Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @ceanu1980!

La multi ani @KiloW!

ChatGPT - Certificat de rezidenta...

Page numbers in Google Docs, dar ...
 Prenadez dubios

WhatsApp pe cartela din routerul ...

Sursa 5V - DC OK?

Usi culisante - intrebare mai mul...
 Bacil piocianic in apa?!

Izolatie exterioara apartament

Bucuria copiilor cand se joaca :D

Casa sau apartament?
 Card social up Romania nu func...

Consum de apa marit dupa schimbar...

Buna ziua, nelamurire. Baterie te...

Licenta Kaspersky

Calcul Indemnizatie crestere copil la venituri variabile

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

Berceni

Berceni

Member

• Grup: Members
Pentru calculul indeminizatiei CIC trebuie sa exista minim 12 luni in ultimele 24 in care sa existe venituri asimilate salariilor. Intrebarea mea este, cum se aleg aceste 12 luni daca exista intervale in care nu s-au realiAt venituri.
Exemplu ipotetic luna 1 (inainte nastere copil) : 1000
luna 2: 0
lun3 3: 0
luna 4: 0
luna 5: 0
luna 6->24:1000

Se calculeaza (1000*12)/12 (pentru lunile in are s-au realizat venituri) sau (1000*8)/12 pentru ca in lunile 2,3,4,5 nu au existat venituri si se iau strict ultimele 12 luni calendaristice?

Edited by Berceni, 11 September 2023 - 23:53.

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Ca sa ai drept de idemnizatie trebuie sa realizezi venituri impozabile in 12 luni dintre cele 24 luni anterioare nasterii
Articolul 2
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri......

apoi

(2) Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Se iau in considerare ultimele 12 luni in care au existat venituri.

https://legislatie.j...Document/249697

Edited by pasilla, 12 September 2023 - 00:45.

Berceni

Berceni

Member

• Grup: Members
Multumesc, asa stiu/credeam si eu. Am auzit insa de cazuri in care nu s-a aplicat asa (de exemplu daca persoana a fost in concediu fara plata s-a luat si luna respectiva in calcul cu 0 - poate este caz special). Oricum exprimarea "în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori" (pe care am gasit-o si eu) este cel putin absurda, daca doreau sa fie clar era "în ultimele 12 luni cu venituri asimilate salariilor din ultimii 2 ani anteriori" altfel nu are sens exprimarea. Strict pe cum e exprimat in lege se poate intelege ca daca nu ai realizat venituri in minim 12 luni din 24 nu intri la calcul deloc, dar ca la calcul se iau ultimele 12 luni (calendaristice).

Edited by Berceni, 12 September 2023 - 08:31.

Naijax

Naijax

Guru Member

• Grup: Senior Members
Alea 12 luni in care s-au realizat venituri in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului NU trebuie sa fie consecutive bro'
Adica - din 24 luni trebuie sa ai venituri 12 luni / nu conteaza care
Daca NU ai realizat venituri in cele 12 luni anterioare datei nasterii copilului = indemnizatia va fi 85% din salariul minim brut
Legea e foarte clara

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate