Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7

Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips
 Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Reflux

Centrale termice compacte
 Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic
 ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

Plata pe site fara sa bag datele cardului!

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

• Grup: Senior Members
Gata, am patit-o si eu cu un card BCR. Ca prostu'! Sa explic:
Am facut un cont pe un site, Arcanum. Asta in urma cu ceva vreme. Arcanum este un site care ofera acces la reviste vechi si nu numai. Dar cu bani. Deci pe 25 martie 2023 mi-am facut un abonament de 1 an. Nu mai stiu cat am platit, parca vreo 2 milioane si ceva. Abonament valabil pana in 25 martie 2024. Nu regret ceea ce am facut, site-ul este interesant.
Acum vine prostia. Arcanum a anuntat ieri oferta de Black Friday. 140 lei pe 10 luni. Intru ca fraierul pe aceea oferta. Ajung la subiectul plata. Cand am dat click pe plata, a aparut un buton ce ii spune Ending. Apas ca prostul pe el. Bang, site-ul Arcanum imi ia 140 de lei din cont. Si imi prelungeste abonamentul cu 10 luni. Acum sunt abonat pana pe 25 ianuarie 2025!!!
Ce e aiurea. Banii au fost luati din cont fara ca eu sa bag vreun numar de pe card, data de expirare, numele titularului si codul de pe spatele cardului. Nu banii au fost luati direct! Cred ca singura explicatie e ca eu am salvat cardul in site, desi nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva. Sau s-a salvat automat. Culmea e nu aparea nici macar rubrica de bagat datele cardului. Doar acel buton Ending.
Ce inseamna acest Ending? Cum pot scoate datele cardului de pe site-ul Arcanum? Nicaeri la rubrica contul meu nu exista ceva gen carduri salvate. Nimic de genul asta. E posibil sa se fi salvat automat?

Edited by Robert_Kiran, 24 November 2023 - 21:29.

wertyck

wertyck

Guru Member

Bineînțeles
Ai autorizat cardul in acel site la prima plată. Se pot lua bani ca la abonament la Netflix, fără alte aprobari din partea ta...

Smedmscss

Smedmscss

Member

• Grup: Members
Prima plată cum ai făcut-o?

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View PostSmedmscss, on 24 noiembrie 2023 - 21:36, said:

Prima plată cum ai făcut-o?
Cu acelasi card BCR. Atunci stiu sigur ca mi-au cerut datele. Ba chiar a trebuit sa dau aprobare cu George.
Acum nu a cerut nimic. Pur si simplu au luat banii.
Nu acuz cu nimic site-ul a fost prostia mea. Oamenii mi-au prelungit abonamentul. Deci nu au nici o vina, De unde sa stiu ca acel Ending, inseamna luarea banilor?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Eu recomand Revolut cu one virtual single use card.

Edited by Valy_User, 24 November 2023 - 21:41.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Ar trebui sa intri in George si - pe undeva pe-acolo - sa stergi comerciantul la care e inrolat cardul. Cel putin asa e la ING.

wertyck

wertyck

Guru Member

Mai ușor e din site, secțiunea Plăți, actualizează / șterge card...

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View Postwertyck, on 24 noiembrie 2023 - 21:48, said:

Mai ușor e din site, secțiunea Plăți, actualizează / șterge card...
Site-ul asta nu are asa ceva. Nu e ca la Emag sau Altex sa ai sectiune de carduri salvate. Le-am trimis un mail, sa vad ce imi raspund.

Intaritu

Intaritu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Overall, n-ai de ce sa te plangi. Ti-au prelungit subscriptia cu 10 luni la un pret de black friday. Acum o sa ai timp destul sa citesti din scoarta in scoarta gazeta sporturilor din 1930 :D

View PostRobert_Kiran, on 24 noiembrie 2023 - 21:50, said:

Site-ul asta nu are asa ceva. Nu e ca la Emag sau Altex sa ai sectiune de carduri salvate. Le-am trimis un mail, sa vad ce imi raspund.

Suna la banca.

lexraz

lexraz

Senior Member

Poti face si refuz la plata, contacteaza banca. Ceea ce descrii tu pare sa fie o capcana. Ending nu seamana cu pay, authorize sau altceva care sa te duca cu gandul ca vei si efectua o plata. O sesizare la ANPC nu strica.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Trimite-le un mesaj sa-ti anuleze prelungirea. Dupa ce iti intra banii in cont poti anula subscriptia si cardul se va sterge automat. Asa e si la Spotify. Nu ai ce card sa stergi.

Edited by Leo2006, 24 November 2023 - 22:02.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View PostIntaritu, on 24 noiembrie 2023 - 21:55, said:

Overall, n-ai de ce sa te plangi. Ti-au prelungit subscriptia cu 10 luni la un pret de black friday. Acum o sa ai timp destul sa citesti din scoarta in scoarta gazeta sporturilor din 1930 Posted Image

Suna la banca.
Nu ma plang. Oricum imi place site-ul. Sunt o groaza de publicatii vechi. Acolo pot citi reviste gen Ilustratiunea romana, din perioada interbelica. Revista asta am gasit-o la un targ de vechituri cu pretul de 100 de lei. Una singura. Deci merita abonamentul. Probabil ca in martie 2024 as fi prelungit abonamentul.
De ce ma plang e ca nu imi place ca datele cardului meu sa fie memorate undeva!

View PostLeo2006, on 24 noiembrie 2023 - 22:01, said:

Trimite-le un mesaj sa-ti anuleze prelungirea. Dupa ce iti intra banii in cont poti anula subscriptia si cardul se va sterge automat. Asa e si la Spotify. Nu ai ce card sa stergi.
Parca nu as vrea sa anulez prelungirea. Prima data pe un an am platit 212 lei. Acum pe 10 luni am platit 140 de lei. Deci totusi e o reducere, nu vreau sa renunt la ea.
Tot ce vreau e sa scot cardul de acolo.

Edited by Robert_Kiran, 24 November 2023 - 22:01.

Smedmscss

Smedmscss

Member

View PostRobert_Kiran, on 24 noiembrie 2023 - 21:40, said:

Cu acelasi card BCR. Atunci stiu sigur ca mi-au cerut datele. Ba chiar a trebuit sa dau aprobare cu George.
Acum nu a cerut nimic. Pur si simplu au luat banii.
Nu acuz cu nimic site-ul a fost prostia mea. Oamenii mi-au prelungit abonamentul. Deci nu au nici o vina, De unde sa stiu ca acel Ending, inseamna luarea banilor?
Ți-ai răspuns singur. "Endingul" ăla e cam înșelător. Când comand ceva pe net prefer să plătesc
cu cash sau ordin de plată după primirea comenzii. Dacă nu se poate, folosesc PayPal. Dacă
nici așa nu se poate, caut produsul pe alte site-uri.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

Bun o solutie ar fi sa declar cardul pierdut, si sa cer altul de la banca. In cazul asta imi da altul cu alte date. Si problema e rezolvata.
O alta solutie ar mai fi?
Astept sa vad ce raspuns dau ei (le-am trimis mail). Daca nu dau nici un raspuns, saptamana viitoare anulez cardul.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Ending= sfârșit. Adică ai terminat plata.
Nu poți cere refuz de plata la banca. Doar la acel site sa ceri anularea prelungirii.
Ai salvat cardul în aplicatie, site, pay

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

View Postdorin_2k, on 24 noiembrie 2023 - 22:31, said:

Ending= sfârșit. Adică ai terminat plata.
Nu poți cere refuz de plata la banca. Doar la acel site sa ceri anularea prelungirii.
Ai salvat cardul în aplicatie, site, pay
Repet, nu vreau refuz plata, sau anularea prelungirii. Vreau doar sa scot cardul de pe site.
Cred ca nu e nici o solutie decat schimbarea lui!

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Posibil salvat in browser sau in google play
cred că în browser

radonys

radonys

Member

In Google Pay îți apare un pop up sau fereastră să confirmi. Posibil în browser, nu știu că nu am folosit niciodată.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate