Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Branșament gaze 2024 sau pom...

Lamurire bec led h7
 Preturi momeala ? (dar care e sme...

Realizare tavan fals rigips

Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...
 Reflux

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX
 Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Inregistrare apel miui 14 android 13

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postalex342, on 26 septembrie 2023 - 07:17, said:

Am vazut ca mai apar in presa investigatii jurnalistice (recorder de exemplu) iar reporterii apoi ofera in materialul video si convorbirile. Din cate am vazut nimeni nu i-a at in judecata. Ce se intampla in aceste cazuri?
alea sunt pe domeniu public, nu privat. Pe domeniul public ai voie sa inregistrezi, cui nu-i place sa iasa din cadru.

dar apelurile intre 2 parti sunt domeniu privat si inregistrarea trebuie anuntata, altfel e penal. De asta atunci cand suni la callcentere iti spune ca apelul poate fi inregistrat, ca nu ti-ar spune-o cu drag.

alex342

alex342

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostLex404, on 26 septembrie 2023 - 09:49, said:

alea sunt pe domeniu public, nu privat. Pe domeniul public ai voie sa inregistrezi, cui nu-i place sa iasa din cadru.

Apeluri telefonice. Cand ii suna sa ii intrebe de anumite mizerii ce le-au facut. Suna parlamentari, deputati, primari etc. Si apoi aceste inregistrari reporterii le publica in media.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 10:02.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators

View Postalex342, on 26 septembrie 2023 - 09:51, said:

Apeluri telefonice. Cand ii suna sa ii intrebe de anumite mizerii ce le-au facut. Suna parlamentari, deputati, primari etc. Si apoi aceste inregistrari le publica in media.
parlamentarii, deputatii si primarii sunt tot domeniu public Posted Image la fel si primariile si restul institutiilor.

also, nu sunt sunati pe numerele personale ci pe numerele publice

Edited by Lex404, 26 September 2023 - 09:57.

alex342

alex342

Senior Member

View PostLex404, on 26 septembrie 2023 - 09:57, said:

parlamentarii, deputatii si primarii sunt tot domeniu public Posted Image la fel si primariile si restul institutiilor.

also, nu sunt sunati pe numerele personale ci pe numerele publice

Sunt sunati pe telefoanele personale. Si vorbim si de persoane private, oameni de afaceri, patroni de etc. Avem n exemple de la recorder de exemplu.
Doar imagineaza-ti ca toti jurnalistii erau la puscarie pana acum. Nu am vazut niciun caz in care cineva si-a inregistrat convorbirea si a facut puscarie/amenda.

"In cazul unui interes legitim (asta stabileste organul de cercetare penala) exista dispozitii normative care inlatura caracterul penal al faptei,"

Colegul poate sa inregistreze, insa inregistrarea sa o prezinte doar autoritatilor si doar daca a fost lezat dpdv juridic. Asta este parerea mea.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 10:13.

alex342

alex342

Senior Member

Eu daca am indicii temeinice ca respectivul urmeaza sa ma prejudicieze in vreun fel, sa comita o infractiune etc, il inregistrez fara sa il anunt. "In cazul unui interes legitim (asta stabileste organul de cercetare penala) exista dispozitii normative care inlatura caracterul penal al faptei"

Edited by alex342, 26 September 2023 - 10:20.

SpaceSound

SpaceSound

Junior Member

• Grup: Junior Members
La Samsung poti face asta simplu schimband CSC-ul pe Ucraina sau alte tari care permit inregistrarea. Dar verifica pe topicurile de Samsung inainte de a-ti lua telefon

Varonul

Varonul

Senior Member

am reusit sa faca sa functioneze cube acr.
Trebuie instalat si un apk de la ei de pe site, care care deblocheaza toate interdictiile puse de google.

xcit

xcit

afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

View PostLeo2006, on 26 septembrie 2023 - 08:09, said:

Altfel sunt nule de drept deoarece nu respecta dreptul la viata privata.
Serios? Dar viata mea privata si drepturile mele de cetatean mintit si escrocat le respecta? Pana una alta cu citate din legi si alte prostii stam cuminti....vreau sa vad si eu o lege respectata de cei care au facut-o si apoi ma mai gandesc, dar atata timp cat nimeni nu ma apara....n-am ce face decat sa ma apar cu ce pot

Varonul

Varonul

Senior Member

vad ca google are si ei inregistrarea posibila dar numai pe anumite regiuni

alex342

alex342

Senior Member

View Postxcit, on 26 septembrie 2023 - 07:22, said:

asta e identica cu camerele de bord, cu camerele de supraveghere din parcari.....adica au valoare foarte mare in caz de ceva,

Subscriu.
Apropo de camere de bord. Sunt luate in considerare.
Declaratie Claudiu Costea inspector Brigada Rutiera a Capitalei

https://www.facebook...465376477646923

Edited by alex342, 26 September 2023 - 18:24.

xcit

xcit

normal ca sunt.....pana la urma filmez pe domeniul public, nu in curtea cuiva, cum ar zice unii "viata privata"....pai privat e la tine in casa nene, nu pe strada, altfel nu as avea voie nici poze sa fac ca te prind pe tine beat cazut in sant si ti-am violat viata privata.....gaborii se oftica la camere ca nu mai pot sa faca ei abuz, camera dovedind ca n-ai gresit, mor de oftica....si cand e ceva chiar iti multumesc ca ai ajutat la depistarea greselii

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

• Grup: Members
Toata lumea spune căcomunicarea cu vânzătorul se face in scris, in special ANPC, numai tu vrei audio. Poate intri și la un mic șantaj când ameninți că ai înregistrări. Poate firma te da în judecată că nu ai respectat GDPR, eu așa aș face.

alex342

alex342

Senior Member

View Postcetateanul_Vijai, on 26 septembrie 2023 - 19:26, said:

Poate intri și la un mic șantaj când ameninți că ai înregistrări.

Nu reprezinta amenintare cand "ameninti" pe cineva ca mergi la o autoritate politie/anpc etc sa iti cauti dreptatea sau iti ceri drepturile.

Nu reprezinta amenintare / santaj

"Vezi ca ma duc la politie sa te reclam"
"Daca nu imi dai banii imprumutati merg la politie"
"Ai grija ca daca nu imi trimiti produsul pe care ti l-am platit in avans (olx de exemplu) si tot taraganezi, merg la politie"
"Vezi ca sun la politie daca mai dai muzica la maxim noaptea tarziu"

Astea nu reprezinta nici santaj, nici amenintari.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 19:42.

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

Ce zic eu și ce înțelegi tu, este vorba de amenințări cu înregistrări, nu amenințări din gură. Deci, șantaj 100%. Mergi la poliție și lasă discuțiile daca ai probleme.

alex342

alex342

Senior Member

View Postcetateanul_Vijai, on 26 septembrie 2023 - 20:01, said:

Deci, șantaj 100%. Mergi la poliție și lasă discuțiile daca ai probleme.

Tu intelegi/stii ce inseamna santaj?

Daca ii spui "Vezi ca te-am inregistrat si am sa merg cu inregistrarile la politie/anpc/instanta etc daca nu imi trimiti produsul pe care ti l-am platit". Nu este niciun santaj.
Santaj este "Vezi ca te-am inregistrat cand spuneai ca ai amanta. Trimite-mi x lei altfel le fac publice".

Pune mana pe legislatie ca o sa faci si tu la fel ca multe televiziuni care habar nu aveau sa faca diferenta intre doua infractiuni. Exemplu de eroare a televiziunilor: Postasul care a plecat cu banii de pensii nu a comis niciun jaf/furt etc, ci infractiunea a fost "abuz de incredere". Nu a sustras niciun ban din posesia cuiva, banii i-au fost incredintati lui pentru a fi distribuiti la pensionari.

abuz de incredere
Însuşirea, dispunerea sau folosirea, pe nedrept, a unui bun mobil al altuia, de către cel căruia i-a fost încredinţat în baza unui titlu şi cu un anumit scop, ori refuzul de a-l restitui se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

edit: uite aici ce spune legea despre santaj. Informeaza-te inainte sa dai o parere intr-o problema delicata.

(1) Constrângerea unei persoane să dea, să facă, să nu facă sau să sufere ceva, în scopul de a dobândi în mod injust un folos nepatrimonial, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează ameninţarea cu darea în vileag a unei fapte reale sau imaginare, compromiţătoare pentru persoana ameninţată ori pentru un membru de familie al acesteia, în scopul prevăzut în alin. (1).
(3) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) au fost comise în scopul de a dobândi în mod injust un folos patrimonial, pentru sine sau pentru altul, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Edited by alex342, 26 September 2023 - 20:21.

xcit

xcit

lasa-l ca de parerologi nu ducem lipsa, iti bati gura degeaba, n-auzi ca si el ar face asa? deci si el o da tepe pe olx si ii e frica sa nu fie inregistrat, altfel nu vad unde e problema daca esti om cinstit de buna credinta, inregistreaza frate cat vrei ca nu spun baliverne

View Postcetateanul_Vijai, on 26 septembrie 2023 - 19:26, said:

Toata lumea spune căcomunicarea cu vânzătorul se face in scris
alo...ai citit in urma? ia sa te vad cum comunici tu in scris cu unu de la vodafloci care te suna si iti propune cine stie ce contract aproape gratis si te trezesti ca iti vine factura de 3 ori mai mult....ai ceva scris? ia si dovedeste ca ala ti-a spus la telefon una si tu fiind beat ai inteles alta...

cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

Member

In primul rand, eu sunt beat mai mereu, așa că dacă cineva îmi face propuneri ii spun sa o pună și în scris înainte să batem palma.
Exemplul tau nu are relevanță fiindcă se pare că inițiatorul a fost de bună credință și a cumpărat ceva, iar acum are probleme cu garanția. Probabil ceva contre cu vanzatorul, garantie ambiguă care nu acoperă toate situațiile de folosire, nu știm detaliile.

r3my_cc

r3my_cc

Active Member

View PostIris_, on 26 septembrie 2023 - 06:23, said:

Eu folosesc True Phone pe MiUI 14. Varianta cu Ads merge f bine si inregistreaza fara probleme.

Confirm, dar nu înregistrează dacă ești pe cască bth. Ceea ce pentru mine, care sunt născut cu casca în ureche, e ca și cum nu ar înregistra 😭. Eu sunt pe versiunea cu abonament, de fapt. Dar cred că nu e diferență.

View PostVaronul, on 26 septembrie 2023 - 18:16, said:

am reusit sa faca sa functioneze cube acr.
Trebuie instalat si un apk de la ei de pe site, care care deblocheaza toate interdictiile puse de google.

Merge și pe cască bth?

Edited by r3my_cc, 27 September 2023 - 17:10.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate