Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WhatsApp pe cartela din routerul ...

Sursa 5V - DC OK?

Usi culisante - intrebare mai mul...

Piocianic in apa?!
 Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?

Card social up Romania nu func...
 Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky

Probleme Touch screen Samsung s21...
 Izolare fonica duplex

Comparare, evidentiere inregistra...

O primavara frumoasa, de martisor

Hils Titanium
 

Care este procedura de transfer la cerere dinspre vechiul loc de munca catre noul loc de munca ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 16.01.2023
Care este procedura de transfer la cerere dinspre vechiul loc de munca catre noul loc de munca, in particular a unui angajat TESA (personal didactic auxiliar) de la o scoala la alta ?

Exista o prevedere in aceasta directie in Codul Muncii ? In baza carui act normativ se face transferul, pe ce se fundamenteaza in drept cererea ?



Pe vremuri noul angajator trimitea o cerere de transfer catre vechiul angajator si in acest fel nu aveai nici o zi pauza pe cartea de munca si nici riscul sa-ti dai demisia azi si maine noul angajator sa nu-ti mai incheie contractul de munca dar nu stiu cum mai este azi.

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Procedura e aceiasi.
Important este ca noul angajator sa ceara transferul, iar vechiul angajator sa il accepte.

#3
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 16.01.2023
Nu mai este deloc, cererea o face acum angajatul, nu angajatorul.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In acazul asta, angajatul raspunde de eventualele distorsiuni.
Ar trebui sa aiba in mana un CM cu data angajarii la noul loc de munca.

Edited by pasilla, 07 December 2023 - 22:30.


#5
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

In codul muncii (legea 53/2003 republicata cu modificarile si completarile ulterioare) nu mai exista notiunea de transfer in sensul dorit de tine:

Art 173 - reglementeaza drepturile salariatilor in cazul transferului intreprinderii, al unitatii sau parti ale acesteia
Art 107 - reglementeaza transferul salariatilor intre locurile cu norma intreaga si cele cu fractiune de norma la cererea salariatului.

Nu mai exista in codul muncii notiunea de transfer la cerere a angajatului intre doi angajatori diferiti. Incetezi contractul de munca actual (acorul partilor, demisie, etc...) si inchei un alt contract de munca cu noul angajator. Atat timp cat noul contract de munca incepe in ziua imediat urmatoare incetarii vechiului contract nu vei avea "pauza" in cartea de munca. In functie de noul contract de munca, vei avea o perioada de proba de pana la 3 luni, timp in care atata angajatorul cat si angajatul pot rezilia oricand contractul de munca, fara indeplinirea unor alte formalitati. Exista riscuri si pentru angajat si pentru angajator, tocmai de-aia exista perioada de proba.

Pentru unitatile de invatamant se aplica Metodologia Ministerului Eduicatiei prin ordinele specifice. De exemplu Ordin 3375/2015:
Art. 2. -
Personalul didactic auxiliar şi nedidactic din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat poate fi transferat, la cerere sau în interesul învăţământului, de la o unitate de învăţământ la alta, la nivelul aceleiaşi unităţi administrativ-teritoriale (comună, oraş, municipiu, judeţ), pe un post/o funcţie pentru care salariatul îndeplineşte condiţiile specifice, după cum urmează:
a) transferul în interesul învăţământului se realizează la cererea directorului unităţii care solicită transferul, în baza hotărârii consiliului de administraţie al acesteia, numai cu aprobarea prealabilă a consiliului de administraţie al unităţii la care este angajat şi numai cu acordul scris al salariatului solicitat;
b) transferul la cerere se realizează pe baza cererii salariatului însoţite de acordul prealabil al consiliului de administraţie al unităţii unde se solicită transferul şi în baza acordului consiliului de administraţie al unităţii al cărui angajat este.

#6
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 16.01.2023
multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate