Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

95 de ani de Radio România

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

djl

djl

A mai rămas o zi până la erecții

• Grup: Senior Members
Ieri s-au împlinit 95 de ani de când a început să emită Radio România. Astă primăvară s-au făcut 60 de ani de emisii în F.M.
Cu bune și cu rele, radioul de stat a fost singura societate de radio de România. Inițial doar un post, pe urmă două, pe urmă trei.
Probabil dacă nu ar fi existat comunismul, posturi private ar fi început să existe din anii '70-'80, dacă nu ar fi fost niște paranoici precum au fost la începuturile radiofoniei.
Radio România Actualități (ăsta cred că e urmașul primului post) se aude mai peste tot în România.
Am un Almanah "Radio și Radiofonia" scos de Soc. "Universul" în 1930 pentru anul 1931.  :)    La Mulți Ani Radio România!   :cheers:

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

RRA e bun. Au reportaje interesante, multe pe partea de cultura. E o placere sa-i asculti. Cu muzica s-au prostit si ei, baga toate ciurucurile, iar din cand in cand ceva fain.

Aldulescu

Aldulescu

Senior Member

Interesant, baga niste inregistrari de acum 95 de ani sa auzim si noi cum era radioul inainte.

hellmarvel

hellmarvel

Senior Member

După 30+ de ani de la revoluție inca nu exista radio privat in România cu mai multe programe vorbite (deci muncite) decit Romania Actualități. In Germania, de exemplu, ORICE post local de știri are mai multa informație decit ORICE post de radio national din Romania (in afara de RRA).

Odată, (r drept, demult) ascultam o emisiune despre filme la Europa FM cu Cristina Bazavan, si m-am apucat sa cronometrez cit vorbește aia dintr-o ora de program. Ei, mi-au ieșit EXACT 4 minute si 30 de secunde, restul muzica. Îmi si ziceam, ca aia își scrie emisiunea intre doua statii de autobuz, in drum spre serviciu.

Azi ascult doar radiouri străine pe internet, si RRA-ul noaptea cînd îmi pica internetul.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

djl, on 02 noiembrie 2023 - 12:40, said:

Ieri s-au împlinit 95 de ani de când a început să emită Radio România.
Coincidenta, tot din 1928 emite pentru toata Finlanda si postul national de radio de aici Yleisradio (YLE).
Bine, a inceput sa emita din 1926, insa atunci nu avea acoperire decat in zona Helsinki.

terratec

terratec

Troll hunter

• Grup: Moderators

Probabil dacă nu ar fi existat comunismul, posturi private ar fi început să existe din anii '70-'80, dacă nu ar fi fost nişte paranoici precum au fost la începuturile radiofoniei.

Dorinţa ţi s-a îndeplinit. RRA seamănă mult cu un post privat, mai ales la lipsa de imparţialitate.
Privaţii au datoria să promoveze şi să protejeze interesele finanţatorilor, obiectivitatea trecând pe planul doi.
Când te referi la posturile private te referi muzica nonconformistă pe care o difuzau. Calitatea informaţiei de la privaţi este întotdeauna discutabilă şi se apropie de propagandă cosmetizată.

Din posturile de stat ar mai rămâne Radio România Cultural. Acolo mai scapă şi emisiuni interesante, fără directive politice.

ovidiu21

ovidiu21

Senior Member

Ieri s-au împlinit 95 de ani de când a început să emită Radio România. Astă primăvară s-au făcut 60 de ani de emisii în F.M.
Cu bune şi cu rele, radioul de stat a fost singura societate de radio de România. Iniţial doar un post, pe urmă două, pe urmă trei.
Probabil dacă nu ar fi existat comunismul, posturi private ar fi început să existe din anii '70-'80, dacă nu ar fi fost nişte paranoici precum au fost la începuturile radiofoniei.
Radio România Actualităţi (ăsta cred că e urmaşul primului post) se aude mai peste tot în România.
Am un Almanah "Radio şi Radiofonia" scos de Soc. "Universul" în 1930 pentru anul 1931.  Posted Image La Mulţi Ani Radio România!   Posted Image
Imi amintesc cand eram copil aveam un casetofon patratos, cu casete, inregistram melodiile de la Radio Romania, sau ascultam Fotbal Minut cu Minut, cu toti comentatorii vechi care transmiteau meciurile, in frunte cu domnul Ilie Dobre, pe atunci Liga 1 era Divizia A,....ce vremuri <3.....

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

RRA a ajuns un gunoi, la fel ca posturile private. În materie de muzică sunt execrabili, adică bagă jelanii la greu + foști securiști/ actual psd-iști gen D. Bertzi, Bittman, L.Groza, etc.
Moderatorii sunt extrem de enervanți, mai ales bugetarele alea prefăcute Daniela Mihai și Mirela Băzăvan dar și Dan Creța sau I. Pohrib.
Nu pot să ascult așa ceva, e mult mai bun RRC.

audiofidell

audiofidell

Active Member

• Grup: Members
Radioul romanesc probabil la fel ca si tara, penultima din Europa la toate. Emisiuni prafuite cand nu sunt de a dreptul tampe, promovarea sistematica a pseudostiintei, propaganda ideologiei de la putere, toata lumea e sot-sotie acolo cu exceptia cazurilor fericite in care au intrat pe pile si relatii. Un veritabil stat in stat la fel ca sora mai mare, TVR. O tampenie de institutie care nu are treaba nici cu educatia nici cu entertainmentul.

De a lungul timpului au fost unele oaze de calitate si profesionalism dar doar exceptii de natura sa confirme regula. Teatrul radiofonic, emisiunea rock a lui Pittis si or mai fi fost destule in atatea zeci de ani. Dar prea putine fata de balastul in care s au sufocat. In timpul comunismului nu avea cum, in postcomunism nu avea cu ce/cine.

Mult timp am crezut ca institutiile astea se pot reforma si la un moment dat sa si faca datoria de informare si educare, pe modelul BBC. Dar nici BBC ul nu mai e cel pe care il stiam, asa ca nu mai am sperante nici aici. Din punctul meu de vedere, gunoaiele astea doua, radioul si televiziunea de stat adica, ar trebui desfiintate.

djl

djl

Făcând un off-topic, unele posturi de radio private de pe vremuri (de exemplu Radio Contact) erau cum trebuia să fie un post public de radio.
La radio de stat am auzit acum mulţi ani Paraziţii, care nu erau difuzaţi la posturile private de radio.

RMC Info

RMC Info

Senior Member

Aldulescu, on 02 noiembrie 2023 - 12:55, said:

Interesant, baga niste inregistrari de acum 95 de ani sa auzim si noi cum era radioul inainte.

Ia sa gândim o leaca folosind materia gri.

terratec

terratec

Troll hunter

djl, on 03 noiembrie 2023 - 15:12, said:

Făcând un off-topic, unele posturi de radio private de pe vremuri (de exemplu Radio Contact) erau cum trebuia să fie un post public de radio.
La radio de stat am auzit acum mulţi ani Paraziţii, care nu erau difuzaţi la posturile private de radio.

Cred că ţie îţi plăcea şi Radio Pro-B.

Piscopescu

Piscopescu

Senior Member

djl, on 03 noiembrie 2023 - 15:12, said:

unele posturi de radio private de pe vremuri (de exemplu Radio Contact) erau cum trebuia să fie un post public de radio.

Te superi daca te corectez :)? La Radio Contact, pe vremea lui Giuseppe Rossi, si-a inceput "duamna" Gabriela Firea cariera publica si, stiu de la persoane care lucrau cu ea, acolo, ce "podoaba" era...

djl

djl

Nu ştiam că "sârma" care nu poate fi folosită pe post de antenă de radio a debutat acolo. A ajuns şi la TVR. Dar postul avea şi emisiuni muzicale interesante.
@ terratec : te referi cumva la Pro F.M.? Îl ascultam pentru muzică şi doar pentru muzică. Dar am fost mirat să aud Jazz la un moment dat (circa anul 1997).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate