Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

Plata online suspecta

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members

View Postchflorin, on 18 noiembrie 2023 - 18:11, said:

Sper sa nu ajunga si la noi https://hw-videos.wo...xlFtrDgynqX.mp4
S-a făcut și la noi din astea.
Însă a zis că nu a retras bani de la ATM.
Iar la benzinărie daca a introdus cardul in POS, posibil acolo să îl fi clonat.
Daca a plătit contactless fara PIN, nu reușeau aia nimic.

tytysor

tytysor

Guru Member

[

View PostLeo2006, on 18 noiembrie 2023 - 08:33, said:

11.11 a fost sambata. Cate comenzi am facut, nici una nu a venit sambata. A doua zi de Black Friday sa primeasca coletul sambata este un miracol. Persoana a asteptat sambata lasarea intunericului ca sa ridice coletul de la locker. Era constienta de gravitatea faptei sale, zic eu, pentru ca in zi libera, alergam imediat sa ridic coletul. Si acum astept comanda facuta la 7:45 pe 10.11 si nu sunt semne ca ceva se misca la curier. Inrolarea unui card in Google Pay presupune confirmarea unui sms venit pe telefonul detintorului cardului. Asta inseamna ca doar cineva care are acces la telefonul tau, datele cardului si cunostintele necesare ,poate finaliza inrolarea cardului in Google Pay.

Daca nu a fost facut cu telefonul atunci a fost cu cardul fizic si codul pin. Cat de departe e lockerul de locuinta ta ? S-a intamplat in alta localitate de domiciliu ? Din cate stiu Iasul e plin de camerele primariei si poate fi identificata deplasarea unei persoane prin tot orasul mai ales ca are si un pachet.
Stii ca e Iasul plin de camere, dar sa citesti despre ce e vorba in topic nu stii! colegul a spus ca el este din Constanta si nu a fost in iasi!

Iar colete in WE, am primit eu simbata si duminica trecuta cu Fan curier!

Edited by tytysor, 18 November 2023 - 18:46.

ech

ech

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postcrocko.dilul, on 18 noiembrie 2023 - 18:23, said:

Hai sa explic, ca e mai bine.
Nu stau sa socotesc mereu cat am consumat din linia de credit.
Alimentez periodic cu sume cardul ala. Pot fi acoperitoare, pot fi mai mari decat datoria fata de banca.
Nu inteleg la ce te ajuta asta, mai ales din punct de vedere al protectiei.
Sa presupunem ca ai initial o linie de credit de 25.000 lei.
Cheltui in prima luna 10.000, alimentezi periodic cate 3.000 ... ai acolo o suma disponibila enorma care asteapta sa fie fraudata ...
Cu ce te ajuta aliementarea aia periodica?
Ar putea ajuta daca l-ai tine permanent pe minus 24.000, dar e complicat si oricum riscant, ca daca te prinde scandenta cu el pe minus, platesti dobanda.

fqx

fqx

Senior Member

In foarte multe situatii de genul, pot fi persoane apropiate care au acces.Sau locatii frecventate des.chiar daca platesti contactles, iti cere uneori pinul si pt sume mici.

wertyck

wertyck

Guru Member

Atât la cardurile de credit cât și la cele de debit, nu vă oprește nimeni să le setați din aplicația bancară limita de plată 1 leu sau cât se poate minim, și o ridicați doar când faceți plăți, dacă considerați că e nevoie de astfel de măsuri.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Uneori lucrurile sunt mai simple decat par. Clonarea cipului nu e posibila si nici nu poti introduce un card in Gpay fara autorizarea tranzactiei de test pe telefonul in care e instalata aplicatia bancara. Reprezentantul bancii i-a spus telefonic ca nu e o tranzactie prin Gpay. Initiatorul nu are aplicatia bancara instalata in telefon doarece a confirmat ca la benzinarie a folosit cardul fizic. Deci nimeni nu poate inregistra prin Gpay acel card pana nu se instaleaza aplicatia bancara. Doar politia poate investiga cum a fost posibil efectuarea unei tranzactii fara card prezent si fara inrolarea lui intr-o aplicatie bancara.

Edited by Leo2006, 18 November 2023 - 19:54.

pasilla

pasilla

Superior Member

View PostLeo2006, on 18 noiembrie 2023 - 19:49, said:

Uneori lucrurile sunt mai simple decat par.
Ce vrei sa spui, de fapt ?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Apar contradictii in ce declara si suspiciuni. Datele de pe card pot fi furate si folosite in tranzactii online dar nu la un pos fizic. Din ce a declarat pot exista omisiuni sau inadvertente. Tranzactia poate fi in Iasi dar firma poate avea un sediu la Constanta. Pos-urile sunt wireless si se pot monta la orice locker din tara. Poate pos-ul s-a defectat si a venit unul de la un locker dezafectat din Constanta. Nu avem toate datele problemei si lucrurile par foarte complicate cu ce stim acum.

Edited by Leo2006, 18 November 2023 - 20:11.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

Initiatorul nu are aplicatia bancara instalata in telefon doarece a confirmat ca la benzinarie a folosit cardul fizic.
Ce are sula cu prefectura ?

Edited by adrian_r5, 18 November 2023 - 20:29.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

De ce zici că nu poți înrola un card in Gpay fara app bancara?

krtyna

krtyna

Member

• Grup: Members

View PostEpidaurus, on 18 noiembrie 2023 - 17:05, said:

Refuzurile la plata nu se fac de cei de la ghiseu. Mai bine taci daca nu stii cu ce se mananca operatiunile bancare,  cine ce face si cum.

Telefon, ghiseu, nu are importanta. Aceeasi angajati.
Am avut destule probleme cu transferurile la banci din ro si ghici ce, raspunsurile celor de la suport sunt aceleasi: nu stim, problema e la expeditor. Angajatii din ro nu au acces si nici instruirea de la firma sa rezolve probleme, singurul lor scop e sa deschida conturi. In rest, totul este automatizat. Ti se blocheaza banii in cont? Ghinion. Poti suna la suport dar nu ti se va raspunde de ce pentru ca pers de la celalalt capat nu stie de ce. Banii ti se vor debloca in final daca e din cauza unei erori care afecteaza mai multi clienti, dar nu ptr ca ai sunat tu la suport. Isi vor da seama de greseala singuri dupa ceva timp, cei din Austria sau unde are hq banca

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Eu credeam că pentru a fi blocați banii tot cineva confirmă manual lucru ăsta.

wertyck

wertyck

Guru Member

Nu, blocarea se face automat, deblocarea se face manual, cu ajutorul unui operator.

Edited by wertyck, 18 November 2023 - 21:14.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

View Postkrtyna, on 18 noiembrie 2023 - 21:07, said:

Telefon, ghiseu, nu are importanta. Aceeasi angajati.
Am avut destule probleme cu transferurile la banci din ro si ghici ce, raspunsurile celor de la suport sunt aceleasi: nu stim, problema e la expeditor. Angajatii din ro nu au acces si nici instruirea de la firma sa rezolve probleme, singurul lor scop e sa deschida conturi. In rest, totul este automatizat. Ti se blocheaza banii in cont? Ghinion. Poti suna la suport dar nu ti se va raspunde de ce pentru ca pers de la celalalt capat nu stie de ce. Banii ti se vor debloca in final daca e din cauza unei erori care afecteaza mai multi clienti, dar nu ptr ca ai sunat tu la suport. Isi vor da seama de greseala singuri dupa ceva timp, cei din Austria sau unde are hq banca
Nu știu ce experiențe neplăcute ai avut, dar eu absolut toate problemele lea-am rezolvat. Nu prea mă chinui sa ii sun. Trimit mesaj din aplicație că e mai ușor așa.
Și la cazuri punctuale doar pe contul meu, pe toate le-am rezolvat.

Poate nu te-ai descurcat sa explici clar ce și cum voiai.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2023 - 20:57, said:

De ce zici că nu poți înrola un card in Gpay fara app bancara?
cine zice ?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Deci nimeni nu poate inregistra prin Gpay acel card pana nu se instaleaza aplicatia bancara.

El. Dar nu zice bine.

mercur68

mercur68

Active Member

• Grup: Members
Voi urmari acest topic doar in speranta ca initiatorul ne v-a transmite concluziile finale ale acestei situatii

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

nici nu poti introduce un card in Gpay fara autorizarea tranzactiei de test pe telefonul in care e instalata aplicatia bancara. Reprezentantul

Ca să înrolezi cardul nu se face nicio tranzacție de test, primești un sms de la bancă cu un cod, atât.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate