Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DermaRoller ce este ?

Evaluare Laptop Ultraportabil Len...

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 Avem sanse sa avem energie electr...

Radio Bucur 1

Creare site gen OLX / Autovit

Imagini gratuit sau contra cost i...
 Fisuri beton de egalizare

Reincepe mineritul in UE

Playlist melodii radio - unde?

P0335 senzor arbore cotit - senzo...
 Avocatul Poporului vs European Om...

Recomandari firme pentru draperii...

Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Salarii neplatite dar cu CAS la zi

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

stef88

stef88

Junior Member

• Grup: Members
Buna ziua,

Sunt angajat la o firma privata de aprox. 7 ani, timp in care angajatorul si-a respectat toate obligatiile si nu au fost probleme cu plata salariilor.
De la inceputul acestui an au aparut primele semne de ingrijorare (au fost dati afara mai multi colegi, s-au redus din beneficii, iar comunicarea cu angajatorul a devenit din ce in ce mai problematica). De mentionat este faptul ca odata cu pandemia s-au inchis toate birourile si am trecut la mod de lucru remote (de acasa).

La inceputul verii s-a facut o sedinta in care ni s-a spus ca nu mai sunt bani de salarii, firma are datorii la ANAF si se lucreaza la rezolvarea situatiei. De atunci nu s-a mai intamplat nimic, nu am mai primit vreo instiintare, salarii nu s-au mai platit de 3 luni, iar o parte din colegi au demisionat. Patronul nu raspunde la telefon, s-a mutat definitiv din tara, iar situatia contractelor noastre de munca este neclara in conditiile in care firma nu apare inca in insolventa.

As dori sa stiu daca este posibil / legal ca o firma sa tina active niste contracte de munca, fara sa plateasca efectiv salarii, dar sa vireze contributiile la CAS si sanatate? Am verificat in contul de pensii pilonul II si platile sunt la zi. Cum este posibil sa nu iti primesti salariul dar sa ai contributia la pensie platita la zi? Ma gandesc ca undeva in contabilitate trebuie sa existe niste salarii brute platite in baza carora sa faci platile catre asigurarile sociale. Ma poate lamuri cineva cum functioneaza sistemul de plati pentru salarii si contributii?

Multumesc

victor29cr

victor29cr

Senior Member

• Grup: Senior Members
Control la conta poate sa nu vina niciodata.
Daca nu platesti darile la stat, ti se inchid conturile in 30 sau 40 de zile parca.

Plus de asta, e dosar penal sa ai incasari dar sa nu virezi salarii.
De asta ei inca vireaza contributii, pt ca dpdv ai statului, ei platesc salarii.

Banii se vireaza la trezorerie online, instant.
Urat ce fac, dar se poate.

Paco_ste1

Paco_ste1

Senior Member

View Poststef88, on 08 septembrie 2023 - 10:32, said:

Buna ziua,
salarii nu s-au mai platit de 3 luni,
Din prima luna aveati solutia sa sesizati ITM-ul .
De ce nu ati facut sesizarea ?

Naijax

Naijax

Guru Member

Pai mai ... ai stat fara salariu 3 luni ??? Posted Image

Va meritati soarta mai fratilor
Ce crezi ca se mai poate rezolva acum ?

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Probabil ca cei care au mai ramas in firma sunt si cei care produc pentru ca angajatorul sa poata plati salariile restante celor care au demisionat.

stef88

stef88

Junior Member

View Postvictor29cr, on 08 septembrie 2023 - 10:44, said:

Control la conta poate sa nu vina niciodata.
Daca nu platesti darile la stat, ti se inchid conturile in 30 sau 40 de zile parca.

Plus de asta, e dosar penal sa ai incasari dar sa nu virezi salarii.
De asta ei inca vireaza contributii, pt ca dpdv ai statului, ei platesc salarii.

Banii se vireaza la trezorerie online, instant.
Urat ce fac, dar se poate.

Am facut reclamatie la ITM, au initiat procedura de control, dar nu s-a prezentat nimeni din partea firmei. In final raspunsul lor este sa ma adresez unei instante de judecata.

In calitate de angajat, as putea sa ma adresez cu reclamatie direct la ANAF sau la o alta institutie astfel incat sa-i verifice in contabilitate la platile pentru salarii?

Multumesc

View PostPaco_ste1, on 08 septembrie 2023 - 11:12, said:

Din prima luna aveati solutia sa sesizati ITM-ul .
De ce nu ati facut sesizarea ?

S-au facut sesizari dar nu s-a prezentat nimeni cu actele la control. Probabil i-au amendat si atat. Au zis sa ne adresam unei instante de judecata.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

View Poststef88, on 08 septembrie 2023 - 11:18, said:

Am facut reclamatie la ITM, au initiat procedura de control, dar nu s-a prezentat nimeni din partea firmei. In final raspunsul lor este sa ma adresez unei instante de judecata.

In calitate de angajat, as putea sa ma adresez cu reclamatie direct la ANAF sau la o alta institutie astfel incat sa-i verifice in contabilitate la platile pentru salarii?

Multumesc

Vezi, aici e problema.
Caci este EXTREM de greu sa verifice vreo autoritate REPEDE daca s-au virat sau nu banii voua.
Pentru ca ei au platit darile la stat, pot spune "nu domne, le-am dat si banii, in mana, cash" sau ceva in genul asta.

Statul nu prea poate sa verifice daca voua vi s-au dat banii net. Ei merg pe ideea daca s-au platit contributii, s-au dat si salarii.
Urat, stiu.

Lucrurile astea, in mod normal, se sesizeaza din prima luna de neplata.
Cu frica de viitor, iti iei inima in dinti, si demisionezi. In cele doua luni state fara salarii, puteai sa gasesti in alta parte.
E tarziu acum, dar pe viitor sa tii cont.

E complicat cu sesizarea, cu reclamatiile.
O sa vina cineva, da. Dar mult prea tarziu sa mai conteze. Instante de judecata, termene, curtea de apel... ani de zile.

Imi pare rau ca treci prin asta.
Din pacate, sunt moduri in care se poate "juca" cu mintea statului.

Da, reclamatie la ANAF sa grabeasca lucrurile. Dar vorbim de... luni.
Nu iti mai pierde timpul pe acolo, serios.

chitsro

chitsro

Member

Demisia se face cu ziua curenta pentru ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile. Fara preaviz. Eu dupa prima luna nu as mai fi calcat pe acolo.

Edited by chitsro, 08 September 2023 - 11:24.

adisz

adisz

Targu Mures

View Poststef88, on 08 septembrie 2023 - 11:21, said:

In situatia prezentata de tine, in calitate de angajat ai o singura varianta si anume sa pleci cay mai degraba de acolo. Cu ce crezi ca te va ajuta personal reclamatia? Cu nimic, iti zic eu. Faptul ca firma va fi sau nu amendata nu te incalzeste cu nimic.
Totusi, sa stai 3 luni fara bani este cu semn de intrebare. Chiar asa de important este actualul loc de munca?

Naijax

Naijax

Guru Member

Care prima luna bro' ?

Dupa prima saptamana nu mai dadeam pe la munca
N-am bani de bilet ce PLM vrei  Posted Image

Ahasverus

Ahasverus

Senior Member

1. Au fentat un eventual control/poprire conturi.
2. In cel mai bun caz au o mare interziere de plati de la clienti si asteapta banii.
3. E timpul sa iti cauti alt loc de munca.

Tsunamii

Tsunamii

Bucuresti

Si de ce nu pleci?
Eu as fi plecat luna in care mi-ar fi explicat ca au probleme cu plata salariilor

stef88

stef88

Junior Member

View Postvictor29cr, on 08 septembrie 2023 - 11:23, said:

Vezi, aici e problema.
Caci este EXTREM de greu sa verifice vreo autoritate REPEDE daca s-au virat sau nu banii voua.
Pentru ca ei au platit darile la stat, pot spune "nu domne, le-am dat si banii, in mana, cash" sau ceva in genul asta.

Statul nu prea poate sa verifice daca voua vi s-au dat banii net. Ei merg pe ideea daca s-au platit contributii, s-au dat si salarii.
Urat, stiu.

Lucrurile astea, in mod normal, se sesizeaza din prima luna de neplata.
Cu frica de viitor, iti iei inima in dinti, si demisionezi. In cele doua luni state fara salarii, puteai sa gasesti in alta parte.
E tarziu acum, dar pe viitor sa tii cont.

E complicat cu sesizarea, cu reclamatiile.
O sa vina cineva, da. Dar mult prea tarziu sa mai conteze. Instante de judecata, termene, curtea de apel... ani de zile.

Imi pare rau ca treci prin asta.
Din pacate, sunt moduri in care se poate "juca" cu mintea statului.

Da, reclamatie la ANAF sa grabeasca lucrurile. Dar vorbim de... luni.
Nu iti mai pierde timpul pe acolo, serios.

...pot spune "nu domne, le-am dat si banii, in mana, cash" sau ceva in genul asta...

pai ar trebui sa dovedeasca cu state de plata, semnate... care nu exista... cum ar putea sa demonstreze altfel?

...Cu frica de viitor, iti iei inima in dinti, si demisionezi...

pai de ce sa demisionez daca eu inca nu mi-am gasit in alta parte de lucru? domeniul in care activez trece printr-un fel de criza si e destul de greu sa gasesti acum un loc de munca. Mai sunt si alti colegi care nu si-au gasit inca. De ce nu ne-au concediat ei?

Daca venea si spunea clar ca nu mai are proiecte, nu mai poate sa ne plateasca si sa ne gasim in alta parte, semnam acordul partilor cu plata ultimului salariu si aia era. Asa au mers pe minciuna ca rezolva situatia si sa avem rabdare.
De fapt ei refuza sa bage firma in insolventa pentru ca mai au "sa suga" niste bani si incearca sa ascunda acest fapt.

Edited by stef88, 08 September 2023 - 11:51.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

View Poststef88, on 08 septembrie 2023 - 11:49, said:

...pot spune "nu domne, le-am dat si banii, in mana, cash" sau ceva in genul asta...

pai ar trebui sa dovedeasca cu state de plata, semnate... care nu exista... cum ar putea sa demonstreze altfel?

...Cu frica de viitor, iti iei inima in dinti, si demisionezi...

pai de ce sa demisionez daca eu inca nu mi-am gasit in alta parte de lucru? domeniul in care activez trece printr-un fel de criza si e destul de greu sa gasesti acum un loc de munca. Mai sunt si alti colegi care nu si-au gasit inca. De ce nu ne-au concediat ei?

Daca venea si spunea clar ca nu mai are proiecte, nu mai poate sa ne plateasca si sa ne gasim in alta parte, semnam acordul partilor cu plata ultimului salariu si aia era. Asa au mers pe minciuna ca rezolva situatia si sa avem rabdare.
De fapt ei refuza sa bage firma in insolventa pentru ca stie ca mai are de "supt" niste bani si incearca sa ascunda acest fapt.

Well, era mai mult un sfat decat o parere. Tu faci cum consideri.
Statul se poate fenta usor. Nu o sa ai parte decat de dezamagire, asteptari si timp pierdut daca ramai acolo. Un proces cu ei dureaza ani. Apoi urmeaza curtea de apel, alti ani.

Naijax

Naijax

Guru Member

Domeniu, ne-domeniu - sa stai neplatit cu lunile eu l-as da draku' de domeniu instant
Ma replofilez
Ce faci daca situatia NU se remediaza prea curand ?
Stai agatat de domeniu doar asa ... de amorul artei ?

caiuscorneliu

caiuscorneliu

Lazy Member

Neplata contribuțiilor a devenit infracțiune de anul trecut, se sancționează cu închisoare, de aia le virează. Cu salariile nete sunt mai liniștiți, nu vi le dă și așteaptă să-i acționați în civil, nu-i baiul atât de mare.

Edited by caiuscorneliu, 08 September 2023 - 12:16.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
Cu ce te ajuta ca stai neplătit de 3 luni, dar nici nu-ți dai demisia?
Colegii care au fost mai rapizi și au părăsit corabia la primele semne de scufundare, și-au găsit de lucru în alta parte?

overseas

overseas

Guru Member

Cata vreme mentin niste contracte de munca, trebuie sa plateasca acele contributii retinute din brutul salariatului, altyfel e penal pentru administratorul firmei.
Aceasta prevedere a fost promovata de partidul mult hulit si conducatorul sau mustacios blamat in trezire si-n culcare. Sper sa se elimine aceasta prevedere nenorocita, fiindca proletarul roman nu are nevoie de protectie, el are pieptul de otel si cunostinte temeinice, atat juridice cat si profesionale.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate