Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290
 Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!

HDD dus sau recuperabil?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

ScSSoft

ScSSoft

Junior Member

• Grup: Members
Salutare.
Am intampinat la HDD extern WD urmatoarea eroare la conectare:
"G:\ is not accessible.
The request failed due to a fatal device hardware error"
Eroarea a aparut dupa ce am dat la descarcat niste filme pe el.
Am incercat cam toate solutiile gasite la search pe google insa nici una nu a rezolvat problema.
Am bootat si Ubuntu si acolo apare iconita de la HDD dar nu il deschide sa vad continutul.
As mai putea recupera ceva de pe el sau e dus si sa imi iau adio de la date?

abac

abac

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu de la filme s-a bulit, ci de la scapat din mana.

NAlexQ

NAlexQ

Member

O solutie mai drastica ar fi sa scoti HDD-ul din carcasa lui de plastic si sa il conectezi direct intr-un calculator. Daca nici asa nu il poti accesa....rest in pieces

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Fiind WD nu prea poate fi conectat direct la calculator - in 99% din cazuri au conectorul USB pe placa electronica in locul conectorului SATA.

ScSSoft

ScSSoft

Junior Member

View Postabac, on 21 noiembrie 2023 - 08:37, said:

Nu de la filme s-a bulit, ci de la scapat din mana.

era conectat la PC printr-un hub USB si statea pe masa. Nu era plimbat de colo colo ca sa zic ca era la risc sa fie scapat.

Raz0rblade

Raz0rblade

Member

Daca l-ai miscat mai brusc cat timp a transferat ceva sau era in proces de citire/indexare - asta e valabil din minutul zero de functionare - l-ai inpins catre un deces prematur. Ia-ți adio de la el, mai poti recupera magnetii din el. La cat costa o recuperare de date facuta profesional... depinde cat de importante sunt datele de pe el.
PS nici HDD -urile nu mai sunt de erau, rata de fatal failure a explodat la orice mai nou de 4 ani... cel putin la modelele consummer, alea profi posibil sa isi pastreze fiabilitatea

pckmuresan

pckmuresan

Junior Member

• Grup: Junior Members
Daca ai chestii serioase pe el, trimite-l la firme de recuperat date. Daca nu, scoate magnetii din el si discul pune-l la oglinda de la masina. Nu te mai prinde radarul ;). Am scris si eu mai sus despre unul si asa a ajuns. Doar ca discul e la oglinda motocicletei. Acum merge mai tare.

@Raz0rblade, deci ai experiente cu radarul :))

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Încearcă pe alt PC. Daca e la fel: adio. Daca mai ai garanție: e bine. Daca nu: scoți doar magnetii de neodim pt alte utilizări.

ScSSoft

ScSSoft

Junior Member

Nici pe alt PC nu merge din pacate. primesc aceeasi eroare,
Vad ca sunt nevoit sa imi iau adio de la el.
Multumesc mult pt raspunsuri

Edited by ScSSoft, 21 November 2023 - 09:03.

NAlexQ

NAlexQ

Member

Dar de curiozitate ce model este acest HDD extern?

ScSSoft

ScSSoft

Junior Member

WD My passport 2 TB

NAlexQ

NAlexQ

Member

mda...este cum a zis si eiffel (au conectorul USB pe placa electronica in locul conectorului SATA) doar la firma de recuperat date mai ai o sansa.... dar pe bani grei.

ChemTeacher

ChemTeacher

Senior Member

View PostScSSoft, on 21 noiembrie 2023 - 08:43, said:

era conectat la PC printr-un hub USB si statea pe masa. Nu era plimbat de colo colo ca sa zic ca era la risc sa fie scapat.

Gresit....se conecteaza DIRECT la port USB.
Celelalte se pot conecta la HUB ( receiver mouse, stick USB .... )

nei-k

nei-k

Senior Member

Ca să te liniștești, se poate face, dar 3-400 Euro/HDD recuperare date profesională, prețuri de acum câțiva ani. Cred că mai adaugi și TVA la cotația asta.

tehnics

tehnics

Guru Member

• Grup: Banned

View PostScSSoft, on 21 noiembrie 2023 - 09:17, said:

WD My passport 2 TB
Am unul de 4TB cumparat recent. Tot My Passport. https://www.komplett...tion=horizontal Mai am putin si il arunc pe geam
Am lucrat acasa pe el, salvat tot, oprit calculatorul, deconectat de la USB, ajung la munca, conectat la calculatorul de la munca si surpriza: absolut tot ce lucrasem acasa, dar DOAR ce lucrasem acasa, disparuse de parca nici nu a existat vreodata. Nimic altceva decat doar ce lucrasem acasa, restul intact.
Nici cu recovery n-am reusit sa gasesc fisierele care le facusem pe calculatorul de acasa.

Si treaba asta am patit-o de 2 ori. Si repet, l-am scos dupa ce am oprit calculatorul. Am zis ca prima daca am fost eu ghinionist...neah. Cand am patit-o a doua oara, deja nu l-am mai luat cu mine ca riscam sa muncesc degeaba.

E modelul ala cu USB-C....o prastie de hard disk. Are un transfer de maxim 30-40Mbps. Si memorystick-ul merge mai repede

Edited by tehnics, 21 November 2023 - 10:21.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

E mai ieftin sa ai backup decat recuperari, plus date garantate.

Edited by neagu_laurentiu, 21 November 2023 - 10:35.

abac

abac

Guru Member

View Posttehnics, on 21 noiembrie 2023 - 10:19, said:

Am unul de 4TB cumparat recent. Tot My Passport. https://www.komplett...tion=horizontal Mai am putin si il arunc pe geam
Am lucrat acasa pe el, salvat tot, oprit calculatorul, deconectat de la USB, ajung la munca, conectat la calculatorul de la munca si surpriza: absolut tot ce lucrasem acasa, dar DOAR ce lucrasem acasa, disparuse de parca nici nu a existat vreodata. Nimic altceva decat doar ce lucrasem acasa, restul intact.
Nici cu recovery n-am reusit sa gasesc fisierele care le facusem pe calculatorul de acasa.

Si treaba asta am patit-o de 2 ori. Si repet, l-am scos dupa ce am oprit calculatorul. Am zis ca prima daca am fost eu ghinionist...neah. Cand am patit-o a doua oara, deja nu l-am mai luat cu mine ca riscam sa muncesc degeaba.

E modelul ala cu USB-C....o prastie de hard disk. Are un transfer de maxim 30-40Mbps. Si memorystick-ul merge mai repede

Da, e o idee minunata sa iei munca ta fara backup pe un hard mecanic si sa topai cu el in buzunar pana la job.

alseeme

alseeme

Active Member

Se poate recupera, e de la ce ai descarcat, are virus.

Urmeaza pasii urmatori :

1. Incearca sa dai un format la HDD;
2. Descarca "EaseUS Data Recovery Wizard Pro"  (ai gija daca nu e din sursa sigura, adica licenta);
3. Recupereaza cu acest program datele pe care le-ai pierdut de la formatare.

Am recuperat date de pe HDD-uri cu aceasi problema, daca HDD-ul era vazut de Windows.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate