Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunet ambreiaj - Opel meriva z17dth

C-BooL - Magic Symphony ft. Giang...

Pret instalator

Fire lipite cu banda sub scaunul ...
 RCA mai ieftin online - unde?

Configurare PC AMD Ryzen 9 7950x3d

Sony Oled

[python] dependențe clase
 Curatare piese de calcar

Mediabox Vodafone TV fara cablu c...

Intrebari laptop Panasonic (Secon...

Tractor Case 4210 fum in radiator
 Recomandare ciclocomputer cu GPS

Pensiune linistita la 2-2.5h de B...

recomandare acumulator auto >...

RCCB +RCBO

Fara control la festivaluri !

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

Mohombi

Mohombi

Member

• Grup: Members
Ultimul festival cu greutate a fost Sunwaves acum 2 saptamani,  la care am fost toate zilele, adica 5. Daca ar fi durat o saptamana as fi stat o saptamana. De data asta, baietii erau clar mai antrenati decat la altele de dinainte (Saga si Neversea de ex). Acum controlau si in pachete (de tigari, de servetele) ceea ce inainte rar se intampla sa se trezeasca unul si ala de fapt facea excez de zel (de fapt e f amuzant ca tot timpul gasesc cate un licurici care el se crede mai special decat ceilalti si face control mai amanuntit. Imi vine sa ma duc la el si sa-i zic Bai muila, la sfarsitul zilei toti plecati acasa cu aceiasi bani :D :)) ). Asta in lumina evenimentelor din ultima perioada si presei de la noi care e execrabila si asa s-a ajuns la controale maniace si o gramada echipaje de politie. Pai sa veniti pe bulevard la iesire din Summerland catre CT sa vedeti 3 echipaje de la rutiera pe acelasi sens pe o distanta de 4km.
Bun, sa revin de unde am plecat. Cu toate controalele draconice de la Sunwaves, tot s-a intrat cu diverse. Eu sunt cal de cursa lunga dar totusi dupa 4 zile apare oboseala si daca vrei s-o dai pana dimineata ultima noapte pai ai nevoie cumva sa faci sa dispara oboseala (cum ? fiecare stie in felul lui la ce si cum raspunde corpul).
Si la ce se ajunge ? Noi ne facem ca ne lasam controlati si aratam tot ce avem prin buzunare si la ei ca-si pierd timpul degeaba. Ca pana la urma, las-o draq dupa cateva zile, iti dai seama ce si unde se cauta, ajungi sa-i cunosti pe toti de la toate portile(si sunt toti fix aceiasi in toate zilele, la fiecare poarta, asta e alta chestie) si tot o dai pe smecherie si pe fenta, ca doar esti roman, ce papucii mei. Eu am flerul de recunosc omul imediat dupa reflexe , dupa aspect, dupa ticuri (e si defect profesional pt ca in meseria mea intervievez oameni si tre sa-i ginesc din prima, de la primele vorbe, tonalitate, ticuri verbale si raspunsuri cum sunt) si intotdeauna (la fel cum sus l-am mentionat pe cel care e paranoic la control) exista si unul care isi trateaza meseria in miserupism. Si ghici ce fac ? In fiecare seara ma asez la randul aluia caruia nu-i pasa si zice in sinea lui cu unul in sus sau in jos nu e nici o diferenta , hahahaha :D :D

Trecem la aspectul urmator. Aici e un pic mai greu sa ma fac inteles. Cine nu e pe muzica electronica hardcore, e mai greu sa prinda ideea. Lumea zice ba dar voi nu puteti sa va distrati si fara sa va matoliti ? Se poate si fara , adevarat dar cu multe mentiuni. Sa te distrezi fara nimic(adica fara bautura si altele) inseamna sa traiesti evenimentul pana la maxim 70% din ce iti ofera el. Apoi, sa rezisti 5 zile la rand (eu sunt genul de stau intre 6 si 10 ore pe noapte) e imposibil fara alcool, tigari si energizante. Si vorbim de muzica antrenanta, cu beat alert care te solicita.
Apoi vine genul muzicii. Una e sa mergi la pop-dance si alta e la techno-house. Asta din urma e repetitiva iar frumusetea vine dupa ce stai minim o ora sau minim 2 ore sa o asculti. Nu e ca o melodie pop de 3 minute care are un refren sucar care te prinde atunci pe moment. Lucrurile nu sunt deloc asa la techno. Te prinde dupa mai mult timp si trebuie sa te ajuti un pic si tu sa-ti ridici vibratia la frecventa pe care ti-o da muzica. Iar ca sa faci asta(aici vine partea interesanta) o sa vezi ca poti s-o faci si singur (mai greu) dar poti s-o faci ajutat de diversi adjuvanti care sunt fix pe frecventa muzicii si atunci devii una cu muzica si te lasi dus de ea. Atunci o simti cu adevarat si e un sentiment pe care nu-l poti descrie altcuiva.
Il dau ca exemplu pe Hernan Cattaneo. El are mixuri de minim o ora. Toate incep destul de lent si poate chiar plictisitor dar dupa ce asculti vreo 40 de minute, d-abia atunci te conectezi la muzica lui, te baga in priza si vezi cat de misto e. Sa asculti doar 5 minute n-are rost.

Ultimul punct pe care vreau sa-l ating. In tarile mai tolerante din Europa cu cultura muzicala si a evenimentelor de noapte, in cluburi si la festivaluri nu se mai fac controale comuniste cum se fac la noi. Ba din dimpotriva, oamenii inteleg fenomenul, inteleg de ce vin oamenii la muzica house, inteleg cu ce vin la ei si ii lasa sa-si faca damblaua.

MarianG

MarianG

be that as it may

• Grup: Moderators
Cu bautura inteleg, ca mai rupe din inhibitie.
Dar cu pastilele ?
Ai nevoie de pastile sa apreciezi muzica ? Atunci nu-ti place muzica aia si vrei o scuza sa bei pastile.

Edited by MarianG, 01 October 2023 - 22:17.

johndoes

johndoes

Member

Și asta înseamnă să te urci prăjit la volan dacă ai fost la un festival de laptopuri?

giuliani

giuliani

Senior Member

• Grup: Senior Members
Asta-i ca si cand as spune ca imi place mancarea din restaurantul X daca sunt rupt de foame sau mort de beat.

Mohombi

Mohombi

Member

johndoes, on 01 octombrie 2023 - 22:17, said:

Și asta înseamnă să te urci prăjit la volan dacă ai fost la un festival de laptopuri?
Aici gresiti voi ca generalizati de la un pustan necordit tembel ce s-a intamplat sa calce pe bec intr-o seara la o intreaga miscare de zeci de mii de oameni care se distreaza finut in patratica lor de nu-i stie nici vantul, nici pamantul...

giuliani

giuliani

Senior Member

johndoes, on 01 octombrie 2023 - 22:17, said:

Sa fiu sincer, si asta e o exagerare. Poti sa mergi linistit si sa bei pana crapi la festival fara sa te urci la volan la final. Pana la urma e vorba de educatie, ca nici aia de la paza n-au cum sa detecteze tot ce intra, si nici politia nu poate controla orice sofer.

Edited by giuliani, 01 October 2023 - 22:37.

johndoes

johndoes

Member

Mohombi, on 01 octombrie 2023 - 22:00, said:

Imi vine sa ma duc la el si sa-i zic Bai muila, la sfarsitul zilei toti plecati acasa cu aceiasi bani Posted Image Posted Image) ). Asta in lumina evenimentelor din ultima perioada si presei de la noi care e execrabila si asa s-a ajuns la controale maniace si o gramada echipaje de politie. Pai sa veniti pe bulevard la iesire din Summerland catre CT sa vedeti 3 echipaje de la rutiera pe acelasi sens pe o distanta de 4km.
Scuze atunci, eu am văzut doar că ești indignat de echipajele de la rutieră de la festivalul de stickuri usb. Care îi verifică pe cei cu autovehicule. Scuze încă odată, n-am vrut să-i jignesc pe cei care se îngrămădesc la manifestări culturale

Edited by johndoes, 01 October 2023 - 22:40.

Power211

Power211

Member

Lasa sa ii controleze . E foarte bine . De ce te mai duci daca te duci acolo sa bagi si sa tragi naiba stie ce si pe unde . Stai ascuns la bloc in cutia de chibrit si baga acolo .

Eu am fost la Neversea odata , si pur si simplu o plaja intreaga mirosea cumplit a ... si ce crezi , abia isi faceau loc fortele de ordine sa ii poata gasi pe vinovati .

Cred ca tinerii inteleg tare gresit distractia asta . si eu sunt tanar , si mie imi place muzica , dar nu as consuma nici un fel de substanta ilegala .

Prefer sa beau 3 - 4 - 5 beri atat cat sa ma ameteasca putin , dar totusi sa raman constient . Atunci cand consumi ce nu trebuie nu cred ca mai poate fi vorba de a te simti bine

giuliani

giuliani

Senior Member

Ce nu inteleg eu e: de ce te-ai duce 5 zile la un festival daca stii ca in ultimele 2 esti rupt de oboseala si ai nevoie de "suplimente" ca sa mai tragi de tine 1-2 nopti? Nu mai bine mergi 1-2 zile sa te poti distra ca lumea?

STARTREK1

STARTREK1

căutător pe gugăl

copile, te-ai gandit ca daca nu s-ar mai face controale, ar intra toti descreierati cu cutite, arme, topoare sau vreun fanatic cu creeri varza de religie si politica cu braul plin de explozive?

Fane

Fane

cipat

si la fiecare festival de droguri ar exista un numar de morti de supradoze sau combinatii neinspirate, dar asta face parte din selectia naturala.

smoke

smoke

Senior Member

cu ce sa gandeasca? neuronu plin de pastile ? neah..doar unu detine adevarul si dreptatea...

ambr0zie

ambr0zie

Active Member

Morala:
- anumite genuri muzicale nu pot fi intelese decat cu anumite substante (desigur, doar tigari, alcool si Red Bull, nu ma refeream la altceva)
- e absolut normal si ar trebui unanim acceptat ca doar cu tigari, alcool si Red Bull merg; cei care asculta nu au cum sa-si ridice vibratia altfel
- ar trebui lasati, ba chiar incurajati, ca face parte din procesul cultural si absorbtia muzicii.

Morala mea e alta dar respect dreptul la opinie al fiecaruia.
Am fost si eu mai tanar decat sunt acum si am avut convingerea ca nu poti sa te distrezi fara tigari, alcool si Red Bull, ba chiar consumam aceste substante destul de in public. Ceea ce nu realizam eu atunci ca ma pastea in cel mai bun caz o amenda zdravana, daca nu mai rau. Si cand am experimentat o paranoia si dezorientare din aia crancena care m-a tinut 2 ore am terminat cu ele. Si nu, nu folosisem o zi sau o luna, ci niste ani.

Singurul tau dram de dreptate e ca sugerezi ca se face tam tam mare cand un individ este surprins in urma unui control inopinat cu 0.2 g de substanta verde cu miros intepator sau cu o pastila si autoritatile sunt mandre de parca au distrus o intreaga retea.

Eu am ajuns la concluzia ca fiecare e stapan pe corpul lui si daca ai dorinta asta, poti baga votca cu romparkin, toate drogurile posibile prin toate orificiile, dar totul pana la a face rau cuiva. Si da, alcoolul si drogurile pot face rau altor persoane, indiferent de cat de linistit in patratica si vibratiile tale crezi ca ai fi. Stiu ca nu ma crezi. E dreptul tau.
Chiar si banalul alcool, daca as avea cate 10 lei pentru fiecare om linistit in general pe care l-am vazut sarind la bataie sau macar vorbind aiurea dupa un pahar in plus (si chiar si eu am patit-o) as avea acum o suma frumusica.

born2lose

born2lose

Senior Member

o sa incerc sa raspund la nivelul tau, poate asa pricepi: bai muila, nu va mai drogatz, ba….    :)

tytysor

tytysor

Guru Member

Mohombi, on 01 octombrie 2023 - 22:30, said:

Aici gresiti voi ca generalizati de la un pustan necordit tembel ce s-a intamplat sa calce pe bec intr-o seara la o intreaga miscare de zeci de mii de oameni care se distreaza finut in patratica lor de nu-i stie nici vantul, nici pamantul...
Rahat cu perje! aia nu e muzica daca trebuie sa fii beat si drogat ca sa iti placa! Deci motiv de pretext pentru droguri si bautura!

Punter

Punter

Senior Member

ba te cauta bine si in europa, mai ales la festivalurile mari. eu vreau sa-i caute pe toti in posete/sosete si sa consume doar ce e acolo.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

Imi pareau mie cam... exaltate parerile initiatorului despre masini si condus. Acum imi explic.

AlexD2

AlexD2

Senior Member

De ce ne miram? In ziua de azi o serie de anormalitati sunt considerate normale. Asa ca fara controale, sa ne putem simti si noi normali.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate