Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecin problematic

Instalare lustra (realizare legat...

SSD Adata SU650 cu temperatura 10...

Iese AXN de la DIGI si intra Film...
 clonare hdd Xbox one

Sistem Intel low end pentru Windo...

Semnatura electronica pe token na...

Permis auto in alta tara
 Scula slefuire acoperita cu parti...

functia NAS pe anticul Eboda HD f...

Firma in construcții neserio...

Revolta transportatorilor polonez...
 Solutie cheder autoturisme fara r...

Reglare volum sonerie Iphone12

Hyundai lanseaza Uni Wheel

V-a placut/va place Depeche Mode?

Teapa abonament vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Ar trebui o lege prin care sa stipuleze clar separarea vanzarii de echipamente, de cele de servicii.
Telefon X la pretul Y, iar abonamentul cu pretul Z. Contracte separate, facturi separate.

Asta cu primesti o masina Tesla pe gratis, la achizitia unui telefon Apple, ar trebui sa fie interzisa.

Mai vand si toate ciurucurile de telefoane, din stocuri nevandabile, care dupa doi ani de la abonament valoreaza zero.

Edited by pasilla, 26 September 2023 - 23:22.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Oricum, după 2 ani un telefon face cam 30% din valoarea lui de nou.
Dar mai sunt și mulți care pică în plasa abonamentelor scumpe, gen 15 euro.
Nu știu cum e în SUA, că ăia cumpără mai bine de jumate din ei doar la abonament.

Edited by Valy_User, 26 September 2023 - 23:30.

horhescu

horhescu

Active Member

• Grup: Members

Vizualizare mesajRua20, pe 26 septembrie 2023 - 19:31, a scris:

Eu pe 12.09 am portat un Nr de telefon din Vodafone în Digi și m-am trezit atunci imediat cu SMS și cu email cum că voi trebui să plătesc așa zisele taxe juste de despăgubire,am pus măna și le-a scris și le-am spus că ei încalcă legea 193/2000 nicidecum eu și azi am primit email de ei:

Atașament Screenshot_2023-09-26-20-25-49-27_e307a3f9df9f380ebaf106e1dc980bb6.jpg

eu am trimis cererea de portare luni, la nici 15 min dupa am primit tot asa un sms cu "juste despagubiri". am primit o factura ulterior unde aveam de achitat abonamentul pe luna trecuta, nimic de speriat. pare-se ca textul ala e bagat la inaintare ca sa suni speriat ca nu mai pleci nicaieri. o gogoasa ieftina.. sa le fie rusine si sa renunte in primul rand la practicile care determina abonatii sa-i paraseasca. eu ma duceam sa-i rezolv cu ANPC-ul in caz de faceau magarii.

Edited by horhescu, 26 September 2023 - 23:33.

pasilla

pasilla

Superior Member

Oricum nu pot cere mai mult decat juste despagubiri. In nici un caz nu au cum sa ceara ceva de care nu ai beneficiat, exceptand perioada de preaviz, de maxim 30 de zile.

Edited by pasilla, 26 September 2023 - 23:39.

petrepescarul

petrepescarul

Member

Vizualizare mesajCox_, pe 26 septembrie 2023 - 22:06, a scris:

Justa aia e o mizerie, o baga ei in contract sa sperie lumea, nu au niciun temei legal de a o aplica, dar clientul speriat tace si inghite, din 30-40 apeluri pe zi cu rezilieri, 4-5 ameninta cu ANPC, restul, “o sa platesc”. Au devenit prea obsedati de scumpirile astea si taxe, parerea mea…

Margherita Della Valle:
- „Performanţa noastră nu a fost suficient de bună. Pentru a livra în mod constant, Vodafone trebuie să se schimbe”
- „Priorităţile mele sunt clienţii, simplitatea şi creşterea. Ne vom simplifica organizaţia, eliminând complexitatea pentru a ne recâştiga competitivitatea. Vom realoca resurse pentru a oferi serviciile de calitate pe care clienţii noştri le aşteaptă şi a stimula creşterea bazată pe poziţia unică a businessului nostru”.

Varonul

Varonul

Senior Member

Gata cererea de portare la digi pt nr vechi
pt nr nou nu are ce face o sa stea pana expira abonamentul si pa vomafone
idioti nu isi dau seama in prin astfel de inselaciuni pierd clieni fideli de 20 ani

si hoti si prosti

Edited by Varonul, 27 September 2023 - 16:48.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Lasă, cu cât mai mulți operatori cu atât mai bine.
Digi e o frână de mână pentru prețuri, vezi cât de lacomi sunt operatorii din vest fiindcă nu au această frână de mână pentru prețuri.
Păcat că la asigurări nu mai avem Euroins și City, ca li s-a urcat la cap asiguratorilor.
Si de BlueAir este păcat, dar cât mai rămâne Wizzair este cât de cât ok.
Dacia neavând concurență și lor li s-a cam urcat la cap.
Noroc cu telefoanele chinezești ca avem o alternativă mai ieftină.

Varonul

Varonul

Senior Member

Gata portarea, a durat 1 zi
Merge brici, 130mbp/s 5g in interior vs 10mbs de la vomafone

la reclamatii ii doare in cur pe vomafone in schimb cum au vazut cererea de portatre cate 4 apeluri si 3 sms ca poti renunta la portatare, ia de aici oferta

niste penibili.

Dupa ce dau tepe facandu-le abonamente in plus la persoanele neinformate apoi mai si insista ca ultimi milogi sa renunti la portare.

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

• Grup: Moderators
A mai primit cineva de la Vodafone sms-uri de felul ăsta?

De ce să reînnoiesc un contract în loc să îl prelungesc?

SMS de la 2707.

Mai există Vodafone_Helper pe forum?

Attached Files

Edited by Naoto, 18 October 2023 - 12:24.

LukRo

LukRo

Active Member

Eu zic sa stergi imaginea si sa blurezi mai bine linkurile.

Altfel, cineva iti poate confirma oferta in numele tau.

View PostNaoto, on 18 octombrie 2023 - 10:49, said:

A mai primit cineva de la Vodafone sms-uri de felul ăsta?

De ce să reînnoiesc un contract în loc să îl prelungesc?

SMS de la 2707.

Mai există Vodafone_Helper pe forum?

yblu

yblu

Senior Member

View PostVaronul, on 28 septembrie 2023 - 17:01, said:

Dupa ce dau tepe facandu-le abonamente in plus la persoanele neinformate apoi mai si insista ca ultimi milogi sa renunti la portare.
Trebuie si noi sa intelegem ca aceasta este societatea.
Tepe/combinatii in telecom se fac peste tot.
Din pacate nu cred sa fie vorba doar de o neinformare ci si de alte lucruri(naivitate, incredere oarba....etc sa nu zic chiar prostie). Anumite persoane chiar sunt socant de "increzatoare" cu altcineva pe care l-ai intalnit de 5-10min.
Trebuie sa citesti ce semnezi.
Dand vina pe operator/furnizor garantat iti vei mai lua tepe de la altii....tot pe motiv de "neinformare".

View PostVaronul, on 27 septembrie 2023 - 16:48, said:

Gata cererea de portare la digi pt nr vechi
pt nr nou nu are ce face o sa stea pana expira abonamentul si pa vomafone
idioti nu isi dau seama in prin astfel de inselaciuni pierd clieni fideli de 20 ani
Foloseste cineva numarul nou?
Nu mai bine il.rezolva de acum si aia e?
Stiu un caz(persoana in varsta) care a mers la mgazin(a vazut nu stiu ce reclama)si si-a facut abonament ca na e mai bun. Ce avea acolo nu stiu dar dupa cateva luni a renuntat sa il mai foloseasca pe motiv ca platea prea mult. E revenit la prepay(alt numar).
SIM-ul a fost pe nu stiu unde/prin nu stiu ce geanta si l-a pierdut. Cum nu avea PIN schimbat cineva la gasit si folosit! Surpriza ca luna viitoare i-a venit vreo 1500 RON de plata.
Tot asa o neinformare(nu stia ca ar fi bine sa puna un PIN aparte).

Edited by yblu, 18 October 2023 - 12:14.

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

View PostLukRo, on 18 octombrie 2023 - 11:51, said:

Eu zic sa stergi imaginea si sa blurezi mai bine linkurile.

Altfel, cineva iti poate confirma oferta in numele tau.

Mulțumesc, am refăcut, dar întrebarea rămâne.

macette

macette

Active Member

Mi-a spus cineva ca a sunat sa faca scandal pentru marire (se afla in perioada contractuala de 24 de luni) si ca i-a facut abonament nou pe 12 luni si fara paragraful cu maririle datorate inflatiei. Poate ca esti in aceiasi situatie (?).

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

Mă interesează în primul rând dacă altcineva a primit un SMS de la 2707 şi dacă a urmat procedura de aprobare a ofertei pe linkul ăla.

Cox_

Cox_

Active Member

Linkul este legit, asa se semneaza digital o prelungire/reinnoire de contract, oferta e de tipul UFE_, este propusa de colegii de la fidelizare/ofertare de obicei, asa vine SMS-ul. Oricum, ai un anumit timp limita sa il semnezi, altfel se inchide automat solicitarea cu statusul respins, deci esti scapat :)

Naoto

Naoto

Glasperlenspielmeister

Mulțumesc mult pentru lămuriri. Era o noutate pentru mine. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate