Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Dosar penal in momentul cand cazi de pe bicicleta

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

alex342

alex342

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postgeorge_alexandru, on 20 septembrie 2023 - 15:01, said:

Nu mai crede tot ce citești pe internet.

Am scris in prima postare "Eu stiam ca se incepe urmarirea penala in rem (priveste fapta si nu persoana) si apoi dosarul se claseaza cu NUP."
Insa te astepti de la orice, pana la urma in Romania orice este posibil. Unii vin cu niste povesti incredibile ce se adeveresc pana la urma. Sunt acele putine cazuri de te lasa cu gura cascata ca s-a putut petrece in Romania. Desigur, poata sa si minta respectivii.

Edited by alex342, 20 September 2023 - 15:08.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostBursul, on 20 septembrie 2023 - 15:02, said:

Sunt pe jos, ma impiedic pe trecerea de pietoni, ma lovesc si solicit ambulanta.

1. Mi se face dosar penal?
2. Daca nu, care e diferenta dintre a te lovi fiind pe bicicleta/trotineta si a fi pe picioarele tale.

Pentru ce se da amenda? Ca cica ala a primit amenda penala.
Diferența este că nu există acel vehicul în mișcare implicat în incident, și nu întrunește condițiile pentru a fi considerat accident.

Ca cica ala a primit amenda penala.
Cine este ăla?

Edited by Valy_User, 20 September 2023 - 15:07.

GunDALF

GunDALF

Member

• Grup: Members

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:35, said:

in momentul cand dai intr-o groapa de exemplu
Tine de alt departament, cred... cand dai in gropi.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Sunt pe jos, ma impiedic pe trecerea de pietoni, ma lovesc si solicit ambulanta.

1. Mi se face dosar penal?
2. Daca nu, care e diferenta dintre a te lovi fiind pe bicicleta/trotineta si a fi pe picioarele tale.

Pentru ce se da amenda? Ca cica ala a primit amenda penala.

O vătămare corporală care ajunge în atenția politiei trebuie investigata. Iar ca să o investigheze, trebuie dosar deschis. Și pentru că vătămarea corporala este faptă penala, dosarul este de cercetare penală.
Dupa ce te iau la întrebări și află că te-ai auto accidentat, că nu este altul vinovat, procurorul clasează dosarul cu concluzia că nu s-a comis vreo infracțiune.

In mod normal când cazi pe stradă nu ți se deschide dosar. Dar dacă mergi la urgență, ăia ar putea anunța politia. Iar politia nu se poate face că n-a văzut, decât dacă te cheamă Pascu și te-au prins cu droguri la volan. Caz în care îți urează drum bun.

Edited by george_alexandru, 20 September 2023 - 15:11.

Robert_Kiran

Robert_Kiran

Senior Member

În 2009 am căzut eu ca prostul cu scuterul. Am trecut printr-o groapa, și efectiv am zburat peste ghidon. Și am dat cu sfecla de asfalt. Deși aveam casca, tot am întrat în stare de inconstienta. Ultimul moment amintit e ca zburam. Apoi următorul moment în ambulanta! Ce s-a întâmplat între cele doua momente nu îmi amintesc. Mi-au spus martorii ca am căzut în cap, ca au chemat ambulanta, au băgat scuterul intr-o curte, etc.
Referitor la dosar penal, da s-a făcut. Dar nu mi-au dat amenda, nu mi-au luat puncte nimic. Am primit o.scrisoare de la politie după vreo 4 luni ca s-a clasat sau ceva de genul asta. Ce-i drept nu am lovit pe nimeni din fericire, nici om nici masina. Doar scuterul meu, furca îndoită, far spart, roata față distrusă, etc. Spitalizare o luna, apoi încă o luna concediu medical.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Și împtoriva administratorului drumului cel mai probabil nu s-a luat nici o măsură și groapa a rămas tot acolo pentru a face noi victime.

KiloW

KiloW

Guru Member

View Postdtd234, on 20 septembrie 2023 - 14:48, said:

Nici nu m-ar mira sa il urmareasca penal pe biciclist.

Normal, așa-i trebuie dacă e sa sarak și în loc sa meargă cu bamvaul merge cu bicicleta, ca animalele.

alex342

alex342

Senior Member

Singura greseala majora a politistului ce a postat acel clip pe Facebook a fost ca nu a precizat la final faptul ca daca esti in regula (nu ai baut etc) dosarul se claseaza. Nu a facut decat sa bage in ceata pe multi crezand ca vor ramane cu dosarul.

Edited by alex342, 20 September 2023 - 15:20.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:35, said:

edit: exemplu clar, mergi pe drum public cu bicicleta, dai intr-o groapa, cazi si iti rupi mana. Nu esti baut, nu ai incalcat nicio regula de circulatie. Ramai cu dosar penal (cazier patat) sau se claseaza ?
Pai ici ar trebui sa se faca dosar penal ptr primarie sau CNAIR - ca nu au avut grija de drum - e accident din vina lor.
Sau ii dai tu in judecata...

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Atât timp cât este vorba de o infracțiune cred că trebuie rezolvată tot pe cale penală, nu civilă.
Și mai e și Consiliu Județean, pe lângă CNAIR și Primărie, depinde de drum.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Tot se dau jumatati de informatii si lumea sare ca arsa.
Dosar penal se deschide pentru orice implica politia. Daca a venit politistul si constata ceva, el deschide dosar penal. E ca un tichet cand pui sesizare la Digi ca nu-ti merge netul.
Se strang informatii in dosar, se iau decizii pe baza lor.

Dosar penal nu inseamna ca ai si fost acuzat de ceva. Pur si simplu se ia un dosar cu sina si politaiul da raportul in el Posted Image).

Edited by bai3tzash, 20 September 2023 - 15:29.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Super Moderators
Am scris ca se face in REM dar nu citeste nimeni. Sau multi nu stiu ce inseamna :)

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Mi se pare logic sa se deschida dosar penal. Dar sa primesti amenda mi se pare o tampenie. Ori ala de pe FB baga strambe, ori politistul a facut abuz.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Super Moderators

View PostBursul, on 20 septembrie 2023 - 15:32, said:

Mi se pare logic sa se deschida dosar penal. Dar sa primesti amenda mi se pare o tampenie. Ori ala de pe FB baga strambe, ori politistul a facut abuz.
Nu a dat nimeni nicio amenda nimanui. Decat daca biciclistul era beat.

alex342

alex342

Senior Member

View Postbai3tzash, on 20 septembrie 2023 - 15:29, said:

Dosar penal nu inseamna ca ai si fost acuzat de ceva.

Politistul de pe facebook a postat un clip cu informatii incomplete. Daca urmaresti doar ce spune, ai impresia la final ca vei ramane cu dosarul (vei fi cercetat, va fi o sentinta) fara sa stii de fapt ca se va clasa. Nu a facut aceasta precizare ci a lasat informatiile in coada de peste cum s-ar spune.

Edited by alex342, 20 September 2023 - 15:39.

bai3tzash

bai3tzash

Membru

Dosarul ramane, nu se evapora. Doar ca e clasat.
Nu confundati existenta unui dosar cu faptul ca te-a luat dracu' si ajungi la puscarie. Dosarul e un dosar. E un raport. La sfarsitul raportului se trage o concluzie. Raportul/dosarul se baga la arhiva. Cel putin asa ar fi teoria. Existenta unui dosar penal in care esti mentionat, dar e clasat nu apare in cazier.

"A deschide dosar penal" se poate inlocui usor cu "a cerceta o infractiune", daca va nelinisteste faptul ca "dosarul" e ceva tangibil iar "a cerceta" e o actiune Posted Image)

Edited by bai3tzash, 20 September 2023 - 15:40.

strongsss

strongsss

Senior Member

View Postbai3tzash, on 20 septembrie 2023 - 15:29, said:

Dosar penal se deschide pentru orice implica politia. Daca a venit politistul si constata ceva, el deschide dosar penal.
Pur si simplu se ia un dosar cu sina si politaiul da raportul in el.

NU. in limbaj specific aceea se cheama lucrare generala.

Attached File  photo1.jpg   17.93K   25 downloads

Edited by strongsss, 20 September 2023 - 15:51.

alex342

alex342

Senior Member

View Postbai3tzash, on 20 septembrie 2023 - 15:38, said:

Dosarul ramane, nu se evapora.

Asa e, insa politistul nu a mentionat ca se claseaza in final.
El spune "Ti se intocmeste dosar penal pentru vatamare din culpa [...] Asadar aveti grija cum conduceti si drumuri bune! [...]" final clip. Asta nu face decat sa bage in lumea in ceata ca vor fi cercetati penal si se va lasa cu nasoale.

Edited by alex342, 20 September 2023 - 15:47.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate