Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hils Titanium

Pareri despre (diverse) noi magaz...

Ardere butan

Ce restrictii presupune economia ...
 Ce e mai important pe termen lung...

Video editat

Imposibil de portat vodafone-digi...

Pilotaj drone - curs obligatoriu?...
 Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...

Router WiFi care sa stie VLAN si ...
 ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...

Întrebare, facebook in Rusia

Problema matematica

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators

View Post_Smiley_, on 02 noiembrie 2023 - 21:32, said:

ba se cam cer. cel putin eu asa inteleg din enuntul ala.
si daca oferi doua solutii nu cumva oferi 60 de numere?

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

• Grup: Senior Members
o solutie reprezinta un set de 30 de numere

tclau

tclau

Active Member

• Grup: Members
O problema tipica pentru a tine parintii ocupati.

De ce nu dau urmatoarea problema: o excursie "cu clasa" de 5 zile, pentru un elev de clasa a 4-a, costa 2000 de lei. Pe ce se duc banii astia? :)

ionut76

ionut76

Senior Member

Am si eu baiatul in clasa a V-a. Au niste probleme prin culegeri de-ti sta mintea. Din fericire, am tinut pasul cu matematica (thx to https://www.routledg...k/9780367643782 dar si altor materiale didactice pe care le parcurg de placere in timpul liber, nu fac misto !). La mijlocul anilor 80 tin minte ca faceam probleme grele la mate, dar nu mi le amintesc pe acestea. Noi aveam Petrica, Olivotto, Gheba, culegeri care stau si acum in picioare, dar parca materia e alta. Pina la urma, eu sunt pentru probleme interesante, dar sa fie explicate la clasa si abia apoi date ca tema in diferite variante. Altfel, le face parintele (daca le face), insa copilul intelege prea putin metoda adultului.

hellocefaci

hellocefaci

Junior Member

• Grup: Members

View Post_Smiley_, on 02 noiembrie 2023 - 22:10, said:

o solutie reprezinta un set de 30 de numere
Nu se cer toate solutiile, ci cum se obtin aceste solutii, adica justificarea, explicatia

View PostBursul, on 02 noiembrie 2023 - 16:28, said:

Pai incepi cu 1+2+3+4 ... pana ajungi la 486. Daca nu-ti iese exact, mai dai la pila.
Nu asa

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Dar cum?

KiloW

KiloW

Guru Member

View Postpasilla, on 02 noiembrie 2023 - 21:04, said:

Nu se cer toate solutiile. E suficienta una singura, daca nu ne apucam sa despicam firul in patru:
Suma a treizeci de numere naturale distincte nenule este 486. Care sunt cele treizeci de numere?

Daca asta ar fi cerința, formularea e una ne-didactica deoarece lasă impresia că ar exista o soluție unica.
Ar fi trebuit sa spună ceva de genul "găsiți una din combinațiile de 30 numere".

Spun că-i nedidactica formularea pentru că încurajează ghicitul și în plus te face sa sari cel puțin una dintre cele doua etape obligatorii în rezolvarea oricărei probleme, care trebuie învățate încă de la gradinita:
1. Analiza enuntului și verificarea ca problema este formulata corect, complet, fără contradicții și fără ambiguități.
2. Determinarea spațiului soluțiilor problemei. Bine în clasa a 5-a  asta se cheamă "punem condițiile de existenta ale soluției" sau cam asa ceva, am uitat formularea exacta.

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

Adică trebuie să ai la dispoziție informațiile necesare și suficiente pentru a rezolva problema Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate