Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine suporta cheltuielile de jude...

Apartament Grecia - Kavala

obtinere venituri PFA / PFI in ti...

Recomandare Volvo
 Diferenta suprafata teren

Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...
 Invertor Victron Easysolar-II 48/...

"Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco
 Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Santaj emotional (manipulare) copil adult

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

Seffo

Seffo

Junior Member

• Grup: Members
Este ipohondra dar asta vine la pachet cu anxietatea, merg mana in mana.
Ea este cu afectiunea asta de cand ma stiu, tot timpul avea cutii de calciu lactic prin genti. - Cui ii era rau, le servea cate 2 calciu deodata
- Iti e rau??-Ia 2 calciu, ai spasmofilie!
Toata lumea avea spasmofilie Posted Image
Eram adolescenta si chema salvarea  ca pe taxi, mai tarziu ajunsesem sa ma sune colegele ei de la serviciu, ca ii este rau, sau ca  a luat-o salvarea si sa ma duc dupa ea...s-a pensionat pe caz de boala  la 57 de ani...
De pe atunci imi era greu si eram in terori ca iar i se face rau si trebuie sa alerg dupa ea...dar am sperat ca o sa isi revina la un moment dat. Am impins caruta si am impins-o ani la rand. Si pe parcurs au mai aparut si altele si altele si asa s-a umplut paharul...

Dureaza de o vesnicie...

Edited by Seffo, 16 September 2023 - 07:47.

lucianburjuiul

lucianburjuiul

Unserious member

• Grup: Senior Members
Degeaba o tratati de calciu sau alte boli inchipuite, dansa la cap are ceva!

Edited by lucianburjuiul, 16 September 2023 - 08:02.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Seffo, on 15 septembrie 2023 - 23:41, said:

E, acum, scoate-i asta din cap...
Da, se poate. In momentul in care înțelegi ca ai fost condiționat te-ai si eliberat de conditionare. Problema e daca ai înțeles,  sau e doar o înțelegere superficiala ca aia n-are valoare.
Sunt centrat pe mine, dar pe cine ai vrea sa fiu centrat? Nu eu sunt problema principală? In masura in care reușesc sa-mi rezolv propriile probleme,  din surplusul meu poate mai ofer in stanga si in dreapta, dar numai după  ce la mine totul e ok. N-o sa mă sinucid de dragul nimănui ca nu sunt Isus Hristos.

Seffo

Seffo

Junior Member

lucianburjuiul, on 16 septembrie 2023 - 08:01, said:

Degeaba o tratati de calciu sau alte boli inchipuite, dansa la cap are ceva!
Nu are nimic cu capul, este intreaga. Este doar foarte plangacioasa si are nevoie de atentie, prea multa.
Starile de anxietate si atacurile de panica nu sunt lucru usor, ea nu le poate depasi.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Este o doza prea mare de Yin acolo la voi in familie.

Seffo

Seffo

Junior Member

Nu este nimic intunecat la noi in familie, ci doar multa trauma.

vio69c

vio69c

Senior Member

Seffo, on 15 septembrie 2023 - 20:32, said:

Bine, bine, esti cu familia, dar in viata asta ce ai facut decat sa critici pe altii?

Peseu: Pofta buna daca esti la masa, poate o sa ai nevoie de Heimlich

Esti draguta gandindu-te cu atata caldura ca poate, poate ma sufoc la masa......
Se pare ca incet-incet te descoperi....

Edited by vio69c, 16 September 2023 - 08:28.

Seffo

Seffo

Junior Member

Nu vezi ca nu te baga nimeni in seama pe aici? Nici nu este de mirare...

sfantu.dracu

sfantu.dracu

Taur de Balaur

Acum mulți ani am avut o situație cu părinții mei care mă afecta.
Le-am spus direct și brutal: - Facem lucrurile așa sau nu mai exist pentru voi.
S-au transformat în cei mai buni părinți.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Seffo, on 16 septembrie 2023 - 07:46, said:

Este ipohondra dar asta vine la pachet cu anxietatea, merg mana in mana.
Ea este cu afectiunea asta de cand ma stiu, tot timpul avea cutii de calciu lactic prin genti. - Cui ii era rau, le servea cate 2 calciu deodata
- Iti e rau??-Ia 2 calciu, ai spasmofilie!
Toata lumea avea spasmofilie Posted Image
Eram adolescenta si chema salvarea  ca pe taxi, mai tarziu ajunsesem sa ma sune colegele ei de la serviciu, ca ii este rau, sau ca  a luat-o salvarea si sa ma duc dupa ea...s-a pensionat pe caz de boala  la 57 de ani...
De pe atunci imi era greu si eram in terori ca iar i se face rau si trebuie sa alerg dupa ea...dar am sperat ca o sa isi revina la un moment dat. Am impins caruta si am impins-o ani la rand. Si pe parcurs au mai aparut si altele si altele si asa s-a umplut paharul...

Dureaza de o vesnicie...
Ptr boli de-ale tale se teme? Ptr boli ale fiicei tale? Ptr sotul tau s-a temut, a zacut la pat ptr teama ca el va muri?

Seffo, on 16 septembrie 2023 - 08:18, said:

Yin este energie pasiva, Yang activa.
In budism este vorba doar de echilibru intre cele doua, nimic intunecat sau luminos.
De fapt negativ este doar dezechilibrul, iar pozitiv armonia/echilibrul cu tine si cu tot ce este in jur.

Edited by Cr1spy, 16 September 2023 - 09:11.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Am spus Yin. Stii ce e aia?

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Poate a vazut undeva tradus literalmente. Yin înseamnă in chineza intunecat, fiind partea neagra din simbolul Yin si Yang.

Edited by Cr1spy, 16 September 2023 - 09:33.

Chayah

Chayah

Guru Member

Seffo, on 16 septembrie 2023 - 08:11, said:

Nu are nimic cu capul, este intreaga. Este doar foarte plangacioasa si are nevoie de atentie, prea multa.
Starile de anxietate si atacurile de panica nu sunt lucru usor, ea nu le poate depasi.

Are nevoie de atenție = are nevoie de iubire.

La fel și tu, ai nevoie de iubire din partea ei.

Și faceți amândouă orice, în afară de a vă întinde brațele una către cealaltă.

Ea te educă, tu o educi, ea iar te educă, tu o educi și mai tare și tot așa.
Și vă bateți cap în cap cu care e mai tare în a o educa pe cealaltă, dar abia va mai țineți pe picioare.

Ea ți-a greșit enorm, are niște vinovății imense - pe care nu cred că le poate scoate la suprafață - și îți cerșește iubirea și iertarea, așa cum știe ea.
E oribil ce face, dar e tot ce știe să facă.

Tu o ajuți cu simptomele, dar nu îți simte acceptarea.
Ea asta vrea: acceptare.
Acceptare = mi-ai fost o mamă oribilă de la 11 ani încolo, dar te accept așa cum ești.

Nu o poți abandona, deci numai acceptarea și limitele sunt singurele soluții.

La rândul tău, tu ai nevoie de iubirea ei.
Ea face sarmale de ziua ei - la fel cum și tu o duci la spital când are simptome -, dar nu vii să le mănânci, pt că fix atunci ai decis să îi mai dai o porție de educație și distanță.

O suni în schimb la 9 seara, când ziua ei a trecut și nici nu mai contează telefonul tău.

OK, să zicem că așa a fost bine pentru tine, să nu mergi la ea de ziua ei, sa ii trimiți un mesaj dimineața și sa o mai suni la 9 seara.

Dar ce sa vezi, nu a fost bine pt tine.
Pt ca în loc sa fii liniștită cu alegerea ta, ai stat apoi 3 ore în telefon, ca să ii explici tu chestii.

Tu ești asistenta medicală, da?
E ca și cum găsești un pacient urlând de durere și în loc sa ii dai un analgezic, îi ții teorie că de ce îl doare și ce greșeli a făcut de îl doare și că de fapt nu îl doare.
Nu merge așa.

Pt mama ta, analgezic = să nu ii contești durerile, chiar dacă sunt închipuite.
Zice că o doare, o lași sa zică ca o doare, ea vrea sa fie văzută ca o persoană plină de dureri.
Biata mama, Doamne cât suferi, vai săraca de tine.
Asta e tot ce vrea.

Iar dacă ii dai ce vrea, o să fii ușurată cum nu îți poți imagina și o să-mi mulțumești, crede-mă, Seffo :).

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Tu inca te identifici cu mama ta, asa cum o face un copil. El se identifica cu parintii sai pana la varsta adulta, cand se maturizeaza si se desprinde de ei. Tu esti mai mult copilul-adult, nu mama ta. Ea este adultul-copil care isi permite sa fie copil si sa se rasfete, sa manipuleze ptr a obtine ce vrea.
Nu stiu cum sa explic sa intelegi mai bine. Tu nu ai fost lasata sa fii copil dpdv emotional si sa cresti. Ai fost doar un copil abandonat, care nu a fost sprijinit sa creasca si sa se dezvolte intr-un adult (dpdv emotional, ci doar cu responsabilitatea si obligatiile). Copilul abandonat inca se identifica cu mama lui si ii ia apararea.
Chiar daca sufera din cauza ei, este mama lui, stie ca este legat de ea, asa ca simte nevoia de a o apara pentru a se apara pe sine, cel dependent de ea, de existenta ei.

Edited by Cr1spy, 16 September 2023 - 09:53.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Cr1spy, on 16 septembrie 2023 - 09:32, said:

Poate a vazut undeva tradus literalmente. Yin înseamnă in chineza intunecat, fiind partea neagra din simbolul Yin si Yang.
Este adevărat ca Yin-ul este întunecat,  dar uite ca ea spune ca la ei nimic nu e întunecat, totul strălucește de lumina.

Seffo

Seffo

Junior Member

Chayah, on 16 septembrie 2023 - 09:35, said:

Are nevoie de atenție = are nevoie de iubire.

La fel și tu, ai nevoie de iubire din partea ei.

Și faceți amândouă orice, în afară de a vă întinde brațele una către cealaltă.

Ea te educă, tu o educi, ea iar te educă, tu o educi și mai tare și tot așa.
Și vă bateți cap în cap cu care e mai tare în a o educa pe cealaltă, dar abia va mai țineți pe picioare.

Ea ți-a greșit enorm, are niște vinovății imense - pe care nu cred că le poate scoate la suprafață - și îți cerșește iubirea și iertarea, așa cum știe ea.
E oribil ce face, dar e tot ce știe să facă.

Tu o ajuți cu simptomele, dar nu îți simte acceptarea.
Ea asta vrea: acceptare.
Acceptare = mi-ai fost o mamă oribilă de la 11 ani încolo, dar te accept așa cum ești.

Nu o poți abandona, deci numai acceptarea și limitele sunt singurele soluții.

La rândul tău, tu ai nevoie de iubirea ei.
Ea face sarmale de ziua ei - la fel cum și tu o duci la spital când are simptome -, dar nu vii să le mănânci, pt că fix atunci ai decis să îi mai dai o porție de educație și distanță.

Tu ești asistenta medicală, da?
E ca și cum găsești un pacient urlând de durere și în loc sa ii dai un analgezic, îi ții teorie că de ce îl doare și ce greșeli a făcut de îl doare și că de fapt nu îl doare.
Nu merge așa.

Pt mama ta, analgezic = să nu ii contești durerile, chiar dacă sunt închipuite.
Zice că o doare, o lași sa zică ca o doare, ea vrea sa fie văzută ca o persoană plină de dureri.
Biata mama, Doamne cât suferi, vai săraca de tine.
Asta e tot ce vrea.

Iar dacă ii dai ce vrea, o să fii ușurată cum nu îți poți imagina și o să-mi mulțumești, crede-mă, Seffo Posted Image.
Nu m-am dus pentru ca am dormit. Sufar mai nou si de insomnii, uneori nu dorm si cate 24 de ore, se intampla cam des in ultimul timp. Saptamana asta am avut si 28 de ore in care nu am dormit. Sunt epuizata, sincer.

Stiu ce spui vis a vis de dureri si plangacelile ei, am mai si compatimit-o si tot urmeaza,, eu cred ca am ceva mai grav!
Fix de asta m-am epuizat, imi ceri sa fac ce am facut o viata, sa o compatimesc. Cu cat este compatimita mai abititr, cu atat exagereaza mai mult.
Exact de asta am obosit...
Analgezic? Pacient?
Sa iti dau un exemplu: Are dureri de cap din cauza aerului conditionat, i-am oferit sa ia antiinflamator, pentru ca durerea este de la inflamatie...
Nu ia! Dar se plange ca nu ii trece durerea de cap. -Nu iau antiinflamator, pentru ca imi creste tensiunea...
Deci sta cu durerea de cap pana nu mai poate si pe urma ia un antiinflamator...bineinteles ca nu trece pe termen lung, pentru ca doar o singura pastila, nu face minuni cum vrea ea, mai ales in inflamatii. Si o ia de la capat, au, au , au. In medicina, dintre 2 rele o alegi pe cea mai putin rea.

Ceea ce incerc sa spun este ca dupa zile in sir in care se plange de durere FARA ca sa faca nimic in privinta asta si incepe sa exagereze ca ea are ceva mai grav si ca vrea ct uri si biopsii...
Cum sa fac? Stiu, mama, ca te doare, dar o sa treaca, ai sa vezi.? daca ar fi dupa  ea, s-ar iradia la fiecare durere...

Nu este normal, sa ii explic ca un antiinflamator chiar daca creste tensiunea, ea este tinuta in frau deja de antihipertensivele pe care deja le ia?
Nu o sa urce TA la 200, oricat ar dori ea.

Imi propui sa ma iau dupa ea si sa mearga la iradiat, pentru ca nu vrea sa ia un antiinflamator?

Omul bolnav este cel mai greu de multumit. Omul bolnav nu te crede orice i-ai spune, pentru ca anxietatea de boala este crunta.

Imi aduc aminte de o pacienta pe care am avut-o. Astm bronsic, am gasit-o agitata psihomotor, pentru ca nu mai venea oxigen prin narine.
Am pus-o in pat si am  incercat sa vad ce are sistemul de nu primeste oxigen. Am fugit sa ii schimb narinele cu masca...zic, poate e ceva pe "teava" si nu primeste indeajuns...
Ce facuse? Desurubase barbotorul! De ce? Sa vada ea ce e acolo...Mai tarziu o gasesc pe marginea patului, fara masca, la taclale cu vecinele de camera, FARA MASCA! Am certat-o! S-a suparat! Deci tot ea suparata! Astia sunt oamenii bolnavi, anxiosi. Se autosaboteaza, intra in panica si pe urma trebuie sa ii aduni de jos, iar si iar si iar

Edited by Seffo, 16 September 2023 - 17:15.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Testosteron, on 16 septembrie 2023 - 11:46, said:

Este adevărat ca Yin-ul este întunecat,  dar uite ca ea spune ca la ei nimic nu e întunecat, totul strălucește de lumina.
Am observat asta mai demult, dar are nevoie de timp.sa proceseze informatiile de aici si emotiile pe care le produc.
Apoi va alege dintre ele.

Edited by Cr1spy, 16 September 2023 - 17:07.

Seffo

Seffo

Junior Member

Cr1spy, on 16 septembrie 2023 - 09:14, said:

Ptr boli de-ale tale se teme? Ptr boli ale fiicei tale? Ptr sotul tau s-a temut, a zacut la pat ptr teama ca el va muri?
Nu stiu sa iti raspund la aceasta intrebare, dar nu a zacut in pat pentru teama ca el va muri, asta sigur. Dar l-a iubit foarte mult.

Testosteron, on 16 septembrie 2023 - 11:46, said:

Nu am spus ca straluceste nimic de lumina, Dar deja dramatizezi cu intunericul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate