Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Taxa pentru nemembru de sindicat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

bettrik

bettrik

Junior Member

• Grup: Members
Este legal ca nemembrilor de sindicat sa li se retina o taxa pentru sindicat?

Valy_User

Valy_User

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu se poate la nemebri.
Posibil sa ti se fi falsificat adeziunea.
Întreabă conducerea companiei la care lucrezi ce se întâmplă.

bettrik

bettrik

Junior Member

Conform carui articol legal?

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Adica???

Ca cei de la HR sa iti retina suma din salariul brut si sa o vireze sindicatului trebuie sa fi semnat o cerere. Fa o solicitare la HR, in scris, si ii intrebi pe ce baza iti vireaza contributia la sindicat pentru ca tu nu ai semnat nimic! Sau poate ai semnat "ca primarul" cand ti-au dat actele initiale la angajare. Verifica exact!

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

bettrik, on 12 noiembrie 2023 - 23:09, said:

Este legal ca nemembrilor de sindicat sa li se retina o taxa pentru sindicat?
Nu, dar te baga multi cu forta ca n-au cvorum destul :P

JamesHetfield

JamesHetfield

Junior Member

• Grup: Junior Members
la mine la job, chiar daca vrei sa iesi din sindicat, oricum vei plati cotizatia
am intrebat de ce si mi s-a spus ca de toate drepturile pe care le au membrii de sindicat, care au fost negociate de-a lungul anilor (salar, uniforma gratuita, asistenta in cazul unui conflict cu sefii etc), benefiaza si cei ce eventual ar vrea sa nu mai faca parte din sindicat, deci trebuie sa plateasca cotizatia

bettrik

bettrik

Junior Member

Ma intereseaza conform care-i legi/articol de lege, nu se poate face asta.

Asa cum este in link-ul asta.
https://m.digi24.ro/...sindicat-548257

După noua lege dialogului social, nu mai găsesc referințele legale prezentate in link.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Articolul e pt învățământ.
Dacă într-adevăr lucrezi în învățământ, directorul nu face parte din sindicat.
Ar fi o contradicție.
Daca totuși ți se retine ceva și ești director: întreabă contabila ce îți face fluturașul. Cred că îți permiți așa ceva, nu ? ;(

strongsss

strongsss

Senior Member

La multe societatile care au si sindicate, acestea au impus inscrierea in CCM a unui articol de genul:
ART.XXX
(1)Salariatii care nu sunt membri de sindicat vor contribui la fondurile organizatiilor sindicale cu o cotă parte din salariul de bază, egala cu cotizatia stabilita de organizatia sindicala respectiva.

asa ca vrei, nu vrei platesti taxa.
Interesanta este urmatoarea faza.
la nevasta-mea, sindicatul da inapoi membrilor cam 3/4 din cotizatiea anuala, sub forma unor bonuri valorice, care sunt doar pentru membrii de sindicat.
nemembrii nu primesc nimic, desi contribuie la bugetul sindicatului, in baza prevederii de mai sus.

observ ca taxa asta e generalizata.

Edited by strongsss, 13 November 2023 - 08:39.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

bettrik, on 13 noiembrie 2023 - 00:23, said:

Ma intereseaza conform care-i legi/articol de lege, nu se poate face asta.
codul muncii: Art. 169. - (1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
Reținerea unei taxe pentru nemembrii este ilegală.

Edited by exqusit_drunk, 13 November 2023 - 08:50.

serban_iorgulescu

serban_iorgulescu

Junior Member

• Grup: Junior Members
Legea națională bate legea companiei.
Daca vorbim de cotizația nemembrilor de sindicat la sindicat vorbim de companii de stat unde s-au obținut prin sindicat sporuri puternice și poate chiar nejustificate prin greve ilegale, ex. Metrorex, STB. Pentru avantajele astea ar fi de bun simt să plătești cotizație, dar ilegal.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Avem sindicat, dar nu ni se reține nimic, plătesc doar membrii.

Cel mai probabil chestiile astea se regăsesc în contractul colectiv de muncă care este negociat de către... sindicat :D

La noi măcar sunt util, reușesc să ne obțină beneficii și din când in când măriri colective de salariu.

pasilla

pasilla

Superior Member

Nu are cum sa fie legal, indiferent ce negociaza sindicatul.

bettrik

bettrik

Junior Member

exqusit_drunk, on 13 noiembrie 2023 - 08:49, said:

codul muncii: Art. 169. - (1) Nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.
Reținerea unei taxe pentru nemembrii este ilegală.
Si care sunt cele prevăzute de lege, ca poate și asta e o taxă posibilă dacă nu e o exprimare clară.

sorin147

sorin147

Senior Member

Si la mine e sindicat (nu fac parte din el si nici nu cotizez cu ceva) dar "victoriile" se impart tuturor angajatilor. Nu stiu ce alte "beneficii" mai au, stiu doar ca, mai rar, sindicatul organiza team-building doar pentru membri.

Edited by sorin147, 13 November 2023 - 15:25.

exqusit_drunk

exqusit_drunk

Senior Member

bettrik, să-ți spun și dacă m...eți-s posmagii? Pentru mine e mai simplu să-ți spun că poți plăti liniștit(ă) cotizația de nemembru dacă nu mă crezi că nu e obligatorie.

LE cuvântul cenzurat nu e cel interpretat de forum ci este o expresie consacrată, existentă într-o poveste ce făcea parte din programa școalară.

Edited by exqusit_drunk, 13 November 2023 - 15:44.

radonys

radonys

Member

Eu nu-i înțeleg pe ăștia anti-sindicate... Am și la mine la lucru (firma privata) câțiva care sar ca arși când e vorba sa intre în sindicat, dar se bucura ca primesc tot felul de beneficii, contract colectiv de munca, deconturi, etc, toate negociate de sindicat.
Dacă nu ar fi existat sindicatele, eram și noi ca americanii acuma, sa se zburlească șefii când îți ceri cele 5 zile cuvenite de concediu pe an.

bettrik

bettrik

Junior Member

exqusit_drunk, on 13 noiembrie 2023 - 15:39, said:

bettrik, să-ți spun și dacă m...eți-s posmagii? Pentru mine e mai simplu să-ți spun că poți plăti liniștit(ă) cotizația de nemembru dacă nu mă crezi că nu e obligatorie.

LE cuvântul cenzurat nu e cel interpretat de forum ci este o expresie consacrată, existentă într-o poveste ce făcea parte din programa școalară.

Suntem pe o arie dedicată si ma intereseaza să știu din punct de vedere legal. Nu am o problemă ca mi-ai spus tu ce e ilegal, stiu si eu asta, cel puțin știam conform vechii legi. Acum nu mai pot fi sigur si de asta am cerut detalii.

radonys, on 13 noiembrie 2023 - 17:24, said:

Eu nu-i înțeleg pe ăștia anti-sindicate... Am și la mine la lucru (firma privata) câțiva care sar ca arși când e vorba sa intre în sindicat, dar se bucura ca primesc tot felul de beneficii, contract colectiv de munca, deconturi, etc, toate negociate de sindicat.
Dacă nu ar fi existat sindicatele, eram și noi ca americanii acuma, sa se zburlească șefii când îți ceri cele 5 zile cuvenite de concediu pe an.

Cand sindicatul nu a obținut nimic de cel puțin 9 ani, nu vad de ce să cotizez la ei. De fapt, ma cam încurcă, daca negociam eu doar pentru mine obțineam mai mult decât ei.

JamesHetfield, on 13 noiembrie 2023 - 00:23, said:

la mine la job, chiar daca vrei sa iesi din sindicat, oricum vei plati cotizatia
am intrebat de ce si mi s-a spus ca de toate drepturile pe care le au membrii de sindicat, care au fost negociate de-a lungul anilor (salar, uniforma gratuita, asistenta in cazul unui conflict cu sefii etc), benefiaza si cei ce eventual ar vrea sa nu mai faca parte din sindicat, deci trebuie sa plateasca cotizatia

Uite caz... De asta trebuie vazut ce zice legea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate