Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Nelamurire Bonus Malus

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

razaila

razaila

Junior Member

• Grup: Members
Salutare.Am o mica mare nelamurire legata de acest bonus de la asigurari.Situatia sta in felul urmator
Am avut asigurare la euroins care trebuia sa expire in ianuarie 2024,facuta cu B1.
In situatia in care in decembrie 2023 am fost obligat sa imi fac alta asigurare din cauza falimentului lor,noua asigurare a fost facuta tot cu B1 deoarece nu am completat 1 an intreg de asigurare.
Acum problema mea este ca eu tocmai am pierdut 1 an de bonus din cauza lor?
Cum pot rezolva asa ceva?
Dupa logica mea,noua asigurare ar fi trebuit facuta cu B2 din moment ce nu am putut duce la capat vechea asigurare din niste motive care nu au depins de mine.

arg

arg

Guru Member

• Grup: Senior Members
din cate stiu sesizare la bar.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

E ok cum ti-au calculat B/M.
Se calculează la anul calendaristic. La anul când îți faci asigurarea o să ai B2.
Era o variantă să-ți faci pe o lună, dacă se mai poate, după pe un an întreg.
Oricum, 5% nu-i mare lucru.

Edited by Valy_User, 17 December 2023 - 14:16.

AndyM

AndyM

Senior Member

View PostValy_User, on 17 decembrie 2023 - 14:14, said:

Se calculează la anul calendaristic. La anul când îți faci asigurarea o să ai B2.
Daca va face pe o luna, la cat costa asigurarea aia pe-o luna si luand in calcul ca pana luna viitoare se mai adauga cateva zeci de lei la asigurarea anuala, mai ieftin iese sa faca direct pe-un an si asta e.

razaila

razaila

Junior Member

View PostValy_User, on 17 decembrie 2023 - 14:14, said:

Nu e vorba de cei 5%
E vorba ca din cauza unei luni lipsa,am pierdut un an intreg
Daca erau 6 luni treceam cu vederea

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View Postrazaila, on 17 decembrie 2023 - 13:50, said:

Dupa logica mea,noua asigurare ar fi trebuit facuta cu B2 din moment ce nu am putut duce la capat vechea asigurare din niste motive care nu au depins de mine.
Sunt in situatia ta cu asigurare Euroins B7 si am cerut lamuriri la refacerea politei la Asirom de ce nu trec la B8. Raspunsul a fost simplu; vIna e a mea ca m-am asigurat la Euroins. Acelasi raspuns l-am primit si in email-ul primit de la BAAR.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

razaila, Vulpoiul-Jhon, cât ați economisit făcând rca-ul la o companie în moarte clinică în raport de costurile pentru noua poliță? Ați mai repeta alegerea?

arg

arg

Guru Member

la firma aveam b8, fara incidente a mea a scazut la b0 iar ale colegilor au ramas la b8.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View Postexqusit_drunk, on 17 decembrie 2023 - 18:53, said:

Vulpoiul-Jhon, cât ați economisit făcând rca-ul la o companie în moarte clinică în raport de costurile pentru noua poliță?
Si de unde ar fi trebuit eu sa stiu ce jocuri se faceau ca Euroins sa intre in faliment? Dacă ar fi dupa mine nu mi-as fi facut niciodata RCA daca nu era obligatoriu. Am permis din 88 si nici un incident in trafic si fac anual 15-20 000 km.

bograd

bograd

Member

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 decembrie 2023 - 19:55, said:

Dacă ar fi dupa mine nu mi-as fi facut niciodata RCA daca nu era obligatoriu.

Exact asta este motivul pentru care esti obligat sa-ti faci RCA.
Ca ai permis de nu stiu cati ani si n-ai avut incidente e irelevant.

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

View Postbograd, on 17 decembrie 2023 - 19:58, said:

Exact asta este motivul pentru care esti obligat sa-ti faci RCA.
Deci.... care e motivul pentru care sunt obligat la RCA? Din expunerea ta nu am dedus nimic...

bograd

bograd

Member

Daca faci un accident din vina ta, pagubitul ce ar trebui sa faca pentru a-si repara masina? Sa se roage de tine sa-i dai bani, sa te dea in judecata?

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

View PostVulpoiul-Jhon, on 17 decembrie 2023 - 19:55, said:

Si de unde ar fi trebuit eu sa stiu ce jocuri se faceau ca Euroins sa intre in faliment? Dacă ar fi dupa mine nu mi-as fi facut niciodata RCA daca nu era obligatoriu. Am permis din 88 si nici un incident in trafic si fac anual 15-20 000 km.
Problemele cu plata despăgubirilor le avea euroinsul încă dinainte de falimentul celor de la city și toată lumea le știa, dar așa cum spui, pe român nu-l interesează ce urmări pot să fie dacă apare neprevăzutul. Iar câteodată, neprevăzutul îl lovește chiar pe el.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

O societate de asigurari care a functionat legal. Sub supravegherea autoritatilor statului roman. Asta a fost si Carpatica, si Euroins, si care-au mai fost.
Am B8, doua autoturisme. Am platit pentru o asigurare obligatorie pe care nu am folosit-o niciodata.

razaila, Vulpoiul-Jhon, cât ați economisit făcând rca-ul la o companie în moarte clinică în raport de costurile pentru noua poliță? Ați mai repeta alegerea?
Desi nu ma intrebi pe mine, spun ca as alege intotdeauna cel mai ieftin RCA. Repet, nu am avut niciun eveniment din vina mea.
N-am pierdut nimic, pana acum. Am  de recuperat de la FGA contravaloarea a doua luni, pe care o voi recupera, vreodata. 140 de lei. La vremea lor, politele au fost mai ieftine cu pana la 15 la suta. Polite girate sub supravegherea autoritatilor statului, ca iar repet.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

crocko.dilul, ești liber să alegi ce crei tu dar dacă tot o faci, ar trebui să-ți asumi și consecințele. Personal am avut aproape o lună întârziere la plata despăgubirii pentru mașină în 2015 când avea Astra conturile blocate pentru plata garanției de bună execuție pentru Romstrade. De atunci am mereu grijă ce asigurare îmi fac pentru a nu sta, ca vecinul meu sau alții ca el, aproape 2 ani cu mașina lovită de un asigurat la falimentara Cuty. Voi doar căutați scuze.

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Vorbim despre RCA, nu?
Ce legatura are afirmatia:

De atunci am mereu grijă ce asigurare îmi fac pentru a nu sta, ca vecinul meu sau alții ca el, aproape 2 ani cu mașina lovită de un asigurat la falimentara Cuty. Voi doar căutați scuze
Stii cumva daca te loveste unul asigurat la Allianz?

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

crocko.dilul, într-adevăr vorbim de rca. Există metode de a te asigura că nu rămâi cu paguba - se numesc decontare directă sau casco.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postexqusit_drunk, on 17 decembrie 2023 - 21:43, said:

Parcă ar fi fost o tragedie că ai așteptat o lună.

View Postcrocko.dilul, on 17 decembrie 2023 - 21:49, said:

Stii cumva daca te loveste unul asigurat la Allianz?
Nu știe, dar își poate face decontare directă ca să nu stea după Grawe&Co.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate