Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spital stomatologic sector 4 grat...

Pastrare numar inmatriculare !

Supraveghere autoturism in parcar...

Bsod repetat
 Angst Romania - Oficial in Insolv...

Biden loveste din nou

Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...
 Care credeti ca este probabilitat...

paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!
 Joy Berceni Biruintei 87

Recomandare suport tableta

Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Plata online suspecta

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

krtyna

krtyna

Member

• Grup: Members
In Romania poti sta si in cap ca nu iti face nimeni refuz de plata.
Nici nu exista angajati instruiti sa faca asa ceva ca bancile au pus la ghiseu doar deschizatori de conturi

xymzar

xymzar

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2023 - 11:13, said:

Unde e eMag in aceasta problema?
Easyboxuri au multe firme.
Înregistrarea video e din laterale la lockere. Daca a avut căciulă, gluga si fular nu vad aia nimic.
Plata contactless la +100 lei se face cu PIN daca prezinți cardul fizic sau doar cu telefonul deblocat fara PIN de la card.
Tare cred că au înrolat cardul in googlepay in acest caz
Suficient câteva minute sa fi avut acces la card și telefon pt înrolare.

Caut acum de câteva minute sa vad pe ce conturi sunt înrolate cardurile mele. Dar nu găsesc nicăieri aceasta informație.
Chiar nu se poate afla pe ce conturi gpay sau alte conturi e înrolat un card? Nasol moment.

Sau daca cardul meu e într-un "portofel". Nu se poate afla?

Daca a zis easybox?
Cine are asa ceva?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Sameday. Ăla e curierul. Or fi și alții cu locker pe la noi.
Poți primi acolo de la orice magazin. Că nu e eMag unicul și mărețul din Ro.

Și fancurier a început să monteze easyboxuri

alex342

alex342

Senior Member

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2023 - 16:05, said:

Sameday. Ăla e curierul. Or fi și alții cu locker pe la noi.
Poți primi acolo de la orice magazin. Că nu e eMag unicul și mărețul din Ro.

Retailerul online eMag devine noul acţionar principal al Sameday Courier, după ce a cumpărat o participaţie de 80% din companie, potrivit unui anunţ al Sameday. În urma tranzacţiei, Lucian Baltaru, CEO Sameday Courier, deţine 20% din acţiuni, iar eMAG 80%, Octavian Bădescu vânzând pachetul deţinut în companie.

https://sameday.ro/n...de-135-mil-lei/

Edited by alex342, 18 November 2023 - 16:13.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Easybox e doar Sameday.
Restul au alte denumiri. La Fan Courier se numesc FANbox, la Cargus Ship & Go, etc.

ech

ech

Guru Member

• Grup: Moderators
La Easybox (Sameday) trimit produse și alți comercianți, nu doar Emag, deci faptul ca inițiatorul a "platit" la easybox nu înseamnă neaparat că era o comanda emag.

pasilla

pasilla

Superior Member

View Postkrtyna, on 18 noiembrie 2023 - 15:14, said:

Nici nu exista angajati instruiti sa faca asa ceva ca bancile au pus la ghiseu doar deschizatori de conturi
Nu se poate face refuz de plata, pentru o plata autorizata. E treaba de seriozitatea si increderea in sistem.
Se ancheteaza, iar in caz de frauda se  returneaza banii.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

In caz de frauda se poate face refuz de plata. Daca nu s-ar putea face nici nu ar exista aceasta expresie

gushpi

gushpi

cârcotaș

View Postech, on 18 noiembrie 2023 - 13:52, said:

Tot vad repetata chestia asta

pe cardul de credit NU sunt banii mei, sunt ai băncii
io devin „împrumutat”, când confirm obținerea bunului achiziționat
în momentul în care io reclam că bunul respectiv nu e „la mine” - atunci banca face tot posibilul să nu piardă banii - pt că banii nu sunt virați instantaneu în contul de destinație - astfel banca va bloca instantaneu tranzacția reclamată.
adu-ți aminte, că atunci când verifici tranzacțiile, mai mereu în fruntea listei ai „sume blocate”, adică ce ai cheltuit în ultimele 48 de ore...

pe cardul de debit NU sunt banii băncii; interesul ei este destul de scăzut...
banca se va mișca-n reluare, îți va cere zeci de dovezi, te va suspecta că nu știi să utilizezi un produs bancar, și ia viteză când poliția începe investigația
în .ro poliția merge doar în viteza unu.

făcut rezervare hotel (cu card de credit), reținut sumă garantă
după o zi de stat la hotel, primesc mesajul că s-a făcut o tranzacție cu aceeași valoare
verific, să nu fie cumva o repetare a vechiului mesaj
nu, hotelul trăsese încă odat' suma
imediat am anunțat banca, dar am mers și la recepție
după fo' câteva bâlbe și fo' 40 de minute de discuții recunosc că „cineva” nu văzuse prima tragere :(
dar io deja eram liniștit: banca îmi dăduse mesaj (după 10 minute) că a 2-a tranzacție fusese blocată (ei observaseră că fusese reținută aceeași sumă de 2x de către același operator)

nici nu vreau să mă gândesc ce pățeam dacă era card de debit, mai ales că nu eram în .ro...

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Și la cardul de debit se rambursează sumele trase de 2 ori de comercianți. Fără nicio problema. Fără să suni

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

La initiativa comerciantului, care nu poate justifica fiscal

View Postdorin_2k, on 18 noiembrie 2023 - 16:41, said:

Și la cardul de debit se rambursează sumele trase de 2 ori de comercianți. Fără nicio problema. Fără să suni

Una peste alta, si eu cred ca e mai bine cu cardul de credit, alimentat periodic.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Oare o fi mai bine cu un card Revolut cu contactless dezactivat și alimentat doar când vrei să faci o tranzacție?

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Eu alimentez zilnic sau când fac ceva plati din cardul BCR de salariu in cardul Orange Money.
Maxim 100 lei îmi sunt in cont.
Daca am vreo plata mare, alimentez (chiar și 15.000 lei am alimentat într-o zi să plătesc ceva).
După plata rămân tot cu maxim 100 lei. Deci îs liniștit.
(eu îs ăla și cu CVV2 răzuite de pe toate cardurile). ;)

Epidaurus

Epidaurus

Active Member

View Postkrtyna, on 18 noiembrie 2023 - 15:14, said:

Refuzurile la plata nu se fac de cei de la ghiseu. Mai bine taci daca nu stii cu ce se mananca operatiunile bancare,  cine ce face si cum.

Edited by Epidaurus, 18 November 2023 - 17:07.

ech

ech

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postgushpi, on 18 noiembrie 2023 - 16:35, said:

pe cardul de credit NU sunt banii mei, sunt ai băncii
io devin „împrumutat”, când confirm obținerea bunului achiziționat
în momentul în care io reclam că bunul respectiv nu e „la mine” - atunci banca face tot posibilul să nu piardă banii - pt că banii nu sunt virați instantaneu în contul de destinație - astfel banca va bloca instantaneu tranzacția reclamată.
Nu inteleg de unde ai ramas cu impresia asta, de parca la sumele aparute in aplicatie ai avea o bifa - asta o recunosc, asta nu, etc.
In realitate toate acele sume aparute pe cardul de credit le platesti la sfarsitul lunii daca nu poti demonstra ca a fost vreo frauda.
Si nu esti cu nimic mai protejat daca ai cheltuit de pe un  card de credit, decontarile se fac la fel, dupa vreo saptamana.
Chiar m-am uitat in aplicatia CEC, cam vreo saptamana dureaza pana dispare "tranzactie in curs de decontare pentru ... " la un card de debit.
Deci nici pomeneala ca doar la cardurile de credit ai o perioada de decontare.

Iar tranzactiile dublate la comercianti se pot anula la fel de usor si la un card de debit. Unele banci cred ca le anuleaza din oficiu, vezi Revolut.
Pe vremuri la unele banci (BT) era nitel mai complicat, trebuia sa faci cerere, sa aduci bonul ...

Dar astea cu tranzactii dublate sunt erori, nu incercari de fraudare.
La fraude adevarate, mi se par infinit mai periculoase cardurile de credit, atat din cauza ca nu iti poti lua masuri de siguranta (toti banii din linia de credit sunt disponibili direct) cat si din cauza ca pot fi trase sume gen rezervari hotel, inchirieri masini multa vreme dupa ce ai folosit rezervarea sau inchirierea.

Deci, in continuare nu inteleg cu ce va convinge pe voi textul bancilor cu "fiti fara grija, banii de pe cardul de credit sunt banii bancilor, nu sunt banii vostri, nu riscati nimic" :lol:

View Postcrocko.dilul, on 18 noiembrie 2023 - 16:47, said:

Una peste alta, si eu cred ca e mai bine cu cardul de credit, alimentat periodic.
Cum adica? Ce e ala card de credit alimentat periodic?
Pe cardul de credit ai la dispozitie o suma reprezentand o linie de credit si ce cheltui din acea suma trebuie sa rambursezi dupa o perioada.
Despre ce alimentare periodica vorbesti?

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

Pai daca nu intelegi, ce sa fac? Nici eu n-am inteles mai sus unde era vorba despre notificari in aplicatie.
Dar cred ca ai inteles, ca nu facem scoala generala aici.

Ca sa mai glumim un pic, vorbeam despre alimentarea cu benzina :P

chflorin

chflorin

Active Member

Sper sa nu ajunga si la noi https://hw-videos.wo...xlFtrDgynqX.mp4

crocko.dilul

crocko.dilul

Senior Member

View Postech, on 18 noiembrie 2023 - 17:44, said:

Cum adica? Ce e ala card de credit alimentat periodic?
Pe cardul de credit ai la dispozitie o suma reprezentand o linie de credit si ce cheltui din acea suma trebuie sa rambursezi dupa o perioada.
Despre ce alimentare periodica vorbesti?
Hai sa explic, ca e mai bine.
Nu stau sa socotesc mereu cat am consumat din linia de credit.
Alimentez periodic cu sume cardul ala. Pot fi acoperitoare, pot fi mai mari decat datoria fata de banca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate