Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Drivere laptop Acer eMachines 350-21G16ikk

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

• Grup: Senior Members
Posed laptopul di  titlu. A fost cumpărat de pe Emag acum 11 ani. În urma cu câteva zile i-am făcut o "resuscitare"! I-am cumpărat un HDD de 1TB (vechiul hdd de 160.gb avea bad-uri) si o memorie de 2 GB in locul celei de 1 GB. Am instalat un Windows 10 profesional descarcat de pe Microsoft,  am băgat o licență valabila ce a fost cumpărată legal de pe net acum 3 luni. Am.facut și upgrade-urile la zi ale Windowsului. Laptopul se mișcă destul.de binisor.
Acum vine întrebarea. Nu am pus driverele originale. Sunt foarte vechi, și nu cred ca sunt compatibile cu Windows 10. Acum 11 ani nu cred ca apăruse Windows 10. Windows 10 a găsit el niște drivere, dar a pus ceva generic la placa de sunet. Camera web nu a gasit-o!
Laptopul e acesta: https://www.emag.ro/..._medium=android

Nu am găsi nimic pe site-ul Acer. Sau poate nu am.cautat eu unde trebuie. Rog frumos un link de unde as putea sa iau niște drivere. Mulțumesc anticipat.

dragosh82

dragosh82

Member

• Grup: Members
https://sdi-tool.org/

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

As fi preferat ceva de.pe site-ul producătorului. Nu înțeleg, de ce când intru pe site-ul celor de la Acer și bag s/n sau snid spune produs negăsit!
Attached File  IMG-20231015-WA0000.jpg   621.87K   3 downloads
Am băgat atat s/n cât și snid!

Edited by Robert_Kiran, 15 October 2023 - 09:22.

p243df

p243df

Active Member

Mai bine puneai ssd!
Cauta manual driverele, eventual ia de la win 8 sau chiar 7.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

p243df, on 15 octombrie 2023 - 10:33, said:

Mai bine puneai ssd!
Cauta manual driverele, eventual ia de la win 8 sau chiar 7.
Pai drivere de Windows 7 am. Am CD-ul lui original. Dar ma gandeam ca sunt cam vechi. Oare sa instalez driverele de pe CD-ul lui original?

p243df

p243df

Active Member

Lasă ce o pus Windowsu. Dacă nu sunt probleme lasă-l asa.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

p243df, on 15 octombrie 2023 - 11:23, said:

Lasă ce o pus Windowsu. Dacă nu sunt probleme lasă-l asa.
Pai de pildă camera web nu o vede. Nu că aș mai folosi eu web cam-ul ... Dar așa că chestie!

p243df

p243df

Active Member

Nu o vede ca nu e instalat driverul. Ma refeream sa nu schimbi alte drivere instalate, ci doar sa instalezi din 8,7 ce nu e instalat.

nesupus

nesupus

Senior Member

Robert_Kiran, on 15 octombrie 2023 - 09:22, said:

As fi preferat ceva de.pe site-ul producătorului.
De ce, ca să ai drivere mai vechi și neoptimizate?

Tot Acer am și actualizez driverele frecvent cu programe dedicate (Driver Easy, Driver Booster).
Știu ele exact ce să instaleze.
Acum am probat Snappy Driver Installer (de care nu știam) postat de dragosh82 și e chiar bun, mai e și free.
Aceste programe crează puncte noi de restaurare Windows, în cazul că se întâmplă să strice ceva.
Eu nu am avut pînă în prezent probleme după actualizarea driverelor noi.

pateu_98

pateu_98

Active Member

Robert_Kiran, on 15 octombrie 2023 - 08:43, said:

Posed laptopul Acer eMachines 350-21G16ikk. A fost cumpărat de pe Emag acum 11 ani. În urma cu câteva zile i-am făcut o "resuscitare"! I-am cumpărat un HDD de 1TB (vechiul hdd de 160.gb avea bad-uri) si o memorie de 2 GB in locul celei de 1 GB. Am instalat un Windows 10 profesional descarcat de pe Microsoft,  am băgat o licență valabila ce a fost cumpărată legal de pe net acum 3 luni. Am.facut și upgrade-urile la zi ale Windowsului. Laptopul se mișcă destul.de binisor.
Acum vine întrebarea. Nu am pus driverele originale. Sunt foarte vechi, și nu cred ca sunt compatibile cu Windows 10. Acum 11 ani nu cred ca apăruse Windows 10. Windows 10 a găsit el niște drivere, dar a pus ceva generic la placa de sunet. Camera web nu a gasit-o!
Laptopul e acesta: https://www.emag.ro/..._medium=android

Nu am găsi nimic pe site-ul Acer. Sau poate nu am.cautat eu unde trebuie. Rog frumos un link de unde as putea sa iau niște drivere. Mulțumesc anticipat.
Este imposibil sa mearga bine windowsu 10 sau 11 cu laptopu ala vechi da 11 ani ca producatoru n a mai facut drivere dupa windosws 8.1 pentru el
Daca driverele da la w7 sau w8.1 nu is compatibile in windows 10 n ai ce drivere sa mai pui manual tu ca nu gasesti, decat sa lasi ce gaseste windowsu automat si daca merge, merge iar daca nu merge nu stiu ce sa i faci. Poate sa iei alt laptop nou compatibil cu w10 si w11?

Singura informatie care stiu eu personal ca merge sa pui drivere manual e sa descarci programu 3DP Chip d aiciea https://www.softpedi.../3DP-Chip.shtml si sa il instalezi pa laptop si iti cauta programu drivere compatibile cu windowsu si daca gaseste selectezi sa il downloadeze si sa il instaleze
Daca nu gaseste drivere pentru w10 nu stiu ce sa i faci!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate