Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Nelamurire Bonus Malus

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

• Grup: Senior Members
Valy_User, să înțeleg că pentru tine nu e nici o problemă că îți întârzie plățile câte o lună?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Normal că nu.
Că banii nu cresc în copaci și nu-i ai pocnind din degete.

blogeranonim

blogeranonim

Member

• Grup: Members

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 decembrie 2023 - 18:15, said:

Sunt in situatia ta cu asigurare Euroins B7 si am cerut lamuriri la refacerea politei la Asirom de ce nu trec la B8. Raspunsul a fost simplu; vIna e a mea ca m-am asigurat la Euroins. Acelasi raspuns l-am primit si in email-ul primit de la BAAR.
Ar trebui sa mergeti fara asigurare reinoita, pana expira cea de la euroins, cu mailu primit de la barr, iar daca sunteti intrebati de ce nu ati facut alta asigurare, sa raspundeti ca este vina statului ca a girat euroins.
Eu am avut la euroins, dar pana sa imi fac din nou la ei, au declarat falimentul.
Acum am la grawe, care este in aceeasi mocirla.

bograd

bograd

Member

View Postblogeranonim, on 17 decembrie 2023 - 23:03, said:

Ar trebui sa mergeti fara asigurare reinoita, pana expira cea de la euroins, cu mailu primit de la barr, iar daca sunteti intrebati de ce nu ati facut alta asigurare, sa raspundeti ca este vina statului ca a girat euroins.

Aham..fix asta ar trebui sa faca.

Incalcarea de catre persoanele fizice sau juridice a obligatiei de asigurare prevazute la art. 3 si aobligatiilor prevazute la art. 6 alin. (6) si (7) constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei si cu retinerea certificatului de inmatriculare sau inregistrare a vehiculului pana la prezentarea documentului privind incheierea asigurarii. Constatarea si aplicarea acestora se fac de catre personalul politiei.

blogeranonim

blogeranonim

Member

Atata timp cat pe polita de asigurare este scris negru pe alb ca este valabila pana in ianuarie sau martie, inseamna ca am asigurare valabila girata de catre statul roman.
Am trait in munti ultimele luni si nu am avut acces la media, asa ca nu stiu nimic despre falimentul firmei de asigurari, si nici nu-mi pasa.
Nu mi se pare normal sa inseli oamenii in halul asta. Sa plateasca ASF, ca sunt platiti generos pentru evitarea tepelor din partea firmelor de asigurare.
Dar se pare ca sunt mana'n mana, ca nu se mai satura.
Firma care detinea euroins, a intrat iar pe piata romanesca.
Ar trebui sa iesim in strada sa desfintam ASF-ul, ca oricum este degeaba.
Pana nu te revolti, or sa isi bata joc de tine.
Eu fac sesizari si reclamatii ori de cate ori mi se pare ca mi se incalca drepturile.
Daca ar face toti ca mine, poate se va schimba ceva in tara asta, dar daca "lasa sa treaca".....

Edited by blogeranonim, 17 December 2023 - 23:32.

bograd

bograd

Member

View Postblogeranonim, on 17 decembrie 2023 - 23:30, said:

Ar trebui sa iesim in strada sa desfintam ASF-ul, ca oricum este degeaba.

Unde sa iesim pe frigul asta? Mai bine stam la caldurica, postam pe net si la anul votam PSDNL.

btw

Peste 28.000 de euro brut a câștigat președintele Autorității de Supraveghere Financiară pe lună, în 2022, conform propriei declarații de avere - un venit anual de aproape 350 de mii de euro brut. Salariul este net superior celui câștigat de oricare dintre președinții statelor Uniunii Europene.

Edited by bograd, 17 December 2023 - 23:34.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View Postrazaila, on 17 decembrie 2023 - 13:50, said:

Am avut asigurare la euroins care trebuia sa expire in ianuarie 2024,facuta cu B1.

Deci tu ti-ai facut asigurare la Euroins in Ianuarie 2023. Ai vrut sa ai cel mai mic pret la cea mai panarama firma iar acum esti suparat ca nu ti se da bonusul. Ti-o meriti din plin.

Am trait in munti ultimele luni si nu am avut acces la media, asa ca nu stiu nimic despre falimentul firmei de asigurari, si nici nu-mi pasa.

Rămâi in munti in continuare. Te rog nu ieși cu masina pe stradă. Mai sunteti mulți frate ??

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

De ce va mirati si vă împungeți??? S-a cam subțiat osînza de pe unde se tot fură, și acum s-au orientat catre buzunarele noastre, cu dedicație. Si RCA-ul tot o sa creasca, stati linistiți, și fără alte falimente. Chipurile sa alinieze european prețurile la asigurari. WTF, mai intai aliniați veniturile, șmenari nenorociți...
In 2008 cu B0 am platit 550 euro la 1.6 și 115 cai in Belgia. Acolo RCA-ul se platește in funcție de CP, nu de capacitate cilindrică. La un coleg cu Logan 1.5 dCi s-a platit 288 de euro, in aceeași perioada, mașina cu doar 68 de cai. La noi e prostia in ceruri, ca unul cu mașina nouă platește RCA mai mult ca unul cu o căzătură. Nu e ca și cum ar fi CASCO, de ce eu cu mașină nouă platesc asigurare mai mult, cand de fapt RCA-ul meu protejeaza pe altul, nu pe mine însumi.
La hibrid din 2021, motor 1.8 platesc minim 785 ron, clasa B8. La același motor de 1.8, dar Honda Civic din 2007, tot eu, același proprietar, platesc 681 ron. Pai mașina aia de 15 ani daca o lovesc, probabil ca nu o sa imi mai bat capul sa o repar, ca reparația ar depași clar prețul ei pe piață. Acolo ar trebui sa ma arzi cu RCA-ul, la vechitura, nu la aia noua cu care merg de parca ar fi facuta din coji de oua - realitatea nu e chiar așa, dar oricum sunt de 2 ori mai grijuliu cu cea noua. Dar, din nou, Romania simply amazing...

radunic

radunic

Senior Member

Fă tu chestia asta. Zic doar atît - e mai ieftin să faci RCA decît să circuli fără.

Atata timp cat pe polita de asigurare este scris negru pe alb ca este valabila pana in ianuarie sau martie, inseamna ca am asigurare valabila girata de catre statul roman.
Munte, nemunte, că știi, că nu știi, amenda tot aia e.

View PostRaz0rblade, on 18 decembrie 2023 - 09:49, said:

Pai mașina aia de 15 ani daca o lovesc, probabil ca nu o sa imi mai bat capul sa o repar, ca reparația ar depași clar prețul ei pe piață. Acolo ar trebui sa ma arzi cu RCA-ul, la vechitura, nu la aia noua cu care merg de parca ar fi facuta din coji de oua - realitatea nu e chiar așa, dar oricum sunt de 2 ori mai grijuliu cu cea noua. Dar, din nou, Romania simply amazing...
1. cu căzătura sau cu aia nouă, aceleași pagube faci dacă e să fie.
2. n-ar fi bine să conduci la fel de grijuliu, indiferent de mașină? Întreb pentru nefericitul pe care-l vei îndoi cu aia de care nu-ți mai pasă.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

@razorblade,
Prin RCA se asigura tertii prejudiati din cauza unui accident auto produs din vina asiguratului. Daca lovesti pe cineva o cu masina noua de, hai sa zicem 50.000 euro, nu trebuie sa-ti vinzi un rinichi pentru a-i plati aluia reparatia. Rezulta ca, in mod indirect, RCA este si in favoarea asiguratului, care fiind responsabil de accident, ar trebui sa plateasca pagubele celuilalt/celorlalti. Ca vinovatul isi mai repara sau nu masina pe banii lui, nu il mai intereseaza decat pe el.

Cat despre nelamurirea initiatorului, din pacate nu are ce face. O sa-i mai intarzie o perioada cresterea bonusului la asigurare fara a avea nicio vina. Corect era ca asigurarea sa ramana valabila pana la expirarea ei. Asta pe de o parte. Pe de alta parte, nu pot sa nu ma intreb de cand se stia ca aceasta societate de asigurari are mari probleme? ASF-ul a constatat starea de insolventa din 17.03.2023. S-a anuntat public si s-a publicat in MO ca a fost retrasa autorizatia de functionare.
Era extrem de simplu ca initiatorul sa renunte de atunci la asigurare, sa-si ia banii inapoi pe perioada ramasa si sa incheie un RCA nou. Astepta poate ceva timp dupa bani dar nu mai pierdea cateva luni de bonus.  A preferat sa o lase asa, la mila Guvernului, poate, poate, o ramane valabila. Pot sa-i inteleg supararea dar daca nu s-a gandit atunci, lamentarile de acum sunt inutile.

Edited by gabrieln2016, 18 December 2023 - 10:40.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Acum am la grawe, care este in aceeasi mocirla.
Deci vrei să o iei de la capăt cu firmele falimentare.

gvincentiu

gvincentiu

Member

View Postrazaila, on 17 decembrie 2023 - 13:50, said:

Salutare.Am o mica mare nelamurire legata de acest bonus de la asigurari.Situatia sta in felul urmator
Am avut asigurare la euroins care trebuia sa expire in ianuarie 2024,facuta cu B1.
In situatia in care in decembrie 2023 am fost obligat sa imi fac alta asigurare din cauza falimentului lor,noua asigurare a fost facuta tot cu B1 deoarece nu am completat 1 an intreg de asigurare.
Acum problema mea este ca eu tocmai am pierdut 1 an de bonus din cauza lor?
Cum pot rezolva asa ceva?
Dupa logica mea,noua asigurare ar fi trebuit facuta cu B2 din moment ce nu am putut duce la capat vechea asigurare din niste motive care nu au depins de mine.
E simplu...Faci o sesizare online la Avocatul Poporului, cu raspunsul de la BAAR si Societatea de asigurare, in care explici speta. Garatez 100% ca vei avea noua asigurare cu B2, iar ei isi vor schimba regulamentul.

Isiisi

Isiisi

New Member

• Grup: Candidate Members
Daca se vorbeste de valabilitate si recuperarea banilor, ce mi s-a intamplat mie a fost foarte civilizat: am cerut rezilierea contractului la euroins si in aceeasi zi am solicitat la fondul de garantare banii pentru perioada din contract ramasa; asta in martie si in aprilie sau mai (am uitat) mi-au intrat banii in cont! Bineinteles ca am incheiat alta polita rca in momentul in care am solicitat rezilierea la euroins.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

View Postgvincentiu, on 18 decembrie 2023 - 11:18, said:

E simplu...Faci o sesizare online la Avocatul Poporului, cu raspunsul de la BAAR si Societatea de asigurare, in care explici speta. Garatez 100% ca vei avea noua asigurare cu B2, iar ei isi vor schimba regulamentul.
Cei ce au avut asigurare la euroins au deja alte polițe achitate. Modificarea b/m poate fi eventual pentru următoarea poliță deși nu cred.

razaila

razaila

Junior Member

Mi am facut in ianuarie pentru ca atunci am cumparat masina.
Si da,nu aveam idee in ce cacat sunt cei de la euroins si nici nu am verificat.Mai nou cand facem polite rca trebuie sa si verificam in ce conditie se afla firma de asigurari aparent.
Si ca majoritatea romanilor da,am facut o pe cea mai ieftina si iti explic si de ce
Am un Clio 4 0.9 tce,care in 2023 asigurarea m a costat 1500 lei iar acum in 2024 a sarit la 2000
Puteam foarte usor sa o fac pe numele parintilor si sa platesc la jumatate dar am zis ca este cazul sa incep pe numele meu ca intr o zi cu soare sa ajung si eu la b8
Daca faceam ceva mai scump la ce suma ajungeam?
Mi se pare deja absurd sa platesc si 2000 lei pentru un motor de 0.9,dar in 2025 stiu ce fac,o fac pe cea mai scumpa. 1000 de euro pe an pentru ca e tare convenabil.
Poate cu putin noroc si inca 2 falimente ajung si eu la b8 in 10 ani

blogeranonim

blogeranonim

Member

View PostBogotta, on 18 decembrie 2023 - 08:33, said:

Rămâi in munti in continuare. Te rog nu ieși cu masina pe stradă. Mai sunteti mulți frate ??
Imi pare rau pentru Lamborghiniu tau, dar s-a terminat transhumanta si atata timp cat platim aceleasi taxe catre stat, cobor in civilizatie cand am eu chef.

View PostValy_User, on 18 decembrie 2023 - 11:17, said:

Deci vrei să o iei de la capăt cu firmele falimentare.
Nu ma intereseaza ce probleme intalneste pagubitul, atata timp cat eu mi-am indeplinit obligatia de a incheia RCA legal.
Daca aveam vreun avantaj, o cumparam pe cea mai scumpa.

View Postbograd, on 17 decembrie 2023 - 23:33, said:

Unde sa iesim pe frigul asta? Mai bine stam la caldurica, postam pe net si la anul votam PSDNL.

btw
Atunci sa nu ne mai plangem pe forumuri ca ne pun astia capra.
Lupti pentru drepturile si convingerile tale, sau accepti mocirla in care te afli.
A fost foarte frig in ultimii 34 ani. Posted Image

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View Postrazaila, on 18 decembrie 2023 - 13:17, said:

Mai nou cand facem polite rca trebuie sa si verificam in ce conditie se afla firma de asigurari aparent.

Ce să vezi .... Da, trebuie sa verifici. Asa cum verifici ca banca unde iti depui banii sau Societatea unde iti faci asigurare de viata (daca iti faci) sunt de incredere. Sau astepti sa iti spuna mama si tata daca e bine sau nu ?  De aia ai creier si acces la internet, ca sa te informezi, macar cu minimul de cunostinte care sunt disponibile la acel moment.

View Postblogeranonim, on 18 decembrie 2023 - 13:46, said:

Imi pare rau pentru Lamborghiniu tau, dar s-a terminat transhumanta si atata timp cat platim aceleasi taxe catre stat, cobor in civilizatie cand am eu chef.

Dupa răspunsurile imberbe pe care le dai e clar ca nu avem ce discuta. O sa aleg sa ignor tampeniile pe care le scrii aici și îmi doresc sa ai ocazia sa traiesti pe pielea ta un accident in care partea adversa are polita la o societate falimentara sau are numere de Bulgaria sau nu are asigurare deloc. Sa vezi atunci ce plăcut e.

blogeranonim

blogeranonim

Member

Pentru situatiile enumerate de tine, trebuie sa se ocupe institutiile statului platite din banii contribuabililor.
Pana nu intelegi ca staul trebuie sa ofere ceva la schimb pentrru 3 sferturi din banii tai, o sa ne plangem pe la colturi.
Sau esti bugetar sef, si iti convine situatia actuala?
Ca in cazul asta te-as intelege.
Cat despre numere de BG care sa ma accidenteze, iti spun doar ca conduc masina pe care mi-o permit.
Acelasi ma loveste, indiferent de RCA-ul pe care il platesc. Deci logica ta lasa de dorit.

Edited by blogeranonim, 18 December 2023 - 14:30.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate