Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Dosar penal in momentul cand cazi de pe bicicleta

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

alex342

alex342

Senior Member

• Grup: Senior Members
Un politist a postat un clip in care explica pe scurt ca in momentul cand cazi de pe bicicleta/trotineta (dai intr-o groapa de exemplu) pe un drum public si soliciti ambulanta sau mergi la spital se intocmeste dosar penal pentru vatamare corporala din culpa. Apoi altcineva lasa mesajul urmator "am pățit asta de curând. Am rămas profund mirat când polițistul a venit la mine la salvare și mi-a zis acest lucru cu dosarul penal și amenda penală. Mi se pare o prostie da asta e,fiecare participant la trafic trebuie sa răspundă ptr faptele sale".

Eu stiam ca se incepe urmarirea penala in rem (priveste fapta si nu persoana) si apoi dosarul se claseaza cu NUP.

Pana la urma cum este, ramai cu dosarul penal plus amenda/puncte sau politistul nu a stius/explicat prea bine?

https://fb.watch/naDUh-FNhp/

edit: exemplu clar, mergi pe drum public cu bicicleta, dai intr-o groapa, cazi si iti rupi mana. Nu esti baut, nu ai incalcat nicio regula de circulatie. Ramai cu dosar penal (cazier patat) sau se claseaza ?

Edited by alex342, 20 September 2023 - 14:49.

Neaceasca85

Neaceasca85

You do the math

Cine cade cu bicla trebuie testat cu aparatul etilotest. Posted Image

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Puncte nu, că n-ai nevoie de permis pt bicicletă. Și nici amendă în principiu, asta dacă nu ai încălcat vreo regulă de circulație. Și nici atunci nu prea se dă victimei.
Dosarul se va finaliza cu clasare. În principiu va rămâne in rem, nu cred că o să înceapă într-un fel urmărirea penală împortiva victimei. Oricum, nu te poate condamna nimeni pentru răul pe care ți-l faci singur ție.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Pai teoretic ii accident in trafic soldat cu victime.

Daca dai singur cu masina de un pom in pustiime, traiesti si suni la ambulanta, are acelasi efect.

Drumurile publice sunt drumuri publice, indiferent de vehicul. Si bicicleta (si trotineta) este un vehicul.

alex342

alex342

Senior Member

View PostLex404, on 20 septembrie 2023 - 14:45, said:

Nu ai raspuns la intrebare, se claseaza sau ramai cu dosarul?

Edited by alex342, 20 September 2023 - 14:50.

MarianG

MarianG

be that as it may

uite si pe lung
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cxz6otfBAKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

dtd234

dtd234

Active Member

• Grup: Members
Nici nu m-ar mira sa il urmareasca penal pe biciclist.
La ce legi proaste si interpredabile are Romania, garcea poate sa le interpreteze cum vrea
Sau poate e o problema sociala. Adica politiei si in general romanilor le lipseste spirtul acela de a judeca rational si moral in acelasi timp si atunci se interpreteaza ampulea chiar daca legea in spiritul ei se referea la altceva

Edited by dtd234, 20 September 2023 - 14:51.

Bogotta

Bogotta

Senior Member

Incepe sa fie din ce in ce mai periculos sa circuli cu orice. Muncitorii aia din dubita au murit ieri pe Autostrada striviti in mod absurd.

Daca mergi pe jos si cazi peste altcineva ce patesti ?

Lex404

Lex404

Guru Member

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:47, said:

Se claseaza sau ramai cu dosarul?
In ambele cazuri, daca nu esti sub influienta a ceva si esti absolvit de vina, cred ca se claseaza.

Poti da cu masina de copac la 40kmh pentru ca ti se surpa asfaltul sub masina random. Poti da cu capul de asfalt de pe bicicleta pentru ca traversezi capacul de la un canal si ala cade, random.

Daca esti beat, atunci e posibil sa ramai cu dosarul.

View PostBogotta, on 20 septembrie 2023 - 14:50, said:

Incepe sa fie din ce in ce mai periculos sa circuli cu orice. Muncitorii aia din dubita au murit ieri pe Autostrada striviti in mod absurd.

Daca mergi pe jos si cazi peste altcineva ce patesti ?
Traficul din Romania ii periculos.

Muncitorii aia nu mureau daca se mentinea distanta dintre vehicule. 3 vehicule, toate 3 cu soferi prosti (banuiesc ca asta a fost cauza, n-am citit stirea in sine ca mi s-a acrit sa citesc despre cat de idioti is soferii din RO)

alex342

alex342

Senior Member

View PostLex404, on 20 septembrie 2023 - 14:52, said:

In ambele cazuri, daca nu esti sub influienta a ceva si esti absolvit de vina, cred ca se claseaza.

Nu este de ajuns "cred" Posted Image. Intreb deoarece cineva a lasat comentariul ca a ramas cu amenda penala  + dosarul
"am pățit asta de curând. Am rămas profund mirat când polițistul a venit la mine la salvare și mi-a zis acest lucru cu dosarul penal și amenda penală. Mi se pare o prostie da asta e,fiecare participant la trafic trebuie sa răspundă ptr faptele sale"."

Edited by alex342, 20 September 2023 - 14:54.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:47, said:

Nu ai raspuns la intrebare, se claseaza sau ramai cu dosarul?
Normal că se clasează.

Iar amenda penală poate fi decisă și aplicată exclusiv de instanță, ceea ce îmi vine greu să cred că s-a întâmplat dacă doar el s-a rănit singur.

Edited by Valy_User, 20 September 2023 - 14:56.

Lex404

Lex404

Guru Member

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:54, said:

Nu este de ajuns "cred" Posted Image. Intreb deoarece cineva a lasat comentariul ca a ramas cu amenda penala  + dosarul
"am pățit asta de curând. Am rămas profund mirat când polițistul a venit la mine la salvare și mi-a zis acest lucru cu dosarul penal și amenda penală. Mi se pare o prostie da asta e,fiecare participant la trafic trebuie sa răspundă ptr faptele sale"."

Multora li se pare incredibil faptul ca nu ai voie sa te uirci baut pe bicicleta. "Da ce are domle, e bicicleta, nu masina"

Valy_User

Valy_User

Senior Member

View PostLex404, on 20 septembrie 2023 - 14:56, said:

Multora li se pare incredibil faptul ca nu ai voie sa te uirci baut pe bicicleta. "Da ce are domle, e bicicleta, nu masina"
Oricum, codul penal prevede ca infracțiune doar conducredea de autovehicule sub influența alcoololui.
Poate fi doar contravenție pentru bicicliști.

alex342

alex342

Senior Member

View PostLex404, on 20 septembrie 2023 - 14:56, said:

Nu stim sigur ca ala a fost baut. Nici nu mentioneaza.

Pe mine ma intereseaza raspuns pentru cazul clasic ce i se poate intampla majoritatii
"mergi pe drum public cu bicicleta, dai intr-o groapa, cazi si iti rupi mana. Nu esti baut, nu ai incalcat nicio regula de circulatie. Ramai cu dosar penal (cazier patat) sau se claseaza ?"

Edited by alex342, 20 September 2023 - 14:59.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Super Moderators
Ordonanţa de urgenţă nr. 195 din 2002 privind circulaţia pe drumurile publice, cunoscută publicului larg drept Codul rutier, stabileşte şi obligaţiile legale ale fiecărei persoane în cazul producerii unui accident auto.

Astfel, accidentul de circulaţie este evenimentul care întruneşte cumulativ următoarele condiţii:

• s-a produs pe un drum deschis circulaţiei publice ori şi-a avut originea într-un asemenea loc;
• a avut ca urmare decesul, rănirea uneia sau a mai multor persoane ori avarierea a cel puţin unui vehicul sau alte pagube materiale;
• în eveniment a fost implicat cel puţin un vehicul în mişcare.

Prin urmare, un eveniment rutier ce are loc pe un drum public cu un vehicul, precum bicicletă, atelaj hipo, etc.. în urma căruia a rezultat vătămarea coporală a unei persoane, îndeplinește condițiile unui accident auto, polițiștii întocmind un dosar penal IN REM (cu privire la faptă).

Se claseaza de catre procuror.

Edited by December, 20 September 2023 - 15:00.

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Când se întâmplă în accident cu victime, se deschide un dosar de cercetare penală pentru a se stabili dacă s-au încălcat prevederile codului penal.

Cazul cu bicicleta: ai căzut, polițistul îți ia declarația, o pune la dosar apoi:
-dacă declari că ai căzut pentru că nu ai fost atent, dosarul va fi clasat de către procuror
-dacă declari că ai căzut pentru că a intrat cineva în tine, ai fost șicanat etc. se continua cercetările apoi se va propune urmărirea penală împotriva autorului (dacă va fi identificat)

Cel care a căzut cu bicicleta nu este urmărit penal, nu va avea nimic în cazier, nu va face pușcărie.

View Postalex342, on 20 septembrie 2023 - 14:54, said:

Nu mai crede tot ce citești pe internet.

Prostia asta cu dosarul penal în astfel de situații revine periodic în actualitate, inclusiv aici pe forum. Oamenii văd cuvântul "penal" iar imaginația începe să zburde.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Sunt pe jos, ma impiedic pe trecerea de pietoni, ma lovesc si solicit ambulanta.

1. Mi se face dosar penal?
2. Daca nu, care e diferenta dintre a te lovi fiind pe bicicleta/trotineta si a fi pe picioarele tale.

Pentru ce se da amenda? Ca cica ala a primit amenda penala.

abac

abac

Guru Member

Aveau prea mult timp liber polistitii si nu stiau cu ce sa-l mai ocupe. Ce si-au zis? De ce sa facem o chestie super simpla? Hai sa facem o imbarligaciune complicata. Chiar daca deznodamantul e inevitabil acelasi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate