Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Dacia Jogger 2022 - Buton SOS (defect?)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

mariustm32

mariustm32

Member

• Grup: Members
Buna seara! In seara asta am avut o intamplare la care am ramas nedumerit.

Am ajuns astazi in jurul orei 12 la un hotel din Austria, unde sunt cazat ( interes de serviciu ).

In jurul orei 20, am fost chemat jos la receptie de catre un angajat al hotelului precum sunt cautat de doua politiste.

Ajuns jos m-au informat ca masina mea ( masina de firma ) suna in reptate randuri la numarul de urgenta (112 sau care o fi la ei ), ca si cum ar avea accident.

Ele mi-au luat datele de pe CI si permis, talon si au zis ca cu siguranta va veni si o amenda la firma care detine autoturismul. Stie careva care este amenda pentru apelarea numarului de urgenta in Austria, fara a avea o problema reala.

Si 2, stie cineva cum se dezactiveaza rahatul ala de SOS, incat sa nu mai poata sa efectueze apeluri de unul singur ?

Multumesc !

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

• Grup: Senior Members
Te duci in prima reprezentatnta Dacia-Renault si rezolvi.

mariustm32

mariustm32

Member

GlCA_Contras, on 04 noiembrie 2023 - 22:02, said:

Te duci in prima reprezentatnta Dacia-Renault si rezolvi.
Pana ajung in tara, ramane Dacia fara minute :)

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Cred ca orice reprezentanta Renault poate rezolva asta si in afara tarii.

Sef-chenko

Sef-chenko

Senior Member

Sunt reprezentante in toata Europa.

Anton_Daniel86

Anton_Daniel86

Junior Member

• Grup: Junior Members
Nu stiu de Austria, dar cunosc o intamplare de genul intr-un hotel din Germania si plata a fost vreo 500 de euro.

d4m4g3

d4m4g3

The best or nothing.

Sunt NNNNNNNNNN subiecte pe internet despre telefoane si masini care suna la 112/911/etc din greseala.
La masini diferite bube tehnice, probabil, la telefoane ca sunt activate functiile la apasarea de 5 ori a butonului Power, si tot asa.

Si politia peste tot s-a saturat de apeluri aiurea. Dar functiile pot avea si sens si rostul lor, ok sa le ai la indemana.

Drept urmare ce poate fi spus, verifica la Dacia daca masina e in toate mintile ei, butonul e ok, o fi ramas apasat, umezeala, naiba stie. Ca software, m-as mira sa se activeze - ca s-ar activa daca ar mai fi vreo problema cu masina, daca ar simti accident, ceva, ceea ce ai vedea probabil si prin alti martori.

Apoi bineinteles, incerci sa rezolvi problema ca in final n-ar fi vina ta, teoretic. Spui de firma, nu este nici masina ta, nu? Aia e.

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating
Vorba mea ! La rahaturile noi de masini as taia multe fire direct cu patentu' ! Si cand zic multe...sunt multe !
Toata viata am cumparat NUMAI masini noi ! Acum nu am ce cumpara...va trebui un sh din maxim 2018 fara electronica cur...lui !

Edited by Alltrack, 04 November 2023 - 22:21.

mariustm32

mariustm32

Member

__Dan__, on 04 noiembrie 2023 - 22:29, said:

Cumperi de pe Ali un phone jammer. Vezi ca utilizarea/detinerea sunt interzise in multe locuri, inclusiv in Ro.
dar asta la ce foloseste ?

O sa merg la Dacia, sa vad daca gasesc ceva. Totusi mi-e sa nu mai sune ca turbata cat sta in parcare sau cand o conduc in interes de serviciu.

andrei_221

andrei_221

Active Member

mariustm32, on 04 noiembrie 2023 - 22:41, said:

dar asta la ce foloseste ?

O sa merg la Dacia, sa vad daca gasesc ceva. Totusi mi-e sa nu mai sune ca turbata cat sta in parcare sau cand o conduc in interes de serviciu.

in caz de accident cu declansare de airbaguri, se apeleaza 112 automat, se stabileste o legatura cu dispeceratul. Daca esti in stare sa vorbesti, poti discutia cu dispecerul. Daca nu , oricum masina transmite locatia GPS si alte date, astfel ca serviciile de urgenta stiu unde esti si pot trimite asistenta.

Au mai avut probleme sistemele astea.

Cu amenda te duci la reprezentata si soliciti remedierea de garantie + despagubirea amenzii. Dar sa fii sigur ca nu ai apasat buton si ca exista erori inregistrate. Eventual stai langa mecanic cand pune testerul .... sa nu apuce sa le stearga

sistemul este dotare obligatorie conform legislatiei, si nu poate fi dezactivat decat prin scoaterea sigurantei aferente

Edited by andrei_221, 04 November 2023 - 23:20.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

mariustm32, on 04 noiembrie 2023 - 21:53, said:

Am ajuns astazi in jurul orei 12 la un hotel din Austria, unde sunt cazat ( interes de serviciu ).

In jurul orei 20, am fost chemat jos la receptie de catre un angajat al hotelului precum sunt cautat de doua politiste.

Ajuns jos m-au informat ca masina mea ( masina de firma ) suna in reptate randuri la numarul de urgenta (112 sau care o fi la ei ), ca si cum ar avea accident.

Ele mi-au luat datele de pe CI si permis, talon si au zis ca cu siguranta va veni si o amenda la firma care detine autoturismul. Stie careva care este amenda pentru apelarea numarului de urgenta in Austria, fara a avea o problema reala.

Si 2, stie cineva cum se dezactiveaza rahatul ala de SOS, incat sa nu mai poata sa efectueze apeluri de unul singur ?

Multumesc !
Doua polițiste? La ora 20? Hm, destul de interesant!
Și acum on topic ... oare dacă scoți borna de la baterie, nu rezolvi problema?
În alta ordine de idei, la noul Logan butonul de sos e lângă plafoniera. Am mers o data cu un coleg ce avea masina noua sa cumparam niște gled. Când a ajuns în parcare la Dedeman a vrut sa aprindă plafoniera. A tot butonat, și auzim în mașină o voce de duduie ce ne întreabă ce urgenta avem. Am rămas masca amândoi... o senzație ciudata să înceapă să vorbească masina ta! Apoi omul si-a cerut scuze și i-a explicat ca el a vrut doar sa aprindă plafoniera. Cei de la Dacia au pus butonul acolo ...
La tine cred ca e o defecțiune mai ciudata, dacă nu auzi vocea operatoarei!

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Robert_Kiran, on 05 noiembrie 2023 - 07:30, said:

Păi dacă el era în hotel iar mașina în parcare era cam greu să audă vocea operatoarei. Zic și eu...   Posted Image

mariustm32

mariustm32

Member

În alta ordine de idei, la noul Logan butonul de sos e lângă plafoniera. Am mers o data cu un coleg ce avea masina noua sa cumparam niște gled. Când a ajuns în parcare la Dedeman a vrut sa aprindă plafoniera. A tot butonat, și auzim în mașină o voce de duduie ce ne întreabă ce urgenta avem. Am rămas masca amândoi... o senzație ciudata să înceapă să vorbească masina ta! Apoi omul si-a cerut scuze și i-a explicat ca el a vrut doar sa aprindă plafoniera. Cei de la Dacia au pus butonul acolo ...
Nu am auzit niciodata vocee de operator. Habar nu am dar masina suna constant, din spusele politiei.

Da, la ei la prostii din astea mai usoare, trimit politistii tineri.Pana la urma, tot politisti sunt.

mariustm32

mariustm32

Member

mariustm32, on 05 noiembrie 2023 - 09:34, said:

Nu am auzit niciodata vocee de operator. Habar nu am dar masina suna constant, din spusele politiei.

Da, la ei la prostii din astea mai usoare, trimit politistii tineri.Pana la urma, tot politisti sunt.

connectorxp

connectorxp

Avid mountaineer.

• Grup: Moderators
Vezi in tabloul de sigurante, trebuie sa fie asa ceva, o scoti si rezolvi problema, cel mai probabil iti va aparea mesaj ca SOS nu este disponibil.

valecris16

valecris16

Active Member

Cand citesc intamplari de genul de mai sus , parca mai tare-mi place garoafa mea din '02, manca-i-ar nenea baschetii ei...Posted Image

Edited by valecris16, 05 November 2023 - 11:26.

gabrieln2016

gabrieln2016

Senior Member

mariustm32, on 04 noiembrie 2023 - 21:53, said:

Multumesc !

"BT 13802 - MESAJ TABLOU BORD SOS/112/eCALL - "Verifică apelare SOS"
- Cod OTS: Buletin Tehnic: 13802 / BT13802 / BT-13802
- Clasificare OTS: Galben;
- Manifestare: apare mesaj "Verifică apelare SOS" pe tablou de bord SOS / SOS de verificat;
- Detalii: TCU/SOS de verificat (DTC specific antena GSM AE3413/AE3411 prezent);
- Scopul acțiunii: Blocare mașină în service, Conectare CLiP și confirmare: mesaj SOS de verificat - DTC prezent specific antena GSM, nu se intervine pe mașină decât cu acord analist DACIA!!!;
- Număr de vehicule afectate: fabricate din Septembrie 2020 până în prezent;
- Modele afectate: Logan III și Sandero III - inclusiv sub-varianta STEPWAY, inclusiv JOGGER;"

andrei_221

andrei_221

Active Member

connectorxp, on 05 noiembrie 2023 - 10:46, said:

Vezi in tabloul de sigurante, trebuie sa fie asa ceva, o scoti si rezolvi problema, cel mai probabil iti va aparea mesaj ca SOS nu este disponibil.

oricum trebuie sa treaca cateva zile dupa scoaterea sigurantei, pentru ca sistemul respectiv are si baterie de back-up....

la toate masinile acolo este pozitionat butonul de SOS

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate