Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa

Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor
 Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Laptop office 2500 lei

un ceai bun
 sugerarea bacsisului de catre pat...

Bara Golf 7 Variant

Xiaomi 13 T Pro notificari

De ce a disparut acest produs din...
 Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!

La multi ani @Andrei11161810!

Santaj emotional (manipulare) copil adult

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

Ev_eee

Ev_eee

Smochină Înghețată

• Grup: Senior Members
Mie mi au murit toți bunicii până n 70 de ani. Tata, la 63. Ideea este că părinții nu sunt nemuritori. Inițiatoarea are efectiv atac de panică la gândul că va muri. Ceea ce este absolut groaznic, să trăiești cu amenințarea asta n fiecare zi.

Edited by Ev_eee, 12 September 2023 - 09:53.

excentryc

excentryc

Active Member

• Grup: Members
Inteleg ca ai o fata ... sper ca intelegi ca fata ta are nevoie de tine ... si daca tu esti la cheremul mamei tale  ... iti pierzi fata, sau fata te pierde pe tine !
O frica este anulata de o frica mai mare !
Ar trebui sa te focusezi pe familie ... fata !
Daca ar fi sa te puna cineva sa alegi intre fata ta si mama ta ... pe cine ai alege ? ( nu-i nevoie sa raspunzi pentru ca stiu raspunsul)
Trebuie sa intelegi ca intr-un fel mama ta ii face rau si fiicei tale ... prin tine .. rau se transmite !
Trebuie sa intrerupi lantul !

Chayah

Chayah

Guru Member

Seffo e în panică la gândul morții mamei ei, pentru că nu e ocupata cu ea însăși și pentru ca viața ei nu ii este de ajuns.
Cred ca aici trebuie lucrat.

Normal că te doare când îți moare mama sau tatăl, dar intri în mare panică doar dacă de fapt viața lor se confundă cu viața ta, deci viața ta nu mai are sens fără ei în ea.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 09:42, said:

As schimba dar ce? Cum sa imi fac mintea sa nu ii mai pese ca ii este rau?
Este normal la varsta asta sa iti mai fie si rau, dar ei ii este rau zilnic...zilnic
Poate sa o pui pe fiica ta in balanta, care are nevoie de o mama, mai mult decat are mama ta nevoie de o fiica si sa te motivezi intr-o alta directie.
Dar cum a incercat sa spuna AlexEn, orice am spune noi asta nu rezolva nimic si dintr-o data nici nu se poate face nimic.
Iar cineva de aici mai greu isi poate da seama, daca esti dependenta de ea sau ea ce tip de personalitate are, samd.
Sunt foarte multe de luat in considerare pentru rezolvarea potrivita.

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 09:35, said:

Cum sa ma distantez?
Uite cum se deruleaza o conversatie cu ea:
Ziua 1-
ea- Ce faci?
eu- Prin casa, vreau sa strang pe aici
ea- aha
Nu o intreb ce face, pentru ca sa nu ii dau apa la moara...
aha, este de pregatire...
ziua 2:
ea- ce faci?
eu- am pus la spalat si vreau sa fac ceva de mancare
ea- aha
ziua 3
ea- ce faci?
eu- M am spalat la cap si ma usuc. Tu?
ea- sa stii ca nu ma simt bine deloc, nu stiu ce am

Daca nu o intreb ce face, ma trezesc cu mesaj direct. Ma doare, ma usutura, mi-a iesit, ma mananca...

ziua4
ea: ce faci?
eu- face ceva de mancare
ea aha
ziua 5
ea: ce faci
eu- ma duc pana in oras sa fac nu stiu ce. tu?
ea- trebuie sa fac ceva de mancare dar nu mai am nimic prin frigider, n-am iesit pentru ca nu ma simt bine...

totul este la modul negativ. totul.
Si eu am mama bolnava si fac slalom printre simptome false, medici care profita de panicile ei, samd
Diferenta este ca tu nu o poti asculta linistita cand ea se plange de bolile ei, ca un om in varsta. Toti o fac.
Numai tu te temi exagerat de tare in raport cu plangerile ei.

Te-as intreba, ce crezi ca este mai dificil sau ce te deranjeaza mai tare, ca nu se poate schimba ea sau ca nu te poti schimba tu in raport cu ea?

Edited by Cr1spy, 12 September 2023 - 10:18.

excentryc

excentryc

Active Member

Sta singura in casa? ... daca DA, trebuie neaparat un animal de companie ... de prefereat pisica ... e mai usor de intretinut !
Ii spui ca l-ai gasit si nu te poti ocupa momental de el si il lasi in gria ei vreo 2 saptamani. Cumperi tot ce trebuie , litiera, mancare ... le lasi la ea ... ii explici cum sa faca.
Introducerea acelei pisici in viata ei s-ar putea sa schimbe tot .
Toate aste sunt bune doar daca nu uraste pisiscile sau are alergie la parul lor.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Tipul de personalitate al mamei ei este cat se poate de clar. Este narcisista, ca la carte. Este definitia narcisistului.
De aceea i-am si sugerat sa mearga la un psiholog pentru o discutie, ca sa inteleaga care sunt limitele pe care le poate impune si cum ca sa ii fie ei (mai) bine.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Are prietene, socializeaza, se uita pe net la ceva distractiv sau numai tu esti printre putinele persoane cu care vorbeste ?
Pentru ca daca este asa si tu o respingi, este posibil sa fi gasit subterfugiul asta cu boala, pentru a mentine contactul cu tine.

Seffo

Seffo

Junior Member

lucianburjuiul, on 12 septembrie 2023 - 09:52, said:

Ma simt ca un copil care are nevoie de indrumare. Prioritatatea mea este acum sa ma simt bine, sa nu mai am stari de anxietate. Somatizez foarte mult.
De fiecare data simt cum ma duc..incet si sigur.
Ea nu vede ca este din cauza ei, ea spune ca am eu "nebuneala" la cap si ca exagerez. Ca ce mi se pare asa greu, ca alti copii ar mai vrea sa aibe mama in viata.
Si eu o vreau in viata si sanatoasa dar se pare ca trebuie sa platesc cu sanatatea mea...
pe principiul, eu te-am facut, eu te omor...

excentryc, on 12 septembrie 2023 - 09:57, said:

Trebuie sa intelegi ca intr-un fel mama ta ii face rau si fiicei tale ... prin tine .. rau se transmite !
Trebuie sa intrerupi lantul !
Stiu si de aceea vreau sa ies din situatia asta. De aceea caut raspunsuri printre cei care simt un astfel de abuz, cum au procedat ei...

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Cu fiica ta ce fel de relatie are? Sau invers.

Edited by Cr1spy, 12 September 2023 - 10:41.

Seffo

Seffo

Junior Member

Cr1spy, on 12 septembrie 2023 - 10:16, said:

Numai tu te temi exagerat de tare in raport cu plangerile ei.

Te-as intreba, ce crezi ca este mai dificil sau ce te deranjeaza mai tare, ca nu se poate schimba ea sau ca nu te poti schimba tu in raport cu ea?
Nu ma tem mai tare decat ea, ea imi provoaca temerile prin exagerarile ei. Nu spune niciodata ca o doare capul si o sa ia un analgezic...nu ia, ci sta cu durerea de cap care nu o sa treaca...si a doua zi se plange iar si a 3 a zi...

cred ca ambele variante sunt de luat in calcul. Daca nu s-ar mai plange atat sigur mi-ar face placere sa am contact mai mult cu ea.  Daca ea nu se poate schimba, ceea ce este evident, doresc sa ma schimb eu, de aceea si aceasta postare.

excentryc, on 12 septembrie 2023 - 10:17, said:

Introducerea acelei pisici in viata ei s-ar putea sa schimbe tot .

Incercat, nu ii plac animalele. Nu are rabdare de nimic.

Cr1spy, on 12 septembrie 2023 - 10:24, said:

Are prietene, socializeaza, se uita pe net la ceva distractiv sau numai tu esti printre putinele persoane cu care vorbeste ?
Pentru ca daca este asa si tu o respingi, este posibil sa fi gasit subterfugiul asta cu boala, pentru a mentine contactul cu tine.
Nu are randare pentru nimic. Nu se uita la filme, seriale...tv este la maxim pe stiri si sport.
I-am spus sa isi faca ocupatie cu un serial, film...
-Ma lasi? N-am rabdare de asa ceva,
Carti de citit? Nici vorba...
Nu vrea sa faca nimic din ce fac de obicei pensionarii, absolut nimic...

Cr1spy, on 12 septembrie 2023 - 10:40, said:

Cu fiica ta ce fel de relatie are? Sau invers.
Se inteleg bine, dar a incercat sa ma inlocuiasca cu ea. Fiica-mea nu i-a permis si nici eu nu i-am permis sa se foloseasca de ea.
Pentru mama daca ai permis de conducere inseamna ca te deplasezi usor si faci treburile mai repede, deci nu ai de ce sa te simti abuzat...
ai permis, masina? Deci nu conteaza ca nu vrei, n ai chef, n-ai timp.
Intr-un timp ma solicita sa fac piata pentru ea si ma mai trezeam ca fac piata pentru inca 2 vecine din bloc...

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Inseamna ca sufera de o afectiune psihica cu siguranta, daca nici la un film nu se uita. Ar trebui sa aiba un diagnostic si tratament.
Nu este din cauza ca nu vrea. Trebuie sa o convingi sa mearga la un medic, ptr ca poate fi si mai rau.

Edited by Cr1spy, 12 September 2023 - 10:54.

RedDev

RedDev

Active Member

Sunt parinti toxici, dar sa ne amintim ca sunt si copii toxici.

Ii zici: Nu mai arunca cu pietre ca poti sparge ceva. Nimic. Te ignora. Ii repeti, ii iei piatra, il bati, il duci la psiholog, ii faci program diversificat, faci tot ce poti, el tot arunca cu pietre. Asa copil cand are 40 de ani sa-l tot f*ti: Ma doare cotul, du-ma cu masina, am chef de o prajitura, cumpara-mi tu, am vazut ca a aparut noul Range Rover, da-mi 30,000 de euro. Si asa mai departe.

Nu are legatura cu postarea initiala; am zis sa aduc o perspectiva diferita.

Chayah

Chayah

Guru Member

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 10:39, said:

Ea nu vede ca este din cauza ei, ea spune ca am eu "nebuneala" la cap si ca exagerez.

Vorbim între noi, nu este și ea de față, deci îți pot spune: nu este din cauza ei.
Ai aproape 40 de ani, nu poți da vina pe ea, pentru că tu, la vârsta asta, nu te poți descurca cu plângerile ei și îți distrugi sănătatea din cauza asta :).

Inteleg că este un abuz, înțeleg efectele abuzului, sigur că da.
Dar, până nu îți dai seama că tu ești singura care poți sa faci ceva ca să ieși, nu ea!, te vei plânge și tu la nesfârșit, te vei îmbolnăvi și mai rău și vei deveni o povară pana la urmă pentru fiica ta și pentru cei din jur.

Tu practic spui așa: pentru ca eu sa fiu bine, trebuie ca mama sa nu se plângă. Incorect!

Corect este așa: pentru ca eu să fiu bine, trebuie să îmi fac bine! :)

Trebuie sa te restructurezi din punct de vedere cognitiv, pui problema greșit și uite că suferi din cauza asta.

Seffo

Seffo

Junior Member

Cr1spy, on 12 septembrie 2023 - 10:49, said:

Inseamna ca sufera de o afectiune psihica cu siguranta, daca nici la un film nu se uita. Ar trebui sa aiba un diagnostic si tratament.
Nu este din cauza ca nu vrea. Trebuie sa o convingi sa mearga la un medic, ptr ca poate fi si mai rau.
Nu sufera de nicio afectiune psihica. Are doar anxietate.
Nu i-a placut niciodata sa citeasca sau sa se uite la filme. Nu a avut rabdare niciodata cu nimic. Asa este firea ei de o viata.
Se pricepe la cifre, a fost administrator de bloc, acum il verifica pe actualul administrator la socoteli.
Este in toate facultatile mintale, este doar rasfatata la extrem...

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Cand te mai face nebuna, ii spui ca asa este si vrei sa nu mai vorbiti sa o innebunesti si pe ea. Ii spui ca-i vrei binele, sa vezi ce zice. Aproba si aplica psihologie inversa.

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 10:57, said:

Nu sufera de nicio afectiune psihica. Are doar anxietate.
Nu i-a placut niciodata sa citeasca sau sa se uite la filme. Nu a avut rabdare niciodata cu nimic. Asa este firea ei de o viata.
Se pricepe la cifre, a fost administrator de bloc, acum il verifica pe actualul administrator la socoteli.
Nasol. Daca a fost administrator de bloc si genul ala de administrator de bloc, care stie sa le inchida gura tuturor, foarte nasol, ce pot sa mai zic...

Edited by Cr1spy, 12 September 2023 - 11:02.

Chayah

Chayah

Guru Member

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 10:57, said:

Cine o răsfață oare? :D

Maică-sa a răsfațat-o, tu o răsfeți.
Și apoi te plângi că e răsfățată.
Măcar maica-sa și-a asumat că o răsfață și i-a împletit șosete și când era pe morfina, pe patul de moarte...

Edited by Chayah, 12 September 2023 - 11:05.

Seffo

Seffo

Junior Member

Chayah, on 12 septembrie 2023 - 10:56, said:

Tu practic spui așa: pentru ca eu sa fiu bine, trebuie ca mama sa nu se plângă. Incorect!

Exact asa gandesc!
Vreau sa nu mai planga si de aia toata viata am fost tarata si zdrentuita, pentru  a o face sa tacapentru o perioada pana la urmatoarea plangere...
Tot timpul mi-am cumparat "linistea" facand tot ce are nevoie, doar ca sa scap.  Nu am stiu sa spun nu la timpul potrivit, dar si cand spuneam, eram hartuita ca sunt inumana, ca ea este mama si ca trebuie sa o ajut....

Nu se putea cu frumosul, se putea cu santajul

Cr1spy, on 12 septembrie 2023 - 11:01, said:

Nasol. Daca a fost administrator de bloc si genul ala de administrator de bloc, care stie sa le inchida gura tuturor, foarte nasol, ce pot sa mai zic...
Din cauza ca era adminstrator, ma mai teroriza si cu asta. Alt motiv sa ii fie rau. Vecini nemultumiti, vecinii toti pe capul ei...etc etc.
Nu a fost usor...

Chayah

Chayah

Guru Member

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 11:02, said:

Exact asa gandesc!
Vreau sa nu mai planga si de aia toata viata am fost tarata si zdrentuita, pentru  a o face sa tacapentru o perioada pana la urmatoarea plangere...
Tot timpul mi-am cumparat "linistea" facand tot ce are nevoie, doar ca sa scap.  Nu am stiu sa spun nu la timpul potrivit, dar si cand spuneam, eram hartuita ca sunt inumana, ca ea este mama si ca trebuie sa o ajut....

Nu se putea cu frumosul, se putea cu santajul

Ți-am mai zis, gândești greșit.

Repet: ca să îți fie bine, tu trebuie sa faci bine pentru tine, nu sa aștepți ca ea să nu se mai plângă.

Las-o sa se plângă. Pana la urma, dacă va vedea că nu i se rezolva problemele plângând, va începe ea să le rezolve, în loc sa le trântească în capul tău.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate