Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Salariu compensatoriu

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

wiseguy76

wiseguy76

just don't

• Grup: Senior Members
Are un an si 10 luni pe un post de aproape zero skills, si pretentii cam mari, parerea mea.
Cred ca doua optiuni, ori invata franceza ( e usor, limba latina, eu am invatat-o in 6 luni), sau daca nu o taie in alta parte fara scandal.
Figurile de genul te costa pe parcurs, pentru ca vorba se duce, si nimeni nu vrea reclamagii la munca.

mannyx92

mannyx92

Senior Member

Dupa parerea mea, ar putea sa vada in treaba asta un avantaj.
Sa invete intensiv limba franceza si sa pastreze postul.
Ulterior, cu doua limbi straine poate pleca in alta parte pe mai multi bani sau un contract mai ok.

Incercati sa vedeti si partea buna a lucrurilor...pana la urma cum zice si colegul de mai sus, e un post fara prea multe cerinte.
Nu veti rezolva absolut nimic in instanta din pacate.
Eventual sa caute cat mai rapid in alta parte, daca nu vrea sa invete franceza.

Edited by mannyx92, 07 December 2023 - 22:56.

fqx

fqx

Senior Member

Da, poate fi concediata.Daca azi compania face cuie si maine se hotaraste sa faca potcoave, ori inveti sa faci potcoave, ori pleci, e normal si logic.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Contează numai ce s-a semnat la angajare (fișa postului, CIM). Iar orice modificare la aceste documente se face doar cu acordul angajatului, prin act adițional. Nu poate fi concediată pe motiv că nu vrea sau nu poate să învețe franceza. Bine măcar că n-au pretenții de chineză.

Edited by caiuscorneliu, 08 December 2023 - 02:06.

elless

elless

Member

• Grup: Members
1. Intre motivele apte sa justifice desfiintarea locului de munca, in temeiul art. 65 C. muncii, pot fi mentionate: reorganizarea activitatii, reducerea cheltuielilor, inclusiv a celor cu salariile, reducerea activitatii, retehnologizarea, desfiinţarea locului de muncă ocupat de salariat, a dificultăţilor economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activităţii. De regulă, concedierea pentru aceste motive este individuală, nu colectiva.

Sunt atatea puncte in lege prin care poate sa scape de tine.
Ce fisa de post, ce "acordul angajatului", ce act aditional, ce aberatii vorbesti... Ii se rupe companiei ca iti dai tu acordul sau nu. Au aia 100 de posibilitati si portite si justificari pe care le pot aduce ca sa scape de cine daca vor.

https://lege5.ro/Gra...p=gizdqnjwga4tq

Am vazut prea multi oameni zburand din companii pentru chestii relativ minore, greseli sau indolenta sau te mai miri ce. Unul nu a castigat nimic.
Sa nu mai zic ca angajatul nu e perfect. Nu ajunge tot timpul la fix si pleaca la fix. Pe camerele lor apari cand intarzii, in email sau sistem apare cand nu ai facut ceva bine, nu ai terminat la timp/deloc, etc. Se pot lua de orice ai lucrat si sa iti dea avertisment urmat de concediere. Prea multi angajati pot fi prinsi incalcand politici interne.
In fine, ideea este ca legea favorizeaza angajatorul, nu cum cred unii ca tu esti cel protejat. Avem si noi 2-3 chestii acolo de protectie, doar de ochii lumii, inutile.

-fie te intelegi si imprietenesti cu compania, te dedici cat te duce capul si mergi cu "flowul" ; caz in care ai sanse de reusita mari si ramai acolo pana la pensie probabil
-fie scoti coarne si faci pe atotstiutorul si gica-contra si lucru in a lehamic, doar sa treca ziua;  caz in care timpul ti-e limitat, in orice secunda te astepti sa te dea afara

Asta cu "da stiu eu legea x articolul z, nu imi ziceti mie ce sa fac, ma puneti cam mult la munca pe mine" e garantia ca vei zbura foarte curand.

Edited by elless, 08 December 2023 - 02:41.

sanderoalex

sanderoalex

Nefumător înrăit

View Postelless, on 07 decembrie 2023 - 20:37, said:

Se iau instructiuni care au legatura cu postul si cu diploma si experienta si calitatile care le ai pe cv.
Un programator nu o sa primeasca o caramida in mana si nici invers constructorul un server linux. Nici curierul no sa fie obligat sa coordoneze lansarea navei spatiale.
Daca esti la shaorma vei primi o reteta noua. In loc de sarmalele tale zilnice poate sa ti se ceara un aperitiv din Brazilia. Tu poti alege sa zici ca te doare in fund de noua reteta si stii doar romaneasca, dar nu te astepta la marire, aia o sa primeasca colegu care o va face. Si da, daca mergi in judecata, o sa primesti doar rasete ca esti lenes, nu ca ti s-a incalcat vreun drept.
Ai cetit de pomană. E o exagerare. Ideea e că dacă ești matematician,  nu poți deveni peste noapte chimist. Ție cam cât ți -ar lua să înveți arabă?

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

View Postsanderoalex, on 08 decembrie 2023 - 03:25, said:

Ție cam cât ți -ar lua să înveți arabă?
Cand e examenul?

MooF2010

MooF2010

Senior Member

View Postalexandrualexww2, on 07 decembrie 2023 - 20:09, said:

Nu exista CCM contract colectiv de munca, in CM scrie clar postul si limba Romana-Engleza.

Cred ca tot instanta va ramane.

Referitor la limba, tu lucrezi si vorbesti de o viata engleza, brusc de maine ti se baga in cap franceza ca asa vrea x 3.14zda director de companie, nu exista sa ceva, nu e vorba ca zice nu, abordarea, si tot nu ar spune, tu te angajezi Profesor de mate si vine unu, de maine predai betoane la Fac. de constructii...

Nu merge chiar asa , nu exista asa ceva sa iei omu sa-l freci aprox 2 ani si sa vii cu o nucleara dinasta.

O sa ajungem al avocat si muje si aia e.

Corporatia face outsourcing pentru top 3 firme de ...calatorii si inchirieri. Numele seamana cu ceva telu' ala cu care amesteci oule. Posted Image Nu pronunt numele sa nu le fac metadata, tu-i in gura.

Da, ofera cursuri INTENSIVE.

Eu cred ca prostii o sa vina cu ceva de genu, hai sa semnam act aditional care prevede iar 3 luni de proba =)))
Daca e corporatie exista CCM, altfel functioneaza ilegal. Mai e si varianta ca nu aiba CIM ci PFA sau alte fantezii si atunci e altceva. Sau se mai poarta angajarea intermediara, unde defapt ea nu e angajata la corporatie ci la un SRL de garsoniera din Romania ce apoi o inchiriaza la corporatie.

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

View Postelless, on 08 decembrie 2023 - 02:27, said:

1. Intre motivele apte sa justifice desfiintarea locului de munca, in temeiul art. 65 C. muncii, pot fi mentionate: reorganizarea activitatii, reducerea cheltuielilor, inclusiv a celor cu salariile, reducerea activitatii, retehnologizarea, desființarea locului de muncă ocupat de salariat, a dificultăților economice, a transformărilor tehnologice sau a reorganizării activității. De regulă, concedierea pentru aceste motive este individuală, nu colectiva.

Sunt atatea puncte in lege prin care poate sa scape de tine.
Ce fisa de post, ce "acordul angajatului", ce act aditional, ce aberatii vorbesti... Ii se rupe companiei ca iti dai tu acordul sau nu. Au aia 100 de posibilitati si portite si justificari pe care le pot aduce ca sa scape de cine daca vor.

https://lege5.ro/Gra...p=gizdqnjwga4tq

Am vazut prea multi oameni zburand din companii pentru chestii relativ minore, greseli sau indolenta sau te mai miri ce. Unul nu a castigat nimic.
Sa nu mai zic ca angajatul nu e perfect. Nu ajunge tot timpul la fix si pleaca la fix. Pe camerele lor apari cand intarzii, in email sau sistem apare cand nu ai facut ceva bine, nu ai terminat la timp/deloc, etc. Se pot lua de orice ai lucrat si sa iti dea avertisment urmat de concediere. Prea multi angajati pot fi prinsi incalcand politici interne.
In fine, ideea este ca legea favorizeaza angajatorul, nu cum cred unii ca tu esti cel protejat. Avem si noi 2-3 chestii acolo de protectie, doar de ochii lumii, inutile.

-fie te intelegi si imprietenesti cu compania, te dedici cat te duce capul si mergi cu "flowul" ; caz in care ai sanse de reusita mari si ramai acolo pana la pensie probabil
-fie scoti coarne si faci pe atotstiutorul si gica-contra si lucru in a lehamic, doar sa treca ziua;  caz in care timpul ti-e limitat, in orice secunda te astepti sa te dea afara

Asta cu "da stiu eu legea x articolul z, nu imi ziceti mie ce sa fac, ma puneti cam mult la munca pe mine" e garantia ca vei zbura foarte curand.

Bla, bla. Eu am spus că pe motivul cu franceza n-o poate concedia. Că vor căuta altele, că va fi luată la ochi și i se vor face șicane, posibil. Eu vorbesc după ce mi-am târât angajatorul în instanțe și l-am golit de bani, acum vreme în urmă. Din ăsta, cu șicane și concedieri abuzive. Concediat de două ori, pe motive diferite. Câștigat salarii și drepturi din urmă, indexate, majorate și reactualizate, pe ani întregi din urmă, până s-au finalizat dosarele. Ba, la unul, am luat și daune morale, o sumă simbolică, dar a fost. Și tot din ăsta mare. Între timp a falimentat de tot. Păcat că s-au șters dosarele de pe portal, că-ți trimiteam linkuri, a trecut mult timp de-atunci.

Edited by caiuscorneliu, 08 December 2023 - 08:52.

popicoo

popicoo

Member

Inițiator, fișa postului prevede că angajatul face "...și altele care sunt solicitate de către angajator". Să pună mâna să învețe franceza dacă tot iubește atât de mult compania aia și îi este frică să caute de lucru în altă parte, mai ales dacă franceza este pe banii companiei. De mers în instanță, puteți merge, dar niciun judecător întreg la minte și la cunoașterea legislației nu vă va da dreptate. Să aibă curaj, ce mama naibii, și să ia o decizie, că de plângăcioși e plin satul!

Bogotta

Bogotta

Senior Member

View Postalexandrualexww2, on 07 decembrie 2023 - 20:09, said:

Nu exista CCM contract colectiv de munca, in CM scrie clar postul si limba Romana-Engleza.

Cred ca tot instanta va ramane.

Si ce vei spune in instanta ? Ca angajata X nu vrea sa invete ceea ce i se ofera gratuit de catre companie ? Sunt curios de rezultat. Pana una alta mai bine si-ar cauta alt loc de munca pentru ca va fi pusa pe faras cu prima ocazie.

romanasu

romanasu

Active Member

Sunt mai multe variante. Ar putea sa incerce sa invete franceza; acum, nu stiu daca ii place, eu unul as refuza: decat sa devin junior pe franceza, mai bine senior pe engleza.
Sunt sanse destul de mari, ca mai devreme sau mai tarziu, sa fie nevoita sa caute de lucru in alta firma sau in alt departament din firma asta. Nu ar strica sa se pregateasca si sa participe la interviuri.
Bine, poate sa incerce sa reziste in companie; stiu pe cineva care a pierdut un concurs intern (se desfintau niste posturi prin concurs) si a refuzat sa semneze cererea prin care era dat afara si primea compensatorii; a fost mutat pe alt post si a ramas acolo o perioada mare de timp, dar, mereu cu teama ca va fi primul la concedieri. Altul a fost presat sa semneze ca trece de la full time la parttime, altfel e dat afara; dupa ce a semnat, i-au ras in nas, ca de ce a semnat, daca nu semna, ramanea cu salariul intreg.
Depinde ce scrie prin hartiile pe care le-a semnat: contract de munca, fisa postului; daca pe acolo scrie engleza ar fi oarecum asigurata. Poate sa refuze sa se mute pe franceza si poate mai raman posturi si pe engleza. Poate sa incerce sa respecte cu sfiintenie regulamentul intern, sa nu dea motive HR-ului; sa consulte un avocat. Dar, nu stiu daca merita stresul; decat, daca pe nisa ei nu gaseste nimic macar la fel de bun. Sa incerce la vechea firma sau la altele, si cand gaseste, adio "telule".

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Voi ati citit in viata voastra Fisa Postului ? Daca nu pe a altuia, cel putin pe a voastra ? Acolo scrie un pomelnic intreg si sfarseste prin: Orice alte indicatii primite de la superiorii directi in conformitate cu pregatirea si ....[ ..] a angajatului.  Prin asta angajatorul se acopera cu faptul ca poate da angajatului si alte sarcini, suplimentare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate