Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54

Schema statie auto Renegade REN 1...
 Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei

Unde gasesc o lampa buna pe gaz?
 Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...
 Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Laptop office 2500 lei

Cum reglez corect satellite finder-ul ca sa caut exact canalele Orange (fostul Telekom) Romania de pe Hellas ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

rolion

rolion

Member

• Grup: Members
Eu am prins pe finder cu NasulTV fiind FTA.

diseq este off ca este lnb -=> receptor direct !

Edited by rolion, 13 November 2023 - 01:45.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
El are OROC. Născut TV e FTA doar pe ORO.
Stb-ul de la fostul Dolce e pe OROC, deci nu are niciun FTA pe acel satelit. S-a schimbat asta de vreun an. Pe atunci era FTA la OROC Etno și Taraf. Acum nu mai e nimic.

serban83

serban83

Junior Member

View Postdorin_2k, on 13 noiembrie 2023 - 07:22, said:

El are OROC. Născut TV e FTA doar pe ORO.
Stb-ul de la fostul Dolce e pe OROC, deci nu are niciun FTA pe acel satelit. S-a schimbat asta de vreun an. Pe atunci era FTA la OROC Etno și Taraf. Acum nu mai e nimic.

Exact.
Acu vreo 4 ani (ultima data cand a venit nenea cu reglajul), cand a gasit semnalul a dat pe Taraf.
Eu in gandul meu zic "ia uite manelistu, ceva de stiri nu putea sa aleaga... Posted Image ", nu stiam ca de fapt nu exista altceva... Posted Image

View Postinnesat, on 12 noiembrie 2023 - 23:34, said:

@serban83 , cand mai dai de "turci cu 80/80 semnal", inseamna ca esti la 42°E pe satelitul Turksat. Trebuie doar sa dai antena putin mai la dreapta(daca esti in spatele ei), cu 3° si vei fi la 39°E unde este Orange.

View Postp243df, on 13 noiembrie 2023 - 00:10, said:

Eu as zice ca o dai spre dreapta, de la 42 la 39 grade când ești în spatele antenei

Guys, daca tot s-au pronuntat notiunile astea, am si eu o intrebare de analfabet functional... Posted Image
Ce inseamna "39 grade Est" ?
Stau cu fata spre CE si ma duc 39 grade in CE directie ? Posted Image

Din moment ce voi imi explicati ca "sunt pe 42 grade Est, si deci trebuie sa merg 3 grade spre dreapta", e clar ca eu aveam o notiune gresita despre cum se interpreteaza acea orientare ...

Posted Image

Edited by serban83, 13 November 2023 - 10:32.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Vezi aici
https://www.satlex.r.../azel_calc.html

Și aici
https://chrome.googl...oaalgbjoahkjlpn
Poți vedea exact in ce direcție pe harta să îndrepți antena.
Daca in locația ta e harta Google maps la rezoluție buna, poți orienta ușor antena.
Observi linia spre satelit și iei un punct de reper din zona. Colțul unei clădiri de la vreo 200 metri e perfect

serban83

serban83

Junior Member

View Postdorin_2k, on 13 noiembrie 2023 - 11:08, said:

Stiu site-urile de genul asta, stiu figura cu determinatul directiei "in linii mari".

Dar constat ca nu intelegeam corect notiunea "39 grade Est", si eram curios exact ce inseamna...

Concret, cand vad asa ceva:

... e corecta deductia mea ca "39 grade Est" inseamna "cum te uiti spre Sud, faci 39 grade spre Est" ... ?

serban83

serban83

Junior Member

UPDATE: si imaginea... scuze din nou, am dat paste in editor, n-am stiut ca nu suporta asta...

La asta ma refeream cand am spus "Concret, cand vad asa ceva"

39g.png

Attached Files

• Attached File  39g.png   20.7K   7 downloads

p243df

p243df

Active Member

Normal, la ora 12 unde e soarele e sudul.
Cu satelite finder pe telefon, găsești locația fiecărui satelit.
La tine, prinzând alt satelit, trebuie doar stânga-dreapta.
Când începi de la 0,trebuie și sus-jos.
Miști apoi aștepți 5 secunde sa vezi rezultatul.
Dacă afirmația colegului e corectă ca ai fi la 42 grade, din spatele antenei trebuie sa miști foarte puțin spre dreapta, 3-5 milimetri. Atât e diferența aproximativ.

Șerban, ai un mesaj în privat daca nu ai văzut.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Daca din greșeală ai prins 42 grade E, muti spre dreapta tu stand în spatele antenei.

popes497

popes497

New Member

Salutare, iertati offtopicul..nu am găsit alta discuție recenta, stau într-un cartier nou langa Timișoara, iar cablul nu e decat prin satelit. Si vine intrebarea, ce operator de tv prin satelit recomandati,am citit ca bitrate-ul(calitate mai buna a posturilor)e mai bun la Orange decat la RDS,plus ca la Orange merge cu modul CI+ direct, fara receiver, am dat comanda pt instalare la RDS, dar parca m as razgandi pt Orange. Voi ce spuneti? Mulțumesc

Edited by popes497, 14 November 2023 - 00:39.

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Calitatea e la fel peste tot, fiind satelit toate canalele sunt mai slabe ca si bitrate, insa spre exemplu, Orange are mult mai multe canale HD fata de DIGI, de vreo 3-4 ori mai multe (ex : 0 canale HD de stiri la DIGI, 3 HD la Orange, 2 canale de sport HD la DIGI, 11 canale de sport HD la ORO,  1 canal HD de documentare la DIGI, 7 canale HD de documentare la Orange, etc.)

Te intereseaza partea de grila TV si desigur partea practica, intradevar, Orange are CI+, pentru DIGI iti trebuie decodor. Focus Sat nu recomand de nicio culoare, grila e varza si scumpirile sunt semestriale.

Grila DIGI DTH : https://www.tvchanne...RDS_(satellite)
Grila ORO DTH : https://www.tvchanne...nge_(satellite)

Edited by ronuquet, 14 November 2023 - 00:56.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

La OROC nu dau modul CI+ compatibil cu TV. Obligatoriu STB.
Nu știu cum e la ORO.
Și acum daca faci abonament la Orange, nu se știe dacă îți dau grila OROC sau ORO.
Deci și grila e diferită.
Pe OROC nu ai Eurosport

Totti10

Totti10

Member

View Postronuquet, on 14 noiembrie 2023 - 00:54, said:

Calitatea e la fel peste tot, fiind satelit toate canalele sunt mai slabe ca si bitrate, insa spre exemplu, Orange are mult mai multe canale HD fata de DIGI, de vreo 3-4 ori mai multe (ex : 0 canale HD de stiri la DIGI, 3 HD la Orange, 2 canale de sport HD la DIGI, 11 canale de sport HD la ORO,  1 canal HD de documentare la DIGI, 7 canale HD de documentare la Orange, etc.)

Te intereseaza partea de grila TV si desigur partea practica, intradevar, Orange are CI+, pentru DIGI iti trebuie decodor. Focus Sat nu recomand de nicio culoare, grila e varza si scumpirile sunt semestriale.

Grila DIGI DTH : https://www.tvchanne...RDS_(satellite)
Grila ORO DTH : https://www.tvchanne...nge_(satellite)
Cum sa fie bitrate mai mic pe satelit?

Edited by Totti10, 14 November 2023 - 11:30.

KLM2009

KLM2009

The Punish3r

• Grup: Moderators
Pentru că sunt îngrămădite.

Totti10

Totti10

Member

View PostKLM2009, on 14 noiembrie 2023 - 12:27, said:

Pentru că sunt îngrămădite.
Ok.. Știu ca la Orange se vede bine pe satelit... Dar ai dreptate dacă le îngrămădesc pierd din calitate... Dar logic ar trebui sa vadă mai bine pe satelit.. Dar nici pe cablu sau fibra nu au spațiu nelimitat din câte știu..

Edited by Totti10, 14 November 2023 - 13:56.

ronuquet

ronuquet

Guru Member

Pe fibra vin cu 20 mbps unele canale HD, TVR HD avea 17 mbps pe cablu la UPC, pe satelit vin cu 3-4 mbps..

Edited by ronuquet, 14 November 2023 - 14:18.

serban83

serban83

Junior Member

Salutare,

Status update: am reusit sa prind Hellas, grila OROC, pe metoda old-school: eu regland antena, sotia cu ochii pe tv spunandu-mi cand a prins putere & calitate.
Nu prind HD-urile bine inca, n-am avut timp sa reglez suficient ca a inceput ploaia Posted Image, mai bag o fisa zilele urmatoare.
Dar ma pot resemna, aia e, am dat banii degeaba pe sattelite finder... Posted Image

Si o intrebare mai degraba de curiozitate: pe site-ul asta https://ro.kingofsat.net/ , s-a prins cineva concret ce-i cu cele doua sectiuni, "Dolce TV" si "Orange Romania" ? (ma refer strict la ce corespunde Hellas, fara EutelSat)
Daca aleg "Dolce TV", gasesc un subset de canale foarte mic; nici macar TVR nu-i acolo.
Daca aleg "Orange Romania", gasesc mult mai multe, cele mai multe aparand ca in reteaua "OROC"; doar putine mai sunt in reteaua "Orange".
Practic arata ca si cand Orange si-a migrat usor-usor continutul spre reteaua OROC (adica ce-a preluat de la Telekom).

Stie cineva mai clar lucrurile astea ?
Sau alt site de gen unde vezi listele mai clar structurate ?

KLM2009

KLM2009

The Punish3r

• Grup: Moderators
Folosește flysat. King of Sat e varză.

serban83

serban83

Junior Member

View PostKLM2009, on 16 noiembrie 2023 - 10:34, said:

Folosește flysat. King of Sat e varză.

wow, chiar ca-i mai bun.
Ms.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate