Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cea mai aproape statiune pe plaja...

[UNDE] Prelungitor cablu 3-PINI

Duminica, "sportivii ♧&...

Infecția cu virusul Epstein-Barr
 Metropola lui Pandele se orientea...

oprirea taximetristilor pe singur...

Curatat viniluri. Cand? Cum? Cu ce?

Ajutor informații Bucure5...
 Poor Things - 2023

Delphin Palace vs Sunis Elita

Apartament 3 camere, proprietari ...

An constructie bloc din Bucuresti
 Masina de spalat rufe Slim Beko W...

Sfat achizitie telefon dimensiuni...

Setare limba tastatura laptop.

Lenovo Ideapad 3-15ALC6 LCFC HS46...

iPhone 15 / iPhone 15 Plus

• Please log in to reply
142 replies to this topic

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Ori asa, ori in magazin.

Cand faci in magazin, iti inspecteaza telefonul, iti spune valoarea (am dat 11 pro max cu zgarieturi mici pe ecran si una in colt mai serioasa, dar nu crapat, am primit valoarea maxima), apoi cumperi ce vrei nou, iti pune un sticker pe telefonul vechi si te lasa acolo pana iti configurezi si transferi tot. Dai inapoi telefonul vechi dupa ce ai terminat.

eu am patit ultima oara sa stau vreo 4 ore, pentru ca selectasem restore din backup si era imens (sute de app de descarcat) si am stat sa imi reconfigurez toate conturile si 2FA ca nu eram pregatit, sa nu raman fara ele. de asta de data asta ma pregatesc, fac un reset saptamana asta, instalez doar 23 de aplicatii esentiale, fac backup la 2FAS in locuri diferite si cand fac trade in termin repede.

Edited by Lex404, 12 September 2023 - 22:34.

AWE

AWE

Senior Member

• Grup: Senior Members

December, on 12 septembrie 2023 - 20:09, said:

Si nu schimb 14 pro pentru port USB-C si pentru titan.

Mda, nici eu, mi se pare deja un pic de bullshit, am urmarit prezentarea de la cap la coada, 50% a fost despre materialele reciclate si despre intentia de a lua plantelor hrana pana in 2030 (adica CO2). Chestia cu titanul e ok, camera mai buna la Pro Max e meh, per ansamblu diferenta intre AW Ultra de anul trecut si asta de acum e practic nula, iPhone 14 Pro pe care il am va suferi un replacement cand o fi cazul dar in niciun caz anul asta, USB-C ma lasa rece, oricum incarc wireless si personal nu imi place conectorul asta la modul fizic, mi se pare flimsy si nu ceva de anduranta. Per total mi s-a parut cea mai penibila prezentare in multi ani, plin de "the best", "the most powerful" si altele, uitand sa precizeze ca pentru 99.999% din oameni de fapt nu va fi nicio diferenta in utilizare. Niciun fotograf profesionist care castiga bani din asta nu se va prezenta la locatie cu telefonul iar pentru poze de vacanta pana si iPhone X era suficient. Cam dezamagitor anul asta si asta vine de la unul ca mine care e fan si client Apple de prin 2007.

n-amname

n-amname

Brain Power User

Sincer imi place noul design, eu am Iphone 13 care inca se tine bine, mai putin bateria a carei health a scazut imediat ce telefonul a implinit 1 an. Poate o sa fac upgrade la noul telefon cand va fi un pret mai ok, nu ma apropii de apple in primele 6 luni de la lansare.

Lex404, on 12 septembrie 2023 - 19:44, said:

Pai in condițiile in care sunt unul din marii producători, e important sa ia măsuri.
masurile ar trebui sa fie de alta natura, gen produsele lor sa fie mai usor si mai ieftin de reparat, sa elimine trade ins in asa fel incat sa descurajeze oamenii sa isi cumpere mereu noul model desi vechiul functioneaza perfect, sa ofere accesorii de calitate direct in cutie in asa fel incat oamenii sa nu cumpere toate ieftinaturile care se vor strica rapid si vor aduce si mai mult plastic in pamant, dar deh, masurile astea nu ajuta investitorii sau bonusurile lui tim crook deci ne prefacem ca nu se pot face.

Edited by n-amname, 13 September 2023 - 00:07.

abac

abac

Guru Member

Telefon de 1000 de euro cu display la 60Hz. In 2023.

Cine altcineva mai face asta in afara de Apple?

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Junior Member

• Grup: Members

abac, on 13 septembrie 2023 - 07:59, said:

Măi, sincer îți spun, eu nu văd diferența. Nimeni din apropiați sau din familie, la care am dat pe mînă 13 Pro-ul meu cu frecvență dinamică, nu a văzut vreo diferență. Treaba asta că are doar 60Hz mi se pare o umilă aroganță în bula noastră, care ne cramponăm la fiecare chichiță. 1000 de euro zic eu că nu dai neapărat pe hardware, și am mai purtat discuția asta pe undeva aici. În ăia 1000 de coco intră și sistemul de operare, intră integrarea cu restul de produse din aceeași generație sau mai vechi, ecosistemul, partea de iCloud (nu aia pe abonament, ci aia care vine pe „gratis”), finisajele, securitatea, capacitățile de procesare pe dispozitiv (și nu în Cloud), și sigur mai sînt și altele dacă mă mai gîndesc puțin.

Pe soție o interesează să poată interacționa cu Mac-ul, iPad-ul ușor, să-mi poată trimite mie fișiere facil, să putem partaja calendare și notițe, să putem folosi Family Sharing pentru Muzică, Podcast-uri și alte abonamente. Să aibă actualizări patru, cinci, șase ani, cît ține de un dispozitiv din ăsta, de obicei. Spre exemplu ea este încă pe un iPhone Xs, care funcționează impecabil. Ne gîndim să-i înlocuim bateria, și-l mai folosește doi, trei ani. Peste o săptămînă va primi iOS 17.

Deci, crezi că un ecran cu o frecvență mai ridicată, care mai și papă din baterie puțintel, chiar avantajează utilizatorul non-tehnic, ce vrea doar să se folosească de dispozitiv în viața de zi cu zi? Nu, banii ăia îi dă pentru ecosistem și tot ce ține de el.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Nu-ți bate capul cu ăla…

anonnnymous

anonnnymous

New Member

• Grup: Candidate Members
urmeaza o perioada de cateva zile in care trebuie sa cantaresc daca 15pm sau 15 plus, venind de la XR
nu-s cu fotografia, deci camerele nu ma intereseaza, dar 15pm vine cu aod, titanium frame care-l face sa fie mai usor, action button - oare merita astea diferenta de 350EUR? n-as zice

kvlq

kvlq

Active Member

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1aRIQWinZHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

abac

abac

Guru Member

Lex404, on 13 septembrie 2023 - 09:20, said:

Nu-ți bate capul cu ăla…

Ala nu te poate ignora din softul forumului, dar iti promite ca nu te va mai baga in seama vreodata.

senzanome

senzanome

Active Member

abac, on 13 septembrie 2023 - 07:59, said:

Cine altcineva mai face asta in afara de Apple?
Folosesc iPhone 14, care are ecran cu rată de refresh la 60 Hz și nu văd absolut nici problemă. iOS-ul și aplicațiile rulează foarte fluent. Rată de refresh de 120 Hz sau mai mare pe ecrane mici de smartphone este mai mult marketing și reduce autonomia bateriei.

anonnnymous, on 13 septembrie 2023 - 09:44, said:

urmeaza o perioada de cateva zile in care trebuie sa cantaresc daca 15pm sau 15 plus, venind de la XR
nu-s cu fotografia, deci camerele nu ma intereseaza, dar 15pm vine cu aod, titanium frame care-l face sa fie mai usor, action button - oare merita astea diferenta de 350EUR? n-as zice
Dacă nu pui accentul pe partea foto/video și gaming, mergi pe iPhone 15 Plus.

abac

abac

Guru Member

Intrebarea era una foarte simpla si la obiect:

Cine mai face in 2023 telefoane de 1000+ de euro cu refresh de 60Hz?

Nu am intrebat pe cine deranjeaza sau nu. Pentru ca nu ma intereseaza aspectul asta.

anonnnymous

anonnnymous

New Member

• Grup: Candidate Members

senzanome, on 13 septembrie 2023 - 11:18, said:

Dacă nu pui accentul pe partea foto/video și gaming, mergi pe iPhone 15 Plus.

ar fi si 14PM o optiune viabila, dar care vine cu -1 an la iOS si security updates

senzanome

senzanome

Active Member

Întreabă ChatGPT. :))

raducanu969

raducanu969

Active Member

iPhone 15 128 GB - 4,749 lei  ( Black, Blue, Green, Pink, Yelow )
iPhone 15 256 GB - 5,399 lei
iPhone 15 512 GB - 6,649 lei

iPhone 15 Plus  128 GB - 5,499 lei
iPhone 15 Plus 256 GB - 6,149 lei
iPhone 15 Plus 512 GB - 7,399 lei

Culorile find aceleasi

gphg

gphg

Active Member

Cred ca ma bag la un Plus.

raducanu969

raducanu969

Active Member

pt gphg - uita-te si la Pro, nu e rau pretul ( este in topicul special creat )

gphg

gphg

Active Member

Am vazut diferenta, dar vreau ceva apropiat de S21 ultra ca marime.

Edited by gphg, 14 September 2023 - 14:40.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Pe cand 120hz si pe modelele standard? Nu au spus Apple ca o sa il puna pe viitoarele modele? Vad ca tot la 60hz am ramas, pe un telefon de 1000+ euro…
E o diferenta mult prea mare intre 60 si 120 pe iOS, eu detin un 13, dar am vazut pe un 14 Pro cum se misca si mna, clar e de 1000x mai bun. Daca tot au anuntat Type C, nu zic si ei nimic de charging? Sau tot la 20-30W am ramas ca in epoca de piatra?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate