Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

Sevraj benzodiazepine

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cum de ce doctorii recomanda ? Unii sunt inconstienti, nu stiu bine mserie, nu le pasa, multi recomanda a la long din pacate, nu ptr perioada maxima admisa 3-4 sapt.
Nu se gandesc la spitomin sau antidepresie SSRI care-s f bune pe anxietate fara probleme in timp, nu se gandesc ca si ptr somn sunt fara pericol gen trittico, seroquell mizarten. Astea ultimile le-a zis un medic de pe FB (verificat ca medic) ptr somn si a dat si dozele, am prin screen-ul, nu ca zic eu.

La somn isi fac efectul astea intr-o ora, iar la anxietate isi fac celelalte efectul intr-o luna, dar e okey, poti da benzo pana atunci, asa se face.

La anxietate se face asa:

1 - se incearca spitomin, asta e doar anxiolitic si are mai putine efecte secundare ca SSRI-urile care-s si antidepresive.
2 - daca nu merge se incearca un SSRI.
3 - daca nu, se combina doua SSRI sau doua din clase diferite.
4 - Daca nu, se combina un SSRI cu doza mica de antipsihotic adica seroquell de ex 50 mg sau 100.

Asa se face, nu dai a la long ceva pericol sa distrugi omul, de la alea cred ca m-am distrus si eu de in 2009 ianuarie am dat in tulb bipolara si s-a agravat f urat anxietatea si depresie, aveam ceva depresie si anxietate si inainte dar nu in halul ala ! Si nu mi-am mai revenit.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

si nu se poate face renuntarea la benzodiazepine cu respectivele pastile?

Edited by GlCA_Contras, 27 December 2023 - 19:32.

Comandorul

Comandorul

Member

• Grup: Members

GlCA_Contras, on 27 decembrie 2023 - 11:37, said:

Eu nu inteleg daca sunt asa periculoase de ce doctorii nu recomanda altceva, cum bine zice Mineto ?
Benzodiazepidele sunt foarte bune pe gama lor de acțiune dar PE TERMEN SCURT! Chiar am multe cunoștiințe ce au reușit să treacă peste o perioadă scurtă dar intensă de anxietate, atacuri de panică, probleme cu somnul etc. cu ajutorul benzodiazepidelor (în special xanax) dar le-au folosit pe termen scurt, o săptămână și la dozajul prescris de psihiatru...

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

GlCA_Contras, on 27 decembrie 2023 - 19:31, said:

si nu se poate face renuntarea la benzodiazepine cu respectivele pastile?
Se poate face renuntarea la benzo cu acele pastile daca acelea isi fac efectul si nu mai iti e asa rau ca sa iei benzo iara, fie de la sevraj, fie de la recadere iar in anxietate. E de incercat.
Pai eu de aia testam inainte si apoi ziceam medicului, ca sa nu pierdem timpul (culmea, a zis si el ca e f bine asa), dar n-a zis el inainte sa facem asa.
Dadea si el medicatie, dar dupa aia daca nu mergea, testam 2-3 si apoi ii ziceam efectul.

Daca nu merge cu alealalte se reduce f lent doza,  nu in 2 saptamani, ce naiba. Sau poate i-a revenit boala deci e in cazul 2. Oricum solutia e sa incerce medicul una din variantele care le-am zis, se incepe cu 1, nu cu 2 cum fac majoritatea. Ma refer doar la anxietate.
Merge sa inceapa cu SSRI dar alea iti cam iau libidoul pe timp ce iei, si s-ar putea sa deranjeze, si nu se ia o luna, se ia luni, dupa aia se scoate si poate scapa de anxietate de tot fara sa mai ia ceva. Asa e la toate variantele de le-am dat.

Insa sa diferentiem chestiile:

1- Ti-e rau de la sevraj, asta inseamna ca apar simptome noi fata de cum erai inainte sa iei benzo, sau se agraveaza aiurea problema de dinainte, asta nu este permanent insa, va trece incet incet.
2 - Revenirea problemei fara sevraj, ti-e rau ca inainte sa iei benzo, aceleasi manifestari, dar nu mai trece, trebuie tratament.

Asta ptr cine nu stie daca e sevraj sau recadere. Uneori trebuie sa studiezi singur, ca unii medici nu-si fac treaba. Si se intampla cu unii medici care apreciaza ideile tale si zic "f buna idee domne, o aplicam", desi lor nu le venea acea idee.
Pai sa iti zic doar un lucru, eu daca nu imi faceam o analiza pe care nu mi-a dat-o nici unu din mai multi medici diabetologi, mie nu mi se punea diagnosticul corect la diabet, al saselea medic a zis-o si el la fel.

Deci...ce sa zic. Noroc ca medicul meu actual stie meserie si isi da interesul si la psihiatrie si la diabet.
Pe ambii i-am intalnit intamplator cerand un medic ptr consultatie, nu stiam de ei adica prin recomandare.
Ca si la psihiatrie, fusesem inainte la 5-6 alti medici pana la medicul meu actual, inclusiv ala de in 2007 mi-a dat Clonazepam a la long de m-am distrus.

Raspuns "aaa pai multi nu reactioneza asa ca tine, nu s-au distrus nici la doze mai mari a la long, asta e in psihiatrie, nu se garanteaza nimic".
Pai corect, dar daca nu se ia a la long, e risc de orice nu ? Nu dai a la long !

Se da benzo in general la nevoie si cand se baga un antidepresiv ce isi face efect in 3-4 sapt, ptr ca una sa-ti ia anxietatea care poate deja o ai, si a doua la mana acel antidepresiv poate amplifica anxietatea temporar in alea 3-4 sapt. Apoi se scoate benzo si se lasa mai departe antidepresivu.
Deci se da des dar doar in conditiile astea, in general un SSRI + anxiar sau xanax.

Plus ca unii te declara rezistent la tratament dupa 2-3 incercai cu 2-3 medicamente diferite, desi nu a incercat alte 10 posibilitati !
Eu macar le-am incercat cam pe toate macar, dar e reala aia cu rezistenta.

DianaXO

DianaXO

Senior Member

mihaiduban, on 01 decembrie 2023 - 13:25, said:

Se pare  ca toate relele au cazut pe capul meu ! Am umplut forumul cu postari!
Dupa externarea de la spitalul de psihiatrie , ma simt foarte rau !
Ideea este urmatoarea , medicul de acolo nu a mai vrut sub nici o forma sa-mi dea nici un fel de benzo , recunosc ca am facut si abuz cateodata de ele .Mi-a dat Diazepam cat am fost acolo , scazandul in 2 saptamani pana la oprirea definitiva ! Dar mie mi se pare cam brusca scaderea.
Nu o sun pe ea pentru ca o sa zica sa ma duc sa ma internez iar , si chiar nu mai suport sa stau in spital . Numai cine nu a fost la psihiatrie nu stie ce inseamna sa stai acolo...
E cineva pe aici care s-a lasat de benzo sa ma ajute cu ceva sfaturi? Cat tine perioada asta de rau ?
Cei care sunt pe langa mine nu prea inteleg , dar ma simt foarte rau fizic . In momentul de fata nu cred ca pot sa merg 200m pe picioarele mele. De fapt mi-e greu si sa scriu aici , am mainile si picioarele ca jeleurile, ma doare capul , spasme musculare , sunt lesinat merg spre stadiul de leguma ...
Nu sunt inchipuiri , eu chiar vorbesc serios !
Daca a-ti mai trecut prin asa ceva careva , poate ma ajutati cu niste sfaturi!
Momentan iau gabapentina si tritico seara . Ce e drept ca de la tritico adorm , dar "iadul" incepe de cand ma trezesc dimineata , cu anxietate si urca pana ma face sa nu ma pot da jos din pat!
Stiu ce inseamna anxietate pentru ca ma lupt cu ea de mult , dar acum e DEZASTRU chiar nu o pot controla !
Nu prea am nici bani de alti medici , pentru ca sunt la pamant si cu banii , stau la maica-mea dupa ce nevasta-mea ma cam lasat balta (e si vina mea , i-mi asum am avut niste perioade cu alcoolul destul de urate , acum sunt pe antalcool .)
Sa ma intorc inapoi la benzo ? Pana la urma i-mi iau inima in dinti si ma rog de maica-mea sa mergem la un  alt psihiatru!
Va rog nu dati cu hate sau bataie de joc pentru ca chiar mi-e rau !

Buna, eu din 2010 pana prin 2015 luasem xanax pentru anxietate sociala, initial am inceput cu 0.15 mg, dupa 25 mg, dupa 0.5 mg, dupa 1mg, ideea e ca benzodiazepinele (Rivotril,Xanax, Anxiar, Diazepam), automat induc o dependenta si toleranta, ce creste in timp, de aia si trebuie sa cresti si doza ca sa ii mai simti efectele.

Cum am  zis in 2015 am zis stop la Xanax, l-am oprit brusc de la vreo 1-2 mg zilnic, nu stiam ce ma asteapta, 2-3 saptamani de iad, tremuraturi, spasme musculare, anxietate extrem de ridicata, iritabilitate, dureri de cap, nu puteam manca nimic,o perioada nici n-am mai stiut de mine, dar ce m-a ajutat atunci a  fost o  doza mica de anti psihotic, numit Leponex (Clozapina), pastila era de 25 mg, dar rupta in 4 bucatele mici, si le luam cand doream sa adorm si sa ma mai linistesc,
A doua chestie pe care mi-a dat-o doamna Psihiatru, a fost o doza mica de Clonazepam, tot o benzodiazepina, dar am luat maxim de 2x, fiindca eu chiar vroiam sa scap de benzodiazepine,
Ce am mai primit a fost Coaxil, m-a ajutat enorm si am luat Coaxil timp de vreo 5 ani de atunci, daca nu 2022, deci 7 ani, pana la urma nu prea l-am mai simtit si l-am oprit dupa 7 ani de utilizare, nici urma de sevraj.

Cum sa scapi de sevraj, cea mai buna chestie este sa te hidratezi zilnic, sa stai in pat daca te simti rau, vestea buna este ca trece dupa vreo 2-3 saptamani, si lucrurile redevin normale dupa o luna .

Acum nu stiu si cata doza de diazepam luai zilnic in spital, si cat timp, DIazepam-ul oricum are perioada lunga (adica cat timp iti sta in corp) de obicei peste 7 zile.

Gabapentin e bun in a mai reduce intensitatea sevrajului de benzodiazepin, dar doza care te ajuta este de 900-1200 mg zilnic, pastilele se iau dupa ce mananci, una la 1h distanta, nu le iei pe toate direct.
Tritico iau si eu seara, e bun pentru somn, si atat.

Eu in ultimi anii devenisem foarte anxioasa, si stiu, ca am ajuns din nou la benzodiazepine, dar cu consum moderat (maxim 2-3 saptamani) la doze destul de mari, inca si dupa 7 ani de cand m-am lasat de Xanax, am toleranta ridicata, de exemplu trebuie sa dozez 30 mg de Diazepam ca sa fie totul ok, si sa am un sevraj minim.

Ce ma ajuta acuma pe mine e un SSRI -> Paroxetina, + Lyrica / diazepam la nevoie doar, nu zilnic, benzodiazepinele nu se iau zilnic, doar cand stii ca o sa ai o zi stresanta si stii clar ca o sa fii anxios.

Trebuie sa ai rabdare, ca sevrajul va trece, dupa ce te simti mai bine, renunta si la Gabapentin, pastreaza doar tritico, eventual poti incerca un SSRI /SNRI sau Coaxil.
Eu am facut foarte multa cercetare despre neuro-psihiatrie, benzodiazepinele actioneaza pe receptori GABA A, cea ce nu e bine de indata ce receptori aia se deregleaza, stiu cazuri in care unii oameni sufera anii intregi dupa utilizarea zilnica a benzodiazepinelor, dar aici vorbim despre +10 ani de utilizare zilnica ale acestor tip de medicamente.

Recent am descoperit si memantina, nu cred ca ti-o da careva, dar poti incerca, e NMDA-receptor antagonist, blocheaza excesul de glutamate dintre neuroni, reduce mult sevrajul benozdiazepinlor.
Eu uneori il iau doar cu Paroxetina, si nu mai simt nevoia de a lua si vreo benzodiazepina.

Edited by DianaXO, 07 January 2024 - 19:32.

MinettoMatoi

MinettoMatoi

Senior Member

Pai eu sunt unul din ala care a suferit ani si sufera de la benzo, mi se pare ca am mai zis, cred ca de la clonazepam  m-am nenorocit mai tare, la 1 an si 9 luni de la luat 2 mg clonazepam/zi adica echivalent la 40 mg diazepam, medicu a zis sa iau a la long.
De atunci nu mai sunt om, a urcat o anxietate puternica desi n-am micsorat inca doza atunci, abia dupa 2 luni am inceput sa ma micsorez.

Se scapa de sevraj benzo cu diazepam, ca are timp de injumatatire lung cum zici si tu, si poate fi luat in pasi f mici.
Ca e una sa sari de la 2 mg diazepam la 1,5, si alta de la 2 mg clonazepam la 1,5 (adica de la 40 mg diazepam la 30, deci prea mare reducerea).
Si uneori dureaza luni procedura de scapare de benzo.
Asfa daca nu trece de la sine sau sevrajul e crunt si nu poti sta asa nici 2-3 sapt alea.

Andrei19000

Andrei19000

Junior Member

• Grup: Members
Hello,

Am 32 de ani, eu am luat un an si 3 luni mirzaten, apoi cateva luni de prozac, suferisem din dragoste. Treaba e ca din perioada aceea, cam am probleme cu libidoul (erectia de dimineata e prezenta f rar, cand sunt extrem de fericit/impacat). Parca si emotiile din perioada aceea (teama, tristete, pesimis, victimizare etc) imi dau tarcoale, insa nu am mai luat pastile.
A trecut cineva prin  ceva asemanator, cum ati rezolvat nemultumirile legate de libidou sau de traumele care tot revin?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate