Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...
 Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic

Filmare camera video sau smartphone

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

AgentSef

AgentSef

Junior Member

• Grup: Members
Salut!

Doresc un device cu un raport calitate/pret bun care sa filmeze la 1080p@30fps.

Sunt diferente mari in ceea ce priveste calitatea filmarii intre o camera video(modele Sony HDR-CX405 sau Panasonic HC-V380) si Xiaomi Redmi 12C ?

Dar intre una din cele 2 camere video sau alt model la maxim 2000 lei si un smartphone la maxim 1500 lei?

Multumesc!

Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

Active Member

Am folosit multi ani in concedii o camera video Toshiba si un aparat foto Panasonic. In ultimii ani e mult mai practic telefonul, că nu mai umbli cu gentuta pe umar unde trebuia sa am si camera si aparat. Dar clar cu Xiaomi Redmi 12C nu ai ce filma

Edited by Vulpoiul-Jhon, 08 December 2023 - 18:44.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

• Grup: Senior Members
Condițiile de filmare cum ar fi?
Ai asigurată iluminare ca la carte sau depinde de împrejurări?
Filmezi la interior?
Ești interesst de prim-planuri (profunzimea), dinamica mișcării (sensibilitate la viteză), că și eu sunt interesat, pentru videoclipuri :)

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Daca filmezi pentru TikTok, nu.
Iti trebuie zoom optic 30-50x, steady shot sau alta functie implementata pe camerele alea? Nu -> filmeaza cu Xiaomi.
Prima camera-i mai ieftina decat telefonul (da' trebuie sa strigi mai tare ca sa te-auda interlocutorul Posted Image ).

Edited by __Dan__, 08 December 2023 - 18:46.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Am impresia că smartfonurile scot fișierul doar comprimat, adică nu e raw (cadru cu cadru), ci codat deja și de aici rezultă o întreagă poveste cu editarea.

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

telefonul are senzorul mai mare si mai bun decat cele doua camere, diferenta fiind de optica (lentile) mai bune la camere

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

@initiator, retine doar ca pentru filmare din miscare ai nevoie de stabilizare optica. Stabilizarea electronica  e nashpa.

dani.user

dani.user

Guru Member

View PostTamtamTicaticaPiupiu, on 08 decembrie 2023 - 18:47, said:

Am impresia că smartfonurile scot fișierul doar comprimat, adică nu e raw (cadru cu cadru), ci codat deja și de aici rezultă o întreagă poveste cu editarea.

Initiatorul compara telefonul cu niste camere de duzina, nu de mii de eur.

AgentSef

AgentSef

Junior Member

Cu smartphone-ul/camera voi face video-uri pentru social media si video-uri tip review la obiecte. Adica nu vor fi foarte multe miscari sau actiune. Ceea ce imi doresc este un contur al obiectelor binedefinit si filmarea sa fie clara, nimic profesional, doar ceva tip home user.

Posibil sa fie gresit, sau nu exact asa dar eu stiam ca o camera avand un obiectiv sau senzor mai mare(Desi STARTREK1 spune ca un smartphone are senzorul mai mare. Posibil sa aiba dreptate nu prea ma pricep) lasa mai multa lumina sa patrunda si in felul acesta imaginea este mai clara cel putin pe timp de noapte sau la interior cu lumina de bec calda sau rece. Nu spun ca este corect ceea ce am zis, posibil sa fie gresit dar am spus acest lucru in ideea de a-l corecta in cazul in care este gresit.

View Post__Dan__, on 08 decembrie 2023 - 18:44, said:

Prima camera-i mai ieftina decat telefonul (da' trebuie sa strigi mai tare ca sa te-auda interlocutorul Posted Image ).

Camera Sony este 1000 lei, telefonul este 420 lei.

View PostSTARTREK1, on 08 decembrie 2023 - 19:01, said:

telefonul are senzorul mai mare si mai bun decat cele doua camere, diferenta fiind de optica (lentile) mai bune la camere

Deci telefonul are senzorul mai mare si mai bun decat camerele dar camerele au lentilele mai bune decat cele ale telefonului. Deci care filmeaza mai bine ? Iar diferenta calitatii filmarii este una mare sau una neglijabila ?

marcgm

marcgm

Active Member

Eu recomand telefon Apple iPhone 11 sau iPhone SE 3, camera Sony ZV-1. Personal as merge pe Sony chiar daca investitia este putin mai mare vei avea multe beneficii in timp, toate filmeaza 4K si 1080p bineinteles.

O comparatie intre telefoane gasesti aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VVZHVHGywdk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate