Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down

Asigurare RCA sigura

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

gushpi

gushpi

cârcotaș

• Grup: Senior Members

View Postdtd234, on 03 decembrie 2023 - 21:00, said:

Ca iti repara masina in caz ca ai accident? Vrajala in 99% din cazuri.Ca e cel mai ieftin RCA sau cel mai ...

dacă ai avea dreptate, atunci 99% dintre conducătorii auto care au apelat la RCA se află-n acel 1% norocoși că au mașina reparată! :P

MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

Member

• Grup: Members
N-ai cum sa fi sigur de nimic in ziua de azi

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Asigurarea RCA cea mai sigura:
- NU alegi pe cea mai ieftina
- NU alegi o firma din aia care nu are sediul in RO, ci opereaza pe baza unui "pasaport european" in RO
- iti cumperi un RCA cu regres ca sa fii acoperit in cazul in care te loveste un "bombardier" cu asigrare ieftina ca cele pe care le-ai evitat la primele 2 puncte

;-)

Galacticul

Galacticul

Senior Member

De vreo 4 ani imi fac doar la Allianz. Am ales la momentul respectiv Allianz pentru ca am avut de-a face in calitate de pagubit cu Euroins-ul, si am stat luni bune dupa banii lor si mi s-a acrit mie, nu am vrut ca in caz de ceva sa pun un alt sofer in aceeasi situatie (asa sunt eu, deh, ma mai gandesc si la altii). Si doi la mana pentru ca o clienta de-a mea e agent la ei si am rezolvat totul rapid prin ea. Ca idee, primesc cu vreo luna jumate inainte sa imi expire polita un e-mail cu ofertele lor, si acum am ajuns in situatia in care Allianz e cam la acelasi nivel ca si pret cu ceilalti (or avea ceva bonus de client, habar n-am). Cand am cerut oferta si pentru cumnatul meu, care nu a mai avut la ei, era considerabil mai scumpa polita la ei decat la Groupama, Omniasig etc.

Ca idee, am avut de-a face si cu Groupama si Omniasig, in calitate de pagubit, si au fost foarte foarte ok. Cu Groupama a mai avut si un prieten chiar recent, si s-au miscat impecabil. Recomand cu decontare directa.

loren2

loren2

Member

Sunt cazuri si cazuri, eu inainte de a decide ASF sa ii retraga autorizatia Euroins am avut daune la ei la care s-au miscat bine.
Posibil sa fi influentat ca erau daune mici si fara urma de indoiala cu privire la vinovat.

Cu Groupama acum cativa ani a avut o cunostinta o experienta neplacuta care s-a lasat cu judecata. Mai recent, imediat dupa retragerea Euro, o cunostinta a fost victima la un accident cu vatamare (luata victima inconstienta cu ambulanta) si cu ceva scandal a obtinut si despagubire pentru vatamare cam la acelasi nivel cu dauna masinii, care nu era prea mare, nici masina nu era de o valoare mare, ba chiar o alinta ca fiind cazan cu care-si face treaba.

Cat despre preturi, sunt diferente intre ele si numai ei stiu cum ajung la diferentele alea. Se intampla ca la unii sa fie mai ieftina Allianz decat Groupama, la altii  mai ieftina Groupama decat Allianz.
Difera preturile mult si de la judet la judet chiar daca e vorba de aceeasi masina si acelasi proprietar ca profil (sex/varsta/vechime).
Imi zicea cineva ca in VS is preturi mici la asigurari, si cred ca asa este ca s-ar justifica de ce vezi foarte multe masini prin toate judetele conduse de localnici dar inmatriculate in VS.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Cel mai sigur e sa conduci prudent, astfel incat nimeni sa nu aiba nevoie de asigurarea ta. Apoi alegi cel mai ieftin RCA cu inima impacata :) Spor !

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Dap. Si te rogi sa n-ai tu nevoie de-a altuia.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Nu ma rog, ma feresc dar oricum acolo nu mai depinde de mine.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

piratu2191, on 08 decembrie 2023 - 19:57, said:

N-ai înțeles.
El vrea o asigurare la care să nu se trezească cu ea expirată înainte de termen pe motiv că a fost suspendată licența de către ASF.

piratu2191

piratu2191

Junior Member

Mea culpa, pai atunci trebuie sa intrebe pe la asf :))
https://www.zf.ro/bu...egheat-21704901

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

piratu2191, on 08 decembrie 2023 - 20:58, said:

Nu ma rog, ma feresc dar oricum acolo nu mai depinde de mine.
Esti soferita? Posted Image

Spoiler

tfmercedez

tfmercedez

BUFU

View PostValy_User, on 03 decembrie 2023 - 17:59, said:

Țiriac și Omniasig.
În general fugi de Grawe, Hellas Direct, Axeria Iard, Asirom și Groupama.
Dar nu e o tragedie nici cu ele, oricum te despăgubește FGA în caz de ceva. Nu știu sigur dacă la Hellas și Axeria, dar la restul sigur.
dar ce are groupama? Am avut o tamponare, eu si vinovatul aveam la groupama RCA. Aveam "dauna totala". Dupa o saptamana de la constatare aveam banii in cont.

View PostXman_ghio, on 05 decembrie 2023 - 08:22, said:

Asigurarea RCA cea mai sigura:
- NU alegi pe cea mai ieftina
- NU alegi o firma din aia care nu are sediul in RO, ci opereaza pe baza unui "pasaport european" in RO
- iti cumperi un RCA cu regres ca sa fii acoperit in cazul in care te loveste un "bombardier" cu asigrare ieftina ca cele pe care le-ai evitat la primele 2 puncte

;-)
sau iti faci CASCO, in caz ca esti bombardier si nu stii.

altuser09

altuser09

Senior Member

Si mie imi expira RCA in norocoasa zi de 13 februarie. Fac parte din cei care circula rar cu autoturismul propriu, nici macar sofer de duminca nu ma pot numi desi am ceva km la bord si am permisul de multa vreme. Am pupat masina prin septembrie, evident ca am fost retrogradat in ierarhia bonusului, acum am B6. In prezent sunt client Asirom, mi-au trimis oferta lor, pentru reinnoire, 12 luni/1287,10 lei.
Am facut o scurta cautare, totdeauna am facut asigurare pe 12 luni, asa intentionez si acum. Caut ieftineala.
Pe pint.ro, fruntas a iesit Grawe:
-Grawe 1108,79 Lei;
-Axeria 1216,95 Lei;
-Groupama 1611 Lei.
Ma opresc aici, mai departe preturile cresc rapid.
Subscriu celor scrise de dtd234 in mesajul #11,
Cum zicea si Elon musk: E financiar o nebunie sa cumperi orice alt RCA decat cel mai ieftin in urmarii 5 ani.
RCA are un singur scop: sa te protejeze de amenda pentru lipsa RCA. E doar o alta taxa de protectie impusa de smecheri...

Vad ca apar destule comentarii negative despre Grawe, e asemuinta cu Euroins, am trecut si eu pe la respectivii, am fost norocos ca asigurarea din prezent e la Asirom, cand cu pupatura din septembrie trecut, nu m-a deranjat nimeni nici macar cu un telefon dupa ce am terminat formalitatile cu politia si cu cel pe care l-am lovit.
Dar la cat de rar stau eu la volan, parca ceva cat mai ieftin ma avantajeaza.

me_iauras

me_iauras

Senior Member

@altuser09
Incepand cu 2023 asiguratorii pot oferi direct asigurare mai ieftin decat cea oferita prin intermediul brokerilor asa ca mai bine faci simularea si direct pe site-ul asiguratorilor .
Asa poate ramai la Asirom (membra a VIG impreuna cu Omniasig)  care e OK decat sa creem un alt Carpatica/Euroins .

altuser09

altuser09

Senior Member

Multumesc, incerc si pe site Asirom, sa vad ce preturi am.
Mie oferta mi-a venit prin email, de la adresa [email protected].
Deci nu-i de la ei?
L.E.
Am intrat acum, am introdus datele, pretul e mai mare, este de 1624.43 lei.
Ce sa inteleg de aici?

In mesajul anterior, am gresit, Asirom imi propunea 12 luni/1287,10 lei in cazul decontarii directe. Fara DD, e mai putin, 1.137,10 lei.
Daca compar preturile Asirom vs Grawe, diferenta e mica, aproape 30 lei, In cazul acesta, parca as merge mai departe cu Asirom.

Edited by altuser09, 14 January 2024 - 11:06.

me_iauras

me_iauras

Senior Member

Scuze am uitat/omis aspectul asta ; poti incerca si Tiriac care cel putin in cazul meu nu mai apare in lista celor de la Pint .

altuser09

altuser09

Senior Member

Nu mai pot edita, iar am gresit mesajul anterior.
Oferta Asirom de pe site (nu cea primita prin email) este 1137,10 lei.
Coincide cu cea din email, nu mai e nimic neclar in privinta Asirom.
Tiriac nu ma astept sa intre in plaja de preturi pe care le agreez, stiam ca-s mari.

Edited by altuser09, 14 January 2024 - 11:09.

altuser09

altuser09

Senior Member

https://economie.hot...ervei-daune.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate