Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...
 Ieșire din indiviziune teren...

Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?
 Partaj succesoral

IFN-urile mi-au distrus scorul FI...

Sfat achiziție laptop

Maneaua la concertele Coldplay
 Ce este cu aceasta inflație ...

Duster 2011 carplay

Portare inapoi la Telekom

Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

titanic 1:200 libertatea

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

remus67

remus67

Member

• Grup: Members
e, relativ, nou. numarul 7
l-a mai luat cineva? s-a mai "bagat" cineva in modelul asta?

sags

sags

Guru Member

• Grup: Senior Members
140 editii(*) × 49,99LEI = fo’ 70 meleoane vechi??? Dupa mine, numai un colectionar ‘inrait’ si cu buget serios s-ar baga la asa ceva. LE: Si daca din cele 140 de editii intinse pe aproape 3 ani ratezi macar una gata s-a dus macheta cu totu’ ca nu o poti avea completa…

(*) Sursa: <https://colectii.libertatea.ro/titanic>

Edited by sags, 08 December 2023 - 21:27.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Ai nevoie de toate cele 140 de numere.

Asta insemna aproape 7000 de lei si 5ani si jumatate (fiecare numar apare la 2 saptamani).

Modelul de business e destul de parsiv, mai ales ca scriu ca pot mari pretul oricand. Dupa un an si jumatate de colectionat, daca maresc pretul multi vor accepa (sunk cost fallacy)

sags

sags

Guru Member

bogdan_o, on 08 decembrie 2023 - 21:27, said:

… Asta insemna aproape … 5ani si jumatate (fiecare numar apare la 2 saptamani). …
Zice ca de la 1 ianuarie va aparea saptamanal. Deci undeva sub 3 ani.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Nu sunt pasionat, am fost dar nu în halul ăsta, 140 ediții, vreau să vă întreb cum se procedează dacă ai scăpat fără voie vreo ediție? Ești mâncat efectiv...

smoke

smoke

Senior Member

iti dai seama afacere sa cumperi cat mai multe numere cand apar si apoi le pui la pret triplu cand nu se mai gasesc...

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

(sunk cost fallacy)

Aș adăuga și: don't buy green bananas   Posted Image

Cine știe ce se poate întâmpla în 5,5 ani (sau în 3, cum zicesags)?

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

TamtamTicaticaPiupiu, on 08 decembrie 2023 - 21:29, said:

Nu sunt pasionat, am fost dar nu în halul ăsta, 140 ediții, vreau să vă întreb cum se procedează dacă ai scăpat fără voie vreo ediție? Ești mâncat efectiv...
Oleics are de toate. Ce nu gasesti acolo iti da fratele Xi de pe aliexpres.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

Asta insemna aproape 7000 de lei
Aproape 1400 euro.
Aici e cu 1000 mai ieftin

remus67

remus67

Member

Karhu, on 08 decembrie 2023 - 22:45, said:

Aproape 1400 euro.
Aici e cu 1000 mai ieftin
Acolo e din plastic!
Bai baiete, cate calcule si rahaturi....
Chiar ma gandeam ca mai gasesc unu' nebun ca mine...
In cazul asta, inchideti va rog topicul! Se pare ca sunt singurul care, efectiv, il face! Restul comenteaza!

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Avusesem si eu o tentativa dar nu a trecut mult si revistele nu au mai fost aduse decat daca solicitai vanzatorului sa-ti aduca special pentru tine una. Mai tarziu nici pe aia n-o mai primeai.

MooF2010

MooF2010

Senior Member

Nu pot sterge singur mesajul

Edited by MooF2010, 09 December 2023 - 22:29.

nolf2

nolf2

Member

View Postremus67, on 08 decembrie 2023 - 20:43, said:

e, relativ, nou. numarul 7
l-a mai luat cineva? s-a mai "bagat" cineva in modelul asta?
Iti urez succes.
P.S. Sa nu ramai dezamagit cind:
-vei constata ca vei plati 50 lei pe 3 suruburi si o placuta de metal sau plastic
-vei astepta juma' de an sa asamblezi ceva componenta, sa zicem puntea de comanda, (la DACIE, a trebuit sa astept 26 de saptamini ca sa asamblez toate cele 4 usi, la T-34 timp de 20 de numere, 20 de saptamini, am primit cite o o roata, tancul are 20 de roti)
-etc

sags

sags

Guru Member

View PostLeo2006, on 09 decembrie 2023 - 10:10, said:

… revistele nu au mai fost aduse decat daca solicitai vanzatorului sa-ti aduca special pentru tine una. Mai tarziu nici pe aia n-o mai primeai.
Vad ca se pot cumpara online din pagina catre care am pus link mai sus, deci standul de ziare nu ar fi cea mai mare problema.

Numai ca deja sunt numere care s-au epuizat asa ca nu ai siguranta ca atata amar de ani o sa reusesti sa obtii cate un exemplar. Mai ales ca nu exista nici o garantie ca vor continua cu tirajul actual. In timp posibil ca interesul sa se volatilizeze, sa scada tirajul (sau, mai rau, sa nu mai iasa publicatia deloc din ratiuni de cost de producere/distribuire versus cate exemplare se mai cumpara), si sa ramai cu ochii in soare - dupa ce ai dat o caruta de bani.

Edited by sags, 14 December 2023 - 18:18.

remus67

remus67

Member

View PostLeo2006, on 09 decembrie 2023 - 10:10, said:

Avusesem si eu o tentativa dar nu a trecut mult si revistele nu au mai fost aduse decat daca solicitai vanzatorului sa-ti aduca special pentru tine una. Mai tarziu nici pe aia n-o mai primeai.
Salut,
scuze, tarziu, ocupat! Posted Image
Macheta ESTE de vanzare in UK, Germania, Polonia, Franta...Toate in avans fata de noi.
Va fi, probabil, de vanzare inca ceva timp. Banuiesc! Sa speram ca o firma ca Hachette (nu Libertatea!) nu isi pateaza numele pentru ceva interese locale sau 2 lei!
Sper/cred ca proiectul va putea fi dus la final. Doar ca, ca peste tot (nu doar in Ro), exista profitori, cacatori, afaceristi de 2 bani, care cred ca se "aranjeaza" facand "afacearea vietii"!
Incerc sa cumpar numerele 101-106. Sunt (cateva din ele) disponibile pe...ebay! La pret aproape dublu (daca adaugi transportul, triplu). Unul din vanzatori are un "ultim" numar la vreo 20 si ceva lire din, scrie acolo, 8 bucati. Deci, un rahat de profitor, desi nu are nici o treaba, el, cu modelismul (sau poate are), a cumparat in avans numerele, pe care le credea/anticipa ca fiind importante si le revinde acum dublu! Sa iti spun ce-i doresc eu aluia!? Nu cred ca e cazul!
Fiind doar 1 caz (UK) asteptam. Cand vor fi pe piata 5-6 variante, in diferite tari, ajunse deja la numerele respective...ii doresc "afaceristului" britanic sa ramana cu alea pe care le-a cumparat si NU le-a vandut! Doar din frustrare! Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate