Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lumina ciudata la becul led din b...

Sistemul de dezvațamant

cum citim contor energie termica ...

Cablu USB cu intrerupator
 Cablu FPC 30pini 15mm

Aplicatie media player TV Samsung...

Un crafter din 2014? 2l . masina...

GPL - avertisment rezervor gol, e...
 Pot monta acest monitor pe un bra...

Impartire bani divort

Mesaj de eroare

nici inteligenta artificiala nu m...
 Recomandare suport 2 monitoare de...

Tastatura nu este recunoscuta - s...

I know you

Surse de unde se pot afla informa...

Prosumator - este protectia antiinsularizare obligatorie?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

valos

valos

Member

• Grup: Members
Salutare,

Am un sistem fotovoltaic off-grid (deocamdata) si vreau sa ma fac prosumator.
Invertorul este Victron Energy MultiPlus 48/3000/35-16 care se pare ca nu are protectie antiinsularizare.

Am luat legatura cu o firma de fotovoltaice pentru a incepe demersurile in acest sens, dumnealor mi-au transmis ca
protectia antiinsularizare nu este obligatorie decat daca cer special cei de la DEER.

Stie cineva daca protectia asta e obligatorie?
Ce s-ar intampla daca pica reteaua si invertorul meu continua sa injecteze in retea?
O idee daca se poate implementa totusi o protectie in acest sens si cat ar costa?

Multumesc.

LE: Invertorul e legat la un Venus GX, se poate face din soft o protectie antiinsularizare?

Edited by valos, 26 September 2023 - 11:53.

Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

User asocial

• Grup: Senior Members
Habar daca are dar mai simplu este sa cautati in lista de invertoare agreate, daca este, nu va mai bateti capul il puneti si gata, daca nu este, la fel fara batai de cap, puneti altul ca nu vi-l accepta OD.

Antiinsularizarea este o masura absolut necesara la invertoarele on grid, nu se poate fara ea.

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

View Postvalos, on 26 septembrie 2023 - 11:50, said:

Invertorul este Victron Energy MultiPlus 48/3000/35-16 care se pare ca nu are protectie antiinsularizare.
Are ceva dar nu este conforma cu noile standarde europene in vigoare.

Stie cineva daca protectia asta e obligatorie?
Dpdv legal este obligatorie.

Mai in anii de inceput ai prosumatorilor in Romania, chiar a fost un mare scandal pe tema asta. Operatorii de Distributie (DEER) cereau protectie anti-insularizare externa (suplimentara) chiar daca invertorul includea deja aceasta functie. A fost un caz celebru (Marius Serban), destul de mult mediatizat, vezi pe youtube. Ca urmare a acelui scandal s-a dat o directiva de la ANRE catre OD sa accepte protectia din invertor daca corespunde standardelor in vigoare.

Pentru MultiPlus trebuie un releu extern anti-insularizare.
Nu se poate face din soft pe Venus GX.
Nu este pe nici o lista de invertoare acceptate.

https://www.victrone...-relay-ufr1001e
https://www.victrone...landing-box-63a

Acuma...in practica, poate cei de la OD n-o sa verifice cu atentie dosarul si poate reusesti sa-i pacalesti...dar n-o sa gasesti Certificat de Conformitate corect pentru MultiPlus...o sa trebuiasca sa pui altceva la dosar in locul acelui document...

Edited by kolfleading, 26 September 2023 - 13:22.

Argv

Argv

Senior Member

Ce s-ar intampla daca pica reteaua si invertorul meu continua sa injecteze in retea?

View Postkolfleading, on 26 septembrie 2023 - 13:20, said:

Acuma...in practica, poate cei de la OD n-o sa verifice cu atentie dosarul si poate reusesti sa-i pacalesti...dar n-o sa gasesti Certificat de Conformitate corect pentru MultiPlus...o sa trebuiasca sa pui altceva la dosar in locul acelui document...

Sa e imaginam ca se intrerupe curentul pentru o interventie la retea dar tu continui sa injectezi... si sa ne imaginam ca se electrocuteaza cineva. Oare cine va suporta consecintele?

valos

valos

Member

OK, multumesc.

Nu prea suna bine treaba asta, mai e problema ca daca vecinul sudeaza in timp ce pica reteaua, o sa incerce sa traga 5 KW dintr-un invertor care are output de 3 KVA (2.4 KW).

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Senior Member

Vezi la firma Darcom Energy, se pare ca s-au pus la punct cu partea de antiinsularizare, au si certificarea de la ANRE (cred)

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View PostArgv, on 26 septembrie 2023 - 13:26, said:

Sa e imaginam ca se intrerupe curentul pentru o interventie la retea dar tu continui sa injectezi... si sa ne imaginam ca se electrocuteaza cineva. Oare cine va suporta consecintele?
Cel mai probabil intra in protectie ca mai multe aparate vor incerca sa traga un curent pe care nu il va putea furniza.

valos

valos

Member

Ok, am discutat din nou cu cei de la firma respectiva, dansii spun ca invertorul Victron MultiPlus 48/3000/35-16 are protectie antiinsularizare integrata.
Recunosc ca sunt putin derutat cu treaba asta, nu stiu ce sa cred...

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

MultiPlus nu are:  https://www.victrone...-48v-800va-3kva
MultiPlus-II are: https://www.victrone...rs/multiplus-ii

TheWarrior

TheWarrior

Senior Member

View Postkolfleading, on 26 septembrie 2023 - 14:21, said:

Asta zice ca are functie UPS: Uninterrupted AC power (UPS function)

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

Functie UPS au amandoua.
Are aproape orice invertor hibrid, nu e ceva deosebit.

AztecWarrior

AztecWarrior

Member

Toți au vrut sa aibă panouri solare și acum când se lovesc de costuri realizează ca nu o sa iei scoată banii niciodată.
Am avut panouri solare înainte sa se fi auzit in România de ele.
Ce nu stiu încă multi - inclusiv cei care au de 3-4 ani panouri solare.
1. Randamentul după prima ora expunere la Soare scade cu cca 5-10%, apoi cu 2-5% pe an.
2. Praful pe ele scade randamentul - la fel proasta orientare - ideal ar trebui ca soarele sa cada perpendicular tot timpul.
3. Umbrele le pot defecta - desi mai nou au apărut sisteme de protecție pentru iluminarea neuniforma - dar care costa in plus.
4. Grindina le poate defecta - parțial sau total. Cele lovite de grindina dau curent in continuare dar la randament redus. Creste riscul de incendiu.
5. Uneori i-au foc.
O sa vedem dacă peste 10-12 ani când trebuie înlocuite cine o sa le dea la prosumatori bani sa iei cumpere altele. Plus echipamentele conexe.
O sa vedem ce taxe suplimentare o sa se bage de Ministerul Mediului pentru reciclarea lor - ca deja încep sa apăra panouri ""terminate"". In viitor vor apărea cu miile de tone.
O sa vedem ce asigurare o sa se ceara pentru cei cu panouri după câteva incendii. In alte tari care au instalat mai repede sunt la ordinea zilei.

Edited by AztecWarrior, 26 September 2023 - 17:41.

tclau

tclau

Member

Logic e sa plateasca toata lumea, fiind prosumator inseamna ca toata lumea a beneficiat de pe urma panourilor, nu?

pasilla

pasilla

Superior Member

View PostArgv, on 26 septembrie 2023 - 13:26, said:

Sa e imaginam ca se intrerupe curentul pentru o interventie la retea dar tu continui sa injectezi... si sa ne imaginam ca se electrocuteaza cineva.
Asta nu prea se poate intampla, daca se respecta normele de protectia muncii.
Orice aparat cu protectie antiinsularizare se poate defecta.

Edited by pasilla, 26 September 2023 - 21:45.

SoftFarmer

SoftFarmer

Junior Member

• Grup: Junior Members

AztecWarrior, on 26 septembrie 2023 - 17:40, said:

Toți au vrut sa aibă panouri solare și acum când se lovesc de costuri realizează ca nu o sa iei scoată banii niciodată.
Am avut panouri solare înainte sa se fi auzit in România de ele.
Ce nu stiu încă multi - inclusiv cei care au de 3-4 ani panouri solare.
1. Randamentul după prima ora expunere la Soare scade cu cca 5-10%, apoi cu 2-5% pe an.
2. Praful pe ele scade randamentul - la fel proasta orientare - ideal ar trebui ca soarele sa cada perpendicular tot timpul.
3. Umbrele le pot defecta - desi mai nou au apărut sisteme de protecție pentru iluminarea neuniforma - dar care costa in plus.
4. Grindina le poate defecta - parțial sau total. Cele lovite de grindina dau curent in continuare dar la randament redus. Creste riscul de incendiu.
5. Uneori i-au foc.
O sa vedem dacă peste 10-12 ani când trebuie înlocuite cine o sa le dea la prosumatori bani sa iei cumpere altele. Plus echipamentele conexe.
O sa vedem ce taxe suplimentare o sa se bage de Ministerul Mediului pentru reciclarea lor - ca deja încep sa apăra panouri ""terminate"". In viitor vor apărea cu miile de tone.
O sa vedem ce asigurare o sa se ceara pentru cei cu panouri după câteva incendii. In alte tari care au instalat mai repede sunt la ordinea zilei.
Esti pe langa subiectul discutat aici, ai cumva norma sau esti platit sa spui ceva anume?

csi1

csi1

Senior Member

e singura protectie pe care au verificat-o cei de la OD cand am devenit prosumator .

kolfleading

kolfleading

Born to Raise Hell

Victron Energy MultiPlus 48/3000/35-16
Inca o chestiune.
Pentru a fi prosumator, pentru a configura invertorul sa functioneze on-grid, este nevoie sa instalezi ESS Assistant in invertor.
Exista variante mai vechi de MultiPlus care nu suporta Assistants.
Dintre cele care suporta Assistants, eu nu stiu 100% sigur daca toate suporta ESS Assistant.

valos

valos

Member

In cazul meu, procesorul de pe Multiplus are seria 2622, pe astea se poate pune ESS Assistant.
Doar pe cele care incep cu "1" nu se poate pune ESS.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate