Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat
 Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Adaptor pt casti

În UE, permis digital de conducato...
 Spalatorie auto profesionala in I...

Anxietate si Safety behaviors OCD.

Conducta DN 800 pe teren construi...

placa video buna pentru redare ca...
 in cat timp se activeaza un abona...

Dilema dupa facultate

Reciclare metale - merita?

Renault Arkana sh sau Sang Yong K...

Mica problema legata de pauza de masa inclusa in program

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

TheDude

TheDude

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut Softpedia!
Multumesc mult de oportunitatea de a va cere ajutorul. Am citit deja cateva threaduri vechi de aici, legate de problema mea. Dar situatia mea are si diferente fata de majoritatea acestor nelamuriri frecvente.

Contractul meu zice asa: 8 ore de munca. Programul este de 9 ore de munca, cu o ora de pauza inclusa.

Acum: zilnic avem pauza de masa, care dureaza (pentru mine!) in jur de 15 minute. Iau si alte pauze mici, una-doua a cate 5 minute. (Pe care le pot evita btw.)

Ei bine, eu stau la servici 9 ore, o jumate de ora merge in munca!
Mai mult decat atat, am cloegi care vin si pleaca in OPT ore, cu aceeasi pauza la masa dar si alte pauze mici.

Am un caz in a cere plata pe intervalul asta - da ori ba.

Am citit si legea, de unde am putut-o lua. Iata o adnotare interesanta (nu stiu din ce an este ca nu scrie in pdf; pentru editiile adnotate se cere bani):

În conformitate cu dispozitiile Contractului colectiv de munca unic la nivel national, pauza de masa este de cel putin 15 minute,
fiind inclusa în programul de lucru daca nu depaseste cele 15 minute. (Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Dreptul muncii,
Editura All Beck, Bucuresti, 2005, p. 173)

maccip

maccip

45 ani

• Grup: Senior Members
O sa ne ingropam in propria cloaca legislativa pe care noi ne-o cream pentru a ne proteja vezidoamne.
Dar ia-ti bre pauza de masa pe care o consideri si vezi ce se intampla, nu mai astepta la parlament sa-ti zica ce-i bine pentru tine.
Oricum, daca lucrezi cu naduf, nu vei lucra eficient. Corect nu ai cum sa fii ca oricum pacalesti pe cineva, ori ca muncesti in scarba, ori ca-ti iei pauza de o ora jumate.

TheDude

TheDude

New Member

Usor de zis, deja s-a intamplat asa timp de doua luni. La discutia despre ore suplimentare am primit fix zero.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Eu nu inteleg de ce lucrezi in pauza de masa...
Ce daca termini in 15 minute. In restul de 45 poti sa faci ce vrei, dar sa nu lucrezi.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

Nu prea inteleg care e dilema ta.
Insa cel putin dpdv al ITM, tu trebuie sa fii pontat zilnic 9 ore (8 ore de lucru si 1 ora pauza de masa). Daca sefii le permit unora sa stea 8 ore la lucru, chiar daca in alea 8 ore isi includ si pauza de masa, tine de sefii tai.
Trebuie sa testezi daca si tie ti se aplica acelasi tratament.

Naijax

Naijax

Guru Member

"Detaliile" astea ar trebui stipulate CAT SE POATE DE CLAR in Contractul Colectiv de Munca
Daca acolo nu scrie negru pe alb ca pauza de masa este INCLUSA in durata zilnica normala = se plateste
NU este inclusa = NU se plateste

Codul Muncii
Art. 134. -
(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.
https://lege5.ro/gra...p=gu3dmmjygu3ti

Asta-i tot

maccip

maccip

45 ani

View PostTheDude, on 27 octombrie 2023 - 14:23, said:

Usor de zis, deja s-a intamplat asa timp de doua luni. La discutia despre ore suplimentare am primit fix zero.
Atunci inscrie-te in litera contractului, nu stiu ce sa zic. Adica mananca si tu un sfert de ora si in celelalte 45 de minute mesteci guma.
Eu stiu ca se poate sa-ti iei pauze cate vrei si de cate ore vrei, daca in trestul timpului faci treaba pentru care esti platit.
O fi ceva in neregula la tine, nu stiu ce sa zic, sunt fel si fel de oameni si nu am de unde sa stiu de ce fel esti tu.
Dar oricum, daca te inscrii in litera contractului, esti protejat. 9 ore din care o ora pauza. Aia e, daca mai mult nu se poate.

smoke

smoke

Senior Member

View PostHider141, on 27 octombrie 2023 - 14:28, said:

Insa cel putin dpdv al ITM, tu trebuie sa fii pontat zilnic 9 ore (8 ore de lucru si 1 ora pauza de masa).nt.

unde scrie asta? da un link la ceva act oficial.

TheDude

TheDude

New Member

Daca sefii le permit unora sa stea 8 ore la lucru, chiar daca in alea 8 ore isi includ si pauza de masa, tine de sefii tai.
Nu este discriminare?

De ce trebuie sa "testez"

bogdan_o

bogdan_o

Active Member

• Grup: Members
Salut

Nu.

Dar poti sa vorbesti cu angajatorul tau sa vezi daca iti poate reduce programul la 8h30min (8 ore de munca cu 30min pauza) sau, varianta mai simpla, sa iti iei pe bune 1 ora de pauza.

Legat de ce fac altii, in speta colegii care pleaca dupa 8 ore cu tot cu pauze. Acei colegi nu respecta contractul de munca si sunt pasibili de sanctiuni disciplinare care merg pana la desfacerea contractului de munca. Fa ca ei doar daca vrei sa ai aceleasi "beneficii" dar si riscuri.

cristiany

cristiany

Senior Member

View PostTheDude, on 27 octombrie 2023 - 14:23, said:

Daca muncesti in pauza de masa nu se considera ore suplimentare.
Asa ca mai bine iti iei pauza de o ora si gata.

Acum cativa ani imi povestea un prieten ce i s-a spus la un interviu de angajare: " Programul este de 8 ore de munca si o ora pauza de masa. Da' nu stam si noi chiar o ora in pauza "
Sa zici merci ca nu ai un asemenea angajator.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Am avut si eu o vreme un angajator cu 8 ore munca si una pauza. Dar crede-ma, ca imi luam pauza aia de o ora. O pauza mare, de pranz, plus alte iesiri la aer, dezmorteala, etc.
Cel mai bine discuti cu sefii, vezi daca iti pot reduce orele. Sau, asta e, iti iei pauze mai lungi.

TheDude

TheDude

New Member

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! Imi pare rau ca nu pot da likes, dar apreciez ajutorul.

"Nu munci degeaba".. mda.

tytysor

tytysor

Guru Member

Nu prea inteleg care e dilema ta.
Insa cel putin dpdv al ITM, tu trebuie sa fii pontat zilnic 9 ore (8 ore de lucru si 1 ora pauza de masa). Daca sefii le permit unora sa stea 8 ore la lucru, chiar daca in alea 8 ore isi includ si pauza de masa, tine de sefii tai.
Nu, nu mai scrie aiurea!

dan210

dan210

Senior Member

View PostTheDude, on 27 octombrie 2023 - 13:54, said:

Contractul meu zice asa: 8 ore de munca. Programul este de 9 ore de munca, cu o ora de pauza inclusa.

Acum: zilnic avem pauza de masa, care dureaza (pentru mine!) in jur de 15 minute.
pai de ce nu respecti contractul?

Prophecy

Prophecy

Member

• Grup: Members
Trage un pui de somn de 45 de minute si gata.

wld-ro

wld-ro

Senior Member

Eu din ce stiu, desi poate fi egal cu zero ca nu zic nimic concret, intr-un program de 8 ore de stat la munca, 30 de minute(incluse in alea 8 ore) trebuie sa fie pentru pauza. Poate confirma / infirma cineva.

Personal, am program de 8 ore de munca + o ora pauza de masa. Fiecare o ia cand considera. Pe langa aceasta pauza de masa, mai iesim la tigara de vreo 2-3 ori pe zi cate 10-15  minute. Si aia e ziua.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate