Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Scoala gimnaziala Cluj

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

pisoiu2

pisoiu2

Active Member

• Grup: Members
Salutare,
Ma adresez parintilor cu copii in scolile gimnaziale din zona centrala a Clujului.
Baiul meu e in felul urmator: a mea odrasla termina anul acesta scolar clasa 4 la o scoala de cartier. Dupa analize si observatii de-a lungul vremii, am ajuns (nu de unul singur) la concluzia ca odrasla poate mult mai mult, insa scoala nu, asa ca din clasa 5 vine vremea mutarii intr-un loc in care si scoala sa poata mult mai mult.
Problema e ca eu nu am destule cunostinte in zona asta de varsta si geografica la care sa apelez pentru a-mi forma o parere obiectiva despre ce si cum cu fiecare scoala in parte. Printre candidate sunt Racovita, A.Iancu, Bob, ELF, Tiberiu Popoviciu, etc.
Cam urmatoarele criterii se aplica in cazul meu:
-nu ma intereseaza colective de copii construite pe principiul cat de mare boss e mama si tata, pe principiul cat de multe excursii de mii de $ platim la copii sau care are cei mai scumpi adidasi sau telefon. Chiar vreau sa evit asa ceva.
-ma intereseaza performanta scolara orientata cat mai mult pe individ, nu pe inghesuirea copiilor prin acelasi sablon, indiferent de particularitatile fiecaruia
-profilul dorit e real, copilul e bun la matematica, logica, nu e neaparat un foarte bun povestitor sau desenator. Nu are relevanta daca scoala e stat sau privata.
Asa ca daca aveti pareri bazate pe experienta, rogu-va a le impartasi. Multumesc anticipat.

Edited by pisoiu2, 23 November 2023 - 17:34.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

eu as merge pe o scoala privata daca iti permiti. din pacate nu te pot ajuta, dat fiind faptul ca nici eu nu cunosc "geografia" Clujului

utopium

utopium

Guru Member

• Grup: Senior Members
Pe ansamblu cea mai serioasa scoala mi se pare ca se face la Racovita, dar trebuie sa fii sigur ca vrei asta, pentru ca foarte probabil ca acolo sunt si cei mai chinuiti copii (adica se chinuie ca sa obtina niste note decente - o spun ca persoana care are prieteni si neamuri care au sau au avut copiii la Racovita si am auzit de profesori la care te chinui ca sa iei 7). Teoretic si la Bob/Avram Iancu ar fi ok, dar nu stiu efectiv pe cineva care sa aiba copilul acolo. Cel mai bine cunosc cazul Balcescu, unde se face scoala serioasa in clasele bune, dar notele mari se dau mult mai usor decat la Racovita, deci daca vrei sa faca scoala si sa nu fie stresat ca ia note mici, Balcescu poate fi o solutie buna - dar trebuie sa te interesezi care clase sunt bune, ca exista diferente notabile intre ele.

De partea cu parintii cu "fitze" nu cred ca ai cum sa scapi in zonele centrale, la fiica-mea in clasa e plin de copii de judecatori, avocati, doctori, profesori universitari, inspectori, bancheri, afaceristi (unii chiar de aia cu afaceri prin topurile nationale), etc. Eu dupa statistica oficiala castig mai mult decat 99% dintre angajatii romani (in IT), dar sunt destul de multi in clasa care vin din familii cu situatie materiala mai buna decat a noastra. Dar nu mi se pare ca se pune prea tare accentul pe ce fel de telefoane/haine au copiii (desi, inevitabil, unii au ultimul model de iPhone si adidasi de fitze - fiica-mea are un Samsung Galaxy S de acum 4 ani si cel mai des umbla cu Skechers si nu se plange - s-a convins pe propriile picioare ca alti papuci mai de "fitze" nu sunt la fel de confortabili cum sunt Skechers). Dar e destul de evident ca majoritatea familiilor colegilor ei castiga minim 10.000 de lei pe luna (si destui peste 20.000 de lei pe luna), deci un copil dintr-o familie care sa zicem ca ar castiga doar 6.000 de lei pe luna s-ar simti poate complexat in anumite situatii.

Nu exista profil real in gimnaziu, cel putin nu la stat. Exista clase cu profesori mai buni de matematica eventual. In afara de faptul ca se dau prea usor note mari (vreo treime din clasa a avut media 10 in primii ani de gimnaziu - intr-adevar, copii buni, destui cu rezultate bune la olimpiade, dar nu meritau zece chiar la toate materiile), de ce si cum se preda la scoala nu pot sa ma plang, are destui profesori dedicati meseriei. N-au probleme prea mari prin clasa, nici cu bullying nici cu elevi-problema, eventual unii sunt mai galagiosi pe la orele anumitor profesori care nu stiu cum sa-i tina in frau, cam asta poate fi cea mai mare problema de care sa ma plang si care ar fi frumos sa nu existe, dar nu stiu cat de usor de evitat e problema asta, profesorii nu mai sunt la fel de "duri" ca pe vremea noastra in general, s-au schimbat vremurile.

Legat de performanta scolara orientata catre individ, nu asta e scopul unei scoli de stat si nu vei gasi asta la ore ... dar, daca te ajuta cu ceva, au profesori care fac ore de pregatire separat (in mod gratuit) cu cei care participa la olimpiade. La fel cum inspectoratul judetean Cluj iti asigura ore de excelenta la diverse materii, tot gratuit - in general tot pentru cei care se pregatesc de olimpiadele scolare, desi poate participa oricine e interesat de acea materie si trece de testul initial (sau are rezultate bune la olimpiade). Oricum, rezultatele clasei au fost chiar bune, au avut premii la olimpiadele judetene la vreo 3 materii pana acum (inclusiv fiica-mea a luat premiu si mentiune pe judet la doua materii diferite).

Edited by utopium, 23 November 2023 - 18:49.

cristobob

cristobob

Senior Member

Inițiator, în ce zona  locuiești?

pisoiu2

pisoiu2

Active Member

utopium, on 23 noiembrie 2023 - 18:46, said:

Pe ansamblu...
Multumesc pentru raspunsul detaliat.

cristobob, on 23 noiembrie 2023 - 20:22, said:

Inițiator, în ce zona  locuiești?
Apahida sau Borhanci in Cluj, in functie de nevoie.

cristobob

cristobob

Senior Member

Poți lua în considerare și Agârbiceanu. Sau, dacă vrei "nume", Avram.
(Renumele unei scoli este mentinut/sustinut, adică sus ținut, de meditațiile la care parintii își duc copiii)

Edited by cristobob, 23 November 2023 - 22:16.

bullterrorist

bullterrorist

Senior Member

Recomandarile mele: Liviu Rebreanu, Iuliu Hatieganu, Ion Creanga.

TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

Semper Member

pisoiu2, on 23 noiembrie 2023 - 17:32, said:

...
  Să te ferești de complexul educati privat ''ELF'' , e de tot ''curcubeul'' și ''uicornii/unicoarnele'' Posted Image
Grădinița ELF
0799 758 867
[email protected]
Școala Primară ELF
0720 660 368 (Sediul Coșbuc)
0731 100 022 (Sediul Pascaly)
[email protected]
Gimnaziul & Liceul ELF
0724 324 081
[email protected]
   https://elf.ro/

Edited by TheStarkestTruthMatters, 24 November 2023 - 07:45.

pisoiu2

pisoiu2

Active Member

TheStarkestTruthMatters, on 24 noiembrie 2023 - 07:44, said:

Să te ferești de complexul educati privat ''ELF'' , e de tot ''curcubeul'' și ''uicornii/unicoarnele'' Posted Image

Poti sa detaliezi putin te rog? La evaluarea nationala 2021 au iesit pe locul 2 si la bac pe 6. Ma gandesc ca un privat care functioneaza pe principiul sa tina copii in puf pent'ca parintii platesc niste bani nu prea are cum sa ajunga la rezultate bune in concurenta directa cu cei de la stat.

bullterrorist

bullterrorist

Senior Member

se cheama meditatii si nu ore suplimentare (gratuite) cum dam noi la stat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate