Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

IP public/static în zonele rurale în Irlanda

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

NelsonMandravela

NelsonMandravela

Active Member

• Grup: Members
Salut!
știe cineva dacă providerii de net oferă IP public în sate.
Mersi!

phoenix76

phoenix76

Active Member

Toate IP-urile aflate in internet sunt publice. Probabil ai vrut sa te referi la IP static, pe care il poti folosi sa zicem, la publicarea unor camere de supraveghere pe internet ?
Daca despre asta este vorba, raspunsul este, DA, furnizorii pot oferi IP static ( dedicat ), contra cost.

NelsonMandravela

NelsonMandravela

Active Member

Acum conexiunea de lângă ceas îmi arată un IP pe care nu îl poate vedea nimeni din exterior. 192.168.1.2**.
Se pare că DIGI folosește CGNAT.
Până acum 1 an am avut la alt apartament IP public, chiar dacă era dinamic.

Edited by NelsonMandravela, 01 November 2023 - 07:13.

Leo2006

Leo2006

Guru Member

• Grup: Senior Members
192.168..... e ip privat si il avem toti alocat de routerele noaste. Nu are treaba isp-ul de aceste adrese.

gvincentiu

gvincentiu

Member

Pana in 2019-2020 VDF si ORA aveau posibilitatea asta pentru PJ, de atunci ioc. Dar de curiozitate, de ce ai avea nevoie de IP fix over 4G? sunt multe solutii de lucru peste CGNAT...

strongsss

strongsss

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca te referi la pictograma de langa ceasul afisat in coltul ecranului, acolo intotdeauna vei avea ip privat, care incepe cu 192.168.*.*, deaorece aceste IP este alocat de routerul tau.
IP public se refera la faptul ca IP ul routerului tau este acelasi cu IP ul cu care esti vazut in internet.
Intra pe https://whatismyipaddress.com/ pentru a afla cu ce IP esti vazut in internet.
Pentru a stabili ce IP are routerul alocat, trebuie sa accesezi routerul.
Uneori intre routerul tau si internet, ISP-ul mai pune un echipament care translateaza IP-ul - citeste despre CGNAT https://www.a10netwo...-nat-cgn-cgnat/

Citeste si https://forum.softpe...urneaza-google/

Edited by strongsss, 01 November 2023 - 08:03.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Ala e IP local, dat de serverul DHCP din router.
Daca ai privilegii de admin pe router, intra pe interfata si acolo o sa vezi IP-ul cu care reteaua ta pleaca spre provider (WAN IP). Pe urma intra unde zice strongsss si afli cu ce IP pleaca cererile tale catre Internet. Daca WAN IP de pe router e diferit de ce vezi pe https://whatismyipaddress.com/, esti intr-un CGN si ai niste limitari.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

View PostNelsonMandravela, on 01 noiembrie 2023 - 07:11, said:

Normal, cand pool-ul ipv4 este depasit, se aloca in NAT. Foloseste IPv6, e intotdeauna "public", nu are nat.
IP de CGN e cu 100.x.x.x

Edited by andreic, 01 November 2023 - 10:25.

DanCld

DanCld

Active Member

Virgin Media oferă în general o soluție NAT de tip Dual-Stack Lite/IPv6 (link), cu limitările de rigoare - de exemplu unele soluții VPN nu funcționează. Bine, eu am sunat la ei și m-au trecut pe IPv4 (dinamic), fără costuri suplimentare. Ce pot să presupun e că oferă și adrese statice, dar ca parte a unui abonament de business, nu doar rezidențial.

liamo

liamo

New Member

• Grup: Junior Members

View PostNelsonMandravela, on 01 noiembrie 2023 - 07:11, said:

Acum conexiunea de lângă ceas îmi arată un IP pe care nu îl poate vedea nimeni din exterior. 192.168.1.2**.
Până acum 1 an am avut la alt apartament IP public, chiar dacă era dinamic.

La sate este posibil ca tu sa fii conectat la o retea de wifi provided de un supplier ce foloseste radio antennas in "mesh network" si apoi se "leaga" la o fibra sau o teava mare pe unde este posibil legatura.
Acel 192.168.x.x. este parte de LAN-ul local,poate fi dat de router-ul local sau de radio - modem care este 192.168.1.1 /24

Opem un browser si du-te la www.ipchicken.com si vezi ce adresa publica ai.
Sau,fa un tracert si vezi cate noduri pass pana cand ajungi la o retea publica routabila.

Totusi, nu inteleg problema ta aici dar imi dau si eu cu parerea pe timpul meu ! Posted Image

Edited by liamo, 03 November 2023 - 23:21.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate