Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buget 19k-masina noua-sfaturi

Grosime adeziv gresie

Inregistrare ecran

M-am inregistrat in e-factura. Ca...
 Voi cum faceți fața ava...

Spital stomatologic sector 4 grat...

Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...
 Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...
 Care credeti ca este probabilitat...

paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Panasonic HC VXF990 in modul 4K nelamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

dacicus09

dacicus09

Junior Member

• Grup: Members
Salutare. Am achizitionat un handycam Panasonic VXF990 pentru proiecte si nevoi personale ca sa filmez cu ea in 4k 25p si FHD 50p si setata in 4K are imagini cam lipsite de definitie. E chiar cam la paritate cu 50p/50mbs fhd. Vorbesc de filmari de zi la sute de lucsi probabil. M-am jucat cu setarile de sharpness si contrast, dar nu prea a ajutat in mod notabil.  Adica la lumina buna telefonul meu Xiaomi Poco x3pro filmeaza mai bine, cu mai multa definitie(filmeaza la 30p cu rata variabila de bitrare, dar daca filmez cu open camera sau gcam la 100mbs, filmeaza chiar bine ptr un telefon). A mai sesizat cineva asa ceva? Lipsa unei rezolutii reale de macar 1500-1700 de linii pe orizontala? Folosesc carduri uhs i u1/u3 cu scriere de 80mbs. Camera inregistreaza in 4K la 70mbs. Nu am incercat sa filmez cu ea la o diafragma mai inchisa gen F5.6-6.3 dar... o sa probez si asta.

Edited by dacicus09, 28 November 2023 - 17:29.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
https://www.panasoni...f990.specs.html
Senzorul e micut si pixelii sunt 6Mpx pe Fhd si 8.3 pe 4K. 4K inseamna o suprafata de 4 ori mai mare.
Cea mai veche inregistrare cu aceasta camera e de acum 7 ani. Totusi se vede excelent chiar daca e veche.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bHtGxIAk2jI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

vali

vali

forumist

• Grup: Senior Members
ideea că vei filma 4K cu camere de amatori e superbă.

https://www.adorama....de-1024x762.jpg

Edited by vali, 28 November 2023 - 19:58.

dacicus09

dacicus09

Junior Member

• Grup: Members
Vali, am filmat ani de zile cu Dslr Nikon d5300 și canon rebel x7-8 cu lentile sigma și tamron plus vintage, cunosc f bine chestiunile astea. Inițial am vrut să iau un Sony ex3 sh dar nu am prins ceva mai ieftin. Proiectele mele nu sunt pe sume f mari, am renunțat la videografie in 2015 când am plecat din tara. Nu sunt tâmpit sa investesc mii de euro iar că sa îmi "amortizez" achizițiile in n ani. In Slobozia piata e infimă și concurența in zona(Sud-Est) e foarte mare. Plus piata video e în scădere rapida. Deci ideea de a filma proiecte low cost cu o camera amatori mai istetica e ff buna. Inițial am vrut sa investesc cam 3500 de lei ptr un sh dar am găsit camera asta cu multe accesorii la o treime din suma asta.

Edited by dacicus09, 28 November 2023 - 22:43.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate