Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down

Accident si amiabila online

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

robert8197

robert8197

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salutare,

Am fost lovit si am facut amiabila prin aplicatia "amiabila"
Mai departe ce trebuie sa fac? ma contacteaza cineva sau trebuie sa merg eu la sediul asiguratorului vinovatului? as alege in regie proprie pt ca este mai mult o zgarietura si o usa infundata.

Attached Files

Edited by robert8197, 29 September 2023 - 16:39.

born2lose

born2lose

Senior Member

nu te contacteaza nimeni, deschizi un dosar de dauna la asiguratorul vinovatului si iti spun ei ce e de facut mai departe.

edit: imi cer scuze, de fapt n-am facut niciodata amiabila prin aplicatie. dar nu cred ca se schimba mult procesul.

Edited by born2lose, 29 September 2023 - 16:49.

pasilla

pasilla

Superior Member

Astepti sa te roage aia sa iti repare masina :lol:

Documentul trebuie semnat de ambele parti si trimis asiguratorilor. Poti sa il trimiti online, sau sa il depui personal.

Edited by pasilla, 29 September 2023 - 17:10.

robert8197

robert8197

Senior Member

pasilla, on 29 septembrie 2023 - 17:10, said:

Astepti sa te roage aia sa iti repare masina :lol:

Documentul trebuie semnat de ambele parti si trimis asiguratorilor. Poti sa il trimiti online, sau sa il depui personal.
pai aplicatia asta trimite automat catre asiguratori, tocmai asta e rostul ei. Ideea este ca nu stiu daca chiar functioneaza.
Nu a folosit nimeni pana acum? amiabile fize pe foaie nu se mai fac.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

La ce firma de asigurari avea "vinovatul" asigurare? Daca avea la Euroins poti sa astepti mult si bine...

Altfel te va contacta asiguratorul vinovatului si iti va face oferta. Poti sa suni si tu la ei sa vezi stadiul dosarului.

pasilla

pasilla

Superior Member

Aveti amandoi semnatura electronica, sau cum semnati amiabila ?

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

Pe aplicatia "Amiabila" de la BAAR nu iti trebuie nici o semnatura electronica (adica dai cu degetul pe ecran in dreptul semnaturilor). Teoretic daca fiecare din cei 2 are datele completate in aplicatie atunci fac doar schita accidentului, adauga pozele si semneaza. Constatarea merge la asiguratorul vinovat (sau de fapt - prezumptiv vinovat) si ala hotaraste daca te cheama fizic sau face o constatare la distanta. Iti trimite ulterior oferta pe care o accepti sau nu ;-)

lool21135

lool21135

Member

• Grup: Members
Nu sunt la curent cu această aplicație. Bine că ai trimis-o, dar recomand să suni la asigurator șă să-ți clarifice demersul.
La mine totul s-a rezolvat la telefon acum câțiva ani, am fost direct programat de ei la service autorizat pentru constatare.

Edited by lool21135, 29 September 2023 - 17:46.

pasilla

pasilla

Superior Member

Xman_ghio, on 29 septembrie 2023 - 17:31, said:

Pe aplicatia "Amiabila" de la BAAR nu iti trebuie nici o semnatura electronica
Nu imi ramane decat sa imi cer scuzele de rigoare.
Raman totusi fidel depunerii documentelor online... la ghiseul 9 de la etajul 2.

robert8197

robert8197

Senior Member

Vinovatul are la Generali, iar amiabiala asta online este corecta si semnata de ambele pesoane. Probabil o sa fiu contactat de luni in colo, eu nu am unde suna pentru ca pe weekend este inchis la firmele de asigurari.

rexx

rexx

Senior Member

robert8197, on 29 septembrie 2023 - 18:01, said:

Vinovatul are la Generali, iar amiabiala asta online este corecta si semnata de ambele pesoane. Probabil o sa fiu contactat de luni in colo, eu nu am unde suna pentru ca pe weekend este inchis la firmele de asigurari.
rca la Generali, e ca si cum l-ai fi prins pe Dumnezeu de un picior. cu astia merge super usor si bine
zii mersi ca nu a avut la Euroins ca puteai sa faci orice vrei, ca in mai putin de 6 luni-1 an nu vedeai banii

Edited by rexx, 29 September 2023 - 19:04.

DannyHuwe

DannyHuwe

Active Member

Trimite un mail la firma de asigurari a vinovatului, spui ca ai completat o amiabila online, dai mai multe detalii. Lasi datele tale de contact. Ti se va raspunde la mail.
Sper ca ai poze de la locul accidentului (te ajuta la asigurator, daca ti le cere).

me_iauras

me_iauras

Senior Member

Am avut eu incident si am folosit aplicatia "Amiabila" a BAAR ( nu e obligatoriu ca ambii participanti sa aiba aplicatia >>> poate completa doar unul si detaliile / informatiile personale pt. celalalt ); dupa ce ai deschis incidentul vei fi contactat de asiguratorul vinovatului (daca este clar cine e vinovat) sa fie facuta programarea pentru constatarea daunelor . Daca ai asigurare cu decont direct posibil sa fi contactat de asiguratorul tau (in cazul meu asa s-a intamplat)
Ulterior vei primi ofertele de decontare servicii reparatii service sau reparatie in regie proprie ; chiar daca Generali sunt o firma serioasa cel mai probabil suma oferita pt. reparatie in regie prorpie va fi mai mica decat cea pe care ar plati-o direct service-ului .
Daca nu e doar vreo mica zgarietura pe care o vei ignora si vei palma banii sfatul meu ar fi sa mergi pe calea decontarii directa a service-ului ales de tine (firmele mai lipsite de scrupule gen Euroins ar fi facut presiuni sa faci reparatia intr-un service agreat de ei cu piese nu neaparat mereu OEM ) ; in ultima vreme service-urile tocmai datorita painii foarte bune de mancat de la asiguratori au inceput sa ignore clientii simpli si sa ii programeze mai tarziu decat ar fi normal (si la tarife mai mari decat ar fi normal tocmai pt. ca facturile trimise asiguratorilor sunt asa de profitabile) .

L.E. Ultima data la un service "nici prea prea nici foarte foarte" dauna similara cu ce ai in poza a fost in jur de 1000 RON tinichigerie plus vopsit ; la acelasi service in acelasi an (2022) factura pt. revopsire bara spate si inlocuire un element spoiler (~ 250 RON piesa) a fost considerabil mai mult .

Edited by me_iauras, 29 September 2023 - 19:29.

gushpi

gushpi

cârcotaș

rexx, on 29 septembrie 2023 - 19:03, said:

zii mersi ca nu a avut la Euroins ca puteai sa faci orice vrei, ca in mai putin de 6 luni-1 an nu vedeai banii

acum 15 luni am fost lovit de o „euroinsă”, tot în weekend
am trimis datele prin aplicația online
luni mi-au trimis email să mai completăm 2 declarații, să le scanăm și să le trimitem tot pe email
după 2 zile a sosit aprobarea de reparație
service-ul a mai constatat câteva rupturi „interne”, a trimis emailul, iar în alte 2 zile am avut noua aprobare de reparații
a mai durat 14 zile să aprovizioneze piesele...

deci, la mine n-a fost o experiență rea.

Anthraxs

Anthraxs

Member

robert8197, on 29 septembrie 2023 - 17:24, said:

pai aplicatia asta trimite automat catre asiguratori, tocmai asta e rostul ei. Ideea este ca nu stiu daca chiar functioneaza.
Nu a folosit nimeni pana acum? amiabile fize pe foaie nu se mai fac.

Functioneaza. Am fost lovit anul trecut in decembrie, si la vreo 2 zile dupa ce s-a trimis am fost contactat de asiguratorul celui care m-a lovit.

Deja deschisesem dosar pentru rezolvare pe casco cu regres, asa ca nu am mai avut nevoie de ei.

robert8197

robert8197

Senior Member

Am fost azi la constatare, a facut poze etc, a zis ca daca vreau sa aflu pentru regie proprie sa astept 2 saptamani pana primesc oferta de la service si am ales sa astept.

robert8197

robert8197

Senior Member

1100 lei vor sa imi dea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate