Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cuptor electric cu disju...

Merita achizitionat DFSK Fengon 5...

Pret actual invelitoare

Probleme baterie Samsung A54
 Schema statie auto Renegade REN 1...

Magazine IT de incredere

Parere SKODA Octavia 3 2.0TDI 150CP

Achizitie telefon 1000-1200lei
 Unde gasesc o lampa buna pe gaz?

Consulta specialiștii... Und...

Fostul director al Frontex: Comis...

Construire anexa lipita de casa
 Ce folositi pentru urina mirosito...

Socializare in prezenta copiilor

Cont Samsung A32

Hotarare definitiva a instantei, ...

Santaj emotional (manipulare) copil adult

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
329 replies to this topic

thalia

thalia

Active Member

• Grup: Members

Seffo, on 12 septembrie 2023 - 09:40, said:

Nu imi doresc sub nicio forma sa se intample ceva cu ea. Asta este si frica mea cea mai mare. Nu m-am gandit niciodata in felul asta.
Sufar pentru ca se plange tot timpul de cate ceva si de multe ori exagereaza sau minte doar pentru a primi atentie, cel putin in urma cu ceva ani am prins-o de multe ori cu minciuna. Doar ca sa ma puna pe drumuri. Problema mea este ca acum nu stiu cand minte si cand este adevarat.
Desi este bolnava si stiu asta, de cele mai multe ori isi face rau singura si "omite" sa spuna ca este din vina ei.
diabetica mananca o painepe zi, cardiaca, fumeaza 1 pachet de tigari pe zi...
-Mi-a crescut glicemia 220 si nu stiu de ce...

Mama a fost exact opusul, vesela, extrem de optimista, de vreo 3-4 ani a devenit exact asa, se plange din orice si orice imi spune suna ca un plans. Acum a avut de zugravit o bucatarie, i-am gasit eu de la 150km si zugrav si femeie la curatenie si ce sa vezi, nimic nu a fost bine, nici zugravul n-a fost bun, nici femeia la curatenie n-a facut mare branza. Am zis ca mor!
La fel, am facut un soi de nu stiu ce caci nu ii suport cuvintele cand le spune asa plangacios, desi in sufletul meu o iubesc enorm si refuz sa cred ca intr-o zi nu va mai fi!

Insa nu renunt, o sun des, nu prea are prietene. Imi e foarte teama ca imi va fi incarcata constiinta de vinovatie dupa ce nu va mai fi si nu pot sa traiesc cu asta. Desi imi e greu si se vede ca sunt foarte iritata cand ii vorbesc.

Eu cred cu tarie ca si boala a schimbat-o. Si singuratatea.
Nu pot s-o las, efectiv nu pot!

vio69c

vio69c

Senior Member

• Grup: Senior Members

thalia, on 15 septembrie 2023 - 16:29, said:

Mama a fost exact opusul, vesela, extrem de optimista, de vreo 3-4 ani a devenit exact asa, se plange din orice si orice imi spune suna ca un plans. Acum a avut de zugravit o bucatarie, i-am gasit eu de la 150km si zugrav si femeie la curatenie si ce sa vezi, nimic nu a fost bine, nici zugravul n-a fost bun, nici femeia la curatenie n-a facut mare branza. Am zis ca mor!
La fel, am facut un soi de nu stiu ce caci nu ii suport cuvintele cand le spune asa plangacios, desi in sufletul meu o iubesc enorm si refuz sa cred ca intr-o zi nu va mai fi!

Insa nu renunt, o sun des, nu prea are prietene. Imi e foarte teama ca imi va fi incarcata constiinta de vinovatie dupa ce nu va mai fi si nu pot sa traiesc cu asta. Desi imi e greu si se vede ca sunt foarte iritata cand ii vorbesc.

Respect
Pentru analiza si pentru intelegerea cu care vrei sa rezolvi.
Insa, sa remarcam: viata ta a mers inainte, aproape netulburata chiar la 150 km.

Iar inainte cu 3-4 ani relatia a fost buna
Deci acest capitol iese pozitiv in final

Seffo

Seffo

Junior Member

Chayah, on 14 septembrie 2023 - 22:07, said:

Mie imi este clar că metodele astea nu funcționează.
Adică să ii faci mereu observații, să îi spui cum alte femei de vârsta ei sunt superioare șamd, șamd.

Îmi e clar de asemenea ca nu o poți abandona.

Oare sa schimbi stilul de relaționare cu ea? Posted Image

In loc de 10 critici pe zi, să îi zici o dată ceva de bine?
Chiar nu face nimic bine femeia aia?

Nimeni pe lumea asta nu rezistă la critici peste critici pe termen lung și la modul frecvent și constant.

Voi practic va criticați și chinuiți non stop, reciproc.

Ai putea tu oare sa rupi șirul schimbului de critici dintre voi?

Fa o săptămână experimentul ăsta și vezi ce se întâmplă.
Zero critici și sugestii, doar concentrare pe ceva ce face bine și validare.
Bineinteles ca o laud cand face ceva care sa merite laude, dar cand nu face ceva de lauda, n-am cum sa fac asta.
Toata viata am incercat sa o "educ" inconstient, dar ce crezi? E mereu negativista.
Eu sunt o persoana careia ii place sa despice firul in 4, am nevoie de detalii, de esenta ca sa ajung la un numitor comun. Fac conexiuni si intorc moneda pe toate partile. Ea nu este asa, vede lucrurile simplist, iar cand incerc sa ii dau sens  la ceva ce abereaza si exagereaza, ma ataca, pentru ca nu are rabdare si nici nu cred ca vrea sa schimbe parerea ei cu a mea.Nu ca as vrea sa si-o schimbe cu a mea, ci doar sa vada si alta varianta, mai ales cu nu sunt straina de domeniul medical.

Iti dau un exemplu. GALMA. Ca sa o linistesc ca GALMA  aia nu este nimic dezastruos cu doar un ganglion inflamat de la o problema pe care ea si-o provoaca, ma repede si imi spune- Tu le stii pe toate!

Eu am expus ce imi face si de ce am trauma asta...crezi ca daca de ziua ei m-a asteptat cu sarmale( nu m-am dus ieri la ea) spala toceala de creieri pentru restul? Ii laud sarmalele daca imi plac cum au iesit. Nu uit sa o "recompensez" pentru ce face bine, dar nici nu pot sa exagerez ca si cum ar fi un copil care s-a spalat pe maini inainte sa se puna la masa...

Sa o laud pentru ca s-a dus singura la doctor? Pentru ceva ce este normal pentru altii?

Daca ar termina cu plansetele de la orice buba, ne-ar fi bine.
Este o persoana cu, care poti sa glumesti, nu este ursuza. Ci este doar plangacioasa din orice fleac, pentru ca exagereaza orice si ar vrea ca si tu sa empatizezi si sa exagerezi cu ea, altfel se supara ca nu esti in asentimentul ei.

Merg la piata cu ea si cand ajungem acasa desi nu a carat ea nimic, doar pentru ca s-a plimbat pe langa raioane si si-a pus in cos ce i-a trebuit, este extenuata- Nu mai pot, sunt terminata!
Ii spun ca o sa se odihneasca dar sa vada fata buna a situatiei- Si-a luat ce a avut nevoie si acum o sa stea fara griji.
Nu am spus ca nu face nimic bun, ci doar tocatul asta timp de peste 30 de ani cu orice buba, m-a dus in starea asta...

Magicwisewolf, on 15 septembrie 2023 - 08:44, said:

Si e din nou in capul ei apoi...

Exact, avem discutii in liniste si constructive, dupa cateva zile "uita" si o ia de la capat. - Ce vrei? Cui sa ma plang si eu?
Eu si matusa ( celalalt parinte) ne simteam foarte rau in acelaisi timp, ce crezi ca ii scapa mamei pe gura?
-Nu mai pot sa ma plang de voi!! Posted Image))))

Magicwisewolf, on 15 septembrie 2023 - 09:24, said:

Isi pregateste urmatorul moment si miscare prin care sa te faca sa te simti vinovata si sa te intoarca din deciziile pe care le-ai luat, te momeste sa reintri in lesa de bunavoie.

Normal. Aseara am vorbit cu ea 3 ore. I-am explicat situatia si ca de cate ori imi spune de buba imi este foarte rau. Si i-am dat comparatia intre ea si fiica-mea. Ce mi-a raspuns?
Pe un ton amenintator - NICI NU O SA ITI MAI SPUN DE ACUM INCOLO! bineinteles ca nu se va intampla dar na...
ce ai deduce de aici?

corinadaniela, on 15 septembrie 2023 - 15:00, said:

Desigur. Este o drama queen și se comporta ca atare. Un mesaj și un apel telefonic sunt ceva prea mărunt pentru ziua EI. Se aștepta probabil sa o vizitezi, sa vii într-un suflet crezând ca a pățit ceva.
Nu te mai stresa și îngrijora, e bine, sta și ticluieste următoarea dramoleta.
Veștile rele circula rapid. Dacă pățea ceva, aflai imediat.
Dormea, de aceea.. Dar am insistat si am resuit sa vorbesc cu ea. Bineinteles ca am inceput sa somatizez cand am vazut ca 2 ore nu imi raspunde la mesaje si nici la telefon.
Atat de tare reactionez...

thalia, on 15 septembrie 2023 - 16:29, said:

Exact! Fix asa! Si tu tragi de 3 ani, eu trag de 33. Te compatimesc si as vrea sa te pot indruma cum sa iesi din asta, dar nici eu nu stiu cum.
Esti iritata cand vorbesti cu ea pentru ca, creierul tau nu mai vrea sa auda lucruri negative. In momentele alea simti corpul intr-o tesiune inexplicabila, iar mintea parca este blocata.Reactionezi asa pentru ca mintea ta vrea sa iasa din starea aia a corpului...tensiunea aia, menghina aia ... Este cumplit Posted Image

Edited by Seffo, 15 September 2023 - 17:32.

vio69c

vio69c

Senior Member

Se pare ca mama initiatoarei a devenit drogul ei.
Nimic fara drog.
Fara pauza,
Fara ostoiala.
Ore de discutii.
Ore de observatii.
Ore de analize.....
De dimineata pana seara.
In casa, pe strada, la piata, peste tot, tot timpul sub observatie, cateodata reciproca.

Vi se pare totul sanatos aici ?

Edited by vio69c, 15 September 2023 - 17:37.

Seffo

Seffo

Junior Member

vio69c, on 15 septembrie 2023 - 17:36, said:

Se pare ca mama initiatoarei a devenit drogul ei.
Nimic fara drog.Fara pauza, fara ostoiala.ore de discutii.
Ore de observatii.
Ore de analize.....
De dimineata pana seara.
In casa, pe strada, la piata, peste tot, tot timpul sub observatie, cateodata reciproca.

Vi se pare totul sanatos aici ?
Iar exagerezi, nu mi-ai spus nimic constructiv. O vezi ca pe drogul meu? Si ce altceva mai vezi?
Cand nu ma bate la cap sunt linistita si imi vad de treaba, dar nu imi lasa linistea asta prea mult timp.
O buba de a ei, desi stiu ca nu este nimic catastrofal ma pune in cap PENTRU ca stiu ce urmeaza... este prapastioasa!
Prietene, nu te mai da cu parerea pe aici, pari ca esti o a 2 a maica-mea. daca ai copii, sper ca sunt bine

vio69c, on 15 septembrie 2023 - 17:36, said:

In casa, pe strada, la piata, peste tot, tot timpul sub observatie,

Comentezi ca sa te aflii in treaba... eu ce tot spun aici? Ca orice buba si-o arunca la mine, tu stii ce inseamna un om anxios caruia ii este frica de boli si ca o sa moara? Se agata de cine prinde!
Multe familii s-au destramat pentru ca sotul/sotia au ajuns in starea aia, sa depinda de altii, fizic si psihic si atunci cei care sunt suport pentru o astfel de persoana ajung la balamuc.

Mai bine taceai...tu esti sotul ala care spune sotiei ca nu face curatenie de lene, cand ea este depresiva?
Ocoleste subiectul, te rog

Edited by Seffo, 15 September 2023 - 17:47.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Seffo, on 15 septembrie 2023 - 17:45, said:

Cand nu ma bate la cap sunt linistita si imi vad de treaba, dar nu imi lasa linistea asta prea mult timp.
Daca nu ești linistită tot timpul tu esti singura vinovată pentru treaba asta. Pe un om echilibrat nu-l poate neliniști nimeni si nimic.

Seffo

Seffo

Junior Member

Testosteron, on 15 septembrie 2023 - 17:58, said:

Daca nu ești linistită tot timpul tu esti singura vinovată pentru treaba asta. Pe un om echilibrat nu-l poate neliniști nimeni si nimic.
Stiu, dar multi nu inteleg cum este viata alaturi de un om anxios. Iti inspira si te toaca sistematic pana cand devii si tu unul.
Sper sa nu ajungeti sa fiti suport pentru o astfel de persoana. Numai cei care experimenteaza o astfel de situatie inteleg si stiu despre ce vorbesc.

Sa luam psihoterapeutii ca si exemplu, ei fac asta si sunt renumerati, dar la randul lor au pshioterapeut pentru a se descarca de tot bagajul emotional cu, care se incarca de la clientii lor. Nu este lucru usor sa fii suport pentru o astfel de persoana...mai ales cand iti este parinte. Acolo apare empatia, vina, mila...legaturile sunt puternice...

Seffo

Seffo

Junior Member

Si ca sa mai dau un rezumat din ce n-am mai spus, ca sa completez cumva tabloul acesta mai ales pentru cei pe care ii ia gura pe dinainte.

In 2009 aflu ca sotul este bolnav de cancer, timp de 3 ani m-am luptat cu sistemul medical sa ii asigur citostatice si un tratament salvator.
Facut dosare la minister, neaprobate, mers, urlat facut scandal, amenintari. facut comisioane la spital pentru alti pacienti, ca na, sa ii fie bine lui acolo. Carat probe biologice pentru spital, gasit filiera sa iau citostatice pe datorie, pana veneau ale lui, eliberate de minister(bineinteles dupa scandaluri si circ)
Dus in spital, mancare, alt dosar pentru transplant, ajuns la transplant in Israel, transplant nereusit. Pus copilul in situatia de a fi donator (nu a mai apucat)
3 ani in care am fost epuizata intre munca, sot bolnav de cancer, copil pe care sa il sustin emotional, platit facturi, vandut casa ca sa putem sa ne descurcam cu CANCERUL asta blestemat. si in acelasi timp, in acesti 3 ani, o adunam si pe mama de pe la camera de garda pentru atacurile ei de panica. Saptamanal!!
Sotul s-a stins,
La 32 de ani eram VADUVA! Cu un copil pe care trebuia sa il sustin emotional si sa ii rutez viata in asa fel incat sa nu simta trauma atat de puternic. Pierderea a fost imensa iar eu a trebuit sa merg mai departe, cu doliul, cu fiica mea,..cu  mama anxioasa.

Am dus...in 2019 mi-a murit cainele si atunci a inceput totul.

In toti acesti ani am trait doliul si durerea, am zis ca asa este viata trebuie traita si alti oameni au probleme, poate cu mult mi mari decat ale mele si uite, merg linistiti pe strada.

Nu uitati, toti anii astia, mama nu s-a schimbat. Plansete, griji, temeri. pentru ea, pentru altii, fratele...si numai eu eram baza!

@vio69c sau cum te numesti, mai esti pe receptie? Tu ce ai facut in viata asta in afara sa judeci pe altii?

Edited by Seffo, 15 September 2023 - 19:12.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators
Imi pare rau pentru situatia ta dar treubuie sa intelegi ca mama ta nu se va schimba, nu de la sine.

vio69c

vio69c

Senior Member

Seffo, on 15 septembrie 2023 - 19:07, said:

@vio69c sau cum te numesti, mai esti pe receptie? Tu ce ai facut in viata asta in afara sa judeci pe altii?

Nu sunt pe receptie ca suntem toata familia impreuna, ca este anul nou.....

Seffo

Seffo

Junior Member

Bine, bine, esti cu familia, dar in viata asta ce ai facut decat sa critici pe altii?

Peseu: Pofta buna daca esti la masa, poate o sa ai nevoie de Heimlich

Edited by Seffo, 15 September 2023 - 20:34.

Magicwisewolf

Magicwisewolf

Senior Member

..............................
Nu uitati, toti anii astia, mama nu s-a schimbat. Plansete, griji, temeri. pentru ea, pentru altii, fratele...si numai eu eram baza!

Da, nu e chiar atat de greu de inteles de ce ai ajuns in aceasta faza. Ai tras mult, ai suferit mult, ai obosit mult in tot acest timp, si fizic si psihic.
Imi pare sincer rau pentru tot ce ai trait, patimit si indurat. Se pare ca nu am fost departe cand am zis ca ai tras mai mult decat altii in 10 vieti...
Dar, tot la tine trebuie sa gasesti puterea pentru tine, pentru a rezolva si aceasta ultima chestie ramasa nerezolvata, care te sacaie si te darama.
Ideea e ca, trebuie sa intelegi, maica-ta nu se va schimba singura, se va schimba doar constransa de imprejurari. Sau, macar daca nu se schimba, poate va gasi pe altcineva sa sacaie, o data ce ii tai din figuri si mofturi. Pana la urma, la 65 de ani, cat esti pe picioare, nu esti handicapat si ai mintea intreaga, ar trebui sa te descurci singura. Ar trebui sa ii fie rusine pentru cat te chinuie si acum, dupa 33 de ani. Mai ales ca iti stie toata povestea. Ar fi trebuit sa fie un suport pt tine, nu o greutate in plus...

Edited by Magicwisewolf, 15 September 2023 - 21:29.

Chayah

Chayah

Guru Member

Merg la piata cu ea si cand ajungem acasa desi nu a carat ea nimic, doar pentru ca s-a plimbat pe langa raioane si si-a pus in cos ce i-a trebuit, este extenuata- Nu mai pot, sunt terminata!
Ii spun ca o sa se odihneasca dar sa vada fata buna a situatiei- Si-a luat ce a avut nevoie si acum o sa stea fara griji.
Nu am spus ca nu face nimic bun, ci doar tocatul asta timp de peste 30 de ani cu orice buba, m-a dus in starea asta...

Seffo, așa cum și alții au spus, nu plângacelile ei te-au adus în starea asta, ci ceea ce tu faci cu plangacelile ei .

Așa cum ai spus mai sus, tu vrei să o educi, tu vrei să îi schimbi felul de a fi, tu vrei să o modelezi, tu vrei să ai impact asupra ei șamd.

Nu se poate! :) Are 65 de ani! :).
Gândește-te că este la sfârșitul vieții, poate muri în clipa asta.
Să recunoască acum, la sfârșitul vieții, că nu face aproape nimic bine, ar însemna să-și anuleze întreaga viață, ar însemna să își trimită la gunoi întreaga existență.
Nu poate face așa ceva, e enorm de greu.

Și repet:

- atâta timp cât în general relația cu mama e una de tip special - indiferent de cum este mama!!!!! - și este enorm de greu sa își abandoneze cineva mama

- atâta timp cât nu vrei de fapt să o abandonezi

- atâta timp cât ceea ce ai folosit pana acum NU a funcționat,

ce se deduce de aici?

Ce-ar fi ca în loc sa ii explici de ce nu trebuie sa se simtă terminată, să îi spui "da, te cred, uite acum ești acasă, întinde-te în pat, îți aduc un pahar cu apă și îți revii".

Te înțeleg, îți este greu, ai avut enorm de multe probleme în viața ta, ai ajuns și tu la capătul puterilor, te înțeleg și îmi pare rău!

Dar... dacă vrei să fie puțin mai bine, schimbă ceva la tine. Pe ea nu o poți schimba.

Schimba modul tău de a vedea situația, schimba ceva în relaționarea cu ea.

Testosteron

Testosteron

Senior Member

Seffo, on 15 septembrie 2023 - 18:04, said:

Stiu, dar multi nu inteleg cum este viata alaturi de un om anxios. Iti inspira si te toaca sistematic pana cand devii si tu unul.
Nu. Incerci sa proiectezi propriile tale probleme asupra altuia. Repet. Un om perfect echilibrat nu poate fi afectat de nimeni nici chiar de un anxios.  Faptul ca un anxios a reusit sa te dezechilibreze e pentru ca tu mental nu esti perfect echilibrată.  Dar stai linistită,  nimeni nu este.

Sper sa nu ajungeti sa fiti suport pentru o astfel de persoana.
Normal ca nu voi ajunge pt ca eu nu sunt suportul nimanui. Fiecare trebuie sa se suporte singur in viață.

Acolo apare empatia, vina, mila...legaturile sunt puternice...
Pai ti-am spus deja:scapa de legaturi. Nu poți? Ghinion.

Si totusi, desi suna egoist, viata asta e făcută ca sa te simti bine in ea, atat cât se poate. Acum daca tu ai vrut sa adopți pozitia asta de mama tuturor ranitilor  as zice, proastă alegere. Vezi daca mai poți recupera ceva pt ca viața mai are multe de oferit dar trebuie sa stii sa apuci.

Chayah

Chayah

Guru Member

Testosteron, on 15 septembrie 2023 - 22:29, said:

Pai ti-am spus deja:scapa de legaturi. Nu poți? Ghinion.

Există mame care își abandonează copiii, dar copii care să își abandoneze mama, nu prea.
Și chiar dacă o fac din motive obiective, rămâne acolo o legătură invizibilă foarte strânsă, indiferent de cât de rea sau cât de bună a fost mama.
E in natura umana, e înscris în adn, nu poți să te opui.

Iar la Seffo e cu atât mai greu, cu cât pana la 11 ani, ea are amintiri bune cu mama.
Deci ea s-a format alături de o mamă bună, ce este mai important în ea, atunci s-a format.

După care au venit ani oribili, care i-au dat lumea aia bună peste cap.
Iar acum are sentimente amestecate: ba este părintele mamei-copil de după 11 ani, ba este copilul rănit de la 11 ani.
Și până nu pune pune la locurile lor părintele și copilul și până nu aduce adultul în control, nu are cum sa ajungă la un echilibru.

Ce face adultul?
Adultul vede și acționează, fără să judece.

Exemplu:
Sunt terminata
A, ești terminata, stai jos, îți aduc apă.

Adultul pune limite și nu lasă pe cineva sa îl secatuiasca de puteri.
Și așa mai departe...

Testosteron

Testosteron

Senior Member

A scapa de o legătură nu înseamnă sa abandonezi acea persoană.  Înseamnă doar sa te eliberezi de ea,  sa nu mai poată pune presiune pe tine. Pentru ca și tu ai o viață care trebuie traita, nu?

Edited by Testosteron, 15 September 2023 - 22:47.

Seffo

Seffo

Junior Member

Magicwisewolf, on 15 septembrie 2023 - 21:28, said:

Dar, tot la tine trebuie sa gasesti puterea pentru tine, pentru a rezolva si aceasta ultima chestie ramasa nerezolvata, care te sacaie si te darama.
Deci tot eu...
Spunea @Cr1spy mai in spate o vorba "Adica te pune in genunchi si asa trebuie sa faci efort."  Deci in timp ce sunt ingenuncheata sa fac efort de aici....
Sa ma ridic...
Toata viata am fost...si cand nu mai poti, mai poti putin...

Chayah, on 15 septembrie 2023 - 21:37, said:

Dar... dacă vrei să fie puțin mai bine, schimbă ceva la tine. Pe ea nu o poți schimba.

Schimba modul tău de a vedea situația, schimba ceva în relaționarea cu ea.

O sa schimb, o sa incerc si alte variante pe care mi le-ati propus voi aici.
Nu o sa fie lucru usor. As compara cu a schimba o religie. Cand ti se inoculeaza si crezi in ceva, prin repetitie e greu sa schimbi. Iar oamenilor in general le este teama de schimbari..

Testosteron, on 15 septembrie 2023 - 22:36, said:

Nu. Incerci sa proiectezi propriile tale probleme asupra altuia. Repet. Un om perfect echilibrat nu poate fi afectat de nimeni nici chiar de un anxios.  Faptul ca un anxios a reusit sa te dezechilibreze e pentru ca tu mental nu esti perfect echilibrată.  Dar stai linistită,  nimeni nu este.

Normal ca nu voi ajunge pt ca eu nu sunt suportul nimanui. Fiecare trebuie sa se suporte singur in viață.

Este usor sa vorbesti cand nu esti direct implicat. De ar fi fost asa simplu...
Vezi? Suntem construiti diferit, tu esti construit si ai desenat pe tabla, ca sa fii centrat pe propria persoana. Asa ai primit de la parinti, asa ti-au desenat.
Mie in schimb mi s-a creionat altfel talba, sa fiu in serviciul altora...
E ca si cum ii spui unui copil"ba, esti prost" esti prost esti prost...si ii repeti asta ani de-a randul, el va ajunge sa creada ca este prost.
E, acum, scoate-i asta din cap...

Edited by Seffo, 15 September 2023 - 23:43.

Cr1spy

Cr1spy

Pixie

Eu iti pusesem si 2 intrebari pentru ca voiam sa vad ceva anume, desi stiam ca este posibil sa nu imi poti raspunde sau ca, de multe ori, raspunsul constient nu este cel care corespunde realitatii, dar pe parcurs ai raspuns inconstient.
Intrebarea era: ce crezi ca este mai greu, sa te schimbi pe tine sau pe mama ta? Tu ai spui ca mereu incerci sa o modelezi, dar fara rezultat. Mie mi-ar fi greu sa fac asta, m-ar exaspera sa depun efort si sa nu am rezultate, m-ar duce la disperare. Deci as avea o reactie emotionala.
Tu insa judeci rațional, cine trebuie sa se schimbe, cel care nu face bine sau cel care face bine? Si consideri ca ea trebuie sa se schimbe, dar ignori faptul ca ea face bine ptr ea insasi, confortul ei, iar tu faci rau pentru tine insati.
Cele 2 diferente tu le privesti ca si cum prima varianta ar fi cea altruista, buna, iar cea de-a doua egoista (rea, negativa).
Iar eu iti spun ca dpdv psihologic prima varianta poate fi anormala, toxica, iar a doua cea normala, care-ti permite sa fii un om normal, cu instinct de supravietuire si aparare.
Instinctele acestea normale, adica a avea grija de tine pentru a putea avea grija si de altul, tie ti-au fost modificate.
Deci revenind la prima intrebare, desi tie ti-e greu sa vezi asta si sa modifici asta, tu trebuie sa te modelezi pe tine, sa revii la acel instinct de supravietuire si auto-aparare. Adica rezultatele trebuie sa vina prin tine, nu prin mama ta, ca apoi sa ajunga si la tine, in cele din urma :)
Nu stiu daca anxietatea ta vine de la mama ta. La ea poate sa fie falsa, poate doar ti-a indus-o tie. Si o data cu boala si moartea sotului a capatat o dimensiune mai mare. Cred ca tot atunci ai inceput sa credibilizezi mai mult si bolile ei si trauma ei cu mama bolnava.
Altfel poate nu le-ai fi luat tu atat de in serios si dramatic de cate ori se plange ea. Asta este parerea mea ca observator, s-ar putea sa nu fie cea corecta.
Banuiesc ca nu te-ai gandit niciodata ca ea poate nu are nicio anxietate, ci o ipohondrie foarte egoista? :)
De-asta de multe ori sfatul cel mai bun este terapia pentru ca ea este personalizata, nu este asa, cum ne dam noi cu parerea fara sa stim exact ce si cum.

Edited by Cr1spy, 16 September 2023 - 07:39.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate