Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie miniPC.

In ce an este bine sa cumperi tel...

Cablu electric pentru exterior

La multi ani indragostilor! D...
 Germania a legalizat consumul de ...

Frigidere de bauturi pentru magaz...

Exista magazin fizic XIOAMI in Ro...

google.ro virusat?
 Ati castigat vreodata la "con...

HIT FM Zarnesti - Metropolitan Br...

Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!
 Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti

Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

Deplasarea la locul de munca , afara din localitate .

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

futurist

futurist

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Post_Smiley_, on 14 septembrie 2023 - 21:49, said:

nu stiu daca e sef, dar pare sa se bazeze pe bunul simt, nu pe vreo lege.

strangeti-va mai multi (3-4) si faceti rost de o masina cu care sa veniti/plecati toti si sa puteti imparti costurile.
I-auzi brau'!
Da' hoitu' care a deschis afacerea in porumb nu stia ca inca nu s-a inventat teleportarea?
Si ca benzina e juma' de kil de ceafa litru'?
Sa suporte tot ala care-i produce, spui tu?
De ce?

ON: cauta alta firma!

Edited by futurist, 15 September 2023 - 06:23.

blogeranonim

blogeranonim

Member

• Grup: Members
Pe mine ma costa cam 800 lei transportul cu masina personala, cu toate ca in anuntul de angajare scria ca se asigura transport.
Dar pentru transport trebuie sa merg vreo 2 ore cu diferite autobuze si tramvaie, pana la microbuz, asa ca m-am resemnat.
Iar in legatura cu ITM.....aia iau spaga si nu fac nimic nici cand sunt fapte grave, dar pentru o prostie.

barbosa1bis

barbosa1bis

Member

Când te-ai angajat bănuiesc ca ai fost informat unde este locul de muncă. Nu te-ai întrebat și nu ai intrebat cu ce ajungi acolo? Ca ma gândesc ca nu ai fost angajat cu forța, fără sa îți dai acordul. Probabil ai fost de acord cu propunerea șefului de a te duce si de a te aduce el înapoi, și tu ai crezut ca el va fi șoferul tău personal iar acum ești supărat ca nu respecta orele și nu e la dispoziția ta.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

View Postfuturist, on 15 septembrie 2023 - 06:23, said:

Da' hoitu' care a deschis afacerea in porumb nu stia ca inca nu s-a inventat teleportarea?
stia. probabil ca d'aia a mentionat in anuntul de angajare si locatia, astfel incat potentialii angajati sa-si poata face calculele referitoare la transport si sa-si dea seama daca salariul e convenabil sau nu.

View Postfuturist, on 15 septembrie 2023 - 06:23, said:

Sa suporte tot ala care-i produce, spui tu?
De ce?
pentru ca asta e jobul :). "stai 8 ore la punctul X de pe autostrada si vinzi suc, iar pentru asta primesti Y lei".

barbosa1bis

barbosa1bis

Member

Din moment ce transportul nu este asigurat de angajator, zi mersi ca nu ti-a cerut bani pe benzina ca să te aducă la munca și sa te ducă acasă.

Si faptul ca stai peste program sa îl aștepți pe el, fără sa fii platit... Te ține sechestrat? Ești obligat sa îl aștepți? Din ce înțeleg, iti face o favoare. Dacă nu vrei sa aștepți...ieși la ocazie.

razvan2k5

razvan2k5

Member

sefu e site managerul , nu e el patron , firma are sute de angajati. el ma lasa la metrou nu acasa, mi sa promis transport , ca nu e treaba mea cu ce ajung acolo.mentionez iar ca e afara din bucuresti ,  nu mai zic ca am lucrat 4 luni pe contractul de munca intelectuala dupa mia schimbat incadrarea...

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators

View Postrazvan2k5, on 15 septembrie 2023 - 08:17, said:

mi sa promis transport

promisiunile sunt egale cu 0, daca nu sunt trecute in contractul ce l-ai semnat la angajare, pe care sunt sigura ca nici nu l-ai citit

orice beneficiu este trecut in actul de angajare. ai asa ceva trecut acolo? te-au mai intrebat cativa colegi pana acum

razvan2k5

razvan2k5

Member

am mai spus , nu . pe perioada aia am mers pe contractul de la birou . acum mi sa schimbat incadrarea in electrician contractul nu sa schimbat . am semnat doar o decizie. acum sunt plimbat pe unde vor ei.

_Smiley_

_Smiley_

Guru Member

....mi sa promis transport....
atunci discuta cu cel care ti-a promis asta. daca e firma mare ar trebui sa aiba departament de resurse umane, mergi acolo si povesteste-le problema ta.
daca nu se tin de cuvant, fie iti gasesti alta modalitate de transport, fie iti cauti alta firma.

gushpi

gushpi

Guru Member

firma are sute de angajati.

și toate acele sute de persoane sunt aduse la servici de șefi? :o

barbosa1bis

barbosa1bis

Member

sefu e site managerul , nu e el patron , firma are sute de angajati. el ma lasa la metrou nu acasa, mi sa promis transport , ca nu e treaba mea cu ce ajung acolo.mentionez iar ca e afara din bucuresti ,  nu mai zic ca am lucrat 4 luni pe contractul de munca intelectuala dupa mia schimbat incadrarea...

Ți s-a promis transport și din câte spui, șeful iti oferă transport. Ca nu îți convine ție ora....e alta problema. La fel de bine puteai sa stai în gara, așteptând trenul, sau în stație așteptând un microbuz....ca nici alea nu vin fix la ora la care vrei tu.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View Postrazvan2k5, on 15 septembrie 2023 - 08:52, said:

am mai spus , nu . pe perioada aia am mers pe contractul de la birou . acum mi sa schimbat incadrarea in electrician contractul nu sa schimbat . am semnat doar o decizie. acum sunt plimbat pe unde vor ei.

Mergi cu masina ta si ai scapat de probleme

razvan2k5

razvan2k5

Member

ce vrajeala proasta aveti in voi .... ma lasati fara cuvinte , cred ca ganditi foarte mult .

hai ms . pa

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

View Postbarbosa1bis, on 15 septembrie 2023 - 10:36, said:

Ți s-a promis transport și din câte spui, șeful iti oferă transport.
Nu-i mai ofera, ca a carcotit. Si l-a si transformat din filozof in electrician, blasfemie.
Initiator, citeste-ti cu atentie si ingrijorare contractul de munca. Orice primesti si nu e scris acolo se numeste bunavointa sefilor. Daca nu mai primesti, dar iti doresti, negociezi sau pleci. Sau pleci direct. ITM-ul o sa-ti rada in nas la o reclamatie ca "nu scrie in contract, dar sefu' mi-a promis ca ma plimba cu limo-ul, dar ma zdruncina cu Loganul si ma aduce mai tarziu decat vreau eu".

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

View Postrazvan2k5, on 15 septembrie 2023 - 12:13, said:

ce vrajeala proasta aveti in voi .... ma lasati fara cuvinte , cred ca ganditi foarte mult .

hai ms . pa

Pai major , vaccinat, ai nevoie de altul sa te duca la munca cu troaca lui?
Sef sau coleg, nu mai conteaza

sanderoalex

sanderoalex

Nefumător înrăit

Transportul la și de la locul de muncă e treaba ta, dacă n-ai trecut in contract. In timpul programului e treaba lor să îți asigure transport in interes de serviciu.

AztecWarrior

AztecWarrior

Member

View Postabac, on 14 septembrie 2023 - 21:01, said:

Sclavie moderna. Isi bate joc angajatorul de timpul tau si romanilor li se pare normal, te sfatuiesc sa pleci sau sa inghiti, in loc sa te sfatuiasca sa ii reclami.

Pune mana si reclama-i la ITM.
La mine romanii nu sunt exploatati dar nici angajati.

Am dat afara pe ultimul ce nu apartinea familiei de vreo 8 luni si in afara de contabila nu am pe nimeni din afara familiei. Cam in 3 ani termina o nepoata contabilitatea si zboara si contabila. Ca o sa vrea sa lucreze - o sa ii dau cota parte ceea ce ii da acces la dividende.
Eu si sotia lucram 2-3 ore zilnic, restul 3-5 ore. Acum bagam 5-7 ore si se face treaba de 5 oameni.
Angajati nu mai o sa avem nici de o sa lucram 25 de ore pe zi si 8 zile pe saptamana.

MareleIntelept

MareleIntelept

Active Member

Nepotismul se extinde si la privat :roflmao:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate