Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

HTML luat de la 0

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
Va salut,
As fi vrut sa nu incep un alt topic, dar nu mergea search-ul forumului; va intreb: cei care ati invatat html, css de unde ati inceput ? Cu ce ati inceput ? V-as ruga sa ii ajutati si pe cei care "vrea" sa invete sa invete(ma numar si eu printre ei), cu orice e de ajutor; eventual daca aveti  niste carti de pe net, v-as ruga sa le atasati.
Multumesc
Cristi

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
eu am invatat din sursa altor site-uri, am vazut ca se misca un text am dat repede view source si am vazut ca era vorba de <marque> , intr-un timp incepusem sa citesc un manual ( http://manuale.sn.com ) dar mi se parea ca explica la fel ca la prosti, deci lucrul care m-a invatat a fost curiozitatea

#3
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Dacă dispui de ceva bani, vezi că poți găsi și prin librării ceva cărți... Ia-le cu tine în vacanța de Paște și o să te întorci de acolo cu planuri de dezvoltare ale unor site-uri mărețe și impunătoare... :D

Cel mai bine ar fi să înveți de la cineva care se pricepe, și aici vreau să spun un webdesigner cât de cât profesionist, fiindcă sunt din ce în ce mai mulți raportat la numărul de locuitori...

Pentru începători, încearcă să citești un manual introductiv aici

Dacă nu te atrage, mai bine încearcă să te ocupi de altceva, fiindcă deja piața nu prea mai cere web-designeri începători... :D

Părerea mea!

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Prima data am inceput cu un editor WYSIWYG (Frontpage, Dreamweaver), unde practic construiesti site-ul doar din mouse. Mai alternam modul asta cu modul Source si am inceput sa vad ce face fiecare element html. Si am descoperit cate prostii baga degeaba in sursa un editor din-asta.

Ca documentatie http://www.webmonkey.com/

Edited by don_dannielo, 13 April 2006 - 16:25.


#5
cornelyu

cornelyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 22.07.2005
uite aici:
http://download.kapp...__file/id__1028

mai poti incerca cu editorul din word, eu asa am invatat acum vreo 10 ani cred, cand nu era nici frontpage sau dreamweaver

Edited by cornelyu, 13 April 2006 - 16:45.


#6
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
merci pentru link-uri, ma voi uita peste ele in momentele urmatoare...
@baiatul care voia sa imi zica sa ma las de meserie: daca voiam sa ma las de meserie, daca aveam de dat bani si nu merita sa incerc si aici fii sigur ca nu mai incarcam baza de date a softpediei cu acest topic...vreau sa invat si html, pe langa flash. referitor la faza cu vazutul la un profesionist: il am pe frate-miu, dar nu are timp si cred ca nici un profesionist nu are rabdare sa imi explice mie ce face fiecare tag etc.
@don daniello: deci ?
@cornelyu: voi vedea
mai astept si niste tutoriale... :peacefingers:

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postgcm, on Apr 13 2006, 17:53, said:

@don daniello: deci ?
Deci ... ce?
Ti-am zis cum am inceput eu.

La ora asta probabil cel mai bun site e http://www.w3schools.com

#8
melbo

melbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 26.01.2006
www.etutoriale.ro  ;)

#9
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
Ceva in romana pt. HTML:

www.verde.ro

sau

www.academiaonline.ro

#10
Evil's Toy

Evil's Toy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 10.09.2004
pentru css vezi si asta: http://www.456bereas...lectors_part_1/

partea I si a II-a. a III-a vorbeste de css3 care va fi suportat de browsere peste vreo 300 de ani :(

vezi ce face fiecare tag pe w3schools si vii cu intrebari. cel mai bine inveti lucrand. incearca sa scrii html-ul pentru design-ul pe care i l-ai propus lui danic.

#11
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
am cine sa il faca(frate-miu), dar vreau sa ma pun si eu pe el...pe html, ca am impresia ca clientii reactioneaza mai bine la html-uri, adica modifici poza si gata..la flash tre sa modifici si sa faci alt taraboi...'ma-sa...m-oi descurca eu..:D

#12
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,144
  • Înscris: 09.09.2003
eu cred ca cel mai bine se invata pe templeituri gata facute, le modifici. cred ca toata lumea aa invatat pe templeituri de pe TM :|

#13
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
pai ca sa modific nu trebuie sa ai minimum de cunostinte ? :-?

#14
Evil's Toy

Evil's Toy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 10.09.2004
gecemelule esti fenomen. :D tu chiar tii cu ursul

pai incepe si tu de undeva. ti-au dat toti sugestii. daca incepi cu: "le face frate'miu'", "ce sa modific?" cum vrei sa inveti html?

eu ziceam sa citesti si sa vezi ce fac cele mai utilizate tag-uri (div, span, ul, p) si sa incerci sa lucrezi pe layout-ul facut de tine sau pe template-uri. sau incearca pe orice altceva. unde te blochezi vii si intrebi.

pt. un layout ca ala al tau ai nevoie de vreo 5 div-uri (wrapper, header, sidebar, content, footer) si 4 liste pentru meniuri. incearca sa-i scrii structura fara doctype si alte aiureli si dup-aia iti aratam cum sa faci css-ul.

vezi ce fac tagurile: html, head, title, body, div, span, h1-h6, p, ul, strong, em si incearca sa scrii un html pt site-ul ala. deci lasa partea vizuala, doar structura. lasa deocamdata form-ul de login.

in wrapper (sau cum vrei tu sa-i zici) bagi tot ce ai in site. ca sa dai un nume unui div scrii asa tagul de deschidere: <div id="wrapper">. il inchizi cu </div>

vezi si: http://www.designlab.ro/ . sunt acolo primele 2 articole care te pot ajuta. autorul e evilone :) te vor ajuta sa intelegi si care e diferenta dintre html si xhtml si ce face css-ul.

asa facem un tutorial aici pe masura ta. ce zici?

#15
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
pai vreau sa invat...da parca as incepe cu o pagina simpla, schematic, puii mei...nu stiu, dar ceva aproape banal...de tot rasul :))
pe urma vin si chestiile mai grele...nu ma luati cu termeni, ca nu imi place sa stau cu dictionarul langa tastatura :)
o sa ma uit pe alea de mai sus, deocamdata voiam o carte, un pdf ceva...poate gasesc eu...
merci pana acu...

#16
skid

skid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 26.08.2005
subscriu

http://www.w3schools.com/html
http://www.w3schools.com/css
foarte folositor in cazul tau (de la 0...)

Edited by skid, 16 April 2006 - 22:46.


#17
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmelbo, on Apr 13 2006, 21:22, said:


Scuze melbo, da am văzut ce tutorial HTML e acolo. De pe a 2-a pagină te ia deja cu formulare.... Hai s-o lăsăm baltă.

gcm dă-mi voi să-ți indic și eu 2 tutoriale de HTML,
ăsta

și

ăstalalt

Deasemenea o listă cu toate tag-urile și atributele existente și valabile în HTML 4.01 o ai aici

#18
Phoenix_88

Phoenix_88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 02.03.2004
Tocmai am facut un post pe un alt topic foarte similar. Iti recomand sa te uiti si acolo...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate