Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d
 switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

Comisioane chargeback la banci?

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

AlexTe

AlexTe

Junior Member

• Grup: Members
Va salut, ma intereseaza deschiderea unei firme curand, si implicit ma uit deja la procesatori de plati.

Din ce am vazut pana acum, singurul serviciu de la noi care are comision de chargeback 0 este LibraPay. Si bine, Netopia care e vai de steaua lui. PayU e relativ opac in aceasta privinta si n-am gasit nimic legat de ei. Twispay are clauza care zice ca ia comisionul de chargeback, dar nu zice cat. Braintree nu accepta lei. Toata lumea vrea plati cu Stripe, dar nimeni nu se uita la comisionul de chargeback de 100 de dolari. Eu vand bunuri de < 50 lei, in bulk, implicit nu am chef sa ma cert cu oricare romanake are chef de scheme sa ma scape de bani. Mentionez, voi avea firma mica cu putini clienti.

Stiti voi alte servicii care ar fi ok din acest punct de vedere? Ati avut altfel de probleme cu procesatorii de plati locali?

nick_blaster

nick_blaster

Junior Member

Vezi aici: https://www.unicredi....html#ecommerce
Nu ar trebui sa fie comision pentru chargeback.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

• Grup: Senior Members
Lucrez eu cu Stripe. Comisionul este de $15 la un chargeback.
Se ajunge EXTREM de greu la asemenea situatii unde chiar sa se faca chargeback-ul. Daca esti in regula, Stripe "de obicei" decide in favoarea ta.

Dupa 7-8 luni, o sa te lase cu chargeback protection si iesi MUUULT mai ieftin. 0.4%/tranzactie si scapi de griji.

alexandrualexww2

alexandrualexww2

Member

La raiffeisen e gratis, am dat 3 deja pe aliexpress ca jegurile nu mai au support clienti adevarati, doar robot inutil.

Nu am avut comision, s-a rezolvat in 15-30 de zile , o data in 2 luni, dar am primit suma exact fara alte chestionare.

Se face telefonic, cu consultantul, o sa va ceara documentatie solida vs comerciant pe mail.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

View Postalexandrualexww2, on 08 septembrie 2023 - 19:52, said:

La raiffeisen e gratis, am dat 3 deja pe aliexpress ca jegurile nu mai au support clienti adevarati, doar robot inutil.

Nu am avut comision, s-a rezolvat in 15-30 de zile , o data in 2 luni, dar am primit suma exact fara alte chestionare.

Se face telefonic, cu consultantul, o sa va ceara documentatie solida vs comerciant pe mail.

Ai facut ca si client.
Ca vanzator, se percep niste taxe care, evident, doar vanzatorul le suporta, nu si clientul.

AlexTe

AlexTe

Junior Member

View Postnick_blaster, on 08 septembrie 2023 - 17:53, said:

Vezi aici: https://www.unicredi....html#ecommerce
Nu ar trebui sa fie comision pentru chargeback.

Mersi, o sa ma interesez :)

View Postvictor29cr, on 08 septembrie 2023 - 17:59, said:

Lucrez eu cu Stripe. Comisionul este de $15 la un chargeback.
Se ajunge EXTREM de greu la asemenea situatii unde chiar sa se faca chargeback-ul. Daca esti in regula, Stripe "de obicei" decide in favoarea ta.

Dupa 7-8 luni, o sa te lase cu chargeback protection si iesi MUUULT mai ieftin. 0.4%/tranzactie si scapi de griji.

Nu m-as risca, sincer. Am citit o groaza de povesti horror pe net legat de ei si fix prostia asta cu chargeback-ul e moartea pasiunii. Mai ales la cat ii taie mintea pe romanasi.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

View PostAlexTe, on 10 septembrie 2023 - 09:25, said:

Mersi, o sa ma interesez Posted Image

Nu m-as risca, sincer. Am citit o groaza de povesti horror pe net legat de ei si fix prostia asta cu chargeback-ul e moartea pasiunii. Mai ales la cat ii taie mintea pe romanasi.

Sunt si povesti horror, si povesti cu happy ending.
Depinde in mare parte ce vinzi.

In cazul meu, un chargeback este o raritate, si de obicei se intampla cand cumparatorul foloseste carduri furate. La inceput dadeam $15, apoi mi-au dat voie sa folosesc chargeback protection si nu am mai avut stress. Daca se face chargeback chiar si cu protectia, suporta ei tot, caci tehnic nu trebuia sa se intample.
Am 4 ani cu ei, si aproape 2,900 de plati. Din ele, 17 au fost charebackuri.

Dar nici nu am clienti romani.
Ar fi ideal in ro sa folosesti un procesator cu care multi deja sunt obisnuiti.

Ca o mica anexa, si sfat, stripe ti-ar da ocazia sa testezi un pic apele fara o entitate juridica infiintata.
Da, nu e "kosher", dar pentru 1-2 luni nu o sa zica nimeni nimic.
Iar tu o sa capeti un pic de intelegere despre piata si cam ce sa te astepti de la ea.

Succes.
In .ro, din 10 magazine unde fac o plata, 7 cred ca au PayU.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate