Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...
 Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima

Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane
 Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Laptop CS 2

AirGPU (cloud gaming)
 KAZA Univisa

Reciclare hard disk-uri defecte v...

Vacanta 7-10 zile auto

Procedura inmatriculare auto din UE

Legare lampa exterioara lipsa împământare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

gicupitu

gicupitu

Junior Member

• Grup: Members
Dragi tovarăsi,
Am luat niște lustre led exterioare de la prietenii din China. Ce îmi da cu virgula puțin e ca din instalația electrica la exterior am doar 2 fire, dar lustrele au și împământare.
Deci dilema e ce fac cu firul de împământare, îl leg cumva sau doar îl izolez și rămâne asa?

Dilema de PS e mirarea de cat de subțiri pot sa fie firele în zilele noastre

Attached Files

Edited by gicupitu, 04 December 2023 - 22:38.

blackiesasha

blackiesasha

Active Member

Ramane asa. Izolat sau nu, nu are nici o importanta.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Ignori firul galben verde.

bansh3

bansh3

Junior Member

Fir de impamantare pe carcasa de plastic, sau nu vad eu bine ?

phoenix76

phoenix76

Member

Posibil ca acel surub sa ajunga la o parte metalica, sau este pus pe plastic, pentru ca chinezul poate face ce vrea muschii lui.
Legarea la pamant este discutabila, cred ca normativele din domeniu impun legarea la pamant. Rolul acesteia este de a proteja in cazul in care faza ajunge pe partea metalica a aparatului. Poti sa aduci impamantare, sau o lasi cu acel fir in aer, depinde de tine.

RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

Active Member

Multi dorei de la noi nu mai trag impamantare la circuitele de iluminat, cum este normal si legal. Lasi firul nelegat la nimic. Si eu m-am trezit ca dorelul mi-a lasat lustrele fara impamantare.

ldpe

ldpe

Guru Member

Nu lega pamantarea , ignora firul - la cate leduri automate de intrare scara bloc am legat pamantarea toate au inceput sa palpaie dupa 1-2 luni , la care nu am legat functioneaza ok . Proiectoare led china made din leroy .

Phobos

Phobos

Guru Member

RaimondMacelaru, on 05 decembrie 2023 - 08:06, said:

Multi dorei de la noi nu mai trag impamantare la circuitele de iluminat, cum este normal si legal. Lasi firul nelegat la nimic. Si eu m-am trezit ca dorelul mi-a lasat lustrele fara impamantare.

Si-acum stai cu frica-n san, doar-doar o sa te lovesti cu capul de lustra, taman de aia cu defect, si taman cand esti si descult, si o sa te electrocutezi, nu?

Edited by Phobos, 05 December 2023 - 08:20.

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

Nu. Dar nici nu ai protectia la incendiu pe care ti-o ofera siguranta diferentiala pe un circuit cu impamantare. Asta-i principalul motiv pentru a trage fire de impamantare chiar si pe circuitele unde consumatorul nu are nevoie de impamantare (de ex corpuri de iluminat din plastic).

gicupitu

gicupitu

Junior Member

Sa fie corect, firul de împământare chiar e prins de partea de aluminiu, doar capacul e plastic.

phoenix76, on 05 decembrie 2023 - 07:34, said:

Posibil ca acel surub sa ajunga la o parte metalica, sau este pus pe plastic, pentru ca chinezul poate face ce vrea muschii lui.
Legarea la pamant este discutabila, cred ca normativele din domeniu impun legarea la pamant. Rolul acesteia este de a proteja in cazul in care faza ajunge pe partea metalica a aparatului. Poti sa aduci impamantare, sau o lasi cu acel fir in aer, depinde de tine.

Am înțeles. Aceasta este o aplica de exterior din metal cu 2 leduri total 12w.
Aplica este la înălțime, nu pune nimeni mana pe ea. Deci întrebarea e dacă se aplica discuția de electrocutare sau incendiu din lipsa împământarii?

_bcristian_, on 05 decembrie 2023 - 08:49, said:

Nu. Dar nici nu ai protectia la incendiu pe care ti-o ofera siguranta diferentiala pe un circuit cu impamantare. Asta-i principalul motiv pentru a trage fire de impamantare chiar si pe circuitele unde consumatorul nu are nevoie de impamantare (de ex corpuri de iluminat din plastic).

ldpe

ldpe

Guru Member

"Aplica este la înălțime, nu pune nimeni mana pe ea. Deci întrebarea e dacă se aplica discuția de electrocutare sau incendiu din lipsa împământarii?"

Monteaza linistit lampa aia ca eu garantez ca daca va functiona 10 ani nu se va intampla nimic , dar absolut nimic .
Ce incendiu ...de la traful acela anemic ? cand se arde se duce puntea si un condensator la 400 v , face pic si gata , atat de anemic se arde ca nici fum nu scoate dar mai rapid se duc ledurile , incep sa palpaie dupa care nu se mai aprind .Repet, la cate am legat si pamantarea ca era trasa la lampa la case noi la toate s-au dus ledurile , sunt proiectate sa merga din inertie, cat mai simplu fara batai de cap, se ard , le schimbi .

Edited by ldpe, 05 December 2023 - 12:22.

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

Salut

Daca nu ai in perete si fir pentru impamantare, in afara de a modifica instalatia electrica si a trage si nul de protectie nu prea ai ce sa-i faci.

Legat de nevoia impamantarii, dar si de cat de importanta este respectarea conectarii corecte a fazei si a nulului, cautati pe YouTube canalul lui bigclivedotcom. Are omul asta nenumarate exemple de chestii care sunt prost proiectate si te pot omora:
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2EpIxtVVXcE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uUn17ccR2a4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
- [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IZS2AeYB_WI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu stiu ce lampi ai. Eu am cumparat Philips, de exterior si, spre surprinderea mea, desi sunt metalice, nu au impamantare. Dar asta pentru ca baza e din plastic iar firele sunt fixate cu niste conectori izolati.

Eu mi-am furat-o cand eram mai mic incercand sa schimb un bec. Faza era legata in dulie la partea cu filetul in loc sa fie la baza. Cand am bagat becul, am atins filetul metalic al becului si zap... Bafta mea e ca eram urcat pe un scaun de lemn. Dar nu este o experienta pe care ai vrea sa o repeti.

Alice

Alice

Big Boobs

_bcristian_, on 05 decembrie 2023 - 08:49, said:

Cum anume iti ofera protectie la incendiu o siguranta diferentiala daca ai impamantare?

gushpi

gushpi

cârcotaș

gicupitu, on 04 decembrie 2023 - 22:37, said:

Dilema de PS e mirarea de cat de subțiri pot sa fie firele în zilele noastre

să vezi ce față am făcut io, când mi-am cumpărat o pompă submersibilă cu motor de 1500W, iar cablul de alimentare avea 3x0,6... Posted Image
și nu s-a ars, nemernica - a tras chiar și apă cu nisip/argilă... Posted Image

Attached Files

Edited by gushpi, 05 December 2023 - 14:54.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

bogdan_o, on 05 decembrie 2023 - 12:47, said:

Eu mi-am furat-o cand eram mai mic incercand sa schimb un bec. Faza era legata in dulie la partea cu filetul in loc sa fie la baza. Cand am bagat becul, am atins filetul metalic al becului si zap... Bafta mea e ca eram urcat pe un scaun de lemn. Dar nu este o experienta pe care ai vrea sa o repeti.
Puneai întrerupătorul pe oprit și nu pățeai nimic.
Dar na ...

_bcristian_

_bcristian_

Senior Member

Alice, on 05 decembrie 2023 - 13:41, said:

Cum anume iti ofera protectie la incendiu o siguranta diferentiala daca ai impamantare?

Incendiile de la instalatia electrica nu incep neaparat ca un scurtcircuit cu flama. Tipul ala de incident e cel mai putin riscant as zice - daca flama nu aprinde ceva, cam orice siguranta banala imaginabila intr-o casa va declansa, intrucat pulsul intial de curent va fi de ordinul sutelor de amperi cel putin.
Problema nasoala e cand ai circuite lungi si subtiri, care ajung sa fie supra incarcate. De exemplu lantul de 2 - 3 prelungitoare cu cablu de 1mmp (mare parte din cele de prin magazine). Sau circuite de iluminat, etc. Si de exemplu se strapunge sursa dintr-un bec led, dar nu la modul in care face scurt direct, ci o piesa parlita se transforma in rezistenta incandescenta. Firele incep sa se incalzeasca (dinspre bec) si sa se topesca izolatia. Daca ai ghinion, firele tot nu vor face contact direct, si in continuare plasticul ars se transforma in carbon incandescent. Siguranta nu declanseaza la suprasarcina, ca 6A de ex (vorba vine, ca nu pune nimeni mai mica de 10A) inseamna 1380 W, plus curba de declansare, merge "resoul" fara probleme pe partea asta.
Daca ai insa si impamantare trasa, si protectie diferentiala, va declansa in cel mai rau caz in momentul in care va aparea un curent de 300 mA (diferentialul anti-incendiu si anti-furt din BMP(T)). 69W, deja mult mai putina caldura. Daca ti-ai pus unul de 30 mA, ca poate vrei oricum protectie la curentat, sunt doar 7W, sanse minime de a da foc la ceva.

GaSar

GaSar

Junior Member

• Grup: Junior Members

_bcristian_, on 05 decembrie 2023 - 21:27, said:

Incendiile de la instalatia electrica nu incep neaparat ca un scurtcircuit cu flama. Tipul ala de incident e cel mai putin riscant as zice - daca flama nu aprinde ceva, cam orice siguranta banala imaginabila intr-o casa va declansa, intrucat pulsul intial de curent va fi de ordinul sutelor de amperi cel putin.
Problema nasoala e cand ai circuite lungi si subtiri, care ajung sa fie supra incarcate. De exemplu lantul de 2 - 3 prelungitoare cu cablu de 1mmp (mare parte din cele de prin magazine). Sau circuite de iluminat, etc. Si de exemplu se strapunge sursa dintr-un bec led, dar nu la modul in care face scurt direct, ci o piesa parlita se transforma in rezistenta incandescenta. Firele incep sa se incalzeasca (dinspre bec) si sa se topesca izolatia. Daca ai ghinion, firele tot nu vor face contact direct, si in continuare plasticul ars se transforma in carbon incandescent. Siguranta nu declanseaza la suprasarcina, ca 6A de ex (vorba vine, ca nu pune nimeni mai mica de 10A) inseamna 1380 W, plus curba de declansare, merge "resoul" fara probleme pe partea asta.
Daca ai insa si impamantare trasa, si protectie diferentiala, va declansa in cel mai rau caz in momentul in care va aparea un curent de 300 mA (diferentialul anti-incendiu si anti-furt din BMP(T)). 69W, deja mult mai putina caldura. Daca ti-ai pus unul de 30 mA, ca poate vrei oricum protectie la curentat, sunt doar 7W, sanse minime de a da foc la ceva.
Arcul Electric poate fi : Paralel  adica intre faza si PE(aici te ajuta un diferential)  sau faza si nul (aici nu te mai ajuta un diferential) sau In Serie (caz in care nici un diferential de 6 mA nu te ajuta ). Pentru a te proteja la incendiu sunt dispozitive tip AFDD (Arc Fault Detection Device) care sunt combinate fie cu un diferential RCBO fie cu un MCB , aestea se monteaza pe circuite nu pe general si btw sunt cam obligatorii din septembrie anul acesta odata cu modificarea nornmativului I7 pe langa spatiile cu probleme si pe spatiile de dormit din rezidential.

ldpe

ldpe

Guru Member

Daca montezi lampa aceea dupa normativ vreo 1500 lei te costa numai dispozitivele de protectie la incendiu, vreo 300 electricianul sa le monteze , inca vreo 200 firida noua ca nu mai incap si ...iesi iefin , te simti ca si cum ti-ai pus lampa  Osram sau Philips de ultima generatie Posted Image. In viata lor nu vor declansa nimic dar le ai acolo pentru lampa - am montat la vreo 10 blocuri iluminat pe casa scari, pe paliere , proiectoare la intrare fara pamantare la blocuri productie 70-80 si nici o problema inafara de faptul ca la lampile ieftine se duce blocul led , palpaie enervant , nici macar siguranta nu a decalansat, se ard asa , molcom .
Vorbesc de ce avem in propozitie, cand discutam de consumatori mari, motoare electrice, aparat sudura etc e alta discutie .

Edited by ldpe, 06 December 2023 - 07:55.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate