1% nu rămân în buzunarul meu?

bograd

bograd

Member

View Post0v1d1u, on 19 decembrie 2023 - 10:03, said:

1% din costul poliției RCA se duce către ASF, sub formă de contribuție pentru exercitarea supravegherii și controlului activităţii de asigurări RCA. Dacă tot eu sunt cel care trebuie să facă verificări în privința companiei de asigurări de la care urmează să achiziționez polița RCA, de ce ăia 1% nu rămân în buzunarul meu?

Cum de ce? De unde vrei sa-si mai ia presedintele ASF 30000 eur pe luna?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

A fost scoasă contribuția aia.
https://studiifinanc...a-la-asf/?amp=1

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

View PostValy_User, on 19 decembrie 2023 - 12:07, said:

A fost scoasă contribuția aia.
https://studiifinanc...a-la-asf/?amp=1
E dificil să înțelegi ce citești? Scrie mare în titlu.

Măsura se va aplica începând cu 1 mai și până la finalul lunii octombrie 2023, deci timp de șase luni.
Și a mai fost o prelungire până la 31.12.2023.

Edited by exqusit_drunk, 19 December 2023 - 12:20.

radunic

radunic

Senior Member

View Postblogeranonim, on 18 decembrie 2023 - 14:28, said:

Pentru situatiile enumerate de tine, trebuie sa se ocupe institutiile statului platite din banii contribuabililor.
Pana nu intelegi ca staul trebuie sa ofere ceva la schimb pentrru 3 sferturi din banii tai, o sa ne plangem pe la colturi.
Io înțeleg ce vrei să zici și sînt și de acord cu ce zici. Dar aia nu înseamnă că nu-mi păzesc pielea sau buzunarul fiindcă ar trebui să o facă statul. Una e că mă duc să-i zic ceva lui Dorel parlamentar/funcționar ASF/whatever despre cum (nu) muncește și alta e că mă uit de unde îmi iau asigurările să n-am surpriza că plătesc pentru un an, firma dispare după o lună și mă lasă cu ochii în soare.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

Conform acestui site in Romania circula mai mult de 350 000 autovehicule fara RCA. Cat de mult conteaza daca tu ai RCA la o firma de firma?

rusuvl

rusuvl

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postblogeranonim, on 17 decembrie 2023 - 23:30, said:

Atata timp cat pe polita de asigurare este scris negru pe alb ca este valabila pana in ianuarie sau martie, inseamna ca am asigurare valabila girata de catre statul roman.
Am trait in munti ultimele luni si nu am avut acces la media, asa ca nu stiu nimic despre falimentul firmei de asigurari, si nici nu-mi pasa.
Nu mi se pare normal sa inseli oamenii in halul asta. Sa plateasca ASF, ca sunt platiti generos pentru evitarea tepelor din partea firmelor de asigurare.
Dar se pare ca sunt mana'n mana, ca nu se mai satura.
Firma care detinea euroins, a intrat iar pe piata romanesca.
Ar trebui sa iesim in strada sa desfintam ASF-ul, ca oricum este degeaba.
Pana nu te revolti, or sa isi bata joc de tine.
Eu fac sesizari si reclamatii ori de cate ori mi se pare ca mi se incalca drepturile.
Daca ar face toti ca mine, poate se va schimba ceva in tara asta, dar daca "lasa sa treaca".....
necunostinta legilor nu te absolva de vina .... asa pot zice ca nu stiam ca nuj am voie sa dau cuiva in cap ...

bograd

bograd

Member

View PostVulpoiul-Jhon, on 19 decembrie 2023 - 19:46, said:

Conform acestui site in Romania circula mai mult de 350 000 autovehicule fara RCA. Cat de mult conteaza daca tu ai RCA la o firma de firma?
Maine ma trezesc devreme si fac cinci site-uri in care scriu ce vreau eu. Cat de mult conteaza ce ai citit tu pe un site oarecare?

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View Postbograd, on 20 decembrie 2023 - 00:46, said:

ASF a declarat la începutul lunii decembrie că mai erau încă 800 000 de polițe Euroins nedenunțate. Ești convins că toți și-au reînnoit RCA in 8 decembrie? Eu personal cunosc o persoană dintr-o zonă rurală care nu a avut niciodată RCA și merge săptămânal la oraș la Market.

aladdin2k

aladdin2k

Active Member

View PostVulpoiul-Jhon, on 19 decembrie 2023 - 19:46, said:

In Romania sunt inmatriculate peste 10 milioane de autovehicule, calculeaza si tu care e probabilitate ca, in cazul unui accident, celalalt sa nu aiba RCA valabil. Chiar daca ii bagi si pe cei de la Euroins, tot sunt cam unul din 10. Daca te stii ca mergi prudent si eviti cam tot ce se poate evita, atunci RCA cu decontare directa la o firma serioasa il faci pentru tine, nu pentru altul.

blogeranonim

blogeranonim

Member

View PostVulpoiul-Jhon, on 20 decembrie 2023 - 09:39, said:

Eu personal cunosc o persoană dintr-o zonă rurală care nu a avut niciodată RCA și merge săptămânal la oraș la Market.
Nu are cum sa nu  plateasca niciodata RCA. Iti cere RCA cand inmatriculezi autovehiculul, cand mergi la ITP...
Poate are o masina neinmatriculata, ca altfel este cam imposibil.
Sau este cetatean suveran si nu circula, el se deplaseaza cu vehiculul lui motorizat.

Edited by blogeranonim, 20 December 2023 - 15:08.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View Postblogeranonim, on 20 decembrie 2023 - 15:03, said:

Nu are cum sa nu  plateasca niciodata RCA. Iti cere RCA cand inmatriculezi autovehiculul, cand mergi la ITP.
Sau este cetatean suveran
Has... Haa... Crezi că o Dacia 1310 din anii `80 mai trece ITP? In zonele rurale sunt cu grămada ARO și Dacia și merg cu ele fără probleme, in cazul din exemplul dat de mine in acea comună nu există nici polițist , că unul vine altul pleacă, că nu rezistă nimeni din cauza hoților de lemne, și-o mai iau și pe cârcă!!!

blogeranonim

blogeranonim

Member

Dar unde sunteti acolo? In junglâh? Posted Image
Dar cum ajunge in oras fara ITP si RCA? Daca il opreste un filtru, se alege cu mare dosar.
Dupa cum spui, cred ca nici inmatriculata nu este masina.

shmecherul

shmecherul

Active Member

View Postblogeranonim, on 20 decembrie 2023 - 15:03, said:

Nu are cum sa nu  plateasca niciodata RCA. Iti cere RCA cand inmatriculezi autovehiculul, cand mergi la ITP...

Nu se cere la ITP asigurarea,

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Cred ca n-ai mers la ITP niciodata, nici motorul de cautare nu-ti merge Posted Image

View Postshmecherul, on 20 decembrie 2023 - 16:15, said:

Nu se cere la ITP asigurarea,

Edited by crocko.dilul, 20 December 2023 - 16:40.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Eu am fost anul ăsta în Iulie și nu mi-a cerut.
Poate s-o fi schimbat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate